Avada - en to pt_PT translation catalogue (196 entries)

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
pt_PT: Ups, página não encontrada!

en: Search Our Website
pt_PT: Pesquisar no site

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
pt_PT: Não encontrou o que precisa? Faça uma pesquisa no site!

en: Search for:
pt_PT: Pesquisar

en: Search the Forum...
pt_PT: Pesquisar no Fórum...

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: In reply to:
pt_PT: %1$s em %2$s

en: Topic:
pt_PT: %1$s em %2$s

en: in forum
pt_PT: Cargo no fórum:

en: in reply to:
pt_PT: %1$s em %2$s

en: No Comments
pt_PT: Sem comentários.

en: One Comment
pt_PT: Um comentário

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Comments are closed.
pt_PT: Fechado para comentários.

en: Name (required)
pt_PT: Nome (necessário)

en: Name
pt_PT: Nome

en: Email (required)
pt_PT: E-mail (necessário mas não publicado)

en: Email
pt_PT: Email (necessário mas não publicado)

en: Website
pt_PT: Site

en: Comment...
pt_PT: Comentário...

en: Leave A Comment
pt_PT: Deixe o seu comentário

en: Log out of this account
pt_PT: Terminar sessão nesta conta

en: Post Comment
pt_PT: Publicar comentário

en: Recommended
pt_PT: Recomendado

en: Status
pt_PT: Estado

en: Required
pt_PT: Necessário

en: Active:
pt_PT: Ativar

en: Activate
pt_PT: Activar

en: Learn More
pt_PT: Saiba mais

en: Posts
pt_PT: Artigos Relacionados

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Sliders
pt_PT: Todos

note: Translators: Tag name (string)
en: All
pt_PT: Todos

en: Preview
pt_PT: Anterior

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Active
pt_PT: Activo

en: Home URL:
pt_PT: Início

en: SUHOSIN Installed:
pt_PT: Não instalado

en: WP Remote Post:
pt_PT: Artigos relacionados

en: Not Installed
pt_PT: Não instalado

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Related Posts
pt_PT: Artigos relacionados

en: Related Projects
pt_PT: Projectos relacionados

en: My Account
pt_PT: Minha conta

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Remember Me
pt_PT: Lembra de mim

en: Log In
pt_PT: Iniciar sessão

en: Cart
pt_PT: Carrinho

en: View Cart
pt_PT: Ver carrinho

en: Checkout
pt_PT: Concluir compra

en: Install Plugins
pt_PT: Instalar plugins

note: translators: %1$s = plugin name(s) translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
pt_PT: A instalar plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
pt_PT: Algo correu mal com a API do plugin.

en: Plugin activated successfully.
pt_PT: Plugin activado com sucesso.

note: translators: %1$s = dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %s
pt_PT: Todos os plugins instalados e ativados com sucesso. %s

en: Sucessfully imported demo data!
pt_PT: Dados de demonstração importados com sucesso!

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
pt_PT: Opções do tema

note: translators: Number.
en: Post count: %s
pt_PT: Número de artigos: %s

en: Need a new search?
pt_PT: Pretende uma nova pesquisa?

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
pt_PT: Se não encontrou o que procurava, tente uma nova pesquisa!

en: Default Style
pt_PT: Ordem predefinida

en: Button Small
pt_PT: Botão #1

en: Button Medium
pt_PT: Botão #1

en: Button Large
pt_PT: Botão #1

en: Button xLarge
pt_PT: Botão #1

en: Select Widget Area
pt_PT: Seleccione área do widget

en: Mega Menu Number of Columns
pt_PT: Número de colunas no Mega Menu

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Mega Menu Widget Area
pt_PT: Área de widget Mega Menu

en: Edit
pt_PT: - Editar

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
pt_PT: %1$s em %2$s

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
pt_PT: %1$s em %2$s

en: Edit Menu Item
pt_PT: - Editar

en: Link Relationship (XFN)
pt_PT: Link Externo

en: Up one
pt_PT: Um comentário

en: Down one
pt_PT: Um comentário

note: translators: Title (with link).
en: Original: %s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: Go to...
pt_PT: Ir para...

en: Shopping Cart
pt_PT: Carrinho de compras

note: translators: %1$s: Comment date. %2$s: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pt_PT: %1$s em %2$s

en:  - Edit
pt_PT: - Editar

en:  - Reply
pt_PT: - Responder

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_PT: O seu comentário está a aguardar aprovação.

en: Install Required Plugins
pt_PT: Instalar plugins necessários

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
pt_PT[0]: A instalar plugin: %s
pt_PT[1]: A instalar plugin: %s

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
pt_PT[0]: Falha na activação do plugin.
pt_PT[1]: Falha na activação do plugin.

en: Return to Required Plugins Installer
pt_PT: Voltar para o Instalador de plugins necessários

en: Return to the Dashboard
pt_PT: Voltar ao Painel

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
pt_PT: Todos os plugins instalados e activados com sucesso. %1$s

en: Dismiss this notice
pt_PT: Ignorar aviso

en: Update Required
pt_PT: Necessário

en: WordPress Repository
pt_PT: Repositório do WordPress

en: External Source
pt_PT: Ligação externa

en: Pre-Packaged
pt_PT: Pré-embalado

en: Installed But Not Activated
pt_PT: Instalado mas não activo

en: Requires Update
pt_PT: Necessário

en: Update recommended
pt_PT: Recomendado

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: A descarregar pacote de instalação de <span class="code">%s</span> #8230;
pt_PT[1]: A descarregar pacote de instalação de <span class="code">%s</span> #8230;

en: Installed version:
pt_PT: Instalar plugins

en: Available version:
pt_PT: Pacote de instalação não disponível.

en: Source
pt_PT: Origem

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Plugin activation failed.
pt_PT: Falha na activação do plugin.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: A instalar plugin %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
pt_PT: Ocorreu um erro durante a instalação de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
pt_PT: Falha na instalação de %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_PT: O processo de instalação e activação está a iniciar. Este processo pode demorar algum tempo, por favor, seja paciente.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
pt_PT: %1$s instalado e activado com sucesso.

en: Show Details
pt_PT: Mostrar detalhes

en: Hide Details
pt_PT: Ocultar detalhes

en: All installations and activations have been completed.
pt_PT: Todas as instalações e activações foram concluídas.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: A instalar e activar o plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt_PT: O processo de instalação está a iniciar. Este processo pode demorar algum tempo, por favor seja paciente.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
pt_PT: %1$s instalado com sucesso.

en: All installations have been completed.
pt_PT: Todas as instalações foram concluídas.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt_PT: A instalar plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Border Color
pt_PT: Default

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Back to Parent Page
pt_PT: Voltar à página superior

en: Please enter correct details for this required field.
pt_PT: Por favor introduza detalhes correctos para este campo obrigatório

en: Home
pt_PT: Início

en: Search:
pt_PT: Procurar ...

en: 404 - Page not Found
pt_PT: 404 - Página não encontrada

en: Email Address
pt_PT: Email (necessário mas não publicado)

note: translators: The search query.
en: Search results for: %s
pt_PT: Resultados da pesquisa por: %s

en: Error 404 Page
pt_PT: Página de erro 404

note: translators: Date.
en: Daily Archives: %s
pt_PT: %1$s em %2$s

note: translators: Date.
en: Monthly Archives: %s
pt_PT: %1$s em %2$s

note: translators: Date.
en: Yearly Archives: %s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: Product
pt_PT: Produto

en: Loading the next set of posts...
pt_PT: A carregar os artigos seguintes...

en: Search...
pt_PT: Pesquisar...

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: 0 Comments
pt_PT: 0 comentários

en: 1 Comment
pt_PT: 1 comentário

en: Password:
pt_PT: Senha:

en: Page
pt_PT: Página

en: Sidebar
pt_PT: Barra lateral

en: Price
pt_PT: Preço

en: Project Details
pt_PT: Detalhes do projecto

en: Code
pt_PT: Download de pacote de instalação de <span class="code">%s</span> #8230;

en: Failed to import %s %s
pt_PT: Instalação de %s %s falhou.

en: Invalid file type
pt_PT: Tipo

en: Slide
pt_PT: Partilhe este Post! Escolha a sua plataforma!

en: Title
pt_PT: Não há plugins para instalar ou ativar. <a href=" %1$s"title="Voltar para o Painel">Voltar para o Painel</a>

en: Post
pt_PT: Artigo

en: Video Aspect Ratio
pt_PT: Opções de Vídeo:

en: Button
pt_PT: Anterior

en: Button #1
pt_PT: Botão #1

en: Button #2
pt_PT: Botão #2

en: Search Bar
pt_PT: Barra de Pesquisa

en: Project URL
pt_PT: URL do projecto

en: Show Comments
pt_PT: Sem comentários.

en: Excerpt
pt_PT: Excerto

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Related Posts / Projects
pt_PT: Projectos relacionados

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Related Posts / Projects Speed
pt_PT: Projectos relacionados

en: Menu
pt_PT: Desactivar título das colunas no Mega Menu

en: Mega Menu Item Divider
pt_PT: Área de widget Mega Menu

en: Date
pt_PT: Data

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Share This Story, Choose Your Platform!
pt_PT: Partilhe este artigo! Escolha a sua plataforma!

en: Previous Post
pt_PT: Artigo anterior

en: Next Post
pt_PT: Artigo seguinte

en: Couldn't find what you're looking for!
pt_PT: Não foi possível encontrar o que procura!

en: Oops!
pt_PT: Ups!

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
pt_PT: Se deseja alterar a sua pesquisa, esta é a sua oportunidade:

en: This author has not yet filled in any details.
pt_PT: Este autor ainda não preencheu nenhum detalhe.

en: Edit profile
pt_PT: - Editar

en: Read More
pt_PT: Ler mais...

en: Billing Address
pt_PT: Endereço de facturação

en: Shipping Address
pt_PT: Endereço de entrega

en: Additional Information
pt_PT: Informações adicionais

en: Review &amp; Payment
pt_PT: Rever pagamento

en: Have A Promotional Code?
pt_PT: Tem um código promocional?

en: Default Order
pt_PT: Ordem predefinida

en: Popularity
pt_PT: Popularidade

en: Rating
pt_PT: Classificação

en: Customer details
pt_PT: Ocultar detalhes

en: Email:
pt_PT: E-mail:

en: Phone:
pt_PT: Telefone:

en: days
pt_PT: dias

en: hours
pt_PT: horas

en: Subtotal
pt_PT: Carrinho

en: Available on backorder
pt_PT: Pacote de instalação não disponível.

en: Your order
pt_PT: Default

en: Date:
pt_PT: Data

en: Payment method:
pt_PT: Revisão &amp Pagamento

[ctx: by author]
en: by %s
pt_PT: Instalação de %1$s falhou.
