Avada - en to cs_CZ translation catalogue (2052 entries)

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
cs_CZ: Chyba, tato stránka neexistuje!

en: Helpful Links
cs_CZ: Užitečné odkazy

en: Search Our Website
cs_CZ: Hledejte na našich webových stránkách

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
cs_CZ: Nemůžete najít co hledáte? Zkuste to níže!

en: Search for:
cs_CZ: Hledat:

en: Search the Forum...
cs_CZ: Hledat ...

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: In reply to:
cs_CZ: V reakci na:

en: Topic:
cs_CZ: Téma:

en: in group forum
cs_CZ: ve fóru skupin

en: in forum
cs_CZ: ve fóru

en: in reply to:
cs_CZ: v reakci na:

en: No Comments
cs_CZ: Žádné komentáře

en: One Comment
cs_CZ: Jeden komentář

en: % Comment | % Comments
cs_CZ[0]: % komentář
cs_CZ[1]: % komentáře
cs_CZ[2]: % komentářů

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Next
cs_CZ: Další

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře nejsou povoleny.

en: Name (required)
cs_CZ: Jméno (vyžadováno)

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Email (required)
cs_CZ: Emailová adresa (vyžadováno)

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Website
cs_CZ: Webová stránka

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
cs_CZ: Uložit mé jméno, e-mail, a webové stránky v tomto prohlížeči pro příště.

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comment...
cs_CZ: Komentář...

en: Leave A Comment
cs_CZ: Napsat komentář

note: translators: Opening and closing link tags.
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
cs_CZ: Pro vložení komentáře musíte být %1$spřihlášeni%2$s.

note: translators: %1$s: The username. %2$s and %3$s: Opening and closing link tags.
en: Logged in as %1$s. %2$sLog out &raquo;%3$s
cs_CZ: Přihlášen jako %1$s. %2$sOdhlásit se &raquo;%3$s

en: Log out of this account
cs_CZ: Odhlásit se z účtu

en: Post Comment
cs_CZ: Odeslat komentář

en: Skip to content
cs_CZ: Přeskočit na obsah

en: Recommended
cs_CZ: Doporučeno

en: Avada Logo
cs_CZ: Logo Avada

en: Events Calendar
cs_CZ: Kalendář akcí

en: Product Registration
cs_CZ: Registrace produktu

en: The Plugin Server Could Not Be Reached
cs_CZ: Server pluginu není dostupný

note: translators: %1$s = Status text & link. %2$s: Plugin Installation text & link. %3$s: Support Dashboard text & link.
en: Please check on the %1$s page if wp_remote_get() is working. For more information you can check our documentation of the %2$s. If the issue persists, you can also get the plugins through our alternate method directly from the %3$s.
cs_CZ: Prosím, zkontrolujte, zda na stránce %1$s funguje wp_remote_get(). Další informace naleznete v naší dokumentaci k %2$s. Pokud problém přetrvává, můžete také získat doplňky pomocí naší alternativní metody přímo z %3$s.

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Plugin Installation
cs_CZ: Instalace pluginu

en: Support Dashboard
cs_CZ: Řídící panel podpory

note: translators: plugin name.
en: Active: %s
cs_CZ: Aktivní: %s

note: translators: Version number.
en: Available Version: %s
cs_CZ: K dispozici verze: %s

en: Required
cs_CZ: Vyžadováno

en: Premium
cs_CZ: Prémiový

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Active:
cs_CZ: Aktivovat

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: New
cs_CZ: Nový

en: Solution 1:
cs_CZ: Řešení 1:

en: Import the demo using an alternate method.
cs_CZ: Importovat ukázku pomocí alternativní metody.

en: Alternate Method
cs_CZ: Alternativní metoda

note: translators: %1$s: RED. %2$s: "Reset WordPress Plugin" link.
en: Solution 2:
cs_CZ: Řešení 2:

en: RED
cs_CZ: ČERVENÁ

en: Reset WordPress Plugin
cs_CZ: Resetovat WordPress plugin

en: Regenerate Thumbnails
cs_CZ: Přegenerovat náhledy

note: translators: "Permalinks" link.
en: Please visit the %s page and change your permalinks structure to "Post Name" so that content links work properly.
cs_CZ: Navštivte, prosím, stránku %s a změňte svou strukturu trvalých odkazů na "Název příspěvku", aby odkazy na obsah fungovaly správně.

en: Permalinks
cs_CZ: Trvalé odkazy

en: We're sorry but the demo data could not be imported. We were unable to find import file.
cs_CZ: Je nám líto, ale ukázková data nelze importovat. Nepodařilo se nám najít soubor importu.

en: Make sure WordPress directory permissions are correct and uploads directory is writable.
cs_CZ: Ujistěte se, že oprávnění WordPress adresáře jsou správná a adresář pro nahrávání souborů je zapisovatelný.

en: Learn More
cs_CZ: Dozvědět se více

en: View more info here
cs_CZ: Zobrazit více informací

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Portfolios
cs_CZ: Portfolia

en: Layouts
cs_CZ: Rozvržení

en: Icons
cs_CZ: Ikony

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Events
cs_CZ: Události

en: Forum
cs_CZ: Fórum

en: Convert Plus
cs_CZ: Převést Plus

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Sliders
cs_CZ: Slidery

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Widgets
cs_CZ: Widgety

note: Translators: Tag name (string)
en: All
cs_CZ: Vše

en: Modify
cs_CZ: Upravit

en: Full Import
cs_CZ: Úplný Import

en: Partial Import
cs_CZ: Částečný import

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Live Preview
cs_CZ: Živý náhled

en: Install
cs_CZ: Nainstalovat

en: Active
cs_CZ: Aktivovat

en: Import Content
cs_CZ: Importovat obsah

en: (menus only import with "All")
cs_CZ: (nabídky se importují pouze s „Vše“)

en: Remove Content
cs_CZ: Odebrat obsah

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: System Status
cs_CZ: Stav systému

en: Get System Report
cs_CZ: Získat systémovou zprávu

en: Copied!
cs_CZ: Zkopírováno!

en: Avada Version History
cs_CZ: Historie verzí Avada

en: Current Version:
cs_CZ: Současná verze:

en: Previous Versions:
cs_CZ: Předchozí verze:

en: No previous versions could be detected
cs_CZ: Nebyly zjištěny žádné předchozí verze

en: Avada Conversion Controls
cs_CZ: Ovládání Avada konverzí

note: translators: Version Number.
en: Avada %s Conversion:
cs_CZ: Avada %s konverze:

en: Changelog
cs_CZ: Historie změn

en: Run Conversion
cs_CZ: Spustit převod

note: translators: URL.
en: <strong style="color:red;">IMPORTANT:</strong> Updating to Avada 4.0 and 5.0 requires a conversion process to ensure your content is compatible with the new version. This is an automatic process that happens upon update. In rare situations, you may need to rerun conversion if there was an issue through the automatic process. The controls below allow you to do this if needed. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> through a ticket if you have any questions or need assistance.
cs_CZ: <strong style="color:red;">DŮLEŽITÉ:</strong> Aktualizace na verzi Avada 4.0 a 5.0 vyžaduje proces převodu, aby byl váš obsah kompatibilní s novou verzí. Jedná se o automatický proces, ke kterému dochází po aktualizaci. Ve výjimečných situacích bude možná nutné znovu spustit převod, pokud došlo k problému prostřednictvím automatického procesu. Následující ovládací prvky vám to v případě potřeby umožňují. Prosím<a href="%s" target="_blank">kontaktujte náš tým podpory</a>přes tiket pokud máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoc.

note: translators: Version Number.
en: Previous Version
cs_CZ: Předchozí verze

en: Version %s
cs_CZ: Verze %s

en: Avada 4.0 Conversion:
cs_CZ: Avada 4.0 konverze:

en: Avada 5.0 Conversion:
cs_CZ: Avada 5.0 konverze:

note: translators: Version Number.
en: Rerun Shortcode Conversion from version %s to version 5.0 manually.
cs_CZ: Znovu spusťte konverzi krátkého kódu z verze %s na verzi 5.0 ručně.

en: Revert Conversion
cs_CZ: Vrátit konverzi

en: The backups cleanup process has been scheduled and your the version 5.0 conversion backups will be purged from your database.
cs_CZ: Proces čištění záloh byl naplánován a zálohy konverze verze 5.0 budou vymazány z vaší databáze.

note: translators: Numbers.
en: Currently removing backups from your database (step %1$s of %2$s)
cs_CZ: Aktuálně se odebírají zálohy z vaší databáze (krok %1$s z %2$s)

en: Remove Shortcode Conversion Backups created during the version 5.0 conversion.
cs_CZ: Odebrat zálohy konverze krátkého kódu vytvořené během převodu verze 5.0.

en: Remove Backups
cs_CZ: Smazat zálohy

en: WordPress Environment
cs_CZ: Prostředí WordPressu

en: Home URL:
cs_CZ: Úvodní stránka:

en: The URL of your site's homepage.
cs_CZ: URL adresa domovské stránky vašeho webu.

en: Site URL:
cs_CZ: URL webu:

en: The root URL of your site.
cs_CZ: Kořenová URL vaší webové stránky.

en: WP Content Path:
cs_CZ: Cesta k obsahu WP:

en: System path of your wp-content directory.
cs_CZ: Systémová cesta vašeho wp-content adresáře.

en: WP Path:
cs_CZ: WP adresa:

en: System path of your WP root directory.
cs_CZ: Systémová cesta kořenového WP adresáře.

en: WP Version:
cs_CZ: WP verze:

en: The version of WordPress installed on your site.
cs_CZ: Verze WordPressu nainstalovaná na vašich stránkách.

en: WP Multisite:
cs_CZ: WP multistránky:

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
cs_CZ: Zda máte nebo nemáte WordPress zapnutý pro více webů.

en: PHP Memory Limit:
cs_CZ: PHP limit paměti:

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
cs_CZ: Maximální hodnota paměti (RAM), kterou může vaše stránka najednou využít.

note: translators: %1$s: Current value. %2$s: URL.
en: %1$s - We recommend setting memory to at least <strong>128MB</strong>. Please define memory limit in <strong>wp-config.php</strong> file. To learn how, see: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing memory allocated to PHP.</a>
cs_CZ: %1$s - Doporučujeme nastavit paměť alespoň na <strong>128 MB</strong>. Zadejte prosím limit paměti v souboru <strong>wp-config.php</strong>. Další informace naleznete ve: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Zvýšení paměti přidělené PHP.</a>

en: WP Debug Mode:
cs_CZ: Ladicí režim WP:

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
cs_CZ: Zobrazí, zda je či není WordPress v režimu ladění.

en: Language:
cs_CZ: Jazyk:

en: The current language used by WordPress. Default = English
cs_CZ: Aktuální jazyk používaný WordPressem. Výchozí = Angličtina

en: Server Environment
cs_CZ: Serverové prostředí

en: Server Info:
cs_CZ: Informace o serveru:

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
cs_CZ: Informace o webovém serveru, který aktuálně hostuje vaše stránky.

en: Unknown
cs_CZ: Neznámé

en: PHP Version:
cs_CZ: PHP verze:

en: The version of PHP installed on your hosting server.
cs_CZ: Verze PHP nainstalovaná na vašem serveru.

en: PHP Version could not be detected.
cs_CZ: Nelze zjistit verzi PHP.

note: translators: %1$s: Current PHP version. %2$s: Recommended PHP version. %3$s: "WordPress Requirements" link.
en: %1$s. WordPress recommendation: %2$s or above. See %3$s for details.
cs_CZ: %1$s. WordPress doporučení: %2$s nebo vyšší. Podrobnosti naleznete v %3$s.

en: WordPress Requirements
cs_CZ: Požadavky Wordpressu

en: The largest file size that can be contained in one post.
cs_CZ: Největší velikost souboru, který je možné vložit do příspěvku.

en: PHP Time Limit:
cs_CZ: PHP čas. limit:

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
cs_CZ: Maximální časová hodnota (v sekundách) po kterou mohou vaše stránky strávit na jedné operaci, než jí server ukončí (pro zamezení blokování serveru)

note: translators: %1$s: Current value. %2$s: URL.
en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least 180.<br />See: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max execution to PHP</a>
cs_CZ: %1$s - Doporučujeme nastavit maximální dobu spuštění alespoň na 180.<br>Viz: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Zvýšení max doby spuštění PHP</a>

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
cs_CZ: Maximální počet proměnných, které může váš server použít pro jednu funkci, aby se zabránilo přetížení.

note: translators: %1$s: Current value. $2%s: Recommended value. %3$s: URL.
en: %1$s - Recommended Value: %2$s.<br />Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max input vars limit.</a>
cs_CZ: %1$s - Doporučená hodnota: %2$s.<br/>Omezení maximálních vstupních proměnných zkrátí POST data jako jsou nabídky. Viz: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Zvýšení maximálního limitu vstupních proměnných (max input vars limit).</a>

en: SUHOSIN Installed:
cs_CZ: SUHOSIN nainstalován:

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
cs_CZ: Suhosin je pokročilý systém ochrany pro instalace PHP. Byl navržen tak, aby chránil vaše servery na jedné straně před řadou dobře známých problémů v PHP aplikacích a na straně druhé proti potenciálním neznámým slabinám v těchto aplikacích nebo samotném PHP jádru. Pokud je na serveru povoleno, může být nutné nakonfigurovat Suhosin pro zvýšení limitů pro odesílání dat.

en: Suhosin Post Max Value Length:
cs_CZ: Suhosin Post max délka hodnoty:

en: Defines the maximum length of a variable that is registered through a POST request.
cs_CZ: Určuje maximální délku proměnné, která je zaregistrována prostřednictvím požadavku POST.

en: ZipArchive:
cs_CZ: Archiv podle dne:

en: ZipArchive is required for importing demos. They are used to import and export zip files specifically for sliders.
cs_CZ: ZipArchive je vyžadován pro import ukázek. Používají se pro import a export zip souborů speciálně pro slidery.

en: MySQL Version:
cs_CZ: MySQL verze:

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
cs_CZ: Verze MySQL nainstalovaná na vašem hostitelském serveru.

en: Max Upload Size:
cs_CZ: Max velikost nahraného souboru:

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation.
cs_CZ: Největší velikost souboru, který lze nahrát do vaší instalace WordPressu.

en: WP Remote Get:
cs_CZ: WP vzdálený Get:

en: Avada uses this method to communicate with different APIs, e.g. Google, Twitter, Facebook.
cs_CZ: Avada používá tuto metodu pro komunikaci s různými API, např. Google, Twitter, Facebook.

en: WP Remote Post:
cs_CZ: Vzdálené WP příspěvky:

en: GD Library:
cs_CZ: Knihovna GD:

en: Avada uses this library to resize images and speed up your site's loading time
cs_CZ: Avada používá tuto knihovnu pro změnu velikosti obrázků a urychlení načítání vašeho webu

en: Not Installed
cs_CZ: Nenainstalováno

en: Installed
cs_CZ: Nainstalováno

en: Check Envato Server Status
cs_CZ: Zkontrolujte stav Envato serveru

en: Server from which Avada is updated.
cs_CZ: Server, ze kterého je Avada je aktualizována.

en: Check ThemeFusion Server Status
cs_CZ: Zkontrolujte stav ThemeFusion serveru

en: Server from which plugins and patches are downloaded.
cs_CZ: Server, ze kterého se stahují pluginy a záplaty.

en: Active Plugins
cs_CZ: Aktivní pluginy

en: Visit plugin homepage
cs_CZ: Navštívit stránku pluginu

note: translators: plugin author.
en: by %s
cs_CZ: od %s

en: Warning: This is a non-reversable process. By clicking OK, all backups created during the 5.0 shortcode-conversion process will be removed from your database.
cs_CZ: Varování: Toto je nevratný proces. Kliknutím na OK budou všechny zálohy vytvořené během procesu převodu krátkého kódu 5.0 odstraněny z vaší databáze.

en: We understand that it can be a daunting process getting started with WordPress. In light of this, we have prepared a starter pack for you, which includes all you need to know.
cs_CZ: Chápeme, že to může být skličující proces začít s WordPressem. S ohledem na to jsme pro vás připravili startovní balíček, který obsahuje vše, co potřebujete vědět.

en: Starter Guide
cs_CZ: Úvodní příručka

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Submit A Ticket
cs_CZ: Odeslat ticket

en: We offer excellent support through our advanced ticket system. Make sure to register your purchase first to access our support services and other resources.
cs_CZ: Nabízíme vynikající podporu prostřednictvím naší moderní ticketovacího systému. Ujistěte se, že nejprve zaregistrovat svůj nákup pro přístup k našim podpůrným službám a jiným zdrojům.

en: Video Tutorials
cs_CZ: Video Návody

en: Watch Videos
cs_CZ: Podívejte se na videa

en: Community Forum
cs_CZ: Komunitní fórum

en: Facebook Group
cs_CZ: Skupina na Facebooku

en: We have an amazing Facebook Group! Share with other Avada users and help grow our community. Please note, ThemeFusion does not provide support here.
cs_CZ: Máme úžasnou Facebook skupinu! Sdílejte s ostatními uživateli Avady a pomozte rozvíjet naši komunitu. Upozorňujeme, že ThemeFusion zde neposkytuje podporu.

en: The theme options updated.
cs_CZ: Nastavení šablony aktualizováno.

en: You do not have permission to update theme options.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k aktualizaci možností šablony.

en: The page options updated.
cs_CZ: Možnosti stránky byly aktualizovány.

en: You do not have permission to update the page options.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k aktualizaci možností stránky.

en: The taxonomy options updated.
cs_CZ: Možnosti taxonomie aktualizovány.

en: You do not have permission to update taxonomy options.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k aktualizaci možností taxonomie.

en: Add Page TitleBar
cs_CZ: Přidat titulkovou lištu stránky

en: Edit Global Page TitleBar
cs_CZ: Upravit globální titulkovou lištu stránky

en: Edit Page TitleBar
cs_CZ: Upravit titulkovou lištu stránky

en: Edit Page TitleBar Layout Section
cs_CZ: Upravit rozložení sekce titulkové lišty stránky

en: Remove Page TitleBar
cs_CZ: Odstranit titulkovou lištu stránky

en: Add Slider
cs_CZ: Přidat slider

en: Edit Slide
cs_CZ: Upravit slide

en: Edit Slider
cs_CZ: Upravit slider

en: Edit Slider Options
cs_CZ: Upravit možnosti slideru

en: Remove Slider
cs_CZ: Odstranit slider

en: You have chosen to edit your selected slider. This operation must be performed from the WordPress dashboard.
cs_CZ: Rozhodli jste se upravit vybraný slider. Tato operace musí být provedena z ovládacího panelu WordPressu.

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Slider Revolution
cs_CZ: Revoluce ve Sliderech

en: Invalid CSS Value
cs_CZ: Neplatná hodnota CSS

note: translators: The value.
en: Invalid CSS Value: %s
cs_CZ: Neplatná hodnota CSS: %s

en: Invalid Color
cs_CZ: Neplatná barva

en: None
cs_CZ: Žádný

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Slug
cs_CZ: Kód

en: Parent Category
cs_CZ: Nadřazená kategorie

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Select Parent
cs_CZ: Vyberte rodiče

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: Default Template
cs_CZ: Výchozí motiv

en: Page Title
cs_CZ: Titulek stránky

en: Page Attributes
cs_CZ: Atributy stránky

en: Parent
cs_CZ: Nadřazený

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Post Format
cs_CZ: Formát příspěvku

en: Choose
cs_CZ: Vybrat

en: Featured Image
cs_CZ: Hlavní obrázek

note: Translators: Ordinal number of featured image.
en: Featured Image %s
cs_CZ: Hlavní obrázek %s

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: CSS Code
cs_CZ: CSS kód

note: translators: <code>!important</code>
en: Enter your CSS code in the field below. Do not include any tags or HTML in the field. Custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the %s tag may be needed. Don't URL encode image or svg paths. Contents of this field will be auto encoded.
cs_CZ: Vložte svůj CSS kód do pole níže, který neobsahuje žádné značky nebo HTML. Vlastní CSS zadané zde bude mít přednost před CSS šablony. V některých případech může být zapotřebí důležité tag "%s". Nepoužívejte URL kódování pro obrázky nebo svg cesty. Obsah tohoto pole bude automaticky zakódován.

en: Import Page Options
cs_CZ: Importovat nastavení stránky

en: Import Page Options.  You can import via file or copy and paste from JSON data.
cs_CZ: Importovat nastavení stránky.  Můžete importovat pomocí souboru nebo zkopírovat a vložit z JSON dat.

en: Export Page Options
cs_CZ: Exportovat nastavení stránky

en: Export your Page Options.  You can either export as a file or copy the data.
cs_CZ: Exportujte své nastaveni stránky.  Můžete je buď exportovat jako soubor, nebo si zkopírovat data.

en: Add-on Elements
cs_CZ: Prvky doplňků

en: Reset To Default
cs_CZ: Obnovit výchozí

en: Page Options
cs_CZ: Možnosti stránky

en: Layout Section Options
cs_CZ: Možnosti rozložení oddílu

en: Taxonomy Options
cs_CZ: Možnosti taxonomie

en: Element Options
cs_CZ: Možnosti prvku

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Search for page option(s)
cs_CZ: Hledat možnosti stránky

en: Search for taxonomy option(s)
cs_CZ: Hledat možnosti taxonomie

en: No page specific options are available for this page.
cs_CZ: Pro tuto stránku nejsou k dispozici žádné konkrétní možnosti.

en: Select an Element
cs_CZ: Vyberte prvek

en: Choose an existing element on the right to edit.
cs_CZ: Vyberte existující prvek napravo pro úpravy.

en: Related Posts
cs_CZ: Podobné příspěvky

en: Related Projects
cs_CZ: Podobné produkty

en: Related Faqs
cs_CZ: Nejčastější související dotazy

en: My Account
cs_CZ: Můj účet

en: Login failed, please try again.
cs_CZ: Přihlášení se nezdařilo, zkuste to prosím znovu.

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Remember Me
cs_CZ: Zapamatovat si mě

en: Log In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Register
cs_CZ: Registrovat

note: translators: Number of items.
en: %s Item(s)
cs_CZ: %s položek

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: View Cart
cs_CZ: Zobrazit košík

en: Checkout
cs_CZ: Objednat zboží

en: Toggle Shopping Cart
cs_CZ: Přepnout nákupní košík

en: Toggle Sliding Bar
cs_CZ: Přepnout posuvnou lištu

en: This Slider Is Assigned Via Fusion Page Options
cs_CZ: Tento slider je přiřazen prostřednictvím možností Fusion stránky

note: translators: The slider ID.
en: Slider ID: %s
cs_CZ: ID slideru: %s

en: Edit slider
cs_CZ: Upravit slider

en: Edit Slides
cs_CZ: Upravit slidy

note: translators: The slider.
en: Slider "%s" cannot be found
cs_CZ: Slider "%s" nebyl nalezen

en: Learn How To Import Sliders
cs_CZ: Naučte se, jak importovat slidy

en: Main Menu
cs_CZ: Hlavní menu

en: Main Menu Sticky
cs_CZ: Hlavní menu přichycené

en: Secondary Mobile Menu
cs_CZ: Druhotné mobilní menu

en: Secondary Menu
cs_CZ: Druhotné menu

en: Select a slider
cs_CZ: Vybrat slider

en: No Slider
cs_CZ: Žádný slider

en: or
cs_CZ: nebo

note: translators: Comma separated slider plugins, ie. Avada Slider, Revolution Slider or Layer Slider.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> No sliders have been created yet, click here to create a %s.
cs_CZ: <strong>DŮLEŽITÁ POZNÁMKA:</strong> Zatím nebyly vytvořeny žádné slidery, kliknutím sem vytvoříte %s.

note: translators: URL.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Currently there are no slider plugins active, click <a href="%s" target="_blank">here</a> to activate one.
cs_CZ: <strong>DŮLEŽITÁ POZNÁMKA:</strong> V současné době nejsou aktivní žádné pluginy, kliknutím <a href="%s" target="_blank">zde</a> můžete některý aktivovat.

note: translators: Comma separated slider plugins, ie. Avada Slider, Revolution Slider or Layer Slider.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Click here to edit or to create a %s.
cs_CZ: <strong>DŮLEŽITÁ POZNÁMKA:</strong> Klepnutím sem upravte nebo vytvořte %s.

en: Install/Update Required Plugins
cs_CZ: Instalovat/aktualizovat vyžadované pluginy

en: Install Plugins
cs_CZ: Nainstalujte pluginy

note: translators: %1$s = plugin name(s) translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
cs_CZ: Probíhá instalace pluginu: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
cs_CZ: Došlo k chybě v API pluginu.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Avada requires the following plugin installed: %1$s. | Avada requires the following plugins installed: %1$s.
cs_CZ[0]: Avada vyžaduje nainstalovaný následující zásuvný modul: %1$s.
cs_CZ[1]: Avada vyžaduje nainstalované následující zásuvné moduly: %1$s.
cs_CZ[2]: Avada vyžaduje nainstalované následující zásuvné moduly: %1$s.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
cs_CZ[0]: Litujeme, ale nemáte potřebná oprávnění k instalaci pluginu %s. Požádejte správce tohoto webu o pomoc s instalací pluginu.
cs_CZ[1]: Litujeme, ale nemáte potřebná oprávnění k instalaci pluginů %s. Požádejte správce tohoto webu o pomoc s instalací pluginů.
cs_CZ[2]: Litujeme, ale nemáte potřebná oprávnění k instalaci pluginů %s. Požádejte správce tohoto webu o pomoc s instalací pluginů.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
cs_CZ[0]: Následující požadovaný plugin je aktuálně neaktivní: %1$s.
cs_CZ[1]: Následující požadované pluginy jsou aktuálně neaktivní: %1$s.
cs_CZ[2]: Následující požadované pluginy jsou aktuálně neaktivní: %1$s.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
cs_CZ[0]: Lituji, ale nemáte potřebná oprávnění k aktivaci zásuvného modulu %s. Obraťte se na správce tohoto webu a požádejte o pomoc s aktivací zásuvného modulu.
cs_CZ[1]: Lituji, ale nemáte potřebná oprávnění k aktivaci zásuvných modulů %s. Obraťte se na správce tohoto webu a požádejte o pomoc s aktivací zásuvných modulů.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: The following plugin needs to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s | The following plugins need to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s
cs_CZ[0]: K zajištění maximální kompatibility s Avada je třeba aktualizovat následující zásuvný modul: %1$s
cs_CZ[1]: K zajištění maximální kompatibility s Avada je třeba aktualizovat následující zásuvné moduly: %1$s
cs_CZ[2]: K zajištění maximální kompatibility s Avada je třeba aktualizovat následující zásuvné moduly: %1$s

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
cs_CZ[0]: Litujeme, ale nemáte potřebná oprávnění k aktualizaci pluginu %s. Požádejte správce tohoto webu o pomoc s aktualizací pluginu.
cs_CZ[1]: Litujeme, ale nemáte potřebná oprávnění k aktualizaci pluginů %s. Požádejte správce tohoto webu o pomoc s aktualizací pluginů.
cs_CZ[2]: Litujeme, ale nemáte potřebná oprávnění k aktualizaci pluginů %s. Požádejte správce tohoto webu o pomoc s aktualizací pluginů.

en: Go Install Plugin | Go Install Plugins
cs_CZ[0]: Pojďte nainstalovat plugin
cs_CZ[1]: Pojďte nainstalovat pluginy
cs_CZ[2]: Pojďte nainstalovat pluginy

en: Go Activate Plugin | Go Activate Plugins
cs_CZ[0]: Pojďte aktivovat plugin
cs_CZ[1]: Pojďte aktivovat pluginy
cs_CZ[2]: Pojďte aktivovat pluginy

en: Plugin activated successfully.
cs_CZ: Aktivace pluginu proběhla úspěšně.

note: translators: %1$s = dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %s
cs_CZ: Všechny pluginy byly úspěšně nainstalovány a aktivovány. %s

note: Translators: 1 is the required WordPress version and 2 is the user's current version.
en: Avada requires at least WordPress version %1$s. You are running version %2$s. Please upgrade and try again.
cs_CZ: Avada vyžaduje alespoň WordPress verzi %1$s. Používáte verzi %2$s. Aktualizujte, prosím, a zkuste to znovu.

note: Translators: 1 is the required PHP version and 2 is the user's current version.
en: Avada requires at least PHP version %1$s. You are running version %2$s. Please upgrade and try again.
cs_CZ: Avada vyžaduje alespoň PHP verzi %1$s. Používáte verzi %2$s. Aktualizujte, prosím, a zkuste to znovu.

en: Sucessfully imported demo data!
cs_CZ: Demo data byla úspěšně naimportována!

en: Our site is currently undergoing scheduled maintenance. Please try again in a moment.
cs_CZ: Naše stránka v současné době prochází plánovanou údržbou. Zkuste to za chvíli znovu.

en: Currently updating the Avada Theme. Your site will be accessible once the update finishes
cs_CZ: Nyní se aktualizuje šablona Avada. Vaše stránky budou přístupné po dokončení aktualizace

en: follow this link
cs_CZ: klikněte na tento odkaz

note: translators: The "Fusion Documentation" link.
en: The 'Side Navigation' page template will be deprecated in a future version of Avada. We have replaced it with a better solution, the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Avada Vertical Menu widget</a>. This new widget offers the same features but with greater flexibility. It works with the WP menu system. Please utilize this new method instead of the page template which will eventually be removed.
cs_CZ: Šablona stránky „Boční navigace“ bude v budoucí verzi Avada zastaralá. Nahradili jsme ji lepším řešením, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">pomůckou Avada svislé menu</a>. Tento nový widget nabízí stejné funkce, ale s větší flexibilitou. Pracuje se systémem nabídky WP. Použijte prosím tuto novou metodu místo šablony stránky, která bude nakonec odstraněna.

en: Library
cs_CZ: Knihovna

en: Plugins
cs_CZ: Pluginy

en: Dashboard
cs_CZ: Ovládací panel

en: Support
cs_CZ: Podpora

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
cs_CZ: Nastavení šablony

en: Thank you for choosing Avada. We are honored and are fully dedicated to making your experience perfect.
cs_CZ: Děkujeme, že jste si vybrali Avada. Jsme poctěni a jsme plně odhodláni dělat vaše zkušenosti perfektní.

note: translators: The iconset name.
en: No Results in "%s"
cs_CZ: Žádné výsledky v %s

note: translators: Plugin name.
en: Install %s
cs_CZ: Nainstalovat %s

note: translators: Plugin Name.
en: Activate %s
cs_CZ: Aktivovat %s

note: translators: Plugin Name.
en: Update %s
cs_CZ: Aktualizovat %s

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

note: translators: Plugin name.
en: Deactivate %s
cs_CZ: Deaktivovat %s

en: Manage Plugins Below
cs_CZ: Spravovat pluginy níže

en: Go Manage Plugins
cs_CZ: Přejít ke správě pluginů

en: Avada portfolio category base
cs_CZ: Základ kategorie Avada portfolia

en: Avada portfolio skill base
cs_CZ: Avada portfolio základ zkušeností

en: Avada portfolio tag base
cs_CZ: Avada portfolio základ štítků

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

note: translators: The current step label.
en: Currently Processing: %s
cs_CZ: Právě se zpracovává: %s

note: translators: The current step label.
en: Currently Removing: %s
cs_CZ: Právě se odstraňuje: %s

en: The file does not exist
cs_CZ: Soubor neexistuje

en: Removing demo content will remove ALL previously imported demo content from this demo and restore your site to the previous state it was in before this demo content was imported.
cs_CZ: Odstraněním ukázkového obsahu odstraníte z této ukázky VEŠKERÝ dříve importovaný ukázkový obsah a obnovíte předchozí stav svého webu před importem tohoto ukázkového obsahu.

en: Plugin install failed. Please try Again.
cs_CZ: Instalace pluginu se nezdařila. Zkuste to znovu.

en: Please wait, this may take a minute...
cs_CZ: Počkejte prosím, může to chvíli trvat…

en: Preparing to run Upgrade
cs_CZ: Příprava na spuštění upgradu

en: Slider controls
cs_CZ: Ovládací prvky slideru

en: Checkbox & Switch controls
cs_CZ: Zaškrtávací a přepínací prvky

en: Dimension controls
cs_CZ: Ovládací prvky rozměrů

en: Social Networks
cs_CZ: Sociální sítě

en: HEX to RGBA colors conversion
cs_CZ: Převod barev HEX na RGBA

en: HEX colors
cs_CZ: HEX barvy

en: Media Files
cs_CZ: Mediální soubory

en: Spacing Options
cs_CZ: Možnosti mezer

en: Custom Fonts
cs_CZ: Vlastní písma

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Typography Options (step %1$s of %2$s)
cs_CZ: Možnosti typografie (krok %1$s z %2$s)

en: Other Options
cs_CZ: Další možnosti

en: Avada Options have moved!
cs_CZ: Avada Možnosti se přesunuly!

en: Avada Options
cs_CZ: Avada Možnosti

note: translators: Number.
en: Theme options have changed, redirecting you to the new page in %s seconds.
cs_CZ: Možnosti šablony se změnily a přesměrovaly vás na novou stránku za %s sekund.

en: Small
cs_CZ: Malý

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Large
cs_CZ: Velký

en: XLarge
cs_CZ: Extra velký

en: Huge
cs_CZ: Obrovské

en: NOTE
cs_CZ: POZNÁMKA

note: translators: image size.
en: Avada Grid %s
cs_CZ: Mřížka Avada %s

note: translators: Number.
en: Post count: %s
cs_CZ: Počet příspěvků: %s

en: Need a new search?
cs_CZ: Nové hledání?

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
cs_CZ: Pokud jste nenalezli co jste hledali, zkuste nové hledání!

en: Menu First Level Style
cs_CZ: Styl první úrovně menu

en: Default Style
cs_CZ: Výchozí

en: Button Small
cs_CZ: Tlačítko #2

en: Button Medium
cs_CZ: Tlačítko #2

en: Button Large
cs_CZ: Tlačítko #2

en: Button xLarge
cs_CZ: Tlačítko #2

en: Icon Select
cs_CZ: Výběr ikony

en: Icon/Thumbnail Only
cs_CZ: Pouze ikona/miniatura

en: Turn on to only show the icon/image thumbnail while hiding the menu text. Important: this does not apply to the mobile menu.
cs_CZ: Zapněte, aby se při skrytí textu nabídky zobrazovala pouze miniatura ikony/obrázku. Důležité: nevztahuje se na mobilní menu.

en: On
cs_CZ: Zapnuto

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: Menu Highlight Label
cs_CZ: Popisek zvýraznění nabídky

en: Set the highlight label for menu item.
cs_CZ: Nastavit popisek zvýraznění pro položku nabídky.

en: Modal Window Anchor
cs_CZ: Kotva modálního okna

en: Add the class name of the modal window you want to open on menu item click.
cs_CZ: Přidejte název třídy modálního okna, které chcete otevřít po kliknutí na položku nabídky.

en: Mega Menu / Flyout Menu Background Image
cs_CZ: Mega menu / Plovoucí menu: Obrázek pozadí

en: Select Widget Area
cs_CZ: Vyberte widget oblast

en: Turn on to enable the mega menu.  Note this will only work for the main menu.
cs_CZ: Zapnutím aktivujete mega menu.  Toto bude fungovat pouze pro hlavní menu.

en: Mega Menu Thumbnail
cs_CZ: Miniatura mega menu

en: Mega Menu Number of Columns
cs_CZ: Počet sloupců mega menu

en: Auto
cs_CZ: Automaticky

en: Select the number of columns you want to use.
cs_CZ: Vyberte počet sloupců, které chcete použít.

en: Mega Menu Column Width
cs_CZ: Šířka sloupce mega menu

en: Set the width of the column. In percentage, ex 60%.
cs_CZ: Nastavte šířku sloupce. V procentech, např. 60%.

en: Mega Menu Column Title
cs_CZ: Název sloupce mega menu

en: Turn on to display item as linked column title. Turn off to display item as normal mega menu entry.
cs_CZ: Zapnutím zobrazíte položku jako název propojeného sloupce. Vypnutím zobrazíte položku jako normální položku mega nabídky.

en: Mega Menu Widget Area
cs_CZ: Mega menu Widget oblast

en: Select a widget area to be used as the content for the column.
cs_CZ: Vyberte widget oblast, která bude použita jako obsah sloupce.

en: Add Custom Icon Set
cs_CZ: Přidat vlastní sadu ikon

en: Search Icons
cs_CZ: Vyhledat ikony

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Upload Image
cs_CZ: Nahrát obrázek

en: Avada Menu Options
cs_CZ: Možnosti nabídky Avada

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Avada Theme Option Migration
cs_CZ: Migrace možnosti Avada šablony

en: Updating Avada Database Entries
cs_CZ: Aktualizace položek databáze Avada

note: translators: Language label.
en: Currently converting language: %s
cs_CZ: Právě převáděný jazyk: %s

en: Done!
cs_CZ: Hotovo!

en: Almost there...
cs_CZ: Už skoro...

en: Halfway there... Patience Padawan, Patience.
cs_CZ: V půli cesty… Trpělivost Padawane, trpělivost.

en: This may take a few minutes, please wait.
cs_CZ: Toto může trvat několik minut, počkejte prosím.

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Converting language: %1$s of %2$s.
cs_CZ: Převádění jazyka: %1$s z %2$s.

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Updating Avada Database options: step %1$s of %2$s.
cs_CZ: Aktualizace možností databáze Avada: krok %1$s z %2$s.

en: For best experience, please clear your browser cache once.
cs_CZ: Chcete-li dosáhnout co nejlepších zkušeností, vymažte, prosím, jednou mezipaměť prohlížeče.

en: Dynamic-CSS caches have been auto reset.
cs_CZ: Mezipaměti Dynamic-CSS byly automaticky resetovány.

en: Take Me To Shortcode Conversion
cs_CZ: Přejít na konverzi krátkého kódu

note: translators: (heart) icon. translators: Icon.
en: Created with %s
cs_CZ: Vytvořeno pomocí %s

note: translators: Number.
en: Featured image %s
cs_CZ: Hlavní obrázek %s

note: translators: Number.
en: Set featured image %s
cs_CZ: Nastavit hlavní obrázek %s

note: translators: Number.
en: Remove featured image %s
cs_CZ: Odstranit hlavní obrázek %s

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
cs_CZ: %s (Chybné)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
cs_CZ: %s (Čekající)

en: sub item
cs_CZ: podřízená položka

en: Move up
cs_CZ: Přesunout nahoru

en: Move down
cs_CZ: Přesunout dolů

en: Edit Menu Item
cs_CZ: Upravit položku menu

en: Navigation Label
cs_CZ: Popisek nabídky

en: Title Attribute
cs_CZ: Atribut názvu

en: Open link in a new window/tab
cs_CZ: Otevřít odkaz v novém okně/kartě

en: CSS Classes (optional)
cs_CZ: CSS třídy (volitelné)

en: Link Relationship (XFN)
cs_CZ: Propojení vztahů (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
cs_CZ: Popis se zobrazí v menu, pokud ho podporuje aktuální šablona.

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Up one
cs_CZ: Nahoru o jeden

en: Down one
cs_CZ: Dolu o jeden

en: To the top
cs_CZ: Nahoru

note: translators: Title (with link).
en: Original: %s
cs_CZ: Originál: %s

note: translators: Number.
en: Custom page options %d
cs_CZ: Vlastní možnosti stránky %d

en: Google Maps
cs_CZ: Google Mapy

en: Tracking Cookies
cs_CZ: Sledovací cookies

note: translators: The placeholder label (embed-type).
en: For privacy reasons %s needs your permission to be loaded.
cs_CZ: Z důvodů ochrany soukromí %s je potřeba načíst vaše oprávnění.

note: translators: The link to the privacy page (embed-type).
en: For more details, please see our %s.
cs_CZ: Pro více informací prosím navštivte naše %s.

en: I Accept
cs_CZ: Přijímám

en: Fonts
cs_CZ: Písma

en: Scripts
cs_CZ: Skripty

en: Styles
cs_CZ: Styly

en: No search results match your query. Please try again
cs_CZ: Dotazu neodpovídají žádné výsledky vyhledávání. Prosím zkuste to znovu

en: Go to...
cs_CZ: Přejít do...

en: Shopping Cart
cs_CZ: Nákupní košík

note: Translators: The submenu title. Translators: The menu item title.
en: Open submenu of %s
cs_CZ: Otevřít podnabídku %s

note: Translators: The submenu title.
en: Close submenu of %s
cs_CZ: Zavřít podnabídku %s

note: translators: the Date.
en: Date: %s
cs_CZ: Datum: %s

en: Series:
cs_CZ: Série:

en: Topics:
cs_CZ: Témata:

en: Default Sidebar of Avada
cs_CZ: Výchozí postranní panel Avada

en: API type missing.
cs_CZ: Chybí typ API.

en: Tested API is working properly.
cs_CZ: Testované API funguje správně.

note: translators: HTTP response code
en: Server responded with unauthorized response code: %1$s. %2$s
cs_CZ: Server odpověděl kódem neoprávněného přístupu: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Server responded with redirection response code: %1$s. %2$s
cs_CZ: Server odpověděl kódem přesměrování: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Error occured while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
cs_CZ: Při kontrole stavu API došlo k chybě. Kód odpovědi: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Internal server error occured while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
cs_CZ: Při kontrole stavu rozhraní API došlo k interní chybě serveru. Kód odpovědi: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Something went wrong while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
cs_CZ: Při kontrole stavu rozhraní API došlo k potížím. Kód odpovědi: %1$s. %2$s

en: Fusion Taxonomy Options
cs_CZ: Možnosti Fusion Taxonomie

en: Slider Type
cs_CZ: Typ slideru

en: Select the type of slider that displays.
cs_CZ: Vyberte typ slideru, který se zobrazí.

en: Select LayerSlider
cs_CZ: Vyberte LayerSlider

en: Select the unique name of the slider.
cs_CZ: Vyberte jedinečný název slideru.

en: Select Slider Revolution Slider
cs_CZ: Vyberte slider Slider Revolution

en: Select Elastic Slider
cs_CZ: Vyberte Elastický Slider

en: Slider Position
cs_CZ: Pozice slideru

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Below
cs_CZ: Pod

en: Above
cs_CZ: Nad

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select if the slider shows below or above the header. Only works for top header position. %s
cs_CZ: Vyberte, zda se slider zobrazí pod záhlavím nebo nad ním. Funguje pouze pro pozici horního záhlaví. %s

en: Page Content Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení obsahu stránky

note: translators: Additional description (defaults).
en: In pixels ex: 20px. %s
cs_CZ: V pixelech, např.: 20px. %s

en: Header Background Color
cs_CZ: Barva pozadí hlavičky

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the background color for the header. Hex code or rgba value, ex: #000. %s
cs_CZ: Určuje barvu pozadí záhlaví. Hex kód nebo rgba hodnota, např.: #000. %s

en: Mobile Header Background Color
cs_CZ: Barva pozadí záhlaví na mobilu

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the background color for the header on mobile devices. Hex code or rgba value, ex: #000. %s
cs_CZ: Určuje barvu pozadí záhlaví na mobilních zařízeních. Hex kód nebo rgba hodnota, např: #000. %s

en: Show Content Only
cs_CZ: Zobrazit jen obsah

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Remove Image
cs_CZ: Odstranit obrázek

en: Reset to default.
cs_CZ: Obnovit výchozí.

en: Using default value.
cs_CZ: Používá výchozí hodnotu.

note: translators: %1$s: Comment date. %2$s: Comment time.
en: %1$s at %2$s
cs_CZ: %1$s v %2$s

en:  - Edit
cs_CZ:  - Upravit

en:  - Reply
cs_CZ:  - Odpovědět

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Váš komentář čeká na schválení.

en: Install Required Plugins
cs_CZ: Nainstalujte požadované pluginy

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
cs_CZ: Aktualizace pluginu: %s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
cs_CZ[0]: Probíhá instalace pluginu: %s
cs_CZ[1]: Probíhá instalace pluginu: %s
cs_CZ[2]: Probíhá instalace pluginu: %s

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
cs_CZ[0]: Začít aktualizovat plugin
cs_CZ[1]: Začít aktualizovat pluginy
cs_CZ[2]: Začít aktualizovat pluginy

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
cs_CZ[0]: Zahájit aktivaci pluginu
cs_CZ[1]: Zahájit aktivaci pluginů
cs_CZ[2]: Zahájit aktivaci pluginů

en: Return to Required Plugins Installer
cs_CZ: Zpět k instalátoru pluginu

en: Return to the Dashboard
cs_CZ: Návrat do Nástěnky

en: The following plugin was activated successfully:
cs_CZ: Následující plugin byl úspěšně aktivován:

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
cs_CZ: Nebylo třeba provést žádnou akci. Doplněk %1$s je již aktivní.

note: translators: 1: plugin name.
en: %s installation failed. The update procedure could not delete the plugin due to a permissions issue on your server. Please ask your hosting provider to check the permissions level or manually remove the plugin via FTP or WordPress before attempting to reinstall it.
cs_CZ: Instalace %s se nezdařila. Postup aktualizace nemohl odstranit plugin kvůli problému s oprávněními na vašem serveru. Než se ji pokusíte znovu nainstalovat, požádejte poskytovatele hostingu, aby zkontroloval úroveň oprávnění nebo ručně odebral plugin přes FTP nebo WordPress.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
cs_CZ: Všechny pluginy byly úspěšně nainstalovány a aktivovány. %1$s

en: Dismiss this notice
cs_CZ: Zavřít toto upozornění

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
cs_CZ: Je dostupný jeden nebo více požadovaných nebo doporučených pluginů k instalaci, aktualizaci nebo aktivaci.

en: Please contact the administrator of this site for help.
cs_CZ: Pro pomoc kontaktujte, prosím, administrátora stránky.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
cs_CZ: Tento plugin je potřeba aktualizovat pro kompatibilitu s vaší šablonou.

en: Update Required
cs_CZ: Vyžadováno

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
cs_CZ: Vzdálený balíček pluginu neobsahuje složku s požadovaným kódem a přejmenování nefungovalo.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
cs_CZ: Prosím, kontaktujte dodavatele pluginu a požádejte ho pro zabalení jeho pluginu dle požadavků WordPressu.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
cs_CZ: Vzdálený balíček pluginu se skládá z více než jednoho souboru, ale soubory nejsou zabaleny ve složce.

en: WordPress Repository
cs_CZ: Studnice Wordpressu

en: External Source
cs_CZ: Externí link

en: Pre-Packaged
cs_CZ: Předpřipravený

en: Installed But Not Activated
cs_CZ: Nainstalováno, ale zatím neaktivováno

en: Required Update not Available
cs_CZ: Požadovaná aktualizace není dostupná

en: Requires Update
cs_CZ: Vyžadováno

en: Update recommended
cs_CZ: Doporučeno

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: K instalaci <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: K instalaci <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: K instalaci <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Dostupná aktualizace <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Dostupné aktualizace <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Dostupné aktualizace <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: K aktivaci <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: K aktivaci <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: K aktivaci <span class="count">(%s)</span>

en: Installed version:
cs_CZ: Instalovaná verze:

en: Minimum required version:
cs_CZ: Minimální požadovaná verze:

en: Available version:
cs_CZ: Dostupná verze:

note: translators: Dashboard URL.
en: No plugins to install, update or activate. <a href="%s">Return to the Dashboard</a>
cs_CZ: Žádné pluginy k instalaci, aktualizaci nebo aktivaci. <a href="%s">Návrat na hlavní panel</a>

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Version
cs_CZ: Verze

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
cs_CZ: Instalovat %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
cs_CZ: Aktualizovat %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
cs_CZ: Aktivovat %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
cs_CZ: Informace o aktualizaci od autora doplňku:

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
cs_CZ: Nedošlo k žádné akci, jelikož nebyly vybrány žádné doplňky pro instalaci.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
cs_CZ: Nedošlo k žádné akci, jelikož nebyly vybrány žádné doplňky pro aktualizaci.

en: No plugins are available to be installed at this time.
cs_CZ: Momentálně nejsou dostupné žádné doplňky k instalaci.

en: No plugins are available to be updated at this time.
cs_CZ: Momentálně nejsou dostupné žádné doplňky k aktualizaci.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
cs_CZ: Nedošlo k žádné akci, jelikož nebyly vybrány žádné doplňky pro aktivaci.

en: No plugins are available to be activated at this time.
cs_CZ: Momentálně nejsou dostupné žádné doplňky k aktivaci.

en: Plugin activation failed.
cs_CZ: Aktivace pluginu se nezdařila.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
cs_CZ: Probíhá instalace pluginu %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
cs_CZ: Nastala chyba během instalace %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
cs_CZ: Instalace %1$s selhala.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
cs_CZ: Proces instalace a aktivace se právě spouští. Vyčkejte prosím na jeho ukončení. Na některých serverech toto může chvíli trvat, buďte prosím trpělivý.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
cs_CZ: %1$s úspěšně nainstalován a aktivován.

en: Show Details
cs_CZ: Zobrazit detaily

en: Hide Details
cs_CZ: Skrýt detaily

en: All installations and activations have been completed.
cs_CZ: Všechny instalace a aktivace byly ukončeny.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
cs_CZ: Probíhá instalace a aktivace pluginu %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
cs_CZ: Proces instalace se právě spouští. Vyčkejte prosím na jeho ukončení. Na některých serverech toto může chvíli trvat, buďte prosím trpělivý.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
cs_CZ: %1$s úspěšně nainstalován.

en: All installations have been completed.
cs_CZ: Všechny instalace byly ukončeny.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
cs_CZ: Probíhá instalace pluginu %1$s (%2$d/%3$d)

en: View Changelog
cs_CZ: Zobrazit seznam změn

en: Display Widget Title
cs_CZ: Zobrazit titulek widgetu

en: Choose to enable or disable the widget title. Specifically useful for WP's default widget titles.
cs_CZ: Zvolte, zda chcete povolit nebo zakázat titulek widgetu. To je užitečné zejména pro výchozí WP názvy widgetů.

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: No
cs_CZ: Ne

en: Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení

en: Controls the padding for this widget container. Enter value including any valid CSS unit, ex: 10px.
cs_CZ: Určuje vnitřní odsazení pro tento widget kontejner. Zadejte hodnotu včetně jakékoli platné jednotky CSS, např.: 10px.

en: Margin
cs_CZ: Odsazení

en: Controls the margin for this widget container. Enter value including any valid CSS unit, ex: 10px.
cs_CZ: Určuje odsazení pro tento widget kontejner. Zadejte hodnotu včetně jakékoli platné jednotky CSS, např.: 10px.

en: Background Color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Controls the background color for this widget container.
cs_CZ: Určuje barvu pozadí pro tento widget kontejner.

en: Background Radius
cs_CZ: Poloměr pozadí

en: Controls the background radius for this widget container.
cs_CZ: Určuje poloměr pozadí pro tento widget kontejner.

en: Border Size
cs_CZ: Velikost ohraničení

en: Controls the border size for this widget container.
cs_CZ: Určuje velikost ohraničení pro tento widget kontejner.

en: Border Style
cs_CZ: Styl ohraničení

en: Controls the border style for this widget container.
cs_CZ: Určuje styl ohraničení pro tento widget kontejner.

en: Solid
cs_CZ: Plný

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Dashed
cs_CZ: Přerušovaný

en: Border Color
cs_CZ: Barva ikony

en: Controls the border color for this widget container.
cs_CZ: Určuje barvu ohraničení pro tento widget kontejner.

en: Content Align
cs_CZ: Zarovnání obsahu

en: Controls content alignment for this widget container. Inherit means it will inherit alignment from its parent element.
cs_CZ: Určuje zarovnání obsahu pro tento kontejner widgetu. Podřízený znamená, že použije zarovnání od svého nadřazeného prvku.

en: Inherit
cs_CZ: Zdědit

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Mobile Content Align
cs_CZ: Zarovnání mobilního obsahu

en: Controls mobile content alignment for this widget container. Inherit means it will inherit alignment from its parent element.
cs_CZ: Určuje zarovnání mobilního obsahu pro tento widget kontejner. Podřídit znamená, že zdědí zarovnání od svého nadřazeného prvku.

en: Avada Widget Options
cs_CZ: Možnosti Avada widgetu

en: These options apply to the widget container, not the actual widget.
cs_CZ: Tyto možnosti se vztahují na widget kontejner, nikoliv na současný widget.

en: Image
cs_CZ: Obrázek

note: translators: Number.
en: You Have %s Item In Your Cart | You Have %s Items In Your Cart
cs_CZ[0]: Máte %s položku ve svém košíku
cs_CZ[1]: Máte %s položek ve svém košíku
cs_CZ[2]: Máte %s položek ve svém košíku

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

note: translators: WC Customizer notice.
en: You can control the <a href="%1$s" target="_blank">number of products per page</a> and the <a href="%2$s" target="_blank">number of columns for the main shop page</a> from Avada theme options panel.
cs_CZ: Na panelu možností šablony Avada můžete ovládat <a href="%1$s" target="_blank">počet produktů na stránku</a> a <a href="%2$s" target="_blank">počet sloupců pro hlavní stránku obchodu</a>.

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Not all fields have been filled in correctly.
cs_CZ: Ne všechna pole byla vyplněna správně.

en: Avada Shortcode Conversion
cs_CZ: Konverze krátkého kódu Avada

en: Revert Avada Shortcode Conversion
cs_CZ: Vrátit konverzi krátkého kódu Avada

en: This is the reversion process. Please see below for further information.
cs_CZ: Toto je proces navrácení. Další informace naleznete níže.

en: Collect IDs of posts that need to be converted
cs_CZ: Shromáždit ID příspěvků, které je třeba konvertovat

en: Convert posts, slides, widgets and theme-options to new shortcode syntax
cs_CZ: Konvertovat příspěvky, snímky, widgety a možnosti šablony na novou syntaxi krátkého kódu

en: Congratulations! The conversion finished successfully!
cs_CZ: Blahopřejeme! Převod byl úspěšně dokončen!

en: Collect IDs of posts that need to be reverted
cs_CZ: Shromáždit ID příspěvků, které je třeba navrátit

en: Revert posts, slides, widgets and theme-options that were previously converted
cs_CZ: Navrátit příspěvky, snímky, widgety a možnosti šablony, které byly předtím zkonvertovány

en: Congratulations! The reversion finished successfully!
cs_CZ: Blahopřejeme! Změna verze byla úspěšně dokončena!

en: download Avada 4.0.3 here
cs_CZ: stáhnout Avadu 4.0.3

en: I have read the above.
cs_CZ: Přečetl jsem si výše uvedené.

en: The process can take time, please be patient during reversion and DO NOT CLOSE THIS SCREEN!
cs_CZ: Tento proces může chvíli trvat, buďte trpěliví během navrácení a NEZAVÍREJTE TUTO OBRAZOVKU!

note: translators: Version number.
en: By pressing the "Start Reversion" button below, you confirm that Avada should revert your posts and pages to the previous syntax.
cs_CZ: Stisknutím tlačítka „Zahájit navrácení“ níže potvrdíte, že má Avada vrátit vaše příspěvky a stránky do předchozí syntaxe.

note: translators: %1$s: post-type label. %2$s, %3%s, %4%s: Numbers.
en: Currently scanning posts of post type "%1$s" (items %2$s to %3$s of %4$s total).
cs_CZ: Aktuálně se skenují příspěvky typu „%1$s“ (položky %2$s až %3$s z celkem %4$s).

note: translators: Number.
en: Posts that need to be converted: %s
cs_CZ: Příspěvky, které je třeba převést: %s

note: translators: Number.
en: Posts that need to be reverted: %s
cs_CZ: Příspěvky, které je třeba navrátit: %s

note: translators: Number.
en: Remaining items to convert: %s
cs_CZ: Zbývající položky k převodu: %s

note: translators: Number.
en: Remaining items to revert: %s
cs_CZ: Zbývající položky k navrácení: %s

note: translators: "Avada 4.0.3" link & string.
en: All needed posts have been reverted to the previous syntax. You can now roll-back to %s.
cs_CZ: Všechny potřebné příspěvky byly vráceny do předchozí syntaxe. Nyní se můžete vrátit na %s.

note: translators: %1%s: post-type label. %2$s: Number.
en: Scanning posts of post type "%1$s". Total posts: %2$s.
cs_CZ: Skenování příspěvků typu „%1$s“. Celkový počet příspěvků: %2$s.

en: Converting posts.
cs_CZ: Konverze příspěvků.

en: Converting slides.
cs_CZ: Konverze snímků.

en: Converting widgets.
cs_CZ: Konverze widgetů.

en: Converting theme options.
cs_CZ: Konverze nastavení šablony.

en: Reverting posts.
cs_CZ: Navracení příspěvků.

en: Reverting slides.
cs_CZ: Navracení snímků.

en: Reverting widgets.
cs_CZ: Navracení widgetů.

en: Reverting theme options.
cs_CZ: Navracení nastavení šablony.

en: Start Reversion
cs_CZ: Zahájit navrácení

en: Start Conversion
cs_CZ: Zahájit konverzi

en: Do Not Revert
cs_CZ: Nevracet zpět

en: Do Not Convert
cs_CZ: Nekonvertovat

en: Please confirm that you have read the instructions, by checking the box.
cs_CZ: Zaškrtnutím políčka potvrďte, že jste si přečetli pokyny.

en: Take me to Admin
cs_CZ: Přejít do Administrace

en: Update Required Plugins
cs_CZ: Aktualizovat povinné pluginy

en: No image URL has been entered.
cs_CZ: Nebyla vložená žádná URL adresa obrázku.

en: Back to Parent Page
cs_CZ: Zpět na domovskou stránku

en: Please enter correct details for this required field.
cs_CZ: Zadejte prosím správný údaj pro toto pole.

note: translators:%s zip name .
en: Failed to Open. Error Code: %s
cs_CZ: Nepodařilo se otevřít. Kód chyby: %s

en: Unable to extract the file.
cs_CZ: Nelze extrahovat soubor.

note: translators:%s module name .
en: Seems that the file have uploaded the wrong file. This file can be imported for %s
cs_CZ: Zdá se, že soubor nahrál nesprávný soubor. Tento soubor lze importovat pro %s

en: Seems that the file is different from the exported modal zip. Please try with another zip file.
cs_CZ: Zdá se, že se soubor liší od exportovaného modálního zipu. Zkuste prosím použít jiný soubor ZIP.

en: Style Already Exists! Please try importing another style.
cs_CZ: Styl již existuje! Zkuste importovat jiný styl.

en: imported successfully!
cs_CZ: Import proběhl úspěšně!

en: Something went wrong! Please try again with different file.
cs_CZ: Něco se pokazilo! Zkuste to prosím znovu s jiným souborem.

en: Seems that the file is different from the exported info bar zip. Please try with another zip file.
cs_CZ: Zdá se, že se soubor liší od exportovaného zipu informační lišty. Zkuste prosím použít jiný soubor ZIP.

en: Unable to delete the style. Please Try again.
cs_CZ: Styl nelze smazat. Prosím zkuste to znovu.

en: Home
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Tag:
cs_CZ: Štítek:

en: Search:
cs_CZ: Hledat:

en: 404 - Page not Found
cs_CZ: 404 - Stránka nebyla nalezena

en: Email Address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Thin (100)
cs_CZ: Tenké (100)

en: Extra Light (200)
cs_CZ: Extra lehký (200)

en: Light (300)
cs_CZ: Lehké (300)

en: Normal (400)
cs_CZ: Normální (400)

en: Medium (500)
cs_CZ: Střední (500)

en: Semi Bold (600)
cs_CZ: Polotučné (600)

en: Bold (700)
cs_CZ: Tučné (700)

en: Bolder (800)
cs_CZ: Tučnější (800)

en: Extra Bold (900)
cs_CZ: Extra tučné (900)

en: Cheatin&#8217; huh?
cs_CZ: Nepodvádíte náhodou?

en: An API token is required.
cs_CZ: Je požadován API token.

en: An unknown API error occurred.
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě rozhraní API.

en: Featured Image 2
cs_CZ: Hlavní obrázek 2

en: Set featured image 2
cs_CZ: Nastavit hlavní obrázek 2

en: Remove featured image 2
cs_CZ: Odstranit hlavní obrázek 2

en: Featured images Info
cs_CZ: Informace hlavních obrázků

note: translators: The "Global Options" link.
en: To control the amount of featured image boxes, visit %s.
cs_CZ: Chcete-li určit množství zobrazených polí obrázku, navštivte stránku %s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including CSS unit (px, em, rem), ex: %2$s.
cs_CZ: %1$s Zadejte hodnotu včetně jednotky CSS (px, em, rem), např.: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including any valid CSS unit besides %% which does not work for inline columns, ex: %2$s.
cs_CZ: %1$s Zadejte hodnotu včetně jakékoli platné jednotky CSS kromě %%, která nefunguje pro vložené sloupce, např.: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s In pixels, ex: %2$s.
cs_CZ: %1$s v pixelech, např.: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter values including any valid CSS unit, ex: %2$s.
cs_CZ: %1$s Zadejte hodnoty včetně jakékoliv platné jednotky CSS, např.: %2$s.

en: In pixels.
cs_CZ: V pixelech.

en: This is a dependent option that always stays visible because other options can utilize it.
cs_CZ: Jedná se o závislou možnost, která vždy zůstane viditelná, protože ji mohou využít jiné možnosti.

en: Theme Skin
cs_CZ: Skin šablony

en: Color Scheme
cs_CZ: Barevné schéma

en: Are you sure? This will reset all saved options to the default Avada Classic theme options. This does not reset them to any other demo that you may have imported.
cs_CZ: Opravdu? Tím se obnoví všechny uložené možnosti na výchozí možnosti Avada Classic šablony. Toto je neobnoví na žádnou jinou ukázku, kterou jste importovali.

en: Are you sure? This will reset all saved options to the default Avada Classic theme options for this section. This does not reset them to any other demo that you may have imported.
cs_CZ: Jste si jisti? Tímto se obnoví všechny uložené možnosti na výchozí možnosti šablony Avada Classic pro tento oddíl. Neobnoví se na žádnou jinou ukázku, kterou jste možná importovali.

en: Copy the contents of the json file and paste it below. Then click "Import" to restore your setings.
cs_CZ: Zkopírujte obsah souboru json a vložte jej níže. Poté kliknutím na tlačítko „Importovat“ obnovte nastavení.

en: Dismiss Message
cs_CZ: Zavřít zprávu

note: translators: The search query.
en: Search results for: %s
cs_CZ: Výsledky vyhledávání pro: %s

en: Error 404 Page
cs_CZ: Chyba 404 - Stránka nebyla nalezena

note: translators: Date.
en: Daily Archives: %s
cs_CZ: Archiv podle dne: %s

note: translators: Date.
en: Monthly Archives: %s
cs_CZ: Archiv podle měsíce: %s

note: translators: Date.
en: Yearly Archives: %s
cs_CZ: Archiv podle roku: %s

en: Masonry Image Layout
cs_CZ: Rozložení dlaždic obrázků

en: Landscape
cs_CZ: Na šířku

en: Portrait
cs_CZ: Na výšku

en: Set layout which will be used when image is displayed in masonry.
cs_CZ: Nastavte rozvržení, které bude použito při zobrazení obrázku v dlaždicovém rozložení.

en: Patch #
cs_CZ: Oprava #

en: Product
cs_CZ: Produkt

en: Issue Date
cs_CZ: Datum vydání

en: Patch Applied
cs_CZ: Oprava aplikována

en: Apply Patch
cs_CZ: Aplikovat opravu

en: Dismiss Notices
cs_CZ: Zrušit oznámení

note: translators: The patch-ID.
en: Please apply patch #%s first.
cs_CZ: Nejprve prosím aplikujte opravu #%s.

en: Patch cannot be currently aplied.
cs_CZ: Oprava nemůže být momentálně aplikována.

en: Patch empty.
cs_CZ: Oprava prázdná.

en: Invalid Patch target.
cs_CZ: Neplatný cíl opravy.

en: Avada Version
cs_CZ: Avada verze

en: Congratulations! Thank you for registering your product.
cs_CZ: Gratulujeme! Děkujeme za registraci vašeho produktu.

note: translators: The server error code and the error message.
en: Invalid token, the server responded with code %1$s.%2$s
cs_CZ: Neplatný token, server odpověděl kódem %1$s.%2$s

note: translators: The product name for the license.
en: Invalid token, or corresponding Envato account does not have %s purchased.
cs_CZ: Neplatný token nebo odpovídající účet Envato nemá zakoupený %s.

en: Generate A Personal Token
cs_CZ: Generovat osobní token

en: documentation post
cs_CZ: dokumentační příspěvek

en: Press Esc to close
cs_CZ: Klikněte Esc pro zavření

en: Enter Fullscreen (Shift+Enter)
cs_CZ: Na celou obrazovku (Shift+Enter)

en: Exit Fullscreen (Shift+Enter)
cs_CZ: Ukončit celou obrazovku (Shift+Enter)

en: Slideshow
cs_CZ: Prezentace

en: Loading the next set of posts...
cs_CZ: Načítání další sady příspěvků ...

en: All items displayed.
cs_CZ: Všechny položky jsou zobrazeny.

en: Search...
cs_CZ: Hledání...

en: Link & Zoom
cs_CZ: Odkaz a zvětšení

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Zoom
cs_CZ: Přiblížení

en: No Icons
cs_CZ: Žádné ikony

note: translators: The value. translators: The default value.
en:   Default currently set to %s.
cs_CZ:   Výchozí nastavení je nyní %s.

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

note: translators: The value.
en:   Current value set to %s.
cs_CZ:   Aktuální hodnota je nastavena na %s.

en: none
cs_CZ: žádný

note: translators: The value.
en:   Global sidebar is currently active and will override selection with %s.
cs_CZ:   Globální postranní panel je nyní aktivní a přepíše výběr s %s.

note: translators: The element and its value.
en:   Leave empty for value set in parent options. If that is also empty, the %1$s value of %2$s will be used.
cs_CZ:   Ponechte prázdné pro hodnotu nastavenou v nadřazených možnostech. Je-li tento údaj také prázdný, bude použita hodnota %1$ z %2$s.

note: translators: The default value.
en:   Leave empty for default value of %s.
cs_CZ:   Ponechte prázdné pro výchozí hodnotu %s.

note: translators: %1$s is the link. %2$s is the link text.
en:   Currently no default selected. Can be set globally from the <a %1$s>%2$s</a>.
cs_CZ:   Momentálně není vybráno žádné výchozí nastavení. Lze nastavit globálně z <a %1$s>%2$s</a>.

en: Allowed Files
cs_CZ: Povolené soubory

en: Icon set with same CSS prefix already exists! Please use unique prefix in order to avoid conflicts.
cs_CZ: Sada ikon se stejnou předponou CSS již existuje! Chcete-li se vyhnout konfliktům, použijte jedinečnou předponu.

en: Icon Set
cs_CZ: Sada ikon

en: Browse Files
cs_CZ: Vybrat soubory

en: Update Custom Icon Set
cs_CZ: Aktualizovat vlastní sadu ikon

en: Drop zip file to upload
cs_CZ: Přetáhněte zip soubor pro nahrání

note: translators: %1$s: Link to Icomoon site. %2$s <br>. %3$s Note:
en: Supported Icon Tool - %1$s %2$s %3$s Every uploaded custom icon set needs a unique font name and CSS class prefix.
    									For more info, see the %4$s.
cs_CZ: Podporovaný nástroj ikon - %1$s %2$s %3$s Každá nahraná vlastní sada ikon potřebuje jedinečný název písma a předponu třídy CSS.
    									Další informace naleznete v %4$s.

en: Note:
cs_CZ: Poznámka:

en: Select File
cs_CZ: Vybrat soubor

en: CSS Prefix:
cs_CZ: Předpona CSS:

en: Icons Count:
cs_CZ: Počet ikon:

note: translators: The author.
en: By %s
cs_CZ: Od %s

note: translators: The categories list.
en: Categories: %s
cs_CZ: Kategorie: %s

note: translators: The tags list. Translators: List of tags.
en: Tags: %s
cs_CZ: Štítky: %s

en: 0 Comments
cs_CZ: 0 komentářů

en: 1 Comment
cs_CZ: 1 komentář

en: % Comments
cs_CZ: %komentářů

en: Pages:
cs_CZ: Stránky:

en: Password:
cs_CZ: Heslo:

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Edit Live
cs_CZ: Upravit živě

en: Edit Page
cs_CZ: Upravit stránku

note: translators: Template name, for example Content
en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

en: Clear
cs_CZ: Vymazat

en: Select Color
cs_CZ: Vybrat barvu

en: Current Color
cs_CZ: Aktuální barva

en: You do not have permission to edit this post.
cs_CZ: Nemáte dostatečná oprávnění k úpravě tohoto příspěvku.

en: The page contents updated.
cs_CZ: Obsah stránky byl aktualizován.

en: You do not have permission to edit this archive.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k úpravám tohoto archivu.

en: The archive details updated.
cs_CZ: Podrobnosti archivu byly aktualizovány.

en: Ultra-Light 100
cs_CZ: Ultralehký 100

en: Ultra-Light 100 Italic
cs_CZ: Ultratenká 100 kurzíva

en: Light 200
cs_CZ: Tenká 200

en: Light 200 Italic
cs_CZ: Tenká 200 kurzíva

en: Book 300
cs_CZ: Knižní 300

en: Book 300 Italic
cs_CZ: Knižní 300 kurzíva

en: Normal 400
cs_CZ: Normální 400

en: Normal 400 Italic
cs_CZ: Normální 400 kurzíva

en: Medium 500
cs_CZ: Střední 500

en: Medium 500 Italic
cs_CZ: Střední 500 kurzíva

en: Semi-Bold 600
cs_CZ: Středně tučné 600

en: Semi-Bold 600 Italic
cs_CZ: Středně tučné 600 kurzíva

en: Bold 700
cs_CZ: Tučné 700

en: Bold 700 Italic
cs_CZ: Tučné 700 kurzíva

en: Extra-Bold 800
cs_CZ: Extra tučné 800

en: Extra-Bold 800 Italic
cs_CZ: Extra tučné 800 kurzíva

en: Ultra-Bold 900
cs_CZ: Ultra tučné 900

en: Ultra-Bold 900 Italic
cs_CZ: Ultra tučné 900 kurzíva

en: Sidebar Panel Position
cs_CZ: Pozice postranního panelu

en: Select the side which you want the sidebar panel to be displayed on.
cs_CZ: Vyberte stranu, na které chcete zobrazovat postranní panel.

en: Element Editing Mode
cs_CZ: Režim úprav prvků

en: Choose if element editing should be in the sidebar or in dialogs.
cs_CZ: Zvolte, zda má být úprava prvku na postranním panelu nebo v dialozích.

en: Automatically Open Element Settings
cs_CZ: Automaticky otevřít nastavení prvku

en: Choose if the settings should be opened automatically after adding an element.
cs_CZ: Zvolte, zda se má automaticky otevřít nastavení po přidání prvku.

en: Enable Keyboard Shortcuts
cs_CZ: Povolit klávesové zkratky

en: Choose if keyboard shortcuts should be enabled or disabled.
cs_CZ: Zvolte, zda mají být klávesové zkratky povoleny nebo zakázány.

en: Show Tooltips
cs_CZ: Zobrazit popisky

en: Choose if tooltips should be enabled or disabled.
cs_CZ: Zvolte, zda mají být popisky povoleny nebo zakázány.

en: Enable Preview for Filter Options
cs_CZ: Povolit náhled pro možnosti filtru

en: Choose if element filter options preview should be enabled or disabled.
cs_CZ: Zvolte, zda má být povolen nebo zakázán náhled možností filtru prvků.

en: Add your CSS code here...
cs_CZ: Sem přidejte CSS kód…

en: Delete page layout
cs_CZ: Smazat rozložení stránky

en: Undo
cs_CZ: Zpět

en: Redo
cs_CZ: Znovu

en: Don't Save
cs_CZ: Neukládat

en: Save & Leave
cs_CZ: Uložit a odejít

en: Just Leave
cs_CZ: Jen odejít

en: Delete item
cs_CZ: Smazat položku

en: Clone item
cs_CZ: Klonovat položku

en: Edit item
cs_CZ: Upravit položku

note: translators: Element settings.
en: %s Options
cs_CZ: Možnosti %s

en: Container
cs_CZ: Kontejner

en: Container Options
cs_CZ: Možnosti kontejneru

en: Insert Container
cs_CZ: Vložit kontejner

en: Clone Container
cs_CZ: Klonovat kontejner

en: Save Container
cs_CZ: Uložit kontejner

en: Delete Container
cs_CZ: Odstranit kontejner

en: Builder Containers
cs_CZ: Kontejnery Builderu

en: Click to toggle
cs_CZ: Klikněte pro přepnutí

en: Save Custom Container
cs_CZ: Uložit vlastní kontejner

en: Save Custom Template
cs_CZ: Uložit vlastní šablonu

en: Enter Name...
cs_CZ: Zadejte název...

en: Column
cs_CZ: Sloupec

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Resize column
cs_CZ: Změna velikosti sloupce

en: Resized Column to
cs_CZ: Změněna velikost sloupce na

en: Column Options
cs_CZ: Možnosti sloupce

en: Clone column
cs_CZ: Duplikovat sloupec

en: Save column
cs_CZ: Uložit sloupec

en: Delete column
cs_CZ: Odstranit sloupec

en: Delete row
cs_CZ: Smazat řádek

en: Save Custom Column
cs_CZ: Uložit vlastní sloupec

en: Custom elements will be stored and managed on the Library tab
cs_CZ: Vlastní prvky budou uloženy a spravovány na kartě Knihovna

en: Add element
cs_CZ: Přidat prvek

en: Element
cs_CZ: Prvek

en: Insert Columns
cs_CZ: Vložit sloupce

en: Search Elements
cs_CZ: Hledat prvky

en: Search Containers
cs_CZ: Hledat kontejnery

en: Search Columns
cs_CZ: Hledat sloupce

en: Builder Columns
cs_CZ: Sloupce Builderu

en: Library Columns
cs_CZ: Sloupce knihovny

en: Library Containers
cs_CZ: Knihovna kontejnerů

en: Select Element
cs_CZ: Vybrat prvek

en: Builder Elements
cs_CZ: Prvky builderu

en: Library Elements
cs_CZ: Knihovna prvků

en: This element can be added only
cs_CZ: Tento prvek lze pouze přidat

en: time.
cs_CZ: .

en: times.
cs_CZ: krát.

en: Nested Columns
cs_CZ: Vnořené sloupce

en: Clone Element
cs_CZ: Klonovat prvek

en: Save Element
cs_CZ: Uložit prvek

en: Save As Global
cs_CZ: Uložit jako globální

en: Delete Element
cs_CZ: Smazat prvek

en: Save Custom Element
cs_CZ: Uložit vlastní prvek

en: Add / Edit Items
cs_CZ: Přidat / Upravit položky

en: Add or edit new items for this element.  Drag and drop them into the desired order.
cs_CZ: Přidejte nebo upravte nové položky tohoto prvku.  Přetáhněte je do požadovaného pořadí.

en: Delete inner columns
cs_CZ: Odstranit vnitřní sloupce

en: Clone inner columns
cs_CZ: Klonovat vnitřní sloupce

en: Save inner columns
cs_CZ: Uložit vnitřní sloupce

en: Save Nested Columns
cs_CZ: Uložit vnořené sloupce

en: Select or Leave Blank for All
cs_CZ: Vyberte nebo ponechte prázdné pro Vše

en: Select or Leave Blank for None
cs_CZ: Vyberte nebo ponechte prázdné pro Žádné

en: Select or Leave Blank for Published
cs_CZ: Vyberte nebo ponechte prázdné pro Publikované

en: Please enter element name
cs_CZ: Zadejte název prvku

en: You are about to remove all page layout. Do you still want to proceed?
cs_CZ: Chystáte se odstranit veškerá rozvržení stránky. Stále chcete pokračovat?

en: Are you sure you want to delete this ?
cs_CZ: Opravdu to chcete odstranit?

en: This is a global item. Deleting this element will remove it from every page you have it on. Are you sure you want to remove it?
cs_CZ: Toto je globální prvek. Odstraněním tohoto prvku jej odstraníte ze všech stránek, na kterých se vyskytuje. Opravdu jej chcete odstranit?

en: Global element<br>Click to disable global status
cs_CZ: Globální prvek<br>Klepnutím zakážete globální stav

en: Global column<br>Click to disable global status
cs_CZ: Globální sloupec<br>Klepnutím zakážete globální stav

en: Global container<br>Click to disable global status
cs_CZ: Globální kontejner<br>Klepnutím zakážete globální stav

en: An element with this name already exists. Please enter different name.
cs_CZ: Prvek s tímto názvem již existuje. Zadejte, prosím, jiné jméno.

en: Please enter template name
cs_CZ: Zadejte název šablony

en: Save page layout
cs_CZ: Uložit rozvržení stránky

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Upload Audio
cs_CZ: Nahrát zvuk

en: Attach Images to Gallery
cs_CZ: Připojit obrázky ke galerii

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Watch The Video!
cs_CZ: Podívejte se na video!

en: Edit Settings
cs_CZ: Upravit nastavení

en: Backward History
cs_CZ: Zpětná historie

en: Duplicate Content
cs_CZ: Duplicitní obsah

en: Forward History
cs_CZ: Dopředná historie

en: Save Custom Content
cs_CZ: Uložit vlastní obsah

en: Delete Content
cs_CZ: Odstranit obsah

en: Add Content
cs_CZ: Přidat obsah

en: Click the ? icon to view additional documentation
cs_CZ: Klikněte na tlačítko ? pro zobrazení další dokumentace

en: Getting Started Video
cs_CZ: Video Začínáme

en: Icon Control Descriptions:
cs_CZ: Popisy ovládacího prvku ikon:

en: History
cs_CZ: Historie

en: Collapse Sections
cs_CZ: Sbalit oddíly

en: History States
cs_CZ: Stavy historie

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: Moved Column
cs_CZ: Přesunutý sloupec

en: Added Custom Element:
cs_CZ: Přidán vlastní prvek:

en: Added Custom Column:
cs_CZ: Přidán vlastní sloupec:

en: Added Columns
cs_CZ: Přidané sloupce

en: Added Custom Container:
cs_CZ: Přidán vlastní kontejner:

en: Deleted
cs_CZ: Smazáno

en: Cloned
cs_CZ: Klonováno

en: Pasted
cs_CZ: Vloženo

en: Moved
cs_CZ: Přesunuto

en: Edited
cs_CZ: Upraveno

en: Reset to Default
cs_CZ: Obnovit do výchozího nastavení

en: Added Nested Columns
cs_CZ: Přidány vnořené sloupce

en: Edited Nested Columns
cs_CZ: Upraveny vnořené sloupce

en: Deleted Nested Columns
cs_CZ: Odstraněny vnořené sloupce

en: Moved Nested Column
cs_CZ: Přesunut vnořený sloupec

en: Head Title
cs_CZ: Titulek hlavičky

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Period
cs_CZ: Období

en: Enter Text
cs_CZ: Zadejte text

en: Added
cs_CZ: Přidáno

en: Added Container
cs_CZ: Přidán kontejner

en: Cloned Nested Columns
cs_CZ: Klonovány vnořené sloupce

en: Content Imported
cs_CZ: Obsah importován

en: Visually create your table below, add or remove rows and columns
cs_CZ: Vizuálně vytvořte tabulku níže, přidejte nebo odeberte řádky a sloupce

en: Add Column
cs_CZ: Přidat sloupec

en: Add Row
cs_CZ: Přidat řádek

en: Add Button
cs_CZ: Tlačítko Přidat

en: Table Options
cs_CZ: Nastavení tabulky

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Toggle All Containers
cs_CZ: Přepnout všechny kontejnery

en: Cloned Container
cs_CZ: Klonovaný kontejner

en: Deleted Container
cs_CZ: Smazaný kontejner

en: Select Image
cs_CZ: Vybrat obrázek

en: Select Images
cs_CZ: Vyberte obrázky

en: Select Video
cs_CZ: Vybrat video

en: Select Audio
cs_CZ: Vybrat zvuk

en: Select Icon
cs_CZ: Vybrat ikonu

en: To Add Elements, You Must First Add a Column
cs_CZ: Chcete-li přidat prvky, musíte nejprve přidat sloupec

en: This is an empty container with a background image. To add elements, you must first add a column
cs_CZ: Jedná se o prázdný kontejner s obrázkem na pozadí. Chcete-li přidat prvky, musíte nejprve přidat sloupec

note: translators: Child element name.
en: Empty %s element, please add child elements here.
cs_CZ: Vyprázdněte element %s, přidejte zde podřízené prvky.

en: Content Error
cs_CZ: Chyba obsahu

en: Unknown Error Occurred
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě

note: translators: Link URL.
en: <a href="%s" target="_blank">Click here to learn more.</a>
cs_CZ: <a href="%s" target="_blank">Klikněte zde pro více informací.</a>

en: Click here to copy the full error message.
cs_CZ: Chcete-li zkopírovat úplnou chybovou zprávu, klepněte sem.

en: Full error message copied.
cs_CZ: Úplná chybová zpráva zkopírována.

en: Moved Container
cs_CZ: Přesunutý Container

en: Before
cs_CZ: Před

en: After
cs_CZ: Za

en: Delete Next Page Divider
cs_CZ: Odstranit následující oddělovač stránek

en: Toggle Element
cs_CZ: Přepnout prvek

en: Drag Element
cs_CZ: Posunout prvek

en: Deleted Next Page Divider
cs_CZ: Odstraněn další oddělovač stránek

en: Added Next Page Divider
cs_CZ: Přidán další oddělovač stránek

en: Next Page
cs_CZ: Další stránka

en: Special
cs_CZ: Speciál

en: Special Items
cs_CZ: Speciální položky

en: Select Link
cs_CZ: Vybrat odkaz

en: Enter Value
cs_CZ: Zadejte hodnotu

en: X Axis Label
cs_CZ: Popisek osy X

note: translators: Search type.
en: Search %s
cs_CZ: Hledat %s

en: Chart Background Color
cs_CZ: Barva pozadí grafu

en: Chart Options
cs_CZ: Možnosti grafu

en: Chart Data
cs_CZ: Data grafu

en: + Add Value Column
cs_CZ: + Přidat sloupec hodnot

en: + Add Data Set
cs_CZ: + Přidat sadu dat

en: Data Set
cs_CZ: Sada dat

en: Data Set Styling
cs_CZ: Stylování sady dat

en: Value Set Styling
cs_CZ: Stylování sady hodnot

en: Edit Chart Data Table
cs_CZ: Upravit tabulku dat grafu

en: Registration confirmation will be emailed to you.
cs_CZ: Potvrzení registrace bude zasláno emailem.

en: Are you sure you want to remove global property?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit globální vlastnost?

en: Remove Global?
cs_CZ: Odebrat globální?

en: Removed Global Status
cs_CZ: Byl odebrán globální stav

en: Draft container.
cs_CZ: Koncept kontejneru.

en: Scheduled container.
cs_CZ: Naplánovaný kontejner.

en: Click to remove sheduling.
cs_CZ: Klepnutím odeberete naplánování.

en: Container published.
cs_CZ: Kontejner publikován.

en: Watch Our Get Started Video
cs_CZ: Podívejte se na naše video Začínáme

en: Do you need a helping hand? Let us guide you.
cs_CZ: Potřebujete pomocnou ruku? Nechte nás vést vás.

en: Watch The Video
cs_CZ: Shlédnout video

en: Videos not for you? That's ok! We have you covered.
cs_CZ: Videa nejsou pro Vás? V pořádku! I na Vás jsme mysleli.

en: Toggle Description
cs_CZ: Přepnout popis

en: Top
cs_CZ: Nahoře

en: Bottom
cs_CZ: Dole

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Top/Left
cs_CZ: Nahoře/Vlevo

en: Top/Right
cs_CZ: Nahoře/Vpravo

en: Bot/Left
cs_CZ: Dole/Vlevo

en: Bot/Right
cs_CZ: Dole/Vpravo

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Unsaved Changes
cs_CZ: Neuložené změny

en: Your changes will be lost, do you want to save changes before leaving?
cs_CZ: Změny budou ztraceny, chcete uložit změny před odchodem?

en: Reset
cs_CZ: Obnovit

en: Reset to Defaults
cs_CZ: Obnovit výchozí nastavení

en: Are you sure you want to reset this element's options to default?
cs_CZ: Opravdu chcete obnovit výchozí nastavení tohoto prvku?

en: Are you sure you want to delete this element?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit tento prvek?

en: I'm sure
cs_CZ: Jsem si jistý

en: Extended options
cs_CZ: Rozšířené možnosti

en: Align text
cs_CZ: Zarovnat textu

en: Align left
cs_CZ: Zarovnat vlevo

en: Align center
cs_CZ: Zarovnat na střed

en: Align right
cs_CZ: Zarovnat vpravo

en: Justify
cs_CZ: Zarovnat

en: Indent
cs_CZ: Odsadit

en: Outdent
cs_CZ: Zmenšit odsazení

en: Accept
cs_CZ: Přijmout

en: Typography
cs_CZ: Typografie

en: Family
cs_CZ: Rodina

en: Tag
cs_CZ: Štítek

en: Font Size
cs_CZ: Velikost písma

en: Line Height
cs_CZ: Výška řádku

en: Letter Spacing
cs_CZ: Mezery mezi písmeny

en: Variant
cs_CZ: Varianta

en: Font color
cs_CZ: Barva písma

en: Edit Inline Element
cs_CZ: Upravit vsazený prvek

en: Remove Inline Element
cs_CZ: Odebrat vsazený prvek

en: Delete All
cs_CZ: Smazat vše

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Preview Mode
cs_CZ: Režim náhledu

en: Please beware that editing options are limited on this mode. All open dialogs and panels will be closed.
cs_CZ: Mějte prosím na paměti, že možnosti úprav jsou v tomto režimu omezené. Všechna otevřená dialogová okna a panely budou uzavřeny.

en: Multiple Dialogs
cs_CZ: Více dialogů

en: Please close other open dialogs first to use this option.
cs_CZ: Chcete-li použít tuto možnost, zavřete nejprve další otevřená dialogová okna.

en: No widget selected. Edit to select widget type.
cs_CZ: Nebyl vybrán žádný widget. Upravit vyberte typ widgetu.

note: translators: Add unknown element type.
en: Add %s
cs_CZ: Přidat %s

en: Link Options
cs_CZ: Možnosti propojení

en: Open Link in New Tab
cs_CZ: Otevřít odkaz na nové kartě

en: Remove formatting
cs_CZ: Odebrat formátování

en: Please add a gallery image here.
cs_CZ: Sem prosím přidejte obrázek galerie.

en: Please select a slider for it to display here.
cs_CZ: Vyberte posuvník, který se zde zobrazí.

en: Please select a form for it to display here.
cs_CZ: Vyberte prosím formulář, který se má zobrazit zde.

en: Please add a video here.
cs_CZ: Prosím, přidejte video zde.

en: Search Results
cs_CZ: Výsledky hledání

en: Page Save Incomplete
cs_CZ: Uložení stránky nebylo dokončeno

en: Not all content has saved correctly. Click ok to return to the page editor and try again.
cs_CZ: Ne veškerý obsah byl uložen správně. Klepnutím na tlačítko OK se vrátíte do editoru stránek a zkuste to znovu.

en: Page Save Failed
cs_CZ: Uložení stránky se nezdařilo

en: Security nonce check failed.  Attempts to reconnect were also unsuccessful.  Please ensure WordPress Heartbeat is not disabled.
cs_CZ: Kontrola nonce zabezpečení se nezdařila.  Pokusy o opětovné připojení byly také neúspěšné.  Ujistěte se, že WordPress Heartbeat není zakázán.

en: Layout cleared.
cs_CZ: Rozložení bylo vymazáno.

en: Enter value
cs_CZ: Zadat hodnotu

en: Import Failed
cs_CZ: Import se nezdařil

en: Please check that the file selected is valid JSON. Click ok to return to the page editor and try again.
cs_CZ: Zkontrolujte, zda je vybraný soubor platný JSON. Klepnutím na tlačítko OK se vrátíte do editoru stránek a zkuste to znovu.

en: Saved
cs_CZ: Uloženo

en: As global
cs_CZ: Jako globální

en: This action will redirect you to the front-end builder. All unsaved changes will be lost. Are you sure?
cs_CZ: Tato akce vás přesměruje na front-end tvůrce. Všechny neuložené změny budou ztraceny. Jste si jisti?

en: Duplicate Slider Revolution detected.  Duplicate sliders will not be rendered whilst in the live editor.
cs_CZ: Nalezen duplicitní Slider Revolution.  V živém editoru nebudou duplicitní slidery vykresleny.

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: Dynamic Data
cs_CZ: Dynamická data

en: Select Dynamic Content
cs_CZ: Vybrat dynamický obsah

en: Custom Font(s)
cs_CZ: Vlastní písmo/-a

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Separate with Commas
cs_CZ: Oddělte čárkami

en: Post Title
cs_CZ: Název příspěvku

en: Project Details
cs_CZ: Další informace

en: Edit Layout Section
cs_CZ: Upravit oddíl rozložení

en: Edit Content Layout Section
cs_CZ: Upravit oddíl rozložení obsahu

en: Edit Footer Layout Section
cs_CZ: Upravit oddíl rozložení zápatí

en: Set dynamic content to update preview source.
cs_CZ: Nastavte dynamický obsah pro aktualizaci zdroje náhledu.

en: Background
cs_CZ: Typ pozadí

en: Site Preview
cs_CZ: Náhled webu

en: Invalid Page ID
cs_CZ: Neplatné ID stránky

en: Toggle Sidebar
cs_CZ: Přepnout postranní panel

en: Exit
cs_CZ: Odejít

en: Exit to page front-end
cs_CZ: Odejít na stránku front-endu

en: Exit to page back-end
cs_CZ: Odejít na stránku back-endu

en: Exit to dashboard
cs_CZ: Odejít na řídící desku

en: Publish
cs_CZ: Zveřejnit

en: Draft
cs_CZ: Koncept

en: Toggle Toolbar
cs_CZ: Přepnout panel nástrojů

en: Get Started
cs_CZ: Začínáme

en: Help Center
cs_CZ: Centrum nápovědy

en: Shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky

en: Responsive
cs_CZ: Responzivita

en: Preview Mobile - Portrait Mode
cs_CZ: Náhled pro mobil - na výšku

en: Preview Tablet - Portrait Mode
cs_CZ: Náhled pro tablet - na výšku

en: Preview Desktop
cs_CZ: Náhled pro počítač

en: Select Language
cs_CZ: Vyberte jazyk

en: Switch Language
cs_CZ: Přepnout jazyk

en: Resize Window
cs_CZ: Změna velikosti okna

en: Contract Popup
cs_CZ: Vyskakovací okno kontraktu

en: Expand Popup
cs_CZ: Rozbalit okno

en: Help Article
cs_CZ: Článek nápovědy

en: Remove Item
cs_CZ: Odebrat položku

en: No search results
cs_CZ: Nic nenalezeno

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Code
cs_CZ: Kód

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Database
cs_CZ: Databáze

en: Copy to Clipboard
cs_CZ: Zkopírovat do schránky

en: Click the export button to export your current set of options as a json file.
cs_CZ: Kliknutím na tlačítko exportu exportujete aktuální sadu možností jako soubor json.

en: Enter a name
cs_CZ: Zadejte název

en: Save Page Options
cs_CZ: Uložit nastavení stránky

en: Select Font Family
cs_CZ: Vybrat rodinu písem

en: Search Font Families
cs_CZ: Hledat rodiny písem

en: Move Row
cs_CZ: Přesunout řádek

en: Remove Row
cs_CZ: Odebrat řádek

en: Demo
cs_CZ: Ukázka

en: Select a Demo
cs_CZ: Vybrat ukázku

en: Search Demos
cs_CZ: Vyhledat ukázky

en: Select A Page Option Set
cs_CZ: Vybrat sadu možností stránky

en: Click the import button to select a previously exported JSON file to upload and import.
cs_CZ: Klepnutím na tlačítko importu vyberte dříve exportovaný soubor JSON, který chcete nahrát a importovat.

en: Add another item
cs_CZ: Přidat další položku

en: Font Family
cs_CZ: Rodina písma

en: Backup Font
cs_CZ: Záložní písmo

en: Select Backup Font Family
cs_CZ: Vyberte záložní rodinu písem

en: Word Spacing
cs_CZ: Mezery mezi slovy

en: Text Align
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Text Transform
cs_CZ: Transformace textu

en: Capitalize
cs_CZ: Velká písmena

en: Uppercase
cs_CZ: Velká písmena

en: Lowercase
cs_CZ: Malá písmena

en: Initial
cs_CZ: Počáteční

en: Font Color
cs_CZ: Barva písma

en: Margin Top
cs_CZ: Odsazení nahoře

en: Margin Bottom
cs_CZ: Odsazení dole

en: Cannot import auto-draft posts
cs_CZ: Nelze importovat příspěvky s automatickým konceptem

en: Remote server returned %1$d %2$s for %3$s
cs_CZ: Vzdálený server vrátil %1$d %2$s pro %3$s

en: Remote file is incorrect size
cs_CZ: Vzdálený soubor má nesprávnou velikost

en: Zero size file downloaded
cs_CZ: Stažen soubor nulové velikosti

en: Remote file is too large, limit is %s
cs_CZ: Vzdálený soubor je příliš velký, limit je %s

en: Failed to import %s %s
cs_CZ: Nepodařilo se importovat %s %s

en: Imported "%s" (%s)
cs_CZ: Importován "%s" (%s)

en: Term %d remapped to %d
cs_CZ: Termín %d byl přemapován na %d

en: Sorry, there has been an error.
cs_CZ: Omlouváme se, ale vyskytla se nějaká chyba.

en: Could not open the file for parsing
cs_CZ: Nelze otevřít soubor pro parsování

en: This WXR file (version %s) is newer than the importer (version %s) and may not be supported. Please consider updating.
cs_CZ: Tento soubor WXR (verze %s) je novější než importér (verze %s) a nemusí být podporován. Zvažte prosím aktualizaci.

en: %s, please try again.
cs_CZ: %s, prosím zkuste znovu.

en: Invalid author mapping
cs_CZ: Neplatné mapování autora

en: Failed to import "%s": Invalid post type %s
cs_CZ: Import "%s" selhal: Neplatný typ příspěvku %s

en: %s "%s" already exists.
cs_CZ: %s "%s" již existuje.

en: Skipping attachment "%s", fetching attachments disabled
cs_CZ: Přeskakuji přílohy "%s", načítání příloh je zakázáno

en: Failed to import "%s" (%s)
cs_CZ: Import "%s" selhal (%s)

en: Post %d remapped to %d
cs_CZ: Příspěvek %d přemapován na %d

en: Invalid file type
cs_CZ: Neplatný typ souboru

en: Failed to import user "%s"
cs_CZ: Import uživatele "%s" selhal

en: Imported user "%s"
cs_CZ: Importovaný uživatel "%s"

en: User %d remapped to %d
cs_CZ: Uživatel %d byl přemapován na %d

en: Running post-processing for post %d
cs_CZ: Spuštění následného zpracování pro příspěvek %d

en: Could not find the post parent for "%s" (post #%d)
cs_CZ: Nelze najít nadřazený příspěvek pro "%s" (příspěvek #%d)

en: Post %d was imported with parent %d, but could not be found
cs_CZ: Příspěvek %d byl importován s nadřazeným %d, ten ale nebyl nalezen

en: Could not find the author for "%s" (post #%d)
cs_CZ: Nelze najít autora pro „%s“ (příspěvek #%d)

en: Post %d was imported with author "%s", but could not be found
cs_CZ: Příspěvek %d byl importován s autorem "%s", ten ale nebyl nalezen

en: Post %d was marked for post-processing, but none was required.
cs_CZ: Příspěvek %d byl označen pro následné zpracování, ale žádné nebylo vyžadováno.

en: Could not update "%s" (post #%d) with mapped data
cs_CZ: Nelze aktualizovat "%s" (příspěvek #%d) pomocí mapovaných dat

en: Could not find the menu object for "%s" (post #%d)
cs_CZ: Nelze najít objekt menu pro "%s" (příspěvek #%d)

en: Post %d was imported with object "%d" of type "%s", but could not be found
cs_CZ: Příspěvek %d byl importován s objektem "%d" typu "%s", ten ale nebyl nalezen

en: Could not find the comment parent for comment #%d
cs_CZ: Nelze najít nadřazeného komentáře pro komentář #%d

en: Comment %d was imported with parent %d, but could not be found
cs_CZ: Komentář %d byl importován s nadřazeným %d, ten ale nebyl nalezen

en: Could not find the author for comment #%d
cs_CZ: Nelze najít autora komentáře #%d

en: Comment %d was imported with author %d, but could not be found
cs_CZ: Komentář %d byl importován s autorem %d, ten ale nebyl nalezen

en: Could not update comment #%d with mapped data
cs_CZ: Nelze aktualizovat komentář #%d s mapovanými daty

en: Transparent
cs_CZ: Průhledný

en: Top Left
cs_CZ: Nahoře vlevo

en: Top Right
cs_CZ: Nahoře vpravo

en: Bottom Right
cs_CZ: Dole vpravo

en: Bottom Left
cs_CZ: Dole vlevo

en: Font family
cs_CZ: Rodina písem

en: Backup Font Family
cs_CZ: Zálohovat rodinu písem

en: Font style
cs_CZ: Styl písma

en: Font Weight &amp; Style
cs_CZ: Šířka písma &amp; Styl

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Font Variant
cs_CZ: Varianta písma

en: Text Decoration
cs_CZ: Dekorace textu

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Standard Fonts
cs_CZ: Standardní písma

en: Google Webfonts
cs_CZ: Webová písma Google

note: Translators: font-weight.
en: %s Italic
cs_CZ: %s kurzíva

en: Search for option(s)
cs_CZ: Vyhledat možnosti

en: You have changes that are not saved. Would you like to save them now?
cs_CZ: Máte změny, které nejsou uloženy. Chcete je uložit teď?

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values.
cs_CZ: Jsi si jisti? Obnovení smaže všechny Vaše vlastní hodnoty.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values in this section.
cs_CZ: Jsi si jisti? Obnovení smaže všechny vlastní hodnoty v této sekci.

en: Your current options will be replaced with the values of this preset. Would you like to proceed?
cs_CZ: Vaše současné volby budou nahrazeny novými hodnotami. Chcete pokračovat?

en: Please Wait
cs_CZ: Čekejte prosím

en: There was an error saving. Here is the result of your action:
cs_CZ: Při ukládání došlo k chybě. Zde je výsledek vaší akce:

en: There was a problem with your action. Please try again or reload the page.
cs_CZ: Došlo k potížím s vaší akcí. Zkuste to prosím znovu nebo znovu načtěte stránku.

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
cs_CZ: Varování - Tento ovládací panel nebude pracovat správně bez javascriptu!

en: Settings Imported!
cs_CZ: Nastavení importováno!

en: All Defaults Restored!
cs_CZ: Výchozí hodnoty byly obnoveny!

en: Section Defaults Restored!
cs_CZ: Výchozí hodnoty sekce byly obnoveny!

en: Settings Saved!
cs_CZ: Nastavení bylo uloženo!

en: Settings have changed, you should save them!
cs_CZ: Nastavení se změnilo, měli byste jej uložit!

en: error(s) were found!
cs_CZ: nalezena/-y chyba/-y!

en: warning(s) were found!
cs_CZ: nalezeno/-a upozornění!

en: Options panel created using %1$s
cs_CZ: Panel možností vytvořen pomocí %1$s

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: moving the mouse over
cs_CZ: přesun kurzoru myši přes

en: clicking
cs_CZ: klikání

en: Hints
cs_CZ: Tipy

en: Invalid security credential. Please reload the page and try again.
cs_CZ: Neplatné bezpečnostní ověření. Obnovte, prosím, stránku a zkuste to znovu.

en: Invalid user capability. Please reload the page and try again.
cs_CZ: Neplatné ověření uživatele. Obnovte stránku a zkuste to znovu.

en: Your panel has no fields. Nothing to save.
cs_CZ: Váš panel neobsahuje žádné položky. Není co uložit.

en: Dismiss
cs_CZ: Skrýt

en: Please wait a few minutes, then try refreshing the page. Unable to load some remotely hosted scripts.
cs_CZ: Prosím, vyčkejte několik minut a zkuste stránku obnovit. Nelze načíst některé skripty ze vzdáleného serveru.

en: FusionRedux Framework Warning
cs_CZ: Varování FusionRedux Frameworku

en: %s CDN unavailable.  Some controls may not render properly.
cs_CZ: %s CDN je nedostupná.  Některé kontroly nemusí fungovat správně.

en: The <a href="%s">Vendor Support plugin</a> (or extension) is either not installed or not activated and thus, some controls may not render properly.  Please ensure that it is installed and <a href="%s">activated</a>
cs_CZ: <a href="%s">Plugin Podpora dodavatele</a> (nebo rozšíření) buď není nainstalován nebo nebyl aktivován, a tak některé ovládací prvky nemusí fungovat správně.  Ujistěte se, že je to nainstalován a <a href="%s">aktivován</a>

en: File Permission Issues
cs_CZ: Problémy s oprávněním k souborům

en: We were unable to modify required files. Please check your permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as <a href="%s" target="_blank">outlined here</a>.
cs_CZ: Nebyli jsme schopni změnit požadované soubory. Zkontrolujte svá oprávnění, či upravte wp-config.php,, aby obsahoval přihlašovací údaje jako <a href="%s" target="_blank">je nastíněno zde</a>.

en: We were unable to modify required files. Please ensure that <code>%1s</code> has the proper read-write permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as <a href="%2s" target="_blank">outlined here</a>.
cs_CZ: Nebyli jsme schopni změnit požadované soubory. Prosím ujisti se, že <code>%1s</code> má příslušná oprávnění pro čtení i zápis, či upravte wp-config.php, aby obsahoval přihlašovací údaje jako <a href="%2s" target="_blank">je nastíněno zde</a>.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
cs_CZ: <code>%s</code> verze <strong style="color:red">%s</strong> je neaktuální. Aktuální verze jádra je %s

en: Import Options
cs_CZ: Možnosti importu

en: Import Contents from File
cs_CZ: Import obsahu ze souboru

en: Import from URL
cs_CZ: Importovat z URL

en: Input your backup file below and hit Import to restore your sites options from a backup.
cs_CZ: Vložte svůj záložní soubor a klikněte na Import pro obnovení stránek ze zálohy.

en: Input the URL to another sites options set and hit Import to load the options from that site.
cs_CZ: Zadejte URL pro nastavení jiných stránek a poté klikněte na Import pro nahrání nastavení z té stránky.

en: WARNING! This will overwrite all existing option values, please proceed with caution!
cs_CZ: VAROVÁNÍ! Tato akce přepíše všechny existující hodnoty v nastavení, prosím, postupujte opatrně!

en: Export Options
cs_CZ: Nastavení exportu

en: Copy Data
cs_CZ: Kopírovat data

en: Download Data File
cs_CZ: Stáhnout datový soubor

en: Copy Export URL
cs_CZ: Kopírovat URL exportu

en: Options Object
cs_CZ: Objekt možností

en: Show Object in Javascript Console Object
cs_CZ: Zobrazit objekt v objektu javaskriptové konzole

en: Background Repeat
cs_CZ: Opakování pozadí

en: Background Clip
cs_CZ: Pozadí clip

en: Background Origin
cs_CZ: Původní pozadí

en: Background Size
cs_CZ: Velikost pozadí

en: Background Attachment
cs_CZ: Příloha pozadí

en: Background Position
cs_CZ: Pozice pozadí

en: No media selected
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná média

en: Border style
cs_CZ: Styl ohraničení

en: From
cs_CZ: Od

en: To
cs_CZ: Pro

en: Add/Edit Gallery
cs_CZ: Přidat/Upravit galerii

en: Clear Gallery
cs_CZ: Vyčistit galerii

en: Regular
cs_CZ: Běžné

en: Hover
cs_CZ: Přejetí myší

en: Visited
cs_CZ: Navštíveno

en: Add More
cs_CZ: Přidat další

en: Select an item
cs_CZ: Vybrat položku

en: No items of this type were found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné položky tohoto typu.

en: Slide
cs_CZ: Snímek

en: New %s
cs_CZ: Nový %s

en: Title
cs_CZ: Název

en: <span class="tc-lead tc-recommended">RECOMMENDED</span>: If you are submitting to WordPress.org Theme Repository, it is <strong>strongly</strong> suggested that you read <a href="%s" target="_blank">this document</a>, or your theme will be rejected because of FusionRedux.
cs_CZ: <span class="tc-lead tc-recommended">DOPORUČUJEME</span>: Pokud odesíláte do úložiště šablon WordPress.org, <strong>důrazně se</strong> doporučuje, abyste si přečetli <a href="%s" target="_blank">tento dokument</a>, protože vaše šablona bude kvůli FusionReduxu zamítnuta.

en: Optional
cs_CZ: Volitelné

en: <span class="tc-lead tc-recommended">RECOMMENDED</span>: The following arguments MUST be used for WP.org submissions, or you will be rejected because of your FusionRedux configuration.
cs_CZ: <span class="tc-lead tc-recommended">DOPORUČUJEME</span>: Následující argumenty MUSÍ být použity pro odeslání na WP.org, jinak budete kvůli vaší konfiguraci FusionReduxu odmítnuti.

en: FusionRedux localization utilities
cs_CZ: FusionRedux lokalizační nástroje

en: FusionRedux Code Styles
cs_CZ: FusionRedux styl kódu

en: FusionRedux Unit Testing
cs_CZ: FusionRedux Unit Testy

en: FusionRedux Plugin File
cs_CZ: FusionRedux soubor pluginu

en: FusionRedux Boostrap Tests
cs_CZ: FusionRedux Boostrap testy

en: CI Testing FIle
cs_CZ: Soubor CI testů

en: PHP Unit Testing
cs_CZ: PHP Unit testování

en: This field must be a valid color value.
cs_CZ: Pole musí obsahovat platnou hodnotu barvy.

en: You must provide a comma separated list of numerical values for this option.
cs_CZ: Pro tuto volbu musíte zadat číselné hodnoty oddělené čárkami.

en: Unsafe strings were found in your CSS and have been filtered out.
cs_CZ: V CSS byly nalezeny a odfiltrovány nebezpečné řetězce.

en: This field must be a valid date.
cs_CZ: V tomto poli musí být platné datum.

en: You must provide a valid email for this option.
cs_CZ: Musíte zadat platný email pro tuto volbu.

en: You must not enter any HTML in this field, all HTML tags have been removed.
cs_CZ: Do tohoto pole nelze vkládat HTML. Všechny HTML značky byly odstraněny.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
cs_CZ: Nelze vkládat zvláštní znaky do tohoto pole. Všechny zvláštní znaky byly odstraněny.

en: This field cannot be empty. Please provide a value.
cs_CZ: Toto pole nemůže být prázdné. Prosím uveďte hodnotu.

en: You must provide a numerical value for this option.
cs_CZ: Pro tuto možnost musíte poskytnout číselnou hodnotu.

en: That URL slug is in use, please choose another. <code>%s</code> is open for use.
cs_CZ: Tento URL kód je již používán, zvolte prosím jiný. Lze použít např. <code>%s</code>.

en: You must provide a valid URL for this option.
cs_CZ: Pro tuto možnost musíte zadat platnou URL adresu.

en: Welcome to FusionRedux Framework %s
cs_CZ: Vítejte ve FusionRedux Frameworku %s

en: Thank you for updating to the latest version! FusionRedux Framework %s is a huge step forward in FusionRedux Development. Look at all that's new.
cs_CZ: Děkujeme za aktualizaci na nejnovější verzi! FusionRedux Framework %s je obrovským krokem vpřed ve vývoji FusionReduxu. Podívejte se na vše, co je nové.

en: What is FusionRedux Framework?
cs_CZ: Co je FusionRedux Framework?

en: New in this Release
cs_CZ: Novinka v této verzi

en: FusionRedux Framework - Changelog
cs_CZ: FusionRedux Framework - Přehled změn

en: FusionRedux Framework - A Community Effort
cs_CZ: FusionRedux Framework - Komunitní úsilí

en: We recognize we are nothing without our community. We would like to thank all of those who help FusionRedux to be what it is. Thank you for your involvement.
cs_CZ: Jsme si vědomi, že naše komunita pro nás znamená mnoho. Chtěli bychom poděkovat všem těm, kteří pomáhají FusionReduxu být tím, čím je. Děkujeme vám za vaše zapojení.

en: FusionRedux is created by a community of developers world wide. Want to have your name listed too? <a href="%d" target="_blank">Contribute to FusionRedux</a>.
cs_CZ: FusionRedux je vytvořen komunitou vývojářů po celém světě. Chcete zde mít také své jméno? <a href="%d" target="_blank">Přispějte na FusionRedux</a>.

en: FusionRedux Framework - Extensions
cs_CZ: FusionRedux Framework - Rozšíření

en: Supercharge your FusionRedux experience. Our extensions provide you with features that will take your products to the next level.
cs_CZ: Obohaťte svůj zážitek z Reduxu. Naše rozšíření Vám poskytnou takové funkce, se kterými dostanete Vaše produkty na novou úroveň.

en: While some are built specificially for developers, extensions such as Custom Fonts are sure to make any user happy.
cs_CZ: Zatímco některá jsou postavena speciálně pro vývojáře, rozšíření jako jsou Vlastní písma může používat každý uživatel.

en: FusionRedux Framework - System Status
cs_CZ: FusionRedux Framework - Stav systému

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
cs_CZ: Pokud zkopírujte prosím tyto informace ve svém požadavku při kontaktování podpory:

en: Understanding the Status Report
cs_CZ: Pochopení zprávy o stavu

en: Copy for Support
cs_CZ: Kopírovat pro podporu

en: Home URL
cs_CZ: URL domovské stránky

en: Site URL
cs_CZ: URL webu

en: FusionRedux Version
cs_CZ: Verze FusionRedux

en: The version of FusionRedux Framework installed on your site.
cs_CZ: Verze FusionRedux Frameworku nainstalovaná na vašem webu.

en: FusionRedux Data Directory Writable
cs_CZ: Datový adresář FusionRedux zapisovatelný

en: To allow data saving, make <code>%s</code> writable.
cs_CZ: Chcete-li povolit ukládání dat, nastavte <code>%s</code> jako zapisovatelný.

en: WP Content URL
cs_CZ: URL WP obsahu

en: The location of Wordpress's content URL.
cs_CZ: URL umístění WordPress obsahu.

en: WP Version
cs_CZ: Verze WP

en: WP Multisite
cs_CZ: WP multistránky

en: Permalink Structure
cs_CZ: Struktura trvalých odkazů

en: The current permalink structure as defined in Wordpress Settings->Permalinks.
cs_CZ: Aktuální struktura trvalých odkazů jak je definována ve Wordpress Nastavení->Trvalé odkazy.

en: Front Page Display
cs_CZ: Zobrazení úvodní stránky

en: The current Reading mode of Wordpress.
cs_CZ: Aktuální čtecí mód Wordpressu.

en: Front Page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: The currently selected page which acts as the site's Front Page.
cs_CZ: Aktuálně vybraná stránka se chová jako titulní stránka webu.

en: Posts Page
cs_CZ: Stránka příspěvků

en: The currently selected page in where blog posts are displayed.
cs_CZ: Příspěvky blogu se zobrazují v právě vybrané stránce.

en: WP Memory Limit
cs_CZ: WP paměťový limit

en: %s - We recommend setting memory to at least 40MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
cs_CZ: %s - Doporučujeme nastavit paměť alespoň na 40MB. Viz: <a href="%s" target="_blank">Zvýšení paměti vyhrazené pro PHP</a>

en: Database Table Prefix
cs_CZ: Předpona databázové tabulky

en: The prefix structure of the current Wordpress database.
cs_CZ: Struktura předpon aktuální WordPress databáze.

en: WP Debug Mode
cs_CZ: WP Ladící mód

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Browser
cs_CZ: Prohlížeč

en: Browser Info
cs_CZ: Informace o prohlížeči

en: Information about web browser current in use.
cs_CZ: Informace o aktuálně používaném prohlížeči.

en: Server Info
cs_CZ: Informace o Serveru

en: Localhost Environment
cs_CZ: Prostředí Localhost

en: Is the server running in a localhost environment.
cs_CZ: Běží server v localhost prostředí?

en: PHP Version
cs_CZ: PHP verze

en: The ABSPATH variable on the server.
cs_CZ: Proměnná ABSPATH na serveru.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
cs_CZ: Největší velikost souboru, který je možné vložit do příspěvku.

en: Determines if PHP will display errors within the browser.
cs_CZ: Určuje, zda PHP se zobrazí chyby v prohlížeči.

en: SUHOSIN Installed
cs_CZ: SUHOSIN instalován

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself.  If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
cs_CZ: Suhosin je pokročilý systém ochrany pro PHP instalace. Byl navržen tak, aby chránil vaše servery na jedné straně proti určitému počtu známých problémů v aplikacích PHP a na druhé straně proti potenciálním neznámých zranitelnostem v těchto aplikacích nebo samotném jádru PHP.  Pokud je povolen na serveru, může být potřeba Suhosin nakonfigurovat tak, aby zvýšil své limity pro předkládání dat.

en: MySQL Version
cs_CZ: MySQL verze

en: Max Upload Size
cs_CZ: Maximální velikost nahrávání

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
cs_CZ: Největší velikost souboru, který je možné nahrát do WordPress instalace.

en: Default Timezone is UTC
cs_CZ: Standartní časová zóna je UTC

en: The default timezone for your server.
cs_CZ: Výchozí časová zóna pro váš server.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
cs_CZ: Výchozí časové pásmo je %s - mělo by být UTC

en: Used when communicating with remote services with PHP.
cs_CZ: Použije se při komunikaci se vzdálenou službou s PHP.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - cURL is used to communicate with other servers. Please contact your hosting provider.
cs_CZ: Váš server nemá zapnuté fsockopen nebo cURL - cURL se používá pro komunikaci s jinými servery. Obraťte se na svého poskytovatele hostingu.

en: Remote Post
cs_CZ: Vzdálený Post

en: Used to send data to remote servers.
cs_CZ: Selhalo připojení ke vzdálenému serveru.

en: wp_remote_post() failed. Many advanced features may not function. Contact your hosting provider.
cs_CZ: wp_remote_post() se nezdařilo. Mnoho pokročilých funkcí nemusí fungovat. Obraťte se na svého poskytovatele hostingu.

en: Error: %s
cs_CZ: Chyba: %s

en: Remote Get
cs_CZ: Vzdálený Get

en: Used to grab information from remote servers for updates updates.
cs_CZ: Používá se pro zachycení informací ze vzdálených serverů pro aktualizaci aktualizací.

en: wp_remote_get() failed. This is needed to get information from remote servers. Contact your hosting provider.
cs_CZ: wp_remote_get() selhal. Tato funkce je nutná pro získání informací ze vzdálených serverů. Obraťte se na svého poskytovatele hostingu.

en: FusionRedux Instance:
cs_CZ: FusionRedux instance:

en: The opt_name argument for this instance of FusionRedux.
cs_CZ: Opt_name argument pro tuto instanci FusionReduxu.

en: The global_variable argument for this instance of FusionRedux.
cs_CZ: Argument global_variable pro tuto instanci FusionReduxu.

en: Indicates if developer mode is enabled for this instance of FusionRedux.
cs_CZ: Označuje, zda je pro tuto instanci FusionReduxu povolen režim vývojáře.

en: Indicates if ajax based saving is enabled for this instance of FusionRedux.
cs_CZ: Indikuje, zda je ajaxové ukládání povoleno pro tuto instanci FusionReduxu.

en: List of template files overriding the default FusionRedux template files.
cs_CZ: Seznam souborů šablon přepisujících výchozí soubory šablon FusionReduxu.

en: Indicates the installed FusionRedux extensions and their version numbers.
cs_CZ: Označuje nainstalovaná rozšíření FusionRedux a čísla jejich verzí.

en: Theme
cs_CZ: Šablona

en: The name of the current active theme.
cs_CZ: Název aktuálně aktivované šablony.

en: The installed version of the current active theme.
cs_CZ: Instalovaná verze aktuálně aktivní šablony.

en: is available
cs_CZ: je k dispozici

en: Author URL
cs_CZ: URL autora

en: The theme developers URL.
cs_CZ: URL autora motivu.

en: Child Theme
cs_CZ: Odvozený motiv

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
cs_CZ: Zobrazuje, zda je či není aktuální šablona podřazenou šablonou.

en: Parent Theme Name
cs_CZ: Název nadřazené šablony

en: The name of the parent theme.
cs_CZ: Název nadřazené šablony.

en: Parent Theme Version
cs_CZ: Verze nadřazené šablony

en: The installed version of the parent theme.
cs_CZ: Nainstalovaná verze nadřazené šablony.

en: Parent Theme Author URL
cs_CZ: URL autora nadřazené šablony

en: The parent theme developers URL.
cs_CZ: URL vývojáře nadřazené šablony.

en: FusionRedux Framework - Support
cs_CZ: FusionRedux Framework - Podpora

en: We are an open source project used by developers to make powerful control panels.
cs_CZ: Jsme open source projekt, který vývojáři používají k tvorbě výkonných ovládacích panelů.

en: Generate a Support URL
cs_CZ: Generovat URL podpory

en: Select Support Type
cs_CZ: Zvolte typ podpory

en: How to Get Support
cs_CZ: Jak získat podporu

en: Submit a Support Request
cs_CZ: Pošlete požadavek na podporu

en: To get started, we will need to generate a support hash.
cs_CZ: Nejprve je nutné vygenerovat hash podpory.

en: This will provide to your developer all the information they may need to remedy your issue. This action WILL send information securely to a remote server. To see the type of information sent, please look at the  <a href="%s">Status tab</a>.
cs_CZ: Takto získáte veškeré informace, které potřebujete k nápravě svého problému. Tato akce BUDE bezpečně posílat informace na vzdálený server. Chcete-li zobrazit typ odeslaných informací, podívejte se prosím na  <a href=“%s”>kartu Stav</a>.

en: Select Your Support Type
cs_CZ: Vyberte svůj typ podpory

en: What type of user are you?
cs_CZ: Jaký jste typ uživatele?

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: Developer
cs_CZ: Vývojář

en: I am a developer, building a product using FusionRedux.
cs_CZ: Jsem vývojář a buduji produkt pomocí FusionReduxu.

en: Please be sure to include for your developer - via cut and paste - the Support URL in the box below.
cs_CZ: Prosím, nezapomeňte uvést pro svého vývojáře - pomocí vyjmout a vložit - URL podpory v poli níže.

en: Should the developer not be responsive, read the <a href="%s" target="_blank">following article</a> before asking for support from us directly.
cs_CZ: V případě, že vývojář nebude reagovat, přečtěte si <a href=“%s” target=“_blank”>následující článek</a> před tím, než od nás budete vyžadovat přímou podporu.

en: Support hash could not be generated. Please try again later.
cs_CZ: Hash podpory nelze vygenerovat. Prosím zkuste to znovu později.

en: Welcome to FusionRedux Framework
cs_CZ: Vítejte ve FusionRedux Frameworku

en: FusionRedux Framework Changelog
cs_CZ: Přehled změn FusionRedux Framework

en: Get Support
cs_CZ: Získat podporu

en: FusionRedux Extensions
cs_CZ: FusionRedux Rozšíření

en: The people that develop FusionRedux Framework
cs_CZ: Lidé, kteří vyvíjejí FusionRedux Framework

en: FusionRedux Framework Status
cs_CZ: Stav FusionRedux Frameworku

en: What's New
cs_CZ: Co je nového

en: Extensions
cs_CZ: Rozšíření

en: Credits
cs_CZ: Poděkování

en: View %s
cs_CZ: Zobrazit %s

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Reset Section
cs_CZ: Obnovit oddíl

en: Reset All
cs_CZ: Obnovit vše

en: Working...
cs_CZ: Pracuji...

en: Developer Mode Enabled
cs_CZ: Vývojářský mód zapnut

en: WP_DEBUG is enabled
cs_CZ: WP_DEBUG je zapnut

en: you are working in a localhost environment
cs_CZ: pracujete v prostředí Localhost

en: and
cs_CZ: a

en: This has been automatically enabled because
cs_CZ: Toto bylo automaticky povoleno, protože

en: FORCED DEV MODE OFF ENABLED
cs_CZ: VYNUCENÉ VYPNUTÍ VÝVOJÁŘSKÉHO REŽIMU ZAPNUTO

en: Expand
cs_CZ: Rozbalit

en: FusionRedux Framework has an embedded demo.
cs_CZ: FusionRedux Framework má zabudovanou ukázku.

en: Click here to activate the sample config file.
cs_CZ: Zde klikněte pro aktivaci ukázkového config souboru.

en: Docs
cs_CZ: Dokumentace

en: Deactivate Demo Mode
cs_CZ: Deaktivovat ukázkový mód

en: Activate Demo Mode
cs_CZ: Aktivovat ukázkový mód

en: Expand Options
cs_CZ: Rozbalit možnosti

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Elastic Slide Options
cs_CZ: Možnosti elastického snímku

en: Slide Options
cs_CZ: Možnosti snímku

en: Events Calendar Options
cs_CZ: Možnosti kalendáře akcí

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: FAQ
cs_CZ: Časté dotazy

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

en: Header
cs_CZ: Záhlaví

en: Sidebars
cs_CZ: Postranní panely

en: Layout Section
cs_CZ: Oddíl rozložení

en: Privacy
cs_CZ: Soukromí

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: Browse
cs_CZ: Procházet

en: Repeater Row
cs_CZ: Řádek opakovače

en: Caption
cs_CZ: Popisek

en: Background Type
cs_CZ: Typ pozadí

en: Self-Hosted Video
cs_CZ: Video na vlastním hostingu

en: Select an image or video slide. If using an image, please select the image in the "Featured Image" box on the right hand side.
cs_CZ: Vyberte snímek nebo video snímek. Používáte-li obrázek, prosím vyberte obrázek v poli "Hlavní obrázek" na pravé straně.

en: Youtube Video ID
cs_CZ: ID YouTube videa

note: translators: %1$s: URL. %2$s: ID.
en: For example the Video ID for %1$s is %2$s
cs_CZ: Například ID videa pro %1$s je %2$s

en: Vimeo Video ID
cs_CZ: ID Vimeo videa

en: Video MP4 Upload
cs_CZ: Nahrání MP4 videa

en: Video WebM Upload
cs_CZ: Nahrání WebM videa

en: Video OGV Upload
cs_CZ: Nahrání OGV videa

en: Video Preview Image
cs_CZ: Obrázek náhledu videa

en: Video Aspect Ratio
cs_CZ: Nastavení poměru videa

en: Video Display Mode
cs_CZ: Režim zobrazení videa

en: Cover
cs_CZ: Obal

en: Contain
cs_CZ: Obsahuje

en: Mute Video
cs_CZ: Ztišit video

en: Autoplay Video
cs_CZ: Automatické přehrávání videa

en: Loop Video
cs_CZ: Videosmyčka

en: Hide Video Controls
cs_CZ: Skrýt ovládací prvky videa

en: Content Alignment
cs_CZ: Zarovnání obsahu

en: Heading Area
cs_CZ: Prostor nadpisu

en: Heading Separator
cs_CZ: Oddělovač nadpisu

en: Single Solid
cs_CZ: Jednoduchý plný

en: Single Dashed
cs_CZ: Jednoduchý přerušovaný

en: Single Dotted
cs_CZ: Jednoduchý tečkovaný

en: Double Solid
cs_CZ: Dvojitý plný

en: Double Dashed
cs_CZ: Dvojitý přerušovaný

en: Double Dotted
cs_CZ: Dvojitý tečkovaný

en: Underline Solid
cs_CZ: Podtržení plné

en: Underline Dashed
cs_CZ: Podtržení přerušované

en: Underline Dotted
cs_CZ: Podtržení tečkované

en: Choose the heading separator you want to use.
cs_CZ: Vyberte oddělovač nadpisu, který chcete použít.

note: translators: default value.
en: Default: %s
cs_CZ: Výchozí: %s

en: Title Size
cs_CZ: Velikost titulku

en: Heading Font Size
cs_CZ: Velikost písma nadpisu

en: Heading Color
cs_CZ: Barva hlavičky

en: Heading Background
cs_CZ: Pozadí nadpisu

en: Heading Background Color
cs_CZ: Barva pozadí nadpisu

en: Caption Area
cs_CZ: Oblast popisku

en: Caption Separator
cs_CZ: Oddělovač titulku

en: Choose the caption separator you want to use.
cs_CZ: Vyberte oddělovač titulku, který chcete použít.

en: Caption Size
cs_CZ: Velikost popisku

en: Caption Font Size
cs_CZ: Velikost písma popisku

en: Caption Color
cs_CZ: Barva popisku

note: translators: default value.
en: Select a color for the caption font. Hex color code, ex: #fff. %s
cs_CZ: Vyberte barvu písma popisku. Hex kód barvy, např.: #fff. %s

en: Caption Background
cs_CZ: Pozadí popisku

en: Caption Background Color
cs_CZ: Barva pozadí popisku

en: Slide Link Type
cs_CZ: Typ odkazu snímku

en: Button
cs_CZ: Tlačítko #2

en: Full Slide
cs_CZ: Plný snímek

en: Slide Link
cs_CZ: Odkaz snímku

en: Please enter your URL that will be used to link the full slide.
cs_CZ: Prosím, zadejte svou URL adresu, která bude použita k propojení plného snímku.

en: Open Slide Link In New Window
cs_CZ: Otevřít odkaz snímku v novém okně

en: Button #1
cs_CZ: Tlačítko #1

en: Click here to view button option descriptions.
cs_CZ: Chcete-li zobrazit popis voleb tlačítek, klikněte zde.

en: Button Text
cs_CZ: Text tlačítka

en: Button #2
cs_CZ: Tlačítko #2

en: Manage Page Options
cs_CZ: Spravovat možnosti stránky

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Use 100% Width Content
cs_CZ: Použijte 100% šířku obsahu

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Show First Featured Image
cs_CZ: Nejdříve zobrazit Hlavní obrázek

en: Show the 1st featured image on page.
cs_CZ: Zobrazit první hlavní obrázek na stránce.

en: 100% Width Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení 100% šířky

en: Content Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení obsahu

en: Background Color for Main Content Area
cs_CZ: Barva pozadí pro hlavní oblast obsahu

en: Background Image for Main Content Area
cs_CZ: Obrázek na pozadí pro hlavní oblast obsahu

en: 100% Background Image
cs_CZ: 100% obrázek pozadí

en: Tile
cs_CZ: Dlaždice

en: Tile Horizontally
cs_CZ: Dlaždice horizontálně

en: Tile Vertically
cs_CZ: Dlaždice vertikálně

en: No Repeat
cs_CZ: Neopakovat

en: Show Social Share Box
cs_CZ: Zobrazit rámeček sociálního sdílení

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Display Widgets Areas
cs_CZ: Zobrazit oblasti widgetů

en: Display Copyright Area
cs_CZ: Zobrazit sekci Copyright

en: 100% Footer Width
cs_CZ: 100% šířka zápatí

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Display Header
cs_CZ: Zobrazení hlavičky

en: 100% Header Width
cs_CZ: 100% šířka záhlaví

en: Background Image
cs_CZ: Obrázek na pozadí

en: Main Navigation Menu
cs_CZ: Hlavní navigační menu

en: Wide
cs_CZ: Široký

en: Boxed
cs_CZ: Boxový

en: Background Color For Page
cs_CZ: Barva pozadí pro stránku

en: Background Image For Page
cs_CZ: Obrázek pozadí pro stránku

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select an image to use for a full page background. %s
cs_CZ: Vyberte obrázek, který chcete použít pro pozadí celé stránky. %s

en: Breadcrumbs/Search Bar
cs_CZ: Drobečková navigace/Vyhledávací lišta

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to display the breadcrumbs, search bar or none. %s
cs_CZ: Zvolte zobrazení drobečkové navigace, vyhledávací lišty nebo ničeho. %s

en: Breadcrumbs
cs_CZ: Drobečková navigace

en: Search Bar
cs_CZ: Vyhledávací lišta

en: Page Title Bar Headings
cs_CZ: Nadpisy lišty v záhlaví stránky

note: translators: Additional description (defaults).
en: In pixels. %s
cs_CZ: V pixelech. %s

note: translators: Additional description (defaults).
en: Valid CSS unit. %s
cs_CZ: Platná CSS jednotka. %s

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Show Previous/Next Pagination
cs_CZ: Zobrazit navigaci - Předchozí/Další

en: Full Width
cs_CZ: Celá šířka

en: Half Width
cs_CZ: Poloviční šířka

en: Video Embed Code
cs_CZ: Kód pro vložení videa

en: Project URL
cs_CZ: Odkaz na produkt

en: Copyright URL
cs_CZ: URL autorských práv

en: Link + Zoom
cs_CZ: Odkaz + Zvětšení

en: Show Author
cs_CZ: Zobrazit autora

en: Toggle Author
cs_CZ: Přepnout autora

en: Toggle Social Sharing Box
cs_CZ: Přepnout box pro sociální sdílení

en: Show Related Projects
cs_CZ: Zobrazit podobné projekty

en: Show Comments
cs_CZ: Žádné komentáře

en: Toggle Comments
cs_CZ: Přepnout komentáře

en: Show Post Meta
cs_CZ: Zobarzit meta data příspěvku

en: Show Author Info Box
cs_CZ: Zobrazit inforámeček autora

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the author info box. %s
cs_CZ: Zvolte, zda zobrazit nebo skrýt inforámeček autorova. %s

en: Toggle Author Info Box
cs_CZ: Přepnout inforámeček autora

en: Show Related Posts
cs_CZ: Zobrazit související příspěvky

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide related posts on this post. %s
cs_CZ: Zvolte, zda zobrazit nebo skrýt související příspěvky pro tento příspěvek. %s

en: Toggle Related Posts
cs_CZ: Přepnout související příspěvky

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: No Sidebar
cs_CZ: Žádný postranní panel

note: translators: The sidebar name.
en: Default (%s)
cs_CZ: Výchozí (%s)

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Sidebars cannot be assigned to this page because it is currently set to use the 100% width page template. To change this, go to the Settings tab and change the page template to default.
cs_CZ: <strong>DŮLEŽITÁ POZNÁMKA:</strong> Postranní panely nelze přiřadit k této stránce, protože je aktuálně nastavena pro použití šablony stránky o šířce 100%. Chcete-li toto změnit, přejděte na kartu Nastavení a změňte šablonu stránky na výchozí.

en: Select Sidebar 1
cs_CZ: Zvolit postranní panel 1

en: Sidebar 1 Position
cs_CZ: Postranní panel 1 pozice

en: Sidebar 1
cs_CZ: Postranní panel 1

en: Sidebar 2
cs_CZ: Postranní panel 2

en: Both
cs_CZ: Obojí

en: Slider Type
cs_CZ: Typ slideru

en: Select LayerSlider
cs_CZ: Vybrat LayerSlider

en: Archives
cs_CZ: Archivy

note: translators: The post name.
en: Any %s item
cs_CZ: Jakákoliv %s položka

note: translators: The post name.
en: Select %s
cs_CZ: Vybrat %s

en: View Dynamic Content As
cs_CZ: Zobrazit dynamický obsah jako

en: Select Archive Type
cs_CZ: Vyberte typ archivu

en: Parallax
cs_CZ: Paralaxa

en: Sticky
cs_CZ: Přichycené

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Code Fields (Tracking etc.)
cs_CZ: Pole kódů (sledování atd.)

en: Tracking Code
cs_CZ: Sledovací kód

en: Space before &lt;/head&gt;
cs_CZ: Mezera před &lt;/head&gt;

en: Space before &lt;/body&gt;
cs_CZ: Mezera před &lt;/body&gt;

en: Theme Features
cs_CZ: Funkce motivu

en: Enable Language Updates
cs_CZ: Povolit jazykové aktualizace

en: If your site is using a language other than English, enabling this option will allow you to get updated language files for your locale as soon as they are available.
cs_CZ: Pokud váš web používá jiný jazyk než angličtinu, povolíte-li tuto možnost, budete moci získat aktualizované jazykové soubory pro své národní prostředí, jakmile budou k dispozici.

en: Smooth Scrolling
cs_CZ: Plynulé skrolování

en: Code Block Encoding
cs_CZ: Kódování bloků kódu

en: Mega Menu
cs_CZ: Mega menu

en: Avada Styles For Slider Revolution
cs_CZ: Avada styly pro Slider Revolution

en: Avada Dropdown Styles
cs_CZ: Avada styly rozbalovací nabídky

en: CSS Image Hover Animations on Mobiles
cs_CZ: CSS animace obrázku po najetí na mobilech

en: Turn on to enable CSS image hover animations on mobiles.
cs_CZ: Zapnutím povolíte CSS animace obrázků po najetí na mobilech.

en: Youtube API Scripts
cs_CZ: YouTube API skripty

en: Turn on to enable Youtube API scripts.
cs_CZ: Zapnutím povolíte skripty YouTube API.

en: Vimeo API Scripts
cs_CZ: Vimeo API skripty

en: Turn on to enable Vimeo API scripts.
cs_CZ: Zapnutím povolíte skripty Vimeo API.

en: Google Map Scripts
cs_CZ: Skripty Google Map

en: Turn on to enable google map.
cs_CZ: Zapnutím aktivujete Google Mapy.

en: ToTop Script
cs_CZ: Skript "Přejít nahoru"

en: Turn on to enable the ToTop script which adds the scrolling to top functionality.
cs_CZ: Zapněte, chcete-li povolit skript "Přejít nahoru", který přidává tlačítko pro posunutí na vrchol stránky.

en: Desktop & Mobile
cs_CZ: Počítač a mobil

en: Desktop
cs_CZ: Počítač

en: Mobile
cs_CZ: Mobil

en: Brands
cs_CZ: Značky

en: Light
cs_CZ: Vpravo

en: Font Awesome v4 Compatibility
cs_CZ: Kompatibilita Font Awesome v4

en: CSS Outlines
cs_CZ: CSS obrysy

en: Rich Snippets
cs_CZ: Rozšířené úryvky

en: Rich Snippets Title
cs_CZ: Titulek rozšířených úryvků

en: Load Frontend Block Styles
cs_CZ: Načíst styly bloku webu

en: Page Background
cs_CZ: Pozadí stránky

en: Select an image to use for a full page background.
cs_CZ: Vyberte obrázek, který chcete použít pro pozadí celé stránky.

en: Turn on to have the page background image display at 100% in width and height according to the window size.
cs_CZ: Zapněte, aby se obrázek na pozadí stránky zobrazoval na 100% šířky a výšky podle velikosti okna.

en: Controls how the background image repeats.
cs_CZ: Určuje opakování obrázku na pozadí.

en: Repeat All
cs_CZ: Opakovat vše

en: Repeat Horizontally
cs_CZ: Opakovat vodorovně

en: Repeat Vertically
cs_CZ: Opakovat svisle

en: Background Pattern
cs_CZ: Vzor pozadí

en: Main Content Background
cs_CZ: Hlavní obsah pozadí

en: Controls the background color of the main content area.
cs_CZ: Určuje barvu pozadí hlavní oblasti obsahu.

en: bbPress Forum Base Font Size
cs_CZ: bbPress Fórum: Základní velikost písma

en: bbPress Forum Header Background Color
cs_CZ: Barva pozadí hlavičky bbPress fóra

en: Controls the background color for forum header rows.
cs_CZ: Určuje barvu pozadí pro řádky záhlaví fóra.

en: bbPress Forum Header Font Color
cs_CZ: bbPress Fórum: Barva písma nadpisu

en: Controls the font color for the text in the forum header rows.
cs_CZ: Určuje barvu písma textu v řádcích záhlaví fóra.

en: bbPress Forum Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení bbPress fóra

en: General Blog
cs_CZ: Obecný blog

en: Blog Page Title
cs_CZ: Titulek stránky blogu

en: Blog Page Subtitle
cs_CZ: Podtitulek stránky blogu

en: Blog Layout
cs_CZ: Rozložení blogu

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Large Alternate
cs_CZ: Velký alternativní

en: Medium Alternate
cs_CZ: Střední alternativní

en: Grid
cs_CZ: Mřížka

en: Timeline
cs_CZ: Časová osa

en: Masonry
cs_CZ: Dlaždice

en: Edit Blog Options
cs_CZ: Upravit možnosti blogu

en: Blog Archive Layout
cs_CZ: Rozložení archivu blogu

en: Controls the layout for the blog archive pages.
cs_CZ: Určuje rozvržení stránek archivu blogu.

en: Pagination Type
cs_CZ: Typ stránkování

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

en: Infinite Scroll
cs_CZ: Nekonečné skrolování

en: Load More Button
cs_CZ: Tlačítko “Načíst další”

en: Load More Posts Button Background Color
cs_CZ: Barva pozadí tlačítka Načíst více příspěvků

en: Load More Posts Button Text Color
cs_CZ: Barva textu tlačítka Načíst více příspěvků

en: Number of Columns
cs_CZ: Počet sloupců

en: Column Spacing
cs_CZ: Odsazení ve sloupcích

en: Equal Heights
cs_CZ: Stejné výšky

en: Controls the top/right/bottom/left padding of the blog text when using grid / masonry or timeline layout.
cs_CZ: Ovládá horní/pravé/dolní/levé odsazení textu blogu při použití mřížky / zdi nebo rozložení časové osy.

en: Text Flow
cs_CZ: Tok textu

en: Excerpt
cs_CZ: Výňatek

en: Full Content
cs_CZ: Celý obsah

en: No Text
cs_CZ: Žádný text

en: Excerpt Length
cs_CZ: Délka úryvku

en: Strip HTML from Excerpt
cs_CZ: Odebrat HTML z úryvku

en: Featured Image / Video on Blog Archive Page
cs_CZ: Hlavní obrázek / Video na stránce archivu blogu

en: Edit Featured Image
cs_CZ: Upravit hlavní obrázek

en: 100% Width Page
cs_CZ: 100% šířky stránky

en: Below
cs_CZ: Pod

en: Meta Data Position
cs_CZ: Pozice metadat

en: Choose where the meta data is positioned.
cs_CZ: Vyberte, kde budou metadata umístěna.

en: Below Article
cs_CZ: Pod článkem

en: Below Title
cs_CZ: Pod titulkem

en: Social Sharing Box
cs_CZ: Box sociálního sdílení

en: Turn on to display the social sharing box.
cs_CZ: Zapněte pro zobrazení pole pro sociální sdílení.

en: Author Info Box
cs_CZ: Inforámeček autora

en: Turn on to display the author info box below posts.
cs_CZ: Zapnutím zobrazíte pod příspěvkem informační rámeček autora.

en: Turn on to display related posts.
cs_CZ: Zapnutím zobrazíte související příspěvky.

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Turn on to display comments.
cs_CZ: Zapnutím zobrazíte komentáře.

en: Post Meta
cs_CZ: Zobarzit meta data příspěvku

en: Meta Data Font Size
cs_CZ: Velikost písma meta dat

en: Date Format
cs_CZ: Formát data

en: Breadcrumbs Text Color
cs_CZ: Barva textu drobečkové navigace

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Primary Color
cs_CZ: Základní barva

en: Dark
cs_CZ: Tmavý

en: Predefined Color Scheme
cs_CZ: Předefinované barevné schéma

en: Red
cs_CZ: Červený

en: Light Red
cs_CZ: Světle červená

en: Blue
cs_CZ: Modrá

en: Light Blue
cs_CZ: Světle modrá

en: Green
cs_CZ: Zelený

en: Dark Green
cs_CZ: Tmavě zelená

en: Orange
cs_CZ: Oranžová

en: Pink
cs_CZ: Růžová

en: Brown
cs_CZ: Hnědá

en: Light Grey
cs_CZ: Světle šedá

en: Save / Import Color Scheme
cs_CZ: Uložit / importovat barevné schéma

en: Color Palette
cs_CZ: Paleta barev

en: Cancel Selection
cs_CZ: Zrušit výběr

en: New Scheme
cs_CZ: Nové schéma

en: Enter the email address the form should be sent to. This only works for the form on the contact page template.
cs_CZ: Zadejte e-mailovou adresu, na kterou má být formulář zasílán. Toto funguje pouze pro formulář na kontaktní stránce.

en: Edit Contact Form
cs_CZ: Upravit kontaktní formulář

en: Google Map
cs_CZ: Google mapa

en: Google Maps API Key
cs_CZ: API klíč pro Google Mapy

en: the Google docs
cs_CZ: Google dokumenty

en: Google API Type
cs_CZ: Typ Google API

en: Edit Google Map
cs_CZ: Upravit Google Mapu

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Map Type
cs_CZ: Typ mapy

en: Select the type of google map to display.
cs_CZ: Zvolte typ Google mapy pro zobrazení.

en: Roadmap
cs_CZ: Silniční mapa

en: Satellite
cs_CZ: Satelitní

en: Google Map Address
cs_CZ: Adresa Google Mapy

en: Google Map Type
cs_CZ: Typ Google Mapy

en: Hybrid
cs_CZ: Hybridní

en: Terrain
cs_CZ: Terénní

en: Google Map Top Margin
cs_CZ: Google Mapa Horní okraj

en: Map Zoom Level
cs_CZ: Úroveň přiblížení mapy

en: Address Pin
cs_CZ: Připínáček adresy

en: Address Pin Animation
cs_CZ: Animace připínáčku adresy

en: Map Scale
cs_CZ: Měřítko mapy

en: Google Map Styling
cs_CZ: Styl Google Map

en: Select the Map Styling
cs_CZ: Vyberte styl map

en: Default Styling
cs_CZ: Výchozí styl

en: Theme Styling
cs_CZ: Stylování šablony

en: Custom Styling
cs_CZ: Vlastní stylování

en: Map Overlay Color
cs_CZ: Barva překrytí mapy

en: Custom styling setting only. Pick any overlaying color for the map besides pure black or white. Works best with "roadmap" type.
cs_CZ: Pouze vlastní nastavení stylu. Vyberte si libovolnou barvu překrytí mapy kromě čistě černé nebo bílé. Funguje nejlépe s typem "silniční mapa".

en: Info Box Styling
cs_CZ: Stylování inforámečku

en: Default Infobox
cs_CZ: Výchozí infobox

en: Custom Infobox
cs_CZ: Vlastní infobox

en: Info Box Content
cs_CZ: Obsah info boxu

en: Info Box Background Color
cs_CZ: Barva pozadí infoboxu

en: Info Box Text Color
cs_CZ: Barva textu info boxu

en: Custom Marker Icon
cs_CZ: Vlastní ikona ukazatele

en: Animation Type
cs_CZ: Typ animace

en: Sides
cs_CZ: Strany

en: Autoplay
cs_CZ: Automatické přehrání

en: Sliding Speed
cs_CZ: Rychlost snímků

en: Thumbnail Width
cs_CZ: Šířka miniatury

en: Title Font Size
cs_CZ: Velikost písma titulku

en: Title Color
cs_CZ: Barva titulku

en: General Events Calendar
cs_CZ: Obecný kalendář akcí

en: Zoom In
cs_CZ: Přiblížit

en: Zoom Out
cs_CZ: Oddálit

en: Lift Up
cs_CZ: Vyvýšit

en: Below Content
cs_CZ: Pod obsahem

en: Miscellaneous
cs_CZ: Různé

en: Click
cs_CZ: Klikněte

en: Image Placeholders
cs_CZ: Zástupné symboly obrázků

en: Words
cs_CZ: Slova

en: Characters
cs_CZ: Znaky

en: Square
cs_CZ: Čtverec

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Comments on Pages
cs_CZ: Komentáře na stránkách

en: Turn on to allow comments on regular pages.
cs_CZ: Zapnutím povolíte komentáře na běžných stránkách.

en: Featured Images on Pages
cs_CZ: Hlavní obrázek na stránkách

en: Turn on to display featured images on regular pages.
cs_CZ: Zapnutím zobrazíte hlavní obrázky na běžných stránkách.

en: Add "nofollow" to social links
cs_CZ: Přidat "nofollow" k odkazům na soc. sítě

en: Turn on to add "nofollow" attribute to all social links.
cs_CZ: Zapněte pro přidání atributu „nofollow“ ke všem sociálním odkazům.

en: Open Social Icons in a New Window
cs_CZ: Otevírat sociální ikony v novém okně

en: Turn on to allow social icons to open in a new window.
cs_CZ: Zapnutím povolíte otevírání sociálních ikon v novém okně.

en: Left Floating
cs_CZ: Plovoucí vlevo

en: Right Floating
cs_CZ: Plovoucí vpravo

en: ToTop Border Radius
cs_CZ: Poloměr okrajů Jít nahoru

en: Controls the border radius of the ToTop button. For non-floating layouts the border radius will only apply to the upper corners.
cs_CZ: Určuje poloměr ohraničení tlačítka Přejít nahoru. U plovoucího rozvržení se poloměr ohraničení použije pro na horní rohy.

en: ToTop Show on Scroll Down Only
cs_CZ: Zobrazit Jít nahoru jen při skrolování dolů

en: Related Posts / Projects
cs_CZ: Podobné produkty

en: Related Posts / Projects Layout
cs_CZ: Podobné příspěvky / rozvržení projektů

en: Controls the layout style for related posts and related projects.
cs_CZ: Určuje styl rozložení pro související příspěvky a související projekty.

en: Title on rollover
cs_CZ: Nadpis na rotujícím prvku

en: Title below image
cs_CZ: Nadpis pod obrázkem

en: Controls the number of related posts and projects that display on a single post.
cs_CZ: Určuje počet souvisejících příspěvků a projektů, které se zobrazují na jednom příspěvku.

en: Controls the number of columns for the related posts and projects layout.
cs_CZ: Určuje počet sloupců pro související příspěvky a rozložení projektů.

en: Fixed
cs_CZ: Fixní

en: Related Posts / Projects Speed
cs_CZ: Podobné produkty

en: Turn on to display navigation arrows on the carousel.
cs_CZ: Zapněte pro zobrazení navigační šipek na rotujícím panelu.

en: Turn on to enable mouse drag control on the carousel.
cs_CZ: Zapněte pro povolení ovládání tažením myši na rotujícím panelu.

en: Controls the number of items that scroll at one time. Set to 0 to scroll the number of visible items.
cs_CZ: Určuje počet položek, které se posouvají najednou. Chcete-li skrolovat počet viditelných položek, nastavte 0.

en: Fade
cs_CZ: Blednutí

en: Center Horizontal
cs_CZ: Střed vodorovně

en: Center Vertical
cs_CZ: Střed svisle

en: Pagination Sizing
cs_CZ: Velikost stránkování

en: Pagination Font Size
cs_CZ: Velikost písma stránkování

en: Grid Box Color
cs_CZ: Barva rámečku mřížky

en: Grid Element Color
cs_CZ: Barva prvku mřížky

en: Grid Separator Style
cs_CZ: Styl oddělovače mřížky

en: No Style
cs_CZ: Bez stylu

en: Single Border Solid
cs_CZ: Jednoduchý souvislý okraj

en: Double Border Solid
cs_CZ: Dvojitý souvislý okraj

en: Single Border Dashed
cs_CZ: Jednoduchý přerušovaný okraj

en: Double Border Dashed
cs_CZ: Dvojitý přerušovaný okraj

en: Single Border Dotted
cs_CZ: Jednoduchý tečkovaný okraj

en: Double Border Dotted
cs_CZ: Dvojitý tečkovaný okraj

en: Shadow
cs_CZ: Stín

en: Grid Separator Color
cs_CZ: Barva oddělovače mřížky

en: Controls the line style color of grid separators.
cs_CZ: Určuje barvu stylu čáry oddělovačů mřížky.

en: Masonry Image Aspect Ratio
cs_CZ: Poměr stran dlaždicového obrázku

en: Set the ratio to decide when an image should become landscape (ratio being width : height) and portrait (ratio being height : width). <strong>IMPORTANT:</strong> The value of "1.0" represents a special case, which will use the auto calculated ratios like in versions prior to Avada 5.5.
cs_CZ: Nastavte poměr a rozhodněte, kdy má být obraz na šířku (poměr šířka : výška) a portrét (poměr výška : šířka). <strong>DŮLEŽITÉ:</strong> Hodnota “1.0” představuje zvláštní případ, který bude používat automaticky vypočítané poměry jako ve verzích před Avada 5.5.

en: Masonry 2x2 Width
cs_CZ: Dlaždice šířky 2x2

en: Footer Content
cs_CZ: Obsah zápatí

en: Footer Widgets
cs_CZ: Widgety patičky

en: Edit Footer
cs_CZ: Upravit zápatí

en: Number of Footer Columns
cs_CZ: Počet sloupců v patičce

en: This enables a fixed footer with parallax scrolling effect.
cs_CZ: Toto umožňuje pevné zápatí s paralaxovým skrolovacím efektem.

en: Sticky Footer
cs_CZ: Přichycené zápatí

en: Copyright Text
cs_CZ: Text copyrightu

en: top left
cs_CZ: nahoře vlevo

en: top center
cs_CZ: nahoře uprostřed

en: top right
cs_CZ: nahoře vpravo

en: center left
cs_CZ: uprostřed vlevo

en: center center
cs_CZ: střed střed

en: center right
cs_CZ: uprostřed vpravo

en: bottom left
cs_CZ: dole vlevo

en: bottom center
cs_CZ: dole uprostřed

en: bottom right
cs_CZ: dole vpravo

en: Footer Styling
cs_CZ: Styl zápatí

en: Footer Padding
cs_CZ: Odsazení patičky

en: Footer Background Color
cs_CZ: Barva pozadí patičky

en: Controls the background color of the footer.
cs_CZ: Určuje barvu pozadí patičky.

en: Footer Border Size
cs_CZ: Velikost okraje zápatí

en: Controls the size of the top footer border.
cs_CZ: Určuje velikost horního okraje zápatí.

en: Footer Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení patičky

en: Controls the border colors of the footer.
cs_CZ: Určuje barvy ohraničení patičky.

en: Double
cs_CZ: Dvojitý

en: Groove
cs_CZ: Drážka

en: Ridge
cs_CZ: Hřbet

en: Footer Widget Divider Color
cs_CZ: Barva oddělovače widgetu v zápatí

en: Copyright Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení autorských práv

en: Copyright Background Color
cs_CZ: Barva pozadí autorských práv

en: Copyright Border Size
cs_CZ: Velikost ohraničení autorských práv

en: Copyright Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení autorských práv

en: Footer Typography
cs_CZ: Typografie zápatí

en: Footer Font Color
cs_CZ: Barva písma zápatí

en: Controls the text color of the footer font.
cs_CZ: Určuje barvu textu zápatí.

en: Footer Link Color
cs_CZ: Barva odkazu patičky

en: Controls the text color of the footer link font.
cs_CZ: Určuje barvu odkazu v zápatí.

en: Copyright Font Size
cs_CZ: Velikost písma copyrightu

en: Controls the background color of form fields.
cs_CZ: Určuje barvu pozadí polí formuláře.

en: Form Text Color
cs_CZ: Barva textu formuláře

en: Form Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení formuláře

en: Form Border Radius
cs_CZ: Poloměr okrajů formuláře

note: translators: "our docs" link.
en: Follow the steps in %s to get the site key.
cs_CZ: Pro získání klíče stránky následujte kroky v %s.

en: our docs
cs_CZ: naše dokumentace

en: Header Content
cs_CZ: Obsah hlavičky

en: Header Position
cs_CZ: Umístění hlavičky

en: Select a Header Layout
cs_CZ: Zvolte rozložení hlavičky

en: Edit Header Layout
cs_CZ: Upravit rozložení hlavičky

en: Header Content 1
cs_CZ: Obsah hlavičky 1

en: Contact Info
cs_CZ: Kontaktní informace

en: Social Links
cs_CZ: Odkazy na sociální sítě

en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: Leave Empty
cs_CZ: Nechat prázdné

en: Header Content 2
cs_CZ: Obsah hlavičky 2

en: Header Content 3
cs_CZ: Obsah hlavičky 3

en: Tagline
cs_CZ: Slogan

en: Phone Number For Contact Info
cs_CZ: Telefonní číslo pro kontaktní informace

en: Email Address For Contact Info
cs_CZ: E-mailová adresa pro kontaktní informace

en: Tagline For Content 3
cs_CZ: Slogan pro obsah 3

en: Banner Code For Content 3
cs_CZ: Banner kódu pro obsah 3

en: Header Background Image
cs_CZ: Obrázek pozadí záhlaví

en: Background Image For Header Area
cs_CZ: Obrázek pozadí pro oblast záhlaví

en: Header Styling
cs_CZ: Styl hlavičky

en: Header Width For Left/Right Position
cs_CZ: Šířka hlavičky pro levou/pravou pozici

en: Controls the width of the left or right side header.
cs_CZ: Určuje šířku záhlaví vlevo nebo vpravo.

en: Header Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení záhlaví

en: Header Shadow
cs_CZ: Stín záhlaví

en: Header Border Color
cs_CZ: Barva ohraničení záhlaví

en: Sticky Header
cs_CZ: Přichycené záhlaví

en: Turn on to enable a sticky header.
cs_CZ: Aktivujte pro zapnutí přichyceného záhlaví.

en: Sticky Header on Tablets
cs_CZ: Přichycené záhlaví na tabletech

en: Turn on to enable a sticky header when scrolling on tablets.
cs_CZ: Aktivujte pro zapnutí přichyceného záhlaví při skrolování v tabletu.

en: Sticky Header on Mobiles
cs_CZ: Přichycené záhlaví v mobilu

en: Turn on to enable a sticky header when scrolling on mobiles.
cs_CZ: Aktivujte pro zapnutí přichyceného záhlaví při skrolování v mobilech.

en: Sticky Header Animation
cs_CZ: Animace přilepeného záhlaví

en: Menu Only
cs_CZ: Pouze menu

en: Menu + Logo Area
cs_CZ: Nabídka + oblast loga

en: Controls the site layout.
cs_CZ: Určuje rozložení webu.

en: Site Width
cs_CZ: Šířka stránky

en: Controls the overall site width.
cs_CZ: Určuje celkovou šířku webu.

en: Framed Scrolling
cs_CZ: Rámové skrolování

en: Full Scrolling
cs_CZ: Plné skrolování

en: Boxed Mode Shadow Type
cs_CZ: Typ stínu rámečkového režimu

en: No Shadow
cs_CZ: Žádný stín

en: Light Shadow
cs_CZ: Lehký stín

en: Medium Shadow
cs_CZ: Střední stín

en: Hard Shadow
cs_CZ: Tvrdý stín

en: Lightbox Behavior
cs_CZ: Chování Lightboxu

en: Lightbox Skin
cs_CZ: Vzhled Lightboxu

en: Metro Black
cs_CZ: Metro černý

en: Metro White
cs_CZ: Metro bílý

en: Parade
cs_CZ: Průvod

en: Smooth
cs_CZ: Hladký

en: Thumbnails Position
cs_CZ: Poloha náhledů

en: Animation Speed
cs_CZ: Rychlost animace

en: Fast
cs_CZ: Rychle

en: Slow
cs_CZ: Pomalu

en: Arrows
cs_CZ: Šipky

en: Autoplay the Lightbox Gallery
cs_CZ: Přehrát automaticky lightbox galerii

en: Slideshow Speed
cs_CZ: Rychlost prezentace

en: Background Opacity
cs_CZ: Průhlednost pozadí

en: Social Sharing
cs_CZ: Sociální sdílení

en: Logo Alignment
cs_CZ: Zarovnání loga

en: Default Logo
cs_CZ: Výchozí logo

en: Select an image file for your logo.
cs_CZ: Vyberte obrázek pro své logo.

en: Edit Logo
cs_CZ: Upravit logo

en: Retina Default Logo
cs_CZ: Výchozí logo Retina

en: Select an image file for the retina version of the logo. It should be exactly 2x the size of the main logo.
cs_CZ: Vyberte obrazový soubor mobilního loga pro retina verzi. Toto logo by mělo být přesně 2x větší než hlavní logo.

en: Sticky Header Logo
cs_CZ: Logo přichyceného záhlaví

en: Mobile Logo
cs_CZ: Mobilní logo

en: Retina Mobile Logo
cs_CZ: Mobilní logo Retina

en: Favicon
cs_CZ: Favikona

en: Apple iPhone Icon Upload
cs_CZ: Nahrát ikonu Apple iPhone

en: Apple iPhone Retina Icon Upload
cs_CZ: Nahrát ikonu Apple iPhone Retina

en: Apple iPad Icon Upload
cs_CZ: Nahrát ikonu Apple iPad

en: Apple iPad Retina Icon Upload
cs_CZ: Nahrát ikonu Apple iPad Retina

note: translators: value.
en:   To match the logo height set to %s.
cs_CZ:   Odpovídá výšce loga nastavené na %s.

en: Menu
cs_CZ: Nabídka

en: Main Menu Height
cs_CZ: Výška hlavní nabídky

en: Controls the menu height.
cs_CZ: Určuje výšku nabídky.

en: Edit Main Menu
cs_CZ: Upravit hlavní nabídku

en: Top Bar
cs_CZ: Horní lišta

en: Bottom Bar
cs_CZ: Spodní lišta

en: Arrow
cs_CZ: Šipka

en: Color Only
cs_CZ: Pouze barva

en: Main Menu Arrow Size
cs_CZ: Velikost šipky hlavní nabídky

en: Parent + Child
cs_CZ: Nadřazený + podřazený

en: Drop-Down
cs_CZ: Rozevírací

en: Menu Overlay
cs_CZ: Překryvná nabídka

en: Main Menu Icon Circle Borders
cs_CZ: Zaoblené ohraničení ikon hlavní nabídky

en: Classic
cs_CZ: Klasický

en: Modern
cs_CZ: Moderní

note: Template Name of the plugin/theme
en: 100% Width
cs_CZ: 100% šířky

en: Custom Width
cs_CZ: Vlastní šířka

en: Main Menu Icons
cs_CZ: Ikony hlavní nabídky

en: Performance
cs_CZ: Výkon

en: WordPress jpeg Quality
cs_CZ: Kvalita WordPress jpeg

en: Font Face Rendering
cs_CZ: Vykreslování tváře písma

en: Swap Non-Icon Fonts
cs_CZ: Zaměnit písma bez ikon

en: Swap All
cs_CZ: Prohodit vše

en: Emojis Script
cs_CZ: Emojis skript

en: Load Stylesheets In Footer
cs_CZ: Načíst šablony stylů v zápatí

en: Dynamic CSS & JS
cs_CZ: Dynamické CSS a JS

en: Enable CSS Variables
cs_CZ: Povolit CSS proměnné

en: Cache Server IP
cs_CZ: IP cachovacího serveru

en: Enable JS Compiler
cs_CZ: Zapnout kompilátor JS

en: Progressive Web App
cs_CZ: Progresivní webová aplikace

en: Enable Progressive Web App
cs_CZ: Povolit progresivní webovou aplikaci

en: Enable this option if you want to enable the Progressive Web App feature and options on your website.
cs_CZ: Tuto možnost povolte, pokud chcete na svém webu povolit funkci a možnosti progresivní webové aplikace.

en: Fullscreen
cs_CZ: Celá obrazovka

en: Standalone
cs_CZ: Samostatný

en: Minimal UI
cs_CZ: Minimální UI

en: App Theme Color
cs_CZ: Barva motivu aplikace

en: General Portfolio
cs_CZ: Obecné portfolio

en: Portfolio Archive Layout
cs_CZ: Rozložení archivu portfolia

en: Select if title, terms and excerpts should be displayed below or next to the featured images.
cs_CZ: Vyberte, zda se mají titulek, podmínky a úryvky zobrazovat pod nebo vedle hlavních obrázků.

en: Below image
cs_CZ: Pod obrázkem

en: Next to Image
cs_CZ: Vedle obrázku

en: Number of Portfolio Items Per Archive Page
cs_CZ: Počet položek portfolia na stránku archivu

en: Unboxed
cs_CZ: Neboxový

en: Title and Categories
cs_CZ: Titulek a kategorie

en: Only Title
cs_CZ: Pouze titulek

en: Only Categories
cs_CZ: Pouze kategorie

en: Portfolio Slug
cs_CZ: Zkratka portfolia

en: Featured Image / Video on Single Post Page
cs_CZ: Hlavní obrázek / video na stránce jediného příspěvku

en: First Featured Image
cs_CZ: První hlavní obrázek

en: Project Description Title
cs_CZ: Nadpis popisu projektu

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Local
cs_CZ: Místní

en: Privacy Consent
cs_CZ: Souhlas s Ochranou osobních údajů

en: Privacy Bar
cs_CZ: Panel soukromí

en: Privacy Bar Font Size
cs_CZ: Velikost písma panelu soukromí

en: Controls the font size for the privacy bar content.
cs_CZ: Určuje velikost písma pro obsah panelu soukromí.

en: Privacy Bar Settings
cs_CZ: Nastavení lišty soukromí

en: Update Settings
cs_CZ: Aktualizovat nastavení

en: Privacy Bar Content
cs_CZ: Obsah panelu soukromí

en: Responsive Design
cs_CZ: Responzivní design

en: Mobile Device Zoom
cs_CZ: Přiblížení na mobilním zařízení

en: Responsive Typography Sensitivity
cs_CZ: Citlivost responzivní typografie

en: Minimum Font Size Factor
cs_CZ: Faktor minimální velikosti písma

en: Search Form
cs_CZ: Vyhledávací formulář

en: Portfolio Items
cs_CZ: Položky portfolia

en: FAQ Items
cs_CZ: Položky častých dotazů

en: WooCommerce Products
cs_CZ: WooCommerce produkty

en: Events Calendar Posts
cs_CZ: Příspěvky kalendáře akcí

en: Limit Search to Post Titles
cs_CZ: Omezit hledání na titulky příspěvků

en: Turn on to limit the search to post titles only.
cs_CZ: Zapnutím omezte hledání pouze na titulky příspěvků.

en: Search Form Design
cs_CZ: Vzhled vyhledávacího formuláře

en: Controls the design of the search forms.
cs_CZ: Určuje vzhled vyhledávacích formulářů.

en: Clean
cs_CZ: Čistý

en: Enable Live Search
cs_CZ: Povolit živé vyhledávání

en: Search Page
cs_CZ: Stránka vyhledávání

en: Search Results Layout
cs_CZ: Rozvržení výsledků vyhledávání

en: Number of Search Results Per Page
cs_CZ: Počet výsledků vyhledávání na stránce

en: Search Pagination Type
cs_CZ: Vyhledat typ stránkování

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Categories
cs_CZ: Typ produktu

en: Tags
cs_CZ: Tagy

en: Read More Link
cs_CZ: Odkaz “Číst více”

en: Post Type
cs_CZ: Typ příspěvku

en: Search Field Position
cs_CZ: Hledat pozici pole

en: Above Results
cs_CZ: Nad výsledky

en: Below Results
cs_CZ: Pod výsledky

en: Sidebar Styling
cs_CZ: Styl postranního panelu

en: Sidebar Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení postranního panelu

en: Portfolio Posts
cs_CZ: Příspěvky portfolia

en: Portfolio Archive
cs_CZ: Archiv portfolia

en: Blog Posts
cs_CZ: Příspěvky blogu

en: Edit Sidebar Options
cs_CZ: Upravit možnosti postranního panelu

en: Edit Sidebar Widgets
cs_CZ: Upravit widgety postranního panelu

en: Blog Archive
cs_CZ: Archiv blogu

en: WooCommerce Archive
cs_CZ: Archiv WooCommerce

en: Slideshows
cs_CZ: Prezentace

en: Stacked
cs_CZ: Skládané

en: Floated
cs_CZ: Plovoucí

en: Triangle
cs_CZ: Trojúhelník

en: Rectangle
cs_CZ: Obdélník

en: Main Menu Icon
cs_CZ: Ikona hlavní nabídky

en: Social Media
cs_CZ: Sociální sítě

en: Social Media Icons
cs_CZ: Ikony sociálních médií

en: Social Network
cs_CZ: Sociální sít

en: Custom Link
cs_CZ: Vlastní odkaz

en: Insert your custom link here
cs_CZ: Sem vložte vlastní odkaz

en: Custom Icon Title
cs_CZ: Titulek vlastní ikony

en: Choose the image you want to use as icon
cs_CZ: Vyberte obrázek, který chcete použít jako ikonu

en: Upload your custom icon
cs_CZ: Nahrajte svou vlastní ikonu

en: Custom Colors
cs_CZ: Vlastní barvy

en: Brand Colors
cs_CZ: Barvy značky

en: Header Social Icons Boxed
cs_CZ: Rámečkové ikony sociálních sítí v hlavičce

en: Footer Social Icons Boxed
cs_CZ: Rámečkové ikony sociálních sítí v patičce

en: Share This Story, Choose Your Platform!
cs_CZ: Sdílejte tento příspěvek na sociální síti!

en: Link Color
cs_CZ: Barva odkazu

en: Controls the color of all text links.
cs_CZ: Určuje barvu všech textových odkazů.

en: Post Title Typography
cs_CZ: Typografie titulku příspěvku

en: Font Name
cs_CZ: Název písma

en: General WooCommerce
cs_CZ: Obecné WooCommerce

en: List
cs_CZ: Seznam

en: WooCommerce Tab Design
cs_CZ: Vzhled záložky WooCommerce

en: Horizontal Tabs
cs_CZ: Vodorovné záložky

en: Vertical Tabs
cs_CZ: Svislé záložky

en: WooCommerce Icon Font Size
cs_CZ: Velikost písma ikony WooCommerce

en: Sale!
cs_CZ: Sleva!

en: No Widget area defined.
cs_CZ: Není definována žádná oblast pro widget.

en: Widget area does not exist.
cs_CZ: Oblast pro widget neexistuje.

en: Are you sure you want to remove
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit

en: This will remove any widgets you have assigned to this widget area.
cs_CZ: Tímto odstraníte všechny widgety, které jste přiřadili do této oblasti widgetů.

en: Widget Area Name:
cs_CZ: Název oblasti widgetu:

en: Widget Areas
cs_CZ: Oblasti pro widgety

en: Widget Area Name
cs_CZ: Název oblasti widgetu

en: CSS Class
cs_CZ: CSS třída

en: Remove This Widget Area
cs_CZ: Odstranit tuto widget oblast

en: remove
cs_CZ: odstranit

en: No Widget Areas defined.
cs_CZ: Nejsou definovány žádné oblasti widgetů.

en: Add New Widget Area
cs_CZ: Přidat novou oblast widgetů

en: Previous Post
cs_CZ: Předchozí příspěvek

en: Next Post
cs_CZ: Další příspěvek

en: Couldn't find what you're looking for!
cs_CZ: Nemůže nalézt co hledáte!

en: Oops!
cs_CZ: Chyba!

en: Helpful Links:
cs_CZ: Užitečné odkazy:

en: Try again
cs_CZ: Zkuste to znovu

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
cs_CZ: Pokud si přejete změnit Váš dotaz, zadejte jej zde:

note: translators: The link.
en: About the Author: %s
cs_CZ: O autorovi: %s

en: This author has not yet filled in any details.
cs_CZ: Tento autor ještě nevyplnil žádné detaily.

note: translators: The user.
en: About %s
cs_CZ: O %s

en: Edit profile
cs_CZ: Upravit profil

en: Read More
cs_CZ: Čtěte dále

en: Protected
cs_CZ: Chráněné

en: Load More Results
cs_CZ: Načíst další výsledky

en: Load More Posts
cs_CZ: Načíst další články

en: Loading...
cs_CZ: Načítání…

en: View Larger Image
cs_CZ: Zobrazit větší obrázek

note: translators: The link. Translators: The link.
en: Go to "%s"
cs_CZ: Přejít na "%s"

en: Toggle Search
cs_CZ: Přepnout vyhledávání

en: Toggle Menu
cs_CZ: Přepnout menu

en: Main Menu Mobile
cs_CZ: Hlavní mobilní menu

en: Toggle mobile menu
cs_CZ: Přepnout mobilní menu

en: Toggle mobile search
cs_CZ: Přepnout mobilní vyhledávání

en: Toggle mobile cart
cs_CZ: Přepnout mobilní košík

en: Go to Top
cs_CZ: Přejít nahoru

en: Share On Facebook
cs_CZ: Sdílet na Facebooku

en: Tweet This Product
cs_CZ: Tweetovat o produktu

en: Pin This Product
cs_CZ: Přidat tento produkt na Pinterest

en: Email This Product
cs_CZ: Odeslat e-mail o tomto produktu

en: Billing Address
cs_CZ: Fakturační adresa

en: Shipping Address
cs_CZ: Doručovací adresa

en: Additional Information
cs_CZ: Další informace

en: Review &amp; Payment
cs_CZ: Zkontrolovat &amp; platbu

en: Have A Promotional Code?
cs_CZ: Máte promo kód?

en: Coupon code
cs_CZ: Kód kupónu

en: Apply coupon
cs_CZ: Uplatnit kód

en: Calculate shipping
cs_CZ: Spočítat poštovné

en: Select a country&hellip;
cs_CZ: Vyberte stát&hellip;

en: State / county
cs_CZ: Stát / země

en: Select a state&hellip;
cs_CZ: Vyberte kraj&hellip;

en: City
cs_CZ: Město

en: Postcode / ZIP
cs_CZ: PSČ

en: Update totals
cs_CZ: Aktualizovat součty

en: Default Order
cs_CZ: Výchozí třídění

en: Popularity
cs_CZ: Oblíbené

en: Relevance
cs_CZ: Relevantnost

note: translators: Name, Price, Date etc. translators: Relevance, Price, Date etc.
en: Sort by %s
cs_CZ: Seřadit: %s

en: Ascending order
cs_CZ: Vzestupně

en: Descending order
cs_CZ: Sestupně

note: translators: Number. translators: Number of products.
en: Show <strong>%s Products</strong>
cs_CZ: Zobrazit <strong>%s produktů</strong>

en: View as grid
cs_CZ: Zobrazit jako mřížku

en: View as list
cs_CZ: Zobrazit jako seznam

en: Update cart
cs_CZ: Aktualizovat košík

en: Proceed to checkout
cs_CZ: Přejít na platbu

en: Out of stock
cs_CZ: Není skladem

en: Close product quick view
cs_CZ: Zavřít Rychlé zobrazení produktu

en: Awaiting product image
cs_CZ: Čeká na obrázek produktu

en: View Details
cs_CZ: Zobrazit detaily

en: Quick View
cs_CZ: Rychlý náhled

note: translators: %1$s: Username. %2$s: Username (same as %1$s). %3$s: "Sign Out" link.
en: Hello %1$s (not %2$s? %3$s)
cs_CZ: Dobrý den, %1$s (nejste %2$s? %3$s)

en: Sign Out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Hello
cs_CZ: Dobrý den,

en: Order details
cs_CZ: Podrobnosti objednávky

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Customer details
cs_CZ: Detail zákazníka

en: Phone:
cs_CZ: Telefon:

en: Billing address
cs_CZ: Fakturační adresa

en: Shipping address
cs_CZ: Dodací adresa

en: Find out more
cs_CZ: Zjistit více

en: Find Out More
cs_CZ: Zjistit více

en: Related %s
cs_CZ: Související %s

en: days
cs_CZ: dny

en: hours
cs_CZ: hodiny

en: min
cs_CZ: minuty

en: sec
cs_CZ: sek

en: View More&hellip;
cs_CZ: Zobrazit Více&hellip;

en: There are no upcoming %s at this time.
cs_CZ: V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející %s.

en: No upcoming %s.
cs_CZ: Žádné nadcházející %s.

en: View all %1$s at this %2$s
cs_CZ: Zobrazit všechny %1$s v tomto %2$s

en: %s Navigation
cs_CZ: %s Navigace

en: View All %s
cs_CZ: Zobrazit všechny %s

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Available on backorder
cs_CZ: Dostupné na objednávku

en: Remove this item
cs_CZ: Odstranit tuto položku

en: Coupon:
cs_CZ: Kupón:

en: Your order
cs_CZ: Vaše objednávka

en: Totals
cs_CZ: Celkem

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zdá se, že nejsou k dispozici žádné platební metody pro Vaši lokaci. Prosím, kontaktujte nás, pokud potřebujete pomoct nebo chcete alternativní dohodu.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
cs_CZ: Bohužel vaše objednávka nemůže být zpracována, protože zdrojová banka/obchodník odmítl transakci. Prosím, zkuste svůj nákup učinit znovu.

en: Pay
cs_CZ: Zaplatit

en: My account
cs_CZ: Můj účet

en: Thank you. Your order has been received.
cs_CZ: Děkujeme. Vaše objednávka byla přijata.

en: Order number:
cs_CZ: Číslo objednávky:

en: Date:
cs_CZ: Datum:

en: Total:
cs_CZ: Celkem:

en: Payment method:
cs_CZ: Způsob platby:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
cs_CZ: Tento produkt je momentálně vyprodaný a nedostupný.

en: Clear selection
cs_CZ: Zrušit výběr

en: Additional information
cs_CZ: Dodatečné informace

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blank Page
cs_CZ: Prázdná stránka

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contact
cs_CZ: Kontakt

note: Template Name of the plugin/theme
en: Side Navigation
cs_CZ: Postranní navigace

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
cs_CZ: a

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Všechen <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Všechny <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Všech <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
cs_CZ: neznámý

[ctx: Avada Icon]
en: Custom Icons
cs_CZ: Vlastní ikony

[ctx: Avada Icon]
en: Icon Set
cs_CZ: Sada ikon

[ctx: Avada Icon]
en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

[ctx: Avada Icon]
en: Add New Icon Set
cs_CZ: Přidat novou sadu ikon

[ctx: Avada Icon]
en: Edit Icon Set
cs_CZ: Upravit sadu ikon

[ctx: Avada Icon]
en: New Icon Set
cs_CZ: Nová sada ikon

[ctx: Avada Icon]
en: All Icon Sets
cs_CZ: Všechny sady ikon

[ctx: Avada Icon]
en: View Icon Set
cs_CZ: Zobrazit sadu ikon

[ctx: Avada Icon]
en: Search Icon Sets
cs_CZ: Vyhledat sady ikon

[ctx: Avada Icon]
en: No Icon Sets found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné sady ikon

[ctx: Avada Icon]
en: No Icon Sets found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné sady ikon

[ctx: breadcrumb]
en: Home
cs_CZ: Domů
