Avada - en to sv_SE translation catalogue (2330 entries)

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
sv_SE: Hoppsan, den här sidan hittades inte!

en: Helpful Links
sv_SE: Försök gärna med följande länkar

en: Search Our Website
sv_SE: Sök på vår hemsida

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
sv_SE: Hittar du inte vad du behöver? Testa att söka här nedanför!

en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: Search the Forum...
sv_SE: Sök i forumet…

en: Search
sv_SE: Sök

en: In reply to:
sv_SE: Som svar på:

en: Topic:
sv_SE: Ämne:

en: in group forum
sv_SE: i gruppforum

en: in forum
sv_SE: i forum

en: in reply to:
sv_SE: som svar på:

en: No Comments
sv_SE: Inga kommentarer

en: One Comment
sv_SE: En kommentar

en: % Comment | % Comments
sv_SE[0]: % Kommentar
sv_SE[1]: % kommentarer

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentering är avstängd.

en: Name (required)
sv_SE: Namn (obligatoriskt)

en: Name
sv_SE: Namn

en: Email (required)
sv_SE: E-post (obligatoriskt)

en: Email
sv_SE: E-post

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
sv_SE: Spara mitt namn, mailadress och hemsidesadress på denna webbläsare för nästa gång jag ska skriva en kommentar.

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Comment...
sv_SE: Kommentera…

en: Leave A Comment
sv_SE: Lämna en kommentar

note: translators: Opening and closing link tags.
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
sv_SE: Du måste vara %sinloggad%s för att skriva en kommentar.

note: translators: %1$s: The username. %2$s and %3$s: Opening and closing link tags.
en: Logged in as %1$s. %2$sLog out &raquo;%3$s
sv_SE: Inloggad som %1$s. %2$s Logga ut &raquo;%3$s

en: Log out of this account
sv_SE: Logga ut från detta konto

en: Post Comment
sv_SE: Kommentera

en: Skip to content
sv_SE: Fortsätt till innehållet

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderad

en: Avada Logo
sv_SE: Avada logga

en: Events Calendar
sv_SE: Aktivitetskalender

en: Product Registration
sv_SE: Produkt registrering

en: The Plugin Server Could Not Be Reached
sv_SE: Plugin-servern kunde inte nås

note: translators: %1$s = Status text & link. %2$s: Plugin Installation text & link. %3$s: Support Dashboard text & link.
en: Please check on the %1$s page if wp_remote_get() is working. For more information you can check our documentation of the %2$s. If the issue persists, you can also get the plugins through our alternate method directly from the %3$s.
sv_SE: Kontrollera sidan %1$s om wp_remote_get () fungerar. För mer information kan du kontrollera vår dokumentation av %2$s. Om problemet kvarstår kan du också hämta plugins via vår alternativa metod direkt från %3$s.

en: Plugin Installation
sv_SE: Plugin-installation

note: translators: plugin name.
en: Active: %s
sv_SE: Aktiv: %s

note: translators: Version number.
en: Available Version: %s
sv_SE: Tillgänglig version: %s

en: Required
sv_SE: Obligatorisk

en: Error
sv_SE: Fel

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: New
sv_SE: Ny

en: Solution 1:
sv_SE: Lösning 1:

en: Import the demo using an alternate method.
sv_SE: Importera denna demo med hjälp av en alternativ metod.

note: translators: %1$s: RED. %2$s: "Reset WordPress Plugin" link.
en: Solution 2:
sv_SE: Lösning 2:

en: RED
sv_SE: RÖD

en: Regenerate Thumbnails
sv_SE: Återskapa miniatyrbilder

note: translators: "Permalinks" link.
en: Please visit the %s page and change your permalinks structure to "Post Name" so that content links work properly.
sv_SE: Besök sidan %s och ändra din permalänkstruktur till "Post namn" så att innehållet länkar arbetet på rätt sätt.

en: Permalinks
sv_SE: Permalänkar

en: We're sorry but the demo data could not be imported. We were unable to find import file.
sv_SE: Vi beklagar, men demodata kunde inte importeras. Vi kunde inte hitta importfilen.

en: Make sure WordPress directory permissions are correct and uploads directory is writable.
sv_SE: Kontrollera att katalogbehörigheterna för WordPress är korrekta och att uppladdningskatalog är skrivbar.

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: View more info here
sv_SE: Visa mer info här

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Portfolios
sv_SE: Portfolio

en: FAQs
sv_SE: FAQ

en: Layouts
sv_SE: Layouter

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: Products
sv_SE: Produkter

en: Events
sv_SE: Evenemang

en: Convert Plus
sv_SE: Konvertera Plus

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Sliders
sv_SE: Bildspel

en: Options
sv_SE: Alternativ

note: Translators: Tag name (string)
en: All
sv_SE: Alla

en: Import
sv_SE: Importera

en: Modify
sv_SE: Ändra

en: Full Import
sv_SE: Fullständig import

en: Partial Import
sv_SE: Delimport

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Live Preview
sv_SE: Förhandsvisa live

en: Install
sv_SE: Installera

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Import Content
sv_SE: Importera innehåll

en: (menus only import with "All")
sv_SE: (menyer importeras bara med "Alla")

en: Remove Content
sv_SE: Ta bort innehåll

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Done
sv_SE: Klar

en: Warning
sv_SE: Varning

en: System Status
sv_SE: Systemstatus

en: Get System Report
sv_SE: Hämta systemrapport

en: Copied!
sv_SE: Kopierad!

en: Current Version:
sv_SE: Aktuell version:

en: Previous Versions:
sv_SE: Tidigare versioner:

en: No previous versions could be detected
sv_SE: Inga tidigare versioner kunde detekteras

en: Avada Conversion Controls
sv_SE: Avada konverteringskontroller

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Run Conversion
sv_SE: Kör konvertering

note: translators: URL.
en: <strong style="color:red;">IMPORTANT:</strong> Updating to Avada 4.0 and 5.0 requires a conversion process to ensure your content is compatible with the new version. This is an automatic process that happens upon update. In rare situations, you may need to rerun conversion if there was an issue through the automatic process. The controls below allow you to do this if needed. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> through a ticket if you have any questions or need assistance.
sv_SE: <strong style="color: red;">VIKTIGT:</strong> Uppdatering till Avada 4.0 och 5.0 kräver en konverteringsprocess för att säkerställa att innehållet är kompatibelt med den nya versionen. Detta är en automatisk process som sker vid uppdatering. I sällsynta fall kan du behöva återställa omvandlingen om det uppstod ett problem genom den automatiska processen. Med kontrollerna nedan kan du göra det om det behövs. Snälla <a href=" %s " target="_blank"> kontakta vårt supportteam </a> via en biljett om du har några frågor eller behöver hjälp.

note: translators: Version Number.
en: Previous Version
sv_SE: Tidigare version

en: Avada 4.0 Conversion:
sv_SE: Avada 4.0 konvertering:

en: Avada 5.0 Conversion:
sv_SE: Avada 5.0 konvertering:

note: translators: Version Number.
en: Rerun Shortcode Conversion from version %s to version 5.0 manually.
sv_SE: Kör Shortcode-konvertering från version %s till version 5.0 manuellt.

en: Revert Conversion
sv_SE: Återställ konvertering

en: The backups cleanup process has been scheduled and your the version 5.0 conversion backups will be purged from your database.
sv_SE: Rensning av säkerhetskopior har schemalagts och säkerhetskopior för din version av 5.0-konverteringen kommer att rensas från databasen.

note: translators: Numbers.
en: Currently removing backups from your database (step %1$s of %2$s)
sv_SE: Tar nu bort säkerhetskopior från din databas (steg %1$s av %2$s)

en: Remove Shortcode Conversion Backups created during the version 5.0 conversion.
sv_SE: Ta bort säkerhetskopior för Shortcode-konvertering som skapats under version 5.0-konverteringen.

en: Remove Backups
sv_SE: Ta bort säkerhetskopior

en: WordPress Environment
sv_SE: Wordpress-miljö

en: Home URL:
sv_SE: Hem URL:

en: The URL of your site's homepage.
sv_SE: Adressen till din webbsida.

en: Site URL:
sv_SE: Webb URL:

en: The root URL of your site.
sv_SE: Root URL för din webbsida.

en: WP Content Path:
sv_SE: WP Content-sökväg:

en: System path of your wp-content directory.
sv_SE: Systemsökvägen i din WP-innehållskatalog.

en: N/A
sv_SE: Ej tillämplig

en: WP Path:
sv_SE: WP-väg:

en: System path of your WP root directory.
sv_SE: Systemväg för din WP-rotkatalog.

en: The version of WordPress installed on your site.
sv_SE: Versionen som är installerad för din webbsida.

en: WP Multisite:
sv_SE: WP Multiwebbsida:

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
sv_SE: Oavsett huruvida du har WordPress Multisite aktiverat.

en: PHP Memory Limit:
sv_SE: PHP Minnes gräns:

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
sv_SE: Den maximala mängden minne (RAM) din webbplats kan använda vid ett tillfälle.

note: translators: %1$s: Current value. %2$s: URL.
en: %1$s - We recommend setting memory to at least <strong>128MB</strong>. Please define memory limit in <strong>wp-config.php</strong> file. To learn how, see: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing memory allocated to PHP.</a>
sv_SE: %1$s - Vi rekommenderar att du ställer in minnet till minst <strong>128 MB</strong>. Ange minnesgräns i<strong>wp-config.php</strong>-filen. För att lära dig hur du ser: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Öka minnet allokerat till PHP. </a>

en: WP Debug Mode:
sv_SE: WP felsökningsläge:

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
sv_SE: Visar om WordPress är i felsökningsläge eller inte.

en: Language:
sv_SE: Språk:

en: The current language used by WordPress. Default = English
sv_SE: Det språk som WordPress använder sig av just nu. Förval = Engelska

en: Server Environment
sv_SE: Servermiljö

en: Server Info:
sv_SE: Serverinformation:

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
sv_SE: Information om den webbserver som för närvarande är värd för din webbplats.

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: PHP Version:
sv_SE: PHP-version:

en: The version of PHP installed on your hosting server.
sv_SE: Den PHP-version som är installerad på din server.

en: PHP Version could not be detected.
sv_SE: PHP-version kunde inte hittas.

note: translators: %1$s: Current PHP version. %2$s: Recommended PHP version. %3$s: "WordPress Requirements" link.
en: %1$s. WordPress recommendation: %2$s or above. See %3$s for details.
sv_SE: %1$s. WordPress-rekommendation: %2$s eller högre. Se %3$s för detaljer.

en: WordPress Requirements
sv_SE: WordPress krav

en: PHP Post Max Size:
sv_SE: PHP inläggs max filstorlek:

en: The largest file size that can be contained in one post.
sv_SE: Den största filstorlek som kan finnas i en post.

en: PHP Time Limit:
sv_SE: PHP Tidsgräns:

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
sv_SE: Den tid (i sekunder) som din webbplats tillåts spendera på en enstaka operation innan timeout (för att undvika serverlåsningar)

note: translators: %1$s: Current value. %2$s: URL.
en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least 180.<br />See: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max execution to PHP</a>
sv_SE: %1$s - Vi rekommenderar att du ställer in maximal exekveringstid till minst 180.<br/>Se:<a href=" %2$s " target="_blank" rel="noopener noreferrer">Öka maxexekvering till PHP </a>

en: PHP Max Input Vars:
sv_SE: Max variabler för PHP-inmatning:

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
sv_SE: Det maximala antalet variabler servern kan använda för en enstaka funktion för att undvika överbelastning.

note: translators: %1$s: Current value. $2%s: Recommended value. %3$s: URL.
en: %1$s - Recommended Value: %2$s.<br />Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max input vars limit.</a>
sv_SE: %1$s - Rekommenderat värde: %2$s.<br>Begränsning av max inmatningsvariabler kommer att trunkera POST-data, t.ex. menyer. Se: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Höja gräns för max inmatningsvariabler.</a>

en: SUHOSIN Installed:
sv_SE: SUHOSIN installerad:

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
sv_SE: Suhosin är ett avancerat skyddssystem för PHP-installationer. Det utformades för att skydda dina servrar å ena sidan mot ett antal välkända problem i PHP-applikationer och å andra sidan mot potentiella okända sårbarheter inom dessa applikationer eller själva PHP-kärnan. Om det är aktiverat på din server kan Suhosin behöva konfigureras för att öka gränserna för inlämning av data.

en: Suhosin Post Max Vars:
sv_SE: Max variabler för Suhosin-inmatning:

en: Suhosin Request Max Vars:
sv_SE: Suhosin-förfrågan om max variabler:

en: Suhosin Post Max Value Length:
sv_SE: Maxvärdeslängd för Suhosin-post :

en: ZipArchive:
sv_SE: Arkiv per dag:

en: ZipArchive is required for importing demos. They are used to import and export zip files specifically for sliders.
sv_SE: Ett zip-arkiv krävs för att importera en demo. De används för att importera och exportera zip-filer speciellt för bildspel.

en: MySQL Version:
sv_SE: MySQL-version:

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
sv_SE: Den version av MySQL som är installerad på din webbserver.

en: Max Upload Size:
sv_SE: Max uppladdningsstorlek:

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation.
sv_SE: Den största filstorlek som kan laddas upp till din Wordpress-installation.

en: DOMDocument:
sv_SE: DOM-dokument:

en: WP Remote Get:
sv_SE: WP fjärråtkomst:

en: Avada uses this method to communicate with different APIs, e.g. Google, Twitter, Facebook.
sv_SE: Avada använder denna metod för att kommunicera med olika API:er, t ex Google, Twitter, Facebook.

en: WP Remote Post:
sv_SE: WP fjärrinlägg:

en: Not Installed
sv_SE: Inte installerad

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: Check Envato Server Status
sv_SE: Kontrollera Envato Serverstatus

en: Server from which Avada is updated.
sv_SE: Server från vilken Avada uppdateras.

en: Check ThemeFusion Server Status
sv_SE: Kontrollera ThemeFusion serverstatus

en: Active Plugins
sv_SE: Aktiva tillägg

en: Visit plugin homepage
sv_SE: Besök tilläggets hemsida

note: translators: plugin author.
en: by %s
sv_SE: av %s

en: Warning: This is a non-reversable process. By clicking OK, all backups created during the 5.0 shortcode-conversion process will be removed from your database.
sv_SE: Varning: Detta är en icke-reversibel process. Om du klickar på OK raderas alla backuper som skapats under 5.0 kortkodskonverteringen från databasen.

en: We understand that it can be a daunting process getting started with WordPress. In light of this, we have prepared a starter pack for you, which includes all you need to know.
sv_SE: Vi förstår att det kan vara en skrämmande process att komma igång med WordPress. Mot bakgrund av detta har vi förberett ett startpaket för dig, vilket inkluderar allt du behöver veta.

en: Starter Guide
sv_SE: Nybörjarguide

en: Documentation
sv_SE: Onlinedokumentation

en: Submit A Ticket
sv_SE: Skicka ett ärende

en: We offer excellent support through our advanced ticket system. Make sure to register your purchase first to access our support services and other resources.
sv_SE: Vi erbjuder utmärkt stöd genom vårt avancerade rapportsystem. Se till att registrera ditt köp först för att få tillgång till våra supporttjänster och andra resurser.

en: Video Tutorials
sv_SE: Videohandledningar

en: Watch Videos
sv_SE: Kolla videor

en: Community Forum
sv_SE: Support Forum

en: Facebook Group
sv_SE: Facebook

en: We have an amazing Facebook Group! Share with other Avada users and help grow our community. Please note, ThemeFusion does not provide support here.
sv_SE: Vi har en fantastisk Facebook-grupp! Dela med andra Avada-användare och bidra till att öka vår gemenskap. Observera att ThemeFusion inte ger support här.

en: The theme options updated.
sv_SE: Temaalternativen uppdaterades.

en: You do not have permission to update theme options.
sv_SE: Du har inte behörighet att uppdatera temaalternativ.

en: Add Page TitleBar
sv_SE: Lägg till namnlist på sidan

en: Edit Page TitleBar
sv_SE: Redigera namnlist på sidan

en: Remove Page TitleBar
sv_SE: Ta bort TitleBar på sidna

en: Add Slider
sv_SE: Lägg till Slider

en: Edit Slide
sv_SE: Redigera Slide

en: Edit Slider
sv_SE: Redigera Slider

en: Edit Slider Options
sv_SE: Redigera alternativ för slider

en: Remove Slider
sv_SE: Ta bort bildspel

en: You have chosen to edit your selected slider. This operation must be performed from the WordPress dashboard.
sv_SE: Du har valt att redigera den valda slidern. Denna åtgärd måste utföras från WordPress-dashboard.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Elastic Slider
sv_SE: Elastic slider

en: None
sv_SE: Inget

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Parent Category
sv_SE: Överordnad kategori

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Select Parent
sv_SE: Välj överliggande

en: (no title)
sv_SE: (ingen titel)

en: Default Template
sv_SE: Standardmall

en: Page Title
sv_SE: Sidtitel

en: Page Attributes
sv_SE: Sida attribut

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: Template
sv_SE: Mall

en: Post Format
sv_SE: Inläggsformat

en: Choose
sv_SE: Välj

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: CSS Code
sv_SE: CSS-kod

note: translators: <code>!important</code>
en: Enter your CSS code in the field below. Do not include any tags or HTML in the field. Custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the %s tag may be needed. Don't URL encode image or svg paths. Contents of this field will be auto encoded.
sv_SE: Ange din CSS-kod i fältet nedan. Ta inte med några taggar eller HTML i fältet. Anpassad CSS inmatad här kommer att åsidosätta temats CSS. I vissa fall kan det hända att %s taggen behövs. Ta inte med URL-kod till bild- eller svg-sökvägar. Innehållet i det här fältet kommer automatiskt att kodas.

en: Import/Export
sv_SE: Importera/Exportera

en: Import Page Options.  You can import via file or copy and paste from JSON data.
sv_SE: Alternativ för importsida. Du kan importera via fil eller kopiera och klistra in från JSON-data.

en: Export Page Options
sv_SE: Alternativ för exportsida

en: Reset To Default
sv_SE: Återställ till standard

en: Page Options
sv_SE: Sidalternativ

en: Layout Section Options
sv_SE: Alternativ för layoutavsnitt

en: Taxonomy Options
sv_SE: Taxonomialternativ

en: Element Options
sv_SE: Elementalternativ

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Search for page option(s)
sv_SE: Sök efter sidalternativ

en: Related Posts
sv_SE: Relaterade inlägg

en: Related Projects
sv_SE: Relaterade projekt

en: Related Faqs
sv_SE: Relaterade vanliga frågor och svar

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: Login failed, please try again.
sv_SE: Inloggning misslyckades, försök igen.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Remember Me
sv_SE: Kom ihåg mig

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Register
sv_SE: Registrera

note: translators: Number of items.
en: %s Item(s)
sv_SE: %s objekt

en: Cart
sv_SE: Varukorg

en: View Cart
sv_SE: Visa varukorg

en: Checkout
sv_SE: Till kassan

en: Toggle Sliding Bar
sv_SE: Växla glidfältet

en: This Slider Is Assigned Via Fusion Page Options
sv_SE: Detta bildspel är tilldelat via Fusion sidalternativ

note: translators: The slider ID.
en: Slider ID: %s
sv_SE: Bildspels-ID: %s

en: Edit slider
sv_SE: Redigera slider

en: Edit Slides
sv_SE: Redigera bildspelen

note: translators: The slider.
en: Slider "%s" cannot be found
sv_SE: Bildspel "%s" kan inte hittas

en: Learn How To Import Sliders
sv_SE: Lär dig hur du importerar bildspel

en: Main Menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Main Menu Sticky
sv_SE: Huvudmenyn Klibbig

en: Secondary Mobile Menu
sv_SE: Sekundär mobilmeny

en: Secondary Menu
sv_SE: Sekundär meny

en: Select a slider
sv_SE: Välj ett bildspel

en: No Slider
sv_SE: Inget bildspel

en: or
sv_SE: eller

note: translators: Comma separated slider plugins, ie. Avada Slider, Revolution Slider or Layer Slider.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> No sliders have been created yet, click here to create a %s.
sv_SE: <strong>VIKTIGT:</strong> Inga sliders har skapats än, klicka här för att skapa en %s.

note: translators: URL.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Currently there are no slider plugins active, click <a href="%s" target="_blank">here</a> to activate one.
sv_SE: <strong>VIKTIGT:</strong> Just nu är inga Slider-plugins aktiva, klicka <a href="%s" target="_blank">här</a> för att aktivera ett.

note: translators: Comma separated slider plugins, ie. Avada Slider, Revolution Slider or Layer Slider.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Click here to edit or to create a %s.
sv_SE: <strong>VIKTIGT:</strong> Klicka här om du vill redigera eller skapa en %s.

en: Install/Update Required Plugins
sv_SE: Installera/uppdatera erforderliga Plugins

en: Install Plugins
sv_SE: Installera tillägg

note: translators: %1$s = plugin name(s) translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
sv_SE: Installerar tillägg: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
sv_SE: Något gick fel med tilläggets API.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Avada requires the following plugin installed: %1$s. | Avada requires the following plugins installed: %1$s.
sv_SE[0]: Avada kräver följande plugin installerat: %1$s.
sv_SE[1]: Avada kräver följande plugin installerat: %1$s.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
sv_SE[0]: Du har inte rätt behörigheter för att installera tillägget %s. Kontakta administratören för att få tillägget installerat.
sv_SE[1]: Tyvärr, men du har inte rätt behörigheter för att installera pluginet för %s . Kontakta administratören för den här webbplatsen för hjälp med att få plugin installerat.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
sv_SE[0]: Följande obligatoriska plugin är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv_SE[1]: Följande obligatoriska tillägg är för närvarande inaktiva: %1$s.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
sv_SE[0]: Du har inte rätt behörigheter för att aktivera tillägget %s. Kontakta administratören för att få tillägget aktiverat.
sv_SE[1]: Tyvärr, du har inte rätt behörigheter för att aktivera plugin för %s . Kontakta administratören för den här webbplatsen för hjälp med att få plugin aktiverat.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: The following plugin needs to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s | The following plugins need to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s
sv_SE[0]: Följande plugin måste uppdateras för att säkerställa maximal kompatibilitet med Avada: %1$s
sv_SE[1]: Följande plugin måste uppdateras för att säkerställa maximal kompatibilitet med Avada: %1$s

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
sv_SE[0]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att uppdatera plugin-programmet %s. Kontakta administratören för denna webbplats för hjälp med att få plugin uppdateras.
sv_SE[1]: Tyvärr, men du har inte rätt behörigheter för att uppdatera plugin för %s . Kontakta administratören för den här webbplatsen för att få uppdaterad plugin.

en: Go Install Plugin | Go Install Plugins
sv_SE[0]: Gå till Installera plugin
sv_SE[1]: Gå till Installera plugins

en: Go Activate Plugin | Go Activate Plugins
sv_SE[0]: Gå till Aktivera plugin
sv_SE[1]: Gå till Aktivera plugins

en: Plugin activated successfully.
sv_SE: Tillägget har aktiverats.

note: translators: %1$s = dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %s
sv_SE: Alla tillägg installerade och aktiverade. %s

en: Sucessfully imported demo data!
sv_SE: Demodata importerat!

en: Our site is currently undergoing scheduled maintenance. Please try again in a moment.
sv_SE: Vår webbplats genomgår för närvarande planerat underhåll. Försök igen om en stund.

en: Currently updating the Avada Theme. Your site will be accessible once the update finishes
sv_SE: För närvarande uppdateras temat Avada. Din webbplats kommer att vara tillgänglig när uppdateringen är klar

en: follow this link
sv_SE: följ denna länk

note: translators: The "Fusion Documentation" link.
en: The 'Side Navigation' page template will be deprecated in a future version of Avada. We have replaced it with a better solution, the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Avada Vertical Menu widget</a>. This new widget offers the same features but with greater flexibility. It works with the WP menu system. Please utilize this new method instead of the page template which will eventually be removed.
sv_SE: Sidmallen "Sidnavigering" avlägsnas i en framtida version av Avada. Vi har ersatt det med en bättre lösning, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> Avada Vertikalmeny-widget </a>. Den här nya widgeten erbjuder samma funktioner men med större flexibilitet. Det fungerar med WP menysystemet. Använd den här nya metoden istället för sidmallen som så småningom kommer att tas bort.

en: Library
sv_SE: Bibliotek

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Dashboard
sv_SE: Kontrollpanel

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
sv_SE: Temainställningar

en: Thank you for choosing Avada. We are honored and are fully dedicated to making your experience perfect.
sv_SE: Tack för att du valt Avada. Vi är hedrade och helt dedikerade till att göra din upplevelse perfekt.

note: translators: Plugin name.
en: Install %s
sv_SE: Installera %s

note: translators: Plugin Name.
en: Activate %s
sv_SE: Aktivera %s

note: translators: Plugin Name.
en: Update %s
sv_SE: Uppdatera %s

en: Update
sv_SE: Uppdatera

note: translators: Plugin name.
en: Deactivate %s
sv_SE: Inaktivera %s

en: Manage Plugins Below
sv_SE: Hantera tillägg nedan

en: Go Manage Plugins
sv_SE: Gå till Hantera tillägg

en: Avada portfolio category base
sv_SE: Avada-portföljens kategoribas

en: Avada portfolio skill base
sv_SE: Avada-portföljens kunskapsbas

en: Avada portfolio tag base
sv_SE: Avada-portföljens tagbas

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Download
sv_SE: Ladda ner

note: translators: The current step label.
en: Currently Processing: %s
sv_SE: Bearbetar för närvarande med: %s

note: translators: The current step label.
en: Currently Removing: %s
sv_SE: Tar bort: %s

en: The file does not exist
sv_SE: Filen finns inte

en: Removing demo content will remove ALL previously imported demo content from this demo and restore your site to the previous state it was in before this demo content was imported.
sv_SE: Om du tar bort demoinnehåll tar du bort ALLT tidigare importerat demoinnehåll från den här demon och återställer din webbplats till det tidigare tillståndet innan det här demoinnehållet importerades.

en: Plugin install failed. Please try Again.
sv_SE: Plugininstallation misslyckades. Var god försök igen.

en: Please wait, this may take a minute...
sv_SE: Vänta, det kan ta en minut ...

en: Preparing to run Upgrade
sv_SE: Förbereder för att köra uppgradering

en: Slider controls
sv_SE: Bildspelsreglage

en: Checkbox & Switch controls
sv_SE: Kryssrute- och switchreglage

en: Dimension controls
sv_SE: Dimensionskontroller

en: Social Networks
sv_SE: Sociala nätverk

en: HEX to RGBA colors conversion
sv_SE: Färgkonvertering frön HEX till RGBA

en: HEX colors
sv_SE: HEX-färger

en: Media Files
sv_SE: Mediafiler

en: Spacing Options
sv_SE: Ordmellanrum

en: Custom Fonts
sv_SE: Anpassade teckensnitt

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Typography Options (step %1$s of %2$s)
sv_SE: Typografialternativ (steg %1$s av %2$s)

en: Other Options
sv_SE: Andra alternativ

en: Avada Options have moved!
sv_SE: Avada-alternativ har flyttat!

en: Avada Options
sv_SE: Avada-alternativ

note: translators: Number.
en: Theme options have changed, redirecting you to the new page in %s seconds.
sv_SE: Theme-alternativ har ändrats, du omdirigeras till den nya sidan om %s sekunder.

en: Small
sv_SE: Liten

en: Large
sv_SE: Stor

en: Huge
sv_SE: Enorm

en: NOTE
sv_SE: OBSERVERA

note: translators: EC Customizer notice.
en: You can control the post title color from Avada theme options panel through the <a href="%1$s" target="_blank">Events Primary Color Overlay Text Color</a> setting. Avada has additional <a href="%2$s" target="_blank">Event Calendar settings</a> in theme options.
sv_SE: Du kan kontrollera inläggstitelfärgen %1$s Avada-temaalternativspanelen genom <a href=" %1$s " target="_blank"> primär färgöverlagring av händelser </a>. Avada har ytterligare <a href=" %2$s " target="_blank"> Events Calendar inställningar </a> i tematillval.

note: translators: EC Customizer notice.
en: You can control the photo background color from Avada theme options panel through the <a href="%1$s" target="_blank">Grid Box Color</a> setting. Avada has additional <a href="%2$s" target="_blank">Event Calendar settings</a> in theme options.
sv_SE: Du kan styra bakgrundsbildfärgen från Avada-temaalternativspanelen via <a href="%1$s" target="_blank"> Rutnätfärg </a>. Avada har ytterligare <a href=" %2$s " target="_blank"> inställningar för Events Calendar</a> i tematillval.

note: translators: EC Customizer notice.
en: You can control the calendar highlight color from Avada theme options panel through the <a href="%1$s" target="_blank">Primary Color</a> setting. Avada has additional <a href="%2$s" target="_blank">Event Calendar settings</a> in theme options.
sv_SE: Du kan styra kalendermarkeringsfärgen från Avada-temaalternativspanelen via <a href="%1$s" target="_blank"> Primärfärg </a>-inställningen. Avada har ytterligare <a href=" %2$s " target="_blank"> inställningar Events Calendar </a> i tematillval.

note: translators: Number.
en: Post count: %s
sv_SE: Antal inlägg: %s

en: Need a new search?
sv_SE: Behövs en ny sökning?

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
sv_SE: Om du inte hittade vad du letade efter, pröva en ny sökning!

en: Menu First Level Style
sv_SE: Meny Första nivåns stil

en: Default Style
sv_SE: Standard

en: Button Small
sv_SE: Knapp nr 1

en: Button Medium
sv_SE: Knapp nr 1

en: Button Large
sv_SE: Knapp nr 1

en: Button xLarge
sv_SE: Knapp nr 1

en: Icon Select
sv_SE: Ikonval

en: Icon/Thumbnail Only
sv_SE: Ikon/miniatyr enbart

en: Turn on to only show the icon/image thumbnail while hiding the menu text. Important: this does not apply to the mobile menu.
sv_SE: Aktivera för att bara visa ikonen/bildens miniatyr medan menytexten döljs. Viktigt: Detta gäller inte den mobila menyn.

en: On
sv_SE: På

en: Off
sv_SE: Av

en: Set the highlight label for menu item.
sv_SE: Ställ in markerings etiketten för menyalternativet.

en: Modal Window Anchor
sv_SE: Modalfönsterankare

en: Add the class name of the modal window you want to open on menu item click.
sv_SE: Lägg till klassnamnet för det modalfönster du vill öppna vid klick på menyobjekt.

en: Mega Menu / Flyout Menu Background Image
sv_SE: Megameny/flyout-meny bakgrundsbild

en: Select an image for the mega menu or flyout menu background.<br /><strong>Mega Menu:</strong> In case of mega menu, if left empty, the Main Menu Dropdown Background Color will be used. Each mega menu column can have its own background image, or you can have one image that spreads across the entire mega menu width.<br /><strong>Flyout Menu:</strong> When used in the flyout menu, the image will be shown full screen when hovering the corresponding menu item.
sv_SE: Välj en bild för megameny eller flyout-menybakgrunden.<br /><strong>Mega meny:</strong> I händelse av mega-menyn, om den lämnas tom, kommer huvudmenyns dropdown-bakgrundsfärg att användas. Varje Megamenykolumn kan ha sin egen bakgrunds bild, eller så kan du ha en bild som sprider sig över hela Megamenyns bredd.<br><strong>Menyn flyout:</strong> När det används i den utfällbara menyn visas bilden i helskärm när du hovrar motsvarande menypost.

en: Select Widget Area
sv_SE: Välj widgetområde

en: Turn on to enable the mega menu.  Note this will only work for the main menu.
sv_SE: Slå på för att aktivera mega-menyn.  Observera att detta endast fungerar på huvudmenyn.

en: Mega Menu Thumbnail
sv_SE: Megameny miniatyr

en: Mega Menu Number of Columns
sv_SE: Mega Menu, antal kolumner

en: Auto
sv_SE: Automatisk

en: Select the number of columns you want to use.
sv_SE: Välj antal kolumner som du vill använda.

en: Mega Menu Column Width
sv_SE: Megameny kolumnbredd

en: Set the width of the column. In percentage, ex 60%.
sv_SE: Ange bredden på kolumnen. I procent, t.ex. 60%.

en: Mega Menu Column Title
sv_SE: Megameny kolumnrubrik

en: Turn on to display item as linked column title. Turn off to display item as normal mega menu entry.
sv_SE: Slå på för att visa objekt som länkad kolumnrubrik. Stäng av för att visa objekt som vanlig mega meny-post.

en: Mega Menu Widget Area
sv_SE: Mega Menu widgetområde

en: Select a widget area to be used as the content for the column.
sv_SE: Välj ett widgetområde som ska användas som innehåll för kolumnen.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Upload Image
sv_SE: Ladda upp bild

en: Save
sv_SE: Spara

en: Avada Theme Option Migration
sv_SE: Avada Theme Option-flyttning

en: Updating Avada Database Entries
sv_SE: Uppdatering av Avadas databasposter

note: translators: Language label.
en: Currently converting language: %s
sv_SE: Konverterar nu språk: %s

en: Done!
sv_SE: Klart!

en: Almost there...
sv_SE: Nästan klar...

en: Halfway there... Patience Padawan, Patience.
sv_SE: Hälften klart... Lugn Padawan, lugn.

en: This may take a few minutes, please wait.
sv_SE: Det här kan ta några minuter, vänligen vänta.

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Converting language: %1$s of %2$s.
sv_SE: Konverterar språk: %1$s av %2$s.

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Updating Avada Database options: step %1$s of %2$s.
sv_SE: Uppdaterar Avada databasalternativ: steg %1$s av %2$s.

en: For best experience, please clear your browser cache once.
sv_SE: För bästa upplevelse bör du rensa din webbläsares cache en gång.

en: Dynamic-CSS caches have been auto reset.
sv_SE: Dynamic-CSS cachar har återställts automatiskt.

en: Take Me To Shortcode Conversion
sv_SE: Ta mig till kortkodskonvertering

note: translators: Number.
en: Featured image %s
sv_SE: FAQ utvalda bilder

note: translators: Number.
en: Set featured image %s
sv_SE: FAQ utvalda bilder

note: translators: Number.
en: Remove featured image %s
sv_SE: FAQ utvalda bilder

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
sv_SE: %s (Ogiltligt)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
sv_SE: %s (Bearbetat)

en: sub item
sv_SE: underobjekt

en: Move up
sv_SE: Flytta upp

en: Move down
sv_SE: Flytta ned

en: Edit Menu Item
sv_SE: Ändra meny

en: Navigation Label
sv_SE: Navigeringsetikett

en: Title Attribute
sv_SE: Titelegenskaper

en: Open link in a new window/tab
sv_SE: Öppna länk i nytt fönster/tabb

en: CSS Classes (optional)
sv_SE: CSS-klasser (valfritt)

en: Link Relationship (XFN)
sv_SE: Länkrelation (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
sv_SE: Beskrivning kommer visas i menyn om temat stödjer det.

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Up one
sv_SE: Upp en

en: Down one
sv_SE: Ner en

en: To the top
sv_SE: Till toppen

note: translators: Title (with link).
en: Original: %s
sv_SE: Orginal: %s

en: Import / Export
sv_SE: Importera/exportera

note: translators: Number.
en: Custom page options %d
sv_SE: Anpassade sidalternativ %d

en: Google Maps
sv_SE: Google kartor

en: Tracking Cookies
sv_SE: Spårningscookies

note: translators: The placeholder label (embed-type).
en: For privacy reasons %s needs your permission to be loaded.
sv_SE: Av sekretessskäl behöver %s din tillåtelse för att laddas.

note: translators: The link to the privacy page (embed-type).
en: For more details, please see our %s.
sv_SE: För mer information, se våra %s.

en: I Accept
sv_SE: Jag godkänner

en: Fonts
sv_SE: Typsnitt

en: Scripts
sv_SE: Script

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: No search results match your query. Please try again
sv_SE: Inga sökresultat matchar din fråga. Vänligen försök igen

en: Go to...
sv_SE: Gå till…

en: Shopping Cart
sv_SE: Varukorg

note: Translators: The submenu title. Translators: The menu item title.
en: Open submenu of %s
sv_SE: Öppna undermeny för %s

note: Translators: The submenu title.
en: Close submenu of %s
sv_SE: Stäng undermeny för %s

note: translators: the Date.
en: Date: %s
sv_SE: Datum: %s

en: Bible Text:
sv_SE: Bibeltext:

en: Series:
sv_SE: Serier:

en: Topics:
sv_SE: Ämnen:

en: Default Sidebar of Avada
sv_SE: Avadas standardsidofält

note: translators: HTTP response code
en: Server responded with unauthorized response code: %1$s. %2$s
sv_SE: Servern svarade med otillåten svarskod:%1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Server responded with redirection response code: %1$s. %2$s
sv_SE: Servern svarade med omdirigeringsvarskod:%1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Error occured while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
sv_SE: Ett fel inträffade vid kontroll av API-status. Svarskod: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Something went wrong while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
sv_SE: Något gick fel vid kontroll av API-status. Svarskod: %1$s. %2$s

en: Fusion Taxonomy Options
sv_SE: Alternativ för Fusion-taxonomi

en: Slider Type
sv_SE: Slider-typ

en: Select the type of slider that displays.
sv_SE: Välj vilken typ av bildspel som ska visas.

en: Select LayerSlider
sv_SE: Välj LayerSlider

en: Select the unique name of the slider.
sv_SE: Välj ett unikt namn på bildspelet.

en: Select Slider Revolution Slider
sv_SE: Välj bildspelet Revolution

en: Select Elastic Slider
sv_SE: Välj Elastic slider

en: Slider Position
sv_SE: Bildspelsplacering

en: Default
sv_SE: Standard

en: Below
sv_SE: Under

en: Above
sv_SE: Över

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select if the slider shows below or above the header. Only works for top header position. %s
sv_SE: Välj om slidern visas under eller ovanför rubriken. Fungerar bara för topprubrikposition. %s

en: Header Background Color
sv_SE: Sidhuvudets bakgrundsfärg

en: Mobile Header Background Color
sv_SE: Mobilt sidhuvud, bakgrundsfärg

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the background color for the header on mobile devices. Hex code or rgba value, ex: #000. %s
sv_SE: Styr bakgrundsfärgen för sidhuvudet på mobila enheter. Hex-kod eller RGBA-värde, ex: #000. %s

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Page Title Bar
sv_SE: Rubrikfält

en: Show Bar and Content
sv_SE: Visa rubrikfält och innehåll

en: Show Content Only
sv_SE: Visa bara innehåll

en: Hide
sv_SE: Göm

en: Page Title Bar Background
sv_SE: Rubrikfältets bakgrund

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select an image to use for the page title bar background. %s
sv_SE: Välj en bild som ska användas för rubrikfältets bakgrund. %s

en: Page Title Bar Background Retina
sv_SE: Rubrikfält bakgrund för Retina-enheter

en: Page Title Bar Height
sv_SE: Rubrikfältets höjd

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the height of the page title bar on desktop. Enter value including any valid CSS unit besides %% which does not work for page title bar, ex: 87px. %s
sv_SE: Kontrollerar höjden på sidrubriken i desktop-läge. Ange värde inklusive någon giltig CSS-enhet förutom %% som inte fungerar för sidrubriken, ex: 87px. %s

en: Page Title Bar Mobile Height
sv_SE: Rubrikfältets mobilhöjd

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the height of the page title bar on mobile. Enter value including any valid CSS unit besides %% which does not work for page title bar, ex: 70px. %s
sv_SE: Kontrollerar höjden på sidtitelfältet på mobilen. Ange värde inklusive alla giltiga CSS-enheter förutom %% som inte fungerar för sidtitelrad, ex: 70px. %s

en: Remove Image
sv_SE: Ta bort bild

en: Reset to default.
sv_SE: Återställ till standard.

en: Using default value.
sv_SE: Använder standardvärde.

note: translators: %1$s: Comment date. %2$s: Comment time.
en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s vid %2$s

en:  - Edit
sv_SE:  - Redigera

en:  - Reply
sv_SE:  - Svara

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar väntar på godkännande.

en: Install Required Plugins
sv_SE: Installera obligatoriska tillägg

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
sv_SE: Uppdaterar tillägg: %s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
sv_SE[0]: Installerar tillägg: %s
sv_SE[1]: Installerar tillägg: %s

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
sv_SE[0]: Börja uppdatera plugin
sv_SE[1]: Börja uppdatera tillägg

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
sv_SE[0]: Börja aktivera plugin
sv_SE[1]: Börja aktivera plugins

en: Return to Required Plugins Installer
sv_SE: Återgå till installationssidan för obligatoriska tillägg

en: Return to the Dashboard
sv_SE: Återgå till adminpanelen

en: The following plugin was activated successfully:
sv_SE: Följande tillägg aktiverades framgångsrikt:

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
sv_SE: Ingen åtgärd vidtagen. Tillägget %1$s var redan aktiverat.

note: translators: 1: plugin name.
en: %s installation failed. The update procedure could not delete the plugin due to a permissions issue on your server. Please ask your hosting provider to check the permissions level or manually remove the plugin via FTP or WordPress before attempting to reinstall it.
sv_SE: %s installation misslyckades. Uppdateringsproceduren kunde inte ta bort pluginet på grund av ett behörighetsproblem på din server. Be din webbleverantör om du vill kontrollera behörighetsnivån eller manuellt ta bort pluginet via FTP eller WordPress innan du försöker installera om det.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
sv_SE: Alla tillägg har installerats och aktiverats. %1$s

en: Dismiss this notice
sv_SE: Avfärda detta meddelande

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
sv_SE: Det finns ett eller flera obligatoriska eller rekommenderade tillägg att installera, uppdatera eller aktivera.

en: Please contact the administrator of this site for help.
sv_SE: Vänligen kontakta administratören för den här webbplatsen att få hjälp.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
sv_SE: Detta tillägg måste uppdateras för att vara kompatibelt med ditt tema.

en: Update Required
sv_SE: Obligatorisk

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
sv_SE: Paketet med fjärrtillägget innehåller inte en mapp med önskat innehåll och att döpa om fungerade inte.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
sv_SE: Vänligen kontakta plugin-leverantören och be dem att paketera plugin-programmet enligt WordPress riktlinjer.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
sv_SE: Det externa tilläggspaketet består av mer än en fil, men filerna är inte packade i en mapp.

en: WordPress Repository
sv_SE: WordPress-arkiv

en: External Source
sv_SE: Extern länk

en: Pre-Packaged
sv_SE: Färdigförpackad

en: Installed But Not Activated
sv_SE: Installerad men ej aktiverad

en: Required Update not Available
sv_SE: Obligatorisk uppdatering inte tillgänglig

en: Requires Update
sv_SE: Obligatorisk

en: Update recommended
sv_SE: Rekommenderad

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att installera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att installera <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Att aktivera <span class="count">(%s)</span>

en: Installed version:
sv_SE: Installerad version:

en: Minimum required version:
sv_SE: Lägsta version som krävs:

en: Available version:
sv_SE: Tillgänglig version:

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Source
sv_SE: Källa

en: Type
sv_SE: Typ

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
sv_SE: Installera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
sv_SE: Uppdatera %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
sv_SE: Aktivera %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
sv_SE: Meddelande om uppgradering från tilläggets upphovsman:

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för installation. Inga åtgärder vidtogs.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valdes för uppdatering. Inga åtgärder vidtogs.

en: No plugins are available to be installed at this time.
sv_SE: Det finns inga tillägg att installera just nu.

en: No plugins are available to be updated at this time.
sv_SE: Inga tillägg finns tillgängliga för uppdatering just nu.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
sv_SE: Inga tillägg valda för aktivering. Inga åtgärder utfördes.

en: No plugins are available to be activated at this time.
sv_SE: Inga tillägg finns tillgängliga för aktivering just nu.

en: Plugin activation failed.
sv_SE: Aktivering av tillägg misslyckades.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
sv_SE: Ett fel uppstod vid installationen av %1$s: <strong>%2$s</strong>.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
sv_SE: Installationen av %1$s misslyckades.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installations- och aktiveringsprocessen påbörjas. Denna process kan ta tid på vissa servrar, så ha tålamod.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
sv_SE: %1$s installerad och aktiverad.

en: Show Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Hide Details
sv_SE: Göm detaljer

en: All installations and activations have been completed.
sv_SE: Alla installationer och aktiveringar har slutförts.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar och aktiverar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Installationsprocessen påbörjas. Denna process kan ta tid på vissa servrar, så ha tålamod.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
sv_SE: %1$s har installerats.

en: All installations have been completed.
sv_SE: Alla installationer har slutförts.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: View Changelog
sv_SE: Visa ändringslogg

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Padding
sv_SE: Mellanrum

en: Controls the padding for this widget container. Enter value including any valid CSS unit, ex: 10px.
sv_SE: Kontrollerar mellanrum för denna widgetbehållare. Ange värde inklusive eventuell CSS-enhet, ex: 10px.

en: Margin
sv_SE: Marginal

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg och opacitet

en: Border Size
sv_SE: Ramstorlek

en: Controls the border size for this widget container.
sv_SE: Kontrollerar ramstorleken för den här widgetbehållaren.

en: Border Style
sv_SE: Ramstil

en: Controls the border style for this widget container.
sv_SE: Kontrollerar ramstilen för denna widgetbehållare.

en: Dotted
sv_SE: Prickad

en: Dashed
sv_SE: Streckad

en: Border Color
sv_SE: Rubrikfält färg på ramlinjer

en: Controls the border color for this widget container.
sv_SE: Kontrollerar ramfärgen för denna widgetbehållare.

en: Content Align
sv_SE: Justera innehåll

en: Controls content alignment for this widget container. Inherit means it will inherit alignment from its parent element.
sv_SE: Kontrollerar innehållsjusteringen för den här widgetbehållaren. Arv betyder att den ärver justeringen från dess överordnade element.

en: Inherit
sv_SE: Ärv

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Right
sv_SE: Höger

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Controls mobile content alignment for this widget container. Inherit means it will inherit alignment from its parent element.
sv_SE: Kontrollerar inställning av mobilt innehåll för denna widgetbehållare. Arv betyder att det kommer att ärva justering från sitt moderelement.

en: Avada Widget Options
sv_SE: Avada widgetalternativ

en: Image
sv_SE: Bild

note: translators: Number.
en: You Have %s Item In Your Cart | You Have %s Items In Your Cart
sv_SE[0]: Du har %s artikel i din varukorg
sv_SE[1]: Du har %s artiklar i din varukorg

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

note: translators: WC Customizer notice.
en: You can control the <a href="%1$s" target="_blank">number of products per page</a> and the <a href="%2$s" target="_blank">number of columns for the main shop page</a> from Avada theme options panel.
sv_SE: Du kan styra <a href="%1$s" target="_blank">antal produkter per sida</a> och <a href="%2$s" target="_blank">antal kolumner för huvudbutikens sida</a> från Avada-tematilläggspanelen.

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Not all fields have been filled in correctly.
sv_SE: Alla fält är inte korrekt ifyllda.

en: Avada Shortcode Conversion
sv_SE: Avada kortkodskonvertering

en: Revert Avada Shortcode Conversion
sv_SE: Återställl Avadas kortkodskonvertering

en: This is the reversion process. Please see below for further information.
sv_SE: Detta är återställningprocessen. Se nedan för ytterligare information.

en: Collect IDs of posts that need to be converted
sv_SE: Samla ID för inlägg som måste konverteras

en: Convert posts, slides, widgets and theme-options to new shortcode syntax
sv_SE: Konvertera inlägg, bilder, widgets och tema-alternativ till ny kortkodssyntax

en: Congratulations! The conversion finished successfully!
sv_SE: Grattis! Konverteringen har slutförts med lyckat resultat!

en: Collect IDs of posts that need to be reverted
sv_SE: Samla ID för inlägg som måste återställas

en: Revert posts, slides, widgets and theme-options that were previously converted
sv_SE: Återställ inlägg, bilder, widgets och tema-alternativ som konverterats tidigare

en: Congratulations! The reversion finished successfully!
sv_SE: Grattis! Återställningen har slutförts med lyckat resultat!

en: Avada will search through your posts and pages and collect IDs of all pages using the old shortcodes and convert them to our new syntax. A backup is created of those pages and posts, to ensure all your data is fully secure.
sv_SE: Avada kommer söka igenom dina inlägg och sidor och samla ID för alla sidor med gamla kortkoder och konvertera dem till vår nya syntax. En säkerhetskopia skapas av de sidorna och inläggen för att säkerställa att alla dina data är helt säkra.

en: The process can take time, please be patient during conversion and DO NOT CLOSE THIS SCREEN!
sv_SE: Processen kan ta tid, vänligen ha tålamod under konvertering och STÄNG INTE DEN HÄR SKÄRMEN!

note: translators: Version number.
en: If the migration is not performed, you won't be able to use Avada %s unless you manually trigger the conversion at a later time through the WP admin area.
sv_SE: Om migreringen inte utförs, kommer inte du att kunna använda Avada %s såvida du inte utför konverteringen manuellt vid ett senare tillfälle via WP admin-området.

note: translators: Download link containing the "download Avada 4.0.3 here" string.
en: If you don't want your pages converted then please delete the new Avada folder and copy the old Avada folder to your server. If you did not backup your previous Avada theme folder, you can %s.
sv_SE: Om du inte vill att dina sidor konverteras, radera då den nya Avada-mappen och kopiera den gamla Avada-mappen till din server. Om du inte har säkerhetskopierat din tidigare Avada tema-mapp, kan du %s.

en: We recommend doing a full database backup before proceeding with conversion.
sv_SE: Vi rekommenderar att du gör en fullständig säkerhetskopia av databasen innan du går vidare med konvertering.

note: translators: Version number.
en: By pressing the "Start Conversion" button below, you confirm that Avada should convert your posts and pages to the new shortcode syntax.
sv_SE: Genom att trycka på knappen "Starta konvertering" nedan bekräftar du att Avada ska konvertera dina inlägg och sidor till den nya kortkodssyntaxen.

en: I have read the above.
sv_SE: Jag har läst ovanstående.

en: You have already converted your shortcodes to the new Avada 5.0 structure, but have chosen to revert back to their previous state before you installed Avada 5.0. This process does not downgrade you to the previous version of Avada.
sv_SE: Du har redan konverterat dina kortkoder till den nya Avada 5.0-strukturen, men har valt att återgå till deras tidigare tillstånd innan du installerade Avada 5.0. Denna process nedgraderar inte tiill den tidigare Avada-versionen.

note: translators: "Avada 4.0.3" text string & link.
en: Once reversion is done, you can load a previous version of Avada onto your server. You can download %s here if you do not have a backup of your previous theme.
sv_SE: När återställningen är klar kan du ladda en tidigare version av Avada på din server. Du kan hämta %s här om du inte har en säkerhetskopia av ditt tidigare tema.

en: The process can take time, please be patient during reversion and DO NOT CLOSE THIS SCREEN!
sv_SE: Processen kan ta tid, vänligen ha tålamod under återställningen och STÄNG INTE DEN HÄR SKÄRMEN!

note: translators: Version number.
en: By pressing the "Start Reversion" button below, you confirm that Avada should revert your posts and pages to the previous syntax.
sv_SE: Genom att trycka på knappen "Starta återställning" nedan bekräftar du att Avada ska återteälla dina inlägg och sidor till den föregående syntaxen.

note: translators: %1$s: post-type label. %2$s, %3%s, %4%s: Numbers.
en: Currently scanning posts of post type "%1$s" (items %2$s to %3$s of %4$s total).
sv_SE: Skanning pågår av inlägg av inläggstyp "%1$s" (objekt %2$s till %3$s av %4$s totalt).

note: translators: Number.
en: Posts that need to be converted: %s
sv_SE: Inlägg som behöver konverteras: %s

note: translators: Number.
en: Remaining items to revert: %s
sv_SE: Återstående objekt att återställa: %s

note: translators: "Avada 4.0.3" link & string.
en: All needed posts have been reverted to the previous syntax. You can now roll-back to %s.
sv_SE: All nödvändig inlägg har återställts till den tidigare syntaxen. Du kan nu gå tillbaka till %s.

note: translators: %1%s: post-type label. %2$s: Number.
en: Scanning posts of post type "%1$s". Total posts: %2$s.
sv_SE: Skannar inlägg av inläggstyp "%1$s". Totalt antal inlägg: %2$s.

en: Converting posts.
sv_SE: Konverterar inlägg.

en: Converting slides.
sv_SE: Konverterar bilder.

en: Converting widgets.
sv_SE: Konverterar widgets.

en: Converting theme options.
sv_SE: Konverterar tema-alternativ.

en: Reverting posts.
sv_SE: Återställer inlägg.

en: Reverting slides.
sv_SE: Återställer bilder.

en: Reverting widgets.
sv_SE: Återställer widgets.

en: Reverting theme options.
sv_SE: Återställer tema-alternativ.

en: Start Reversion
sv_SE: Starta återställning

en: Start Conversion
sv_SE: Starta konvertering

en: Do Not Revert
sv_SE: Återställ inte

en: Do Not Convert
sv_SE: Konvertera inte

en: Please confirm that you have read the instructions, by checking the box.
sv_SE: Vänligen bekräfta att du har läst instruktionerna genom att markera kryssrutan.

en: Take me to Admin
sv_SE: Gå till Admin

en: Update Required Plugins
sv_SE: Uppdatera erforderliga tillägg

en: No image URL has been entered.
sv_SE: Ingen bild URL har angetts.

en: Back to Parent Page
sv_SE: Tillbaka till föräldrasidan

en: Please enter correct details for this required field.
sv_SE: Var god ange korrekta uppgifter för detta fält.

en: Home
sv_SE: Hem

en: Tag:
sv_SE: Tagg:

en: Search:
sv_SE: Sök:

en: 404 - Page not Found
sv_SE: 404 – Sidan kunde inte hittas

en: Email Address
sv_SE: E-post

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Thin (100)
sv_SE: Mager (100)

en: Extra Light (200)
sv_SE: Extra mager (200)

en: Light (300)
sv_SE: Lätt (300)

en: Medium (500)
sv_SE: Medel (500)

en: Semi Bold (600)
sv_SE: Halvfet (600)

en: Bold (700)
sv_SE: Fet (700)

en: Bolder (800)
sv_SE: Fetare (800)

en: Extra Bold (900)
sv_SE: Extra fet (900)

en: Cheatin&#8217; huh?
sv_SE: Fuskar&#8217; va?

en: An API token is required.
sv_SE: API-token.

en: An unknown API error occurred.
sv_SE: Ett okänt API-fel inträffade.

en: Featured Image 2
sv_SE: Utvald bild 2

en: Set featured image 2
sv_SE: Ställ in utvald bild 2

en: Remove featured image 2
sv_SE: Ta bort utvald bild 2

en: Featured images Info
sv_SE: Infomation om utvalda bilder

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including CSS unit (px, em, rem), ex: %2$s.
sv_SE: %1$s Mata in värde inkl. CSS-enhet (px, em, rem), ex: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including any valid CSS unit besides %% which does not work for inline columns, ex: %2$s.
sv_SE: %1$s Ange värde inklusive giltig CSS-enhet förutom %% som inte fungerar för inline kolumner, ex: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including any valid CSS unit besides %% which does not work for page title bar, ex: %2$s.
sv_SE: %1$s Ange värde inklusive en giltig CSS-enhet förutom %% som inte fungerar för sidrubriken, ex: %2$s .

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including any valid CSS unit, ex: %2$s.
sv_SE: %1$s Mata in värde inkl. någon giltig CSS-enhet, ex: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter values including any valid CSS unit, ex: %2$s.
sv_SE: %1$s Mata in värden inkl. någon CSS-enhet (px, em, rem), ex: %2$s.

en: In pixels.
sv_SE: I pixlar.

en: Theme Skin
sv_SE: Temaskin

en: Color Scheme
sv_SE: Färgschema

en: Copy the contents of the json file and paste it below. Then click "Import" to restore your setings.
sv_SE: Kopiera innehållet i json-filen och klistra in det nedan. Klicka sedan på "Importera" för att återställa dina inställningar.

en: Dismiss Message
sv_SE: Avfärda meddelande

note: translators: The search query.
en: Search results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

en: Error 404 Page
sv_SE: Fel 404-sida

note: translators: Date.
en: Daily Archives: %s
sv_SE: Arkiv per dag: %s

note: translators: Date.
en: Monthly Archives: %s
sv_SE: Arkiv per månad: %s

note: translators: Date.
en: Yearly Archives: %s
sv_SE: Arkiv per år: %s

en: Masonry Image Layout
sv_SE: Layout för bildmur

en: Landscape
sv_SE: Liggande

en: Portrait
sv_SE: Porträtt

en: The status column displays if a patch was applied. However, a patch can be reapplied if necessary.
sv_SE: Statuskolumnen visar om en korrigering applicerades. En korrigering kan emellertid åter appliceras om det behövs.

en: Patch #
sv_SE: Korrigering #

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Issue Date
sv_SE: Utfärdandedatum

en: Patch Applied
sv_SE: Patch applicerad

en: Apply Patch
sv_SE: Applicera patch

en: Dismiss Notices
sv_SE: Avfärda meddelande

note: translators: The patch-ID.
en: Please apply patch #%s first.
sv_SE: Applicera korrigering #%s först.

en: Patch cannot be currently aplied.
sv_SE: Patch kan inte appliceras just nu.

en: The ThemeFusion patches server could not be reached. Please contact your host to unblock the "https://updates.theme-fusion.com/" domain.
sv_SE: Servern för ThemeFusion-korrigeringar kunde inte nås. Vänligen kontakta din värd för att avblockera domänen "https://updates.theme-fusion.com/".

en: Patch empty.
sv_SE: Patchen är tom.

en: Invalid Patch target.
sv_SE: Ogiltigt korrigeringsmål.

note: translators: Links.
en: The patch could not be applied because of your specific server permissions. You have two options to remedy this. 1. <a %1$s>Download this zip file</a> which contains the files needed to fix this issue. Simply extract the zip file, and replace the files it contains with the same files on your server. DO NOT REPLACE THE ENTIRE FOLDER. 2. <a %2$s>Contact our support center</a>, submit a ticket and include your FTP credentials so one of our support experts can apply the fix for you. Once the fix is applied, click the "Dismiss Notices" button so this message is removed.
sv_SE: Korrigeringen kunde inte appliceras på grund av dina specifika servertillstånd. Det finns två sätt att åtgärda detta. 1. <a %1$s>Ladda ner den här zip-filen</a> som innehåller de filer som kärvs för att rätta tiill det här felet. Packa bara upp zip-filen och ersätt de filer som den innehåller med samma filer på din server. ERSÄTT INTE HELA MAPPEN. 2. <a %2$s>Kontakta vårt supportcenter</a>, skicka ett meddelande och bifoga din FTP-inloggning så att någon av våra experter kan lägga in korrigeringen åt dig. När korrigeringen har applicerats ska du klicka på knappen "Avfärda meddelanden" så att meddelandet tas bort.

en: Avada Version
sv_SE: Avada version

note: translators: The server error code and the error message.
en: Invalid token, the server responded with code %1$s.%2$s
sv_SE: Ogiltig token, servern svarade med koden %1$s.%2$s

note: translators: The product name for the license.
en: Invalid token, or corresponding Envato account does not have %s purchased.
sv_SE: Ogiltigt token eller motsvarande Envato-konto har inte %s köpts.

en: Token does not have the necessary permissions. Please create a new token and make sure the following permissions are enabled for it: <strong>View Your Envato Account Username</strong>, <strong>Download Your Purchased Items</strong>, <strong>List Purchases You've Made</strong>, <strong>Verify Purchases You've Made</strong>.
sv_SE: Token har inte nödvändiga behörigheter. Vänligen skapa en ny token och se till att följande behörigheter är aktiverade för den: <strong> Visa ditt användarnamn för Envato-konto </strong>, <strong> Hämta dina köpta artiklar</strong>, <strong>Lista köp du har gjort </strong>, <strong> Verifiera köp du har gjort</strong>.

note: translators: "Generate A Personal Token" link.
en: Click on this %1$s link. <strong>IMPORTANT:</strong> You must be logged into the same Themeforest account that purchased %2$s. If you are logged in already, look in the top menu bar to ensure it is the right account. If you are not logged in, you will be directed to login then directed back to the Create A Token Page.
sv_SE: Klicka på den här länken %1$s . <strong> VIKTIGT:</strong> Du måste vara inloggad på samma Themeforest-konto som köpt %2$s . Om du redan är inloggad, kolla i den översta menyraden för att se till att det är rätt konto. Om du inte är inloggad kommer du att vidarebefordras till inloggningen och sedan tillbaka till sidan ”Skapa en token”-sidan.

en: A new page will load with a token number in a box. Copy the token number then come back to this registration page and paste it into the field below and click the <strong>Submit</strong> button.
sv_SE: En ny sida laddas med ett tokennummer i en ruta. Kopiera det tokennumret och gå sedan tillbaka till registreringssidan och klistra in det i fältet nedan och klicka på <strong>Skicka</strong>-knappen.

note: translators: "documentation post" link.
en: You will see a green check mark for success, or a failure message if something went wrong. If it failed, please make sure you followed the steps above correctly. You can also view our %s for various fallback methods.
sv_SE: Du kommer att se en grön bockmarkering för framgång, eller ett felmeddelande om något gick fel. Om det misslyckades, se till att du följt stegen ovan korrekt. Du kan också se våra %s för olika reserv metoder.

en: Loading the next set of posts...
sv_SE: Läser in nästa uppsättning inlägg…

en: All items displayed.
sv_SE: Alla objekt visade.

en: Search...
sv_SE: Sök...

en: Link & Zoom
sv_SE: Länk + zoom

en: Link
sv_SE: Länk

en: No Icons
sv_SE: Inga ikoner

note: translators: The value. translators: The default value.
en:   Default currently set to %s.
sv_SE:   Standard inställd till %s.

en: Show
sv_SE: Visa

note: translators: The value.
en:   Current value set to %s.
sv_SE:  Aktuellt värde inställt på %s.

en: none
sv_SE: inget

note: translators: The value.
en:   Global sidebar is currently active and will override selection with %s.
sv_SE:   Globala sidofältet är för närvarande aktivt och kommer att åsidosätta urval med %s.

note: translators: The element and its value.
en:   Leave empty for value set in parent options. If that is also empty, the %1$s value of %2$s will be used.
sv_SE:  Lämna tomt för värdet som är inställt i överordnade alternativ. Om det också är tomt kommer värdet %1$s på %2$s att användas.

note: translators: The default value.
en:   Leave empty for default value of %s.
sv_SE:   Lämna tom för standardvärde %s.

note: translators: %1$s is the link. %2$s is the link text.
en:   Currently no default selected. Can be set globally from the <a %1$s>%2$s</a>.
sv_SE:  För närvarande har inget standard valts. Kan ställas in globalt från <a %1$s>%2$s</a> .

en: Allowed Files
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Icon Set
sv_SE: Ikonuppsättning

en: Browse Files
sv_SE: Bläddra bland filer

en: Note:
sv_SE: Anteckning:

en: Select File
sv_SE: Välj fil

note: translators: The author.
en: By %s
sv_SE: Av %s

note: translators: The categories list.
en: Categories: %s
sv_SE: Kategorier: %s

note: translators: The tags list. Translators: List of tags.
en: Tags: %s
sv_SE: Taggar: %s

en: 0 Comments
sv_SE: 0 kommentarer

en: 1 Comment
sv_SE: 1 kommentar

en: % Comments
sv_SE: % kommentarer

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Page
sv_SE: Sida

en: Edit Live
sv_SE: Redigera Live

en: Edit Page
sv_SE: Redigera sida

note: translators: Template name, for example Content
en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Current Color
sv_SE: Nuvarande färg

en: The archive details updated.
sv_SE: Arkivuppgifterna uppdaterade.

en: Ultra-Light 100
sv_SE: Extra mager 100

en: Ultra-Light 100 Italic
sv_SE: Extra mager 100 kursiv

en: Light 200
sv_SE: Mager 200

en: Light 200 Italic
sv_SE: Mager 200 kursiv

en: Book 300
sv_SE: Bokstil 300

en: Book 300 Italic
sv_SE: Bokstil 300 kursiv

en: Normal 400 Italic
sv_SE: Normal 400 kursiv

en: Medium 500 Italic
sv_SE: Medium 500 kursiv

en: Semi-Bold 600
sv_SE: Halvfet 600

en: Semi-Bold 600 Italic
sv_SE: Halvfet 600 kursiv

en: Bold 700
sv_SE: Fet 700

en: Bold 700 Italic
sv_SE: Fet 700 kursiv

en: Extra-Bold 800
sv_SE: Extra fet 800

en: Extra-Bold 800 Italic
sv_SE: Extra fet 800 kursiv

en: Ultra-Bold 900
sv_SE: Ultrafet 900

en: Ultra-Bold 900 Italic
sv_SE: Ultrafet 900 kursiv

en: Sidebar Panel Position
sv_SE: Sidofältet placering

en: Select the side which you want the sidebar panel to be displayed on.
sv_SE: Välj den sida som du vill att sidofältets panel ska visas på.

en: Choose if element editing should be in the sidebar or in dialogs.
sv_SE: Välj om elementredigering ska finnas i sidofältet eller i dialogrutor.

en: Sidebar
sv_SE: Sidofält

en: Automatically Open Element Settings
sv_SE: Öppna elementinställningar automatiskt

en: Show Tooltips
sv_SE: Visa verktygstips

en: Show Droppable Areas While Dragging
sv_SE: Visa släppbara områden medan du drar

en: Enable in order to see all dropppable areas while dragging element.
sv_SE: Aktivera för att se alla släppbara områden medan du drar elementet.

en: Choose if the sidebar panel should act as an overlay.  If enabled, the sidebar will overlay the preview content.
sv_SE: Välj om sidopanelens panel ska fungera som en överlagring.  Om den är aktiverad kommer sidofältet att överlagra förhandsgranskningsinnehållet.

en: Builder
sv_SE: Byggare

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: Don't Save
sv_SE: Spara inte

en: Save & Leave
sv_SE: Spara och lämna

en: Delete item
sv_SE: Radera artikel

en: Clone item
sv_SE: Klona föremål

en: Edit item
sv_SE: Redigera artikel

note: translators: Element settings.
en: %s Options
sv_SE: %sinställningar

en: Container
sv_SE: Behållare

en: Container Options
sv_SE: Containeralternativ

en: Insert Container
sv_SE: Infoga container

en: Clone Container
sv_SE: Klona container

en: Save Container
sv_SE: Spara container

en: Delete Container
sv_SE: Radera container

en: Builder Containers
sv_SE: Byggar-behållare

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att växla

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Column Options
sv_SE: Kolumnalternativ

en: Clone column
sv_SE: Klona kolumn

en: Save column
sv_SE: Spara kolumn

en: Delete column
sv_SE: Radera kolumn

en: Delete row
sv_SE: Radera rad

en: Save Custom Column
sv_SE: Spara anpassad kolumn

en: Add element
sv_SE: Lägg till element

en: Insert Columns
sv_SE: Infoga kolumner

en: Search Elements
sv_SE: Sök element

en: Search Containers
sv_SE: Sök containers

en: Search Columns
sv_SE: Sök kolumner

en: Builder Columns
sv_SE: Byggar-kolumner

en: Library Containers
sv_SE: Biblioteksbehållare

en: Select Element
sv_SE: Välj Ämne

en: Builder Elements
sv_SE: Builder-moduler

en: Library Elements
sv_SE: Bibliotekselement

en: time.
sv_SE: gången.

en: times.
sv_SE: alltid.

en: Clone Element
sv_SE: Duplicera objekt

en: Delete Element
sv_SE: Radera element

en: Save Custom Element
sv_SE: Spara anpassat element

en: Select or Leave Blank for None
sv_SE: Välj eller lämna tomt för inga

en: This is a global item. Deleting this element will remove it from every page you have it on. Are you sure you want to remove it?
sv_SE: Detta är ett globalt föremål. Om du tar bort det här elementet tas det bort från varje sida du har det på. Är du säker på att du vill ta bort det?

en: Global column<br>Click to disable global status
sv_SE: Global kolumn<br>Klicka för att inaktivera global status

en: Global container<br>Click to disable global status
sv_SE: Global behållare<br>Klicka för att inaktivera global status

en: Please enter template name
sv_SE: Ange mallnamn

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Attach Images to Gallery
sv_SE: Lägg till bilder i galleriet

en: Insert
sv_SE: Infoga

en: Edit Settings
sv_SE: Ändra inställningar

en: Duplicate Content
sv_SE: Duplicera innehåll

en: Save Custom Content
sv_SE: Spara anpassat innehåll

en: Delete Content
sv_SE: Radera innehåll

en: Add Content
sv_SE: Lägg till innehåll

en: Click the ? icon to view additional documentation
sv_SE: Klicka på ”?”-ikonen för att visa ytterligare dokumentation

en: Icon Control Descriptions:
sv_SE: Beskrivning av ikonkontroll:

en: History
sv_SE: Historik

en: History States
sv_SE: Historia tillstånd

en: Added Custom Element:
sv_SE: Tillagt anpassat element:

en: Added Custom Column:
sv_SE: Tillagd anpassad kolumn:

en: Added Custom Container:
sv_SE: Tillagd anpassad behållare:

en: Deleted
sv_SE: Raderad

en: Cloned
sv_SE: Klonad

en: Pasted
sv_SE: Inklistrad

en: Moved
sv_SE: Flyttad

en: Edited
sv_SE: Ändrad

en: Reset to Default
sv_SE: Återställ till standard

en: Head Title
sv_SE: Sidhuvudtitel

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Price
sv_SE: Pris

en: Enter Text
sv_SE: Ange text

en: Added
sv_SE: Tillagd

en: Visually create your table below, add or remove rows and columns
sv_SE: Skapa tabellen visuellt nedan. Lägg till eller ta bort rader och kolumner

en: Add Column
sv_SE: Lägg till kolumn

en: Add Row
sv_SE: Lägg till rad

en: Standout
sv_SE: Framträdande

en: Add Button
sv_SE: Lägg till knapp

en: Table Options
sv_SE: Tabellalternativ

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Select Images
sv_SE: Välj bilder

en: Select Video
sv_SE: Välj video

en: Select Icon
sv_SE: Välj ikon

note: translators: Child element name.
en: Empty %s element, please add child elements here.
sv_SE: Tomt %s-element. Lägg till underordnade element här.

en: To add images to this post or page for attachments layout, navigate to "Upload Files" tab in media manager and upload new images.
sv_SE: För att lägga till bilder i det här inlägget eller sidan för bilagor, navigera till "Ladda upp filer" fliken i mediahanteraren och ladda upp nya bilder.

en: Before
sv_SE: Före

en: After
sv_SE: Efter

en: Delete Next Page Divider
sv_SE: Ta bort ”Nästa sida”-avdelare

en: Deleted Next Page Divider
sv_SE: Borttagen ”Nästa sida”-avdelare

en: Added Next Page Divider
sv_SE: Tillagd ”Nästa sida”-avdelare

en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

en: Special Items
sv_SE: Specialobjekt

en: The next page item allows you to break your page into several pages. Simply insert it onto the page, and automatic pagination will show on the frontend.
sv_SE: Med ”Nästa sida”-objektet kan du dela upp sidan på flera sidor. Du kan enkelt infoga den på sidan och automatisk sidnumrering kommer att visas på frontendet.

en: Select Link
sv_SE: Välj länk

en: Enter Value
sv_SE: Ange värde

en: Legend Label
sv_SE: Förklaringsetikett

note: translators: Search type.
en: Search %s
sv_SE: Sök %s

en: Chart Axis Text Color
sv_SE: Textfärg för diagramaxel

en: Chart Gridline Color
sv_SE: Färg på diagrammets stödlinje

note: translators: Default value description & value.
en: Controls the color of the chart background grid lines and values. %s
sv_SE: Kontrollerar färgen på diagrammets bakgrundsrutlinjer och värden. %s

en: Chart Options
sv_SE: Diagramalternativ

en: Chart Data
sv_SE: Diagramdata

en: Visually create your chart data below, add or remove data sets and their styling
sv_SE: Skapa din diagramdata visuellt nedan, lägg till eller ta bort datauppsättningar och deras styling

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> If you are using a <strong>Bar</strong> or <strong>Horizontal Bar Chart</strong>, the table interface below and available options will change depending on the number of datasets added. This setup is needed in order to ensure maximum flexibility for your chart styling.
sv_SE: <strong>VIKTIGT:</strong> Om du använder ett <strong>stapeldiagram</strong> eller <strong>horisontellt stapeldiagram</strong>kommer tabellgränssnittet nedan och de tillgängliga alternativen att ändras beroende på antalet tillagda datamängder. Denna inställning behövs för att säkerställa maximal flexibilitet för diagrammets styling.

en: + Add Value Column
sv_SE: + Lägg till värdekolumn

en: + Add Data Set
sv_SE: + Lägg till datauppsättning

en: Data Set
sv_SE: Datauppsättning

en: Data Set Styling
sv_SE: Datauppsättningsstyling

en: Value Set Styling
sv_SE: Värdeuppsättningsstyling

en: Edit Chart Data Table
sv_SE: Redigera diagramdatatabell

en: Registration confirmation will be emailed to you.
sv_SE: Registreringsbekräftelse skickas till dig med E-post.

en: Are you sure you want to remove global property?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort global inställning?

en: Videos not for you? That's ok! We have you covered.
sv_SE: Videor inget för dig? Det är ok! Vi tar hand om dig.

en: Top
sv_SE: Topp

en: Bottom
sv_SE: Sidinnehåll nedre utfyllnad

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Top/Left
sv_SE: Överst/vänster

en: Top/Right
sv_SE: Topp/Höger

en: Bot/Left
sv_SE: Nederst/vänster

en: Bot/Right
sv_SE: Nederst/höger

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Unsaved Changes
sv_SE: Osparade ändringar

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset to Defaults
sv_SE: Återställ till standard

en: Are you sure you want to delete this element?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera detta element?

en: I'm sure
sv_SE: Jag är säker

en: Extended options
sv_SE: Utökade alternativ

en: Align left
sv_SE: Justera vänster

en: Align center
sv_SE: Justera i mitten

en: Align right
sv_SE: Justera höger

en: Justify
sv_SE: Justera

en: Indent
sv_SE: Öka indrag

en: Outdent
sv_SE: Omvänt indrag

en: Accept
sv_SE: Acceptera

en: Typography
sv_SE: Typsnitt

en: Family
sv_SE: Familj

en: Tag
sv_SE: Tagg

en: Font Size
sv_SE: Textstorlek

en: Line Height
sv_SE: Radavstånd

en: Letter Spacing
sv_SE: Text avstånd

en: Font color
sv_SE: Teckenfärg

en: Delete All
sv_SE: Radera alla

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Please beware that editing options are limited on this mode. All open dialogs and panels will be closed.
sv_SE: Vänligen notera att redigeringsalternativen är begränsade i detta läge. Alla öppna dialoger och paneler kommer att stängas.

note: translators: Add unknown element type.
en: Add %s
sv_SE: Lägg till %s

en: Link Options
sv_SE: Länkalternativ

en: Open Link in New Tab
sv_SE: Öppna länk i ny flik

en: Remove formatting
sv_SE: Ta bort formatering

en: Please add a gallery image here.
sv_SE: Lägg till en galleribild här.

en: Please select a slider for it to display here.
sv_SE: Välj en slider att visa här.

en: Please add a video here.
sv_SE: Välj en video här.

en: Search Results
sv_SE: Sökresultat

en: Page Save Incomplete
sv_SE: Sparande av sidan är ofullständig

en: Security nonce check failed.  Attempts to reconnect were also unsuccessful.  Please ensure WordPress Heartbeat is not disabled.
sv_SE: Säkerhetstkontrollen misslyckades.  Försök att återansluta misslyckades ocks¨.  Kontrollera att WordPress Heartbeat inte är inaktiverat.

en: Layout cleared.
sv_SE: Layouten är rensad.

en: Enter value
sv_SE: Lägg till värde

en: Import Failed
sv_SE: Import Misslyckades

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: This action will redirect you to the front-end builder. All unsaved changes will be lost. Are you sure?
sv_SE: Den här åtgärden omdirigerar dig till front end-verktyget. Alla osparade ändringar kommer att förloras. Är du säker?

en: Duplicate Slider Revolution detected.  Duplicate sliders will not be rendered whilst in the live editor.
sv_SE: Kopia av Slider Revolution upptäckt. Duplicerade sliders kommer inte att återges medan du befinner dig i Live Editor.

en: Other
sv_SE: Annat

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Post Title
sv_SE: Inläggstitel

en: Project Details
sv_SE: Projektinformation

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Logo
sv_SE: Logotyp

en: Site Preview
sv_SE: Förhandsgranskning av sajt

en: Toggle Sidebar
sv_SE: Växla Sidofältet

en: Exit
sv_SE: Avsluta

en: Exit to page back-end
sv_SE: Avsluta till sidan back-end

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Get Started
sv_SE: Kom igång

en: Help Center
sv_SE: Hjälpcenter

en: Shortcuts
sv_SE: Genvägar

en: Responsive
sv_SE: Responsiv

en: Select Language
sv_SE: Välj språk

en: Resize Window
sv_SE: Ändra fönsterstorlekComment

en: Contract Popup
sv_SE: Kontrahera popup

en: Expand Popup
sv_SE: Expandera popup

en: Help Article
sv_SE: Hjälpartikel

en: Remove Item
sv_SE: Ta bort objekt

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Code
sv_SE: Video-inbäddning

en: File
sv_SE: Fil

en: Database
sv_SE: Databas

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till urklipp

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Enter a name
sv_SE: Ange ett namn

en: Select Font Family
sv_SE: Välj typsnittsfamilj

en: Search Font Families
sv_SE: Sök efter typsnittsfamiljer

en: Remove Row
sv_SE: Tabort rad

en: Search Demos
sv_SE: Sök Demos

en: Select A Page Option Set
sv_SE: Välj en sidalternativuppsättning

en: Click the import button to select a previously exported JSON file to upload and import.
sv_SE: Klicka på knappen Importera för att välja en tidigare exporterade JSON-fil att ladda upp och importera.

en: Add another item
sv_SE: Lägg till ett nytt föremål

en: Font Family
sv_SE: Typsnittsfamilj

en: Backup Font
sv_SE: Typsnitt för säkerhetskopiering

en: Select Backup Font Family
sv_SE: Välj typsnitttsfamilj för säkerhetskopiering

en: Word Spacing
sv_SE: Ordmellanrum

en: Text Align
sv_SE: Text justering

en: Text Transform
sv_SE: Textomvandling

en: Capitalize
sv_SE: Stora bokstäver

en: Uppercase
sv_SE: Versaler

en: Lowercase
sv_SE: Gemener

en: Initial
sv_SE: Initialer

en: Font Color
sv_SE: Typsnittsfärg

en: Margin Top
sv_SE: Toppmarginal

en: Margin Bottom
sv_SE: Nedre marginal

en: Cannot import auto-draft posts
sv_SE: Det går inte att importera inlägg med automatiska utkast

en: Remote server returned %1$d %2$s for %3$s
sv_SE: Fjärrservern retunerade %1$d %2$s för %3$s

en: Remote file is incorrect size
sv_SE: Fjärrfilen har felaktig storlek

en: Zero size file downloaded
sv_SE: En tom fil laddades ner

en: Remote file is too large, limit is %s
sv_SE: Filen är för stor, gränsen är %s

en: Failed to import %s %s
sv_SE: Det gick inte att importera %s %s

en: Imported "%s" (%s)
sv_SE: Importerade "%s" (%s)

en: Term %d remapped to %d
sv_SE: Termen %d mappades om till %d

en: Sorry, there has been an error.
sv_SE: Ledsen, men det har uppstått ett fel.

en: Could not open the file for parsing
sv_SE: Det gick inte att öppna filen för tolkning

en: This WXR file (version %s) is newer than the importer (version %s) and may not be supported. Please consider updating.
sv_SE: Den här WXR-filen (version %s) är nyare än importverktyget (version %s) och stöds kanske inte. Överväg att uppdatera.

en: Invalid author mapping
sv_SE: Ogiltig författarkartläggning

en: Failed to import "%s": Invalid post type %s
sv_SE: Det gick inte att importera "%s": Ogiltig inläggstyp %s

en: %s "%s" already exists.
sv_SE: %s "%s" finns redan.

en: Skipping attachment "%s", fetching attachments disabled
sv_SE: Hoppar över bifogad fil "%s", hämtning av bifogade filer är inaktiverad

en: Failed to import "%s" (%s)
sv_SE: Det gick inte att importera "%s" (%s)

en: Post %d remapped to %d
sv_SE: Inlägg %d mappades om till %d

en: Invalid file type
sv_SE: Ogiltig filtyp

en: Failed to import user "%s"
sv_SE: Misslyckades att importera användare ”%s”

en: Imported user "%s"
sv_SE: Importerade användare ”%s”

en: User %d remapped to %d
sv_SE: Användaren %d mappades om till %d

en: Running post-processing for post %d
sv_SE: Kör efterbearbetning för inlägg %d

en: Could not find the post parent for "%s" (post #%d)
sv_SE: Det gick inte att hitta det överordnade inlägget för "%s" (inlägg #%d)

en: Post %d was imported with parent %d, but could not be found
sv_SE: Inlägg %d importerades med överordnad %d, men kunde inte hittas

en: Could not find the author for "%s" (post #%d)
sv_SE: Det gick inte att hitta författaren för "%s" (inlägg #%d)

en: Post %d was imported with author "%s", but could not be found
sv_SE: Inlägg %d importerades med författaren "%s", men hittades inte

en: Post %d was marked for post-processing, but none was required.
sv_SE: Inlägg %d har markerats för efterbearbetning, men ingen krävdes.

en: Could not update "%s" (post #%d) with mapped data
sv_SE: Det gick inte att uppdatera "%s" (inlägg #%d) med mappad data

en: Could not find the menu object for "%s" (post #%d)
sv_SE: Det gick inte att hitta menyobjektet för "%s" (inlägg #%d)

en: Post %d was imported with object "%d" of type "%s", but could not be found
sv_SE: Inlägg %d importerades med objektet "%d" av typen "%s", men det gick inte att hitta

en: Could not find the comment parent for comment #%d
sv_SE: Det gick inte att hitta den överordnade kommentaren för kommentaren #%d

en: Comment %d was imported with parent %d, but could not be found
sv_SE: Kommentaren %d importerades med överordnad %d, men hittades inte

en: Could not find the author for comment #%d
sv_SE: Kunde inte hitta författaren till kommentar #%d

en: Comment %d was imported with author %d, but could not be found
sv_SE: Kommentaren %d importerades med författaren %d, men hittades inte

en: Could not update comment #%d with mapped data
sv_SE: Det gick inte att uppdatera kommentaren #%d med mappad data

en: Transparent
sv_SE: Genomskinlig

en: Top Left
sv_SE: Övre vänster

en: Top Right
sv_SE: Övre höger

en: Bottom Right
sv_SE: Nedre höger

en: Bottom Left
sv_SE: Nedre vänster

en: Font family
sv_SE: Typsnittsfamilj

en: Backup Font Family
sv_SE: Säkerhetskopiera typsnittsfamilj

en: Font style
sv_SE: Typsnittstil

en: Font Weight &amp; Style
sv_SE: Typsnittets tjocklek &amp; stil

en: Style
sv_SE: Stil

en: Font Variant
sv_SE: Typsnittsvariant

en: Text Decoration
sv_SE: Text dekoration

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Standard Fonts
sv_SE: Standardtypsnitt

en: Google Webfonts
sv_SE: Google webbtypsnitt

en: Search for option(s)
sv_SE: Sök efter alternativ

en: You have changes that are not saved. Would you like to save them now?
sv_SE: Du har ändringar som inte sparas. Vill du spara dem nu?

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values.
sv_SE: Är du säker? Återställningen kommer att förlora alla anpassade värden.

en: Are you sure? Resetting will lose all custom values in this section.
sv_SE: Är du säker? Återställning kommer att förlora alla anpassade värden i det här avsnittet.

en: Your current options will be replaced with the values of this preset. Would you like to proceed?
sv_SE: Dina nuvarande alternativ kommer att ersättas med värdena för den här förinställningen. Vill du fortsätta?

en: Please Wait
sv_SE: Vänligen vänta

en: There was an error saving. Here is the result of your action:
sv_SE: Det gick inte att spara. Här är resultatet av din åtgärd:

en: There was a problem with your action. Please try again or reload the page.
sv_SE: Det var ett problem med din åtgärd. Försök igen eller ladda om sidan.

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
sv_SE: Varning! Den här panelen fungerar inte korrekt utan JavaScript!

en: Settings Imported!
sv_SE: Inställningar importerade!

en: All Defaults Restored!
sv_SE: Alla standarder återställda!

en: Section Defaults Restored!
sv_SE: Sektionen återställdes till standard!

en: Settings Saved!
sv_SE: Inställningar sparade!

en: Settings have changed, you should save them!
sv_SE: Inställningar har ändrats, du bör spara dem!

en: error(s) were found!
sv_SE: ett eller flera fel hittades!

en: warning(s) were found!
sv_SE: varning(ar) hittades!

en: <strong>Your panel has bundled outdated copies of FusionRedux Framework template files</strong> &#8211; if you encounter functionality issues this could be the reason. Ensure you update or remove them.
sv_SE: <strong>Din panel har paketerat gamla kopior av FusionRedux Framework-mallfiler</strong> &#8211; om du får problem med funktionalitet kan detta vara anledningen. Se till att du uppdaterar eller tar bort dem.

en: Options panel created using %1$s
sv_SE: Alternativpanel skapad med %1$s

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: moving the mouse over
sv_SE: flyttar musen över

en: clicking
sv_SE: klickar

en: Hints are tooltips that popup when %d the hint icon, offering addition information about the field in which they appear.  They can be %d d by using the link below.
sv_SE: Tips är verktygstips som dyker upp när %d tips ikonen, som ger tilläggsinformation om det fält där de visas.  De kan vara %d genom att använda länken nedan.

en: Hints
sv_SE: Tips

en: Your panel has no fields. Nothing to save.
sv_SE: Din panel har inga fält. Inget att spara.

en: <strong>FusionRedux Framework Notice: </strong>There are references to the FusionRedux Framework support site in your config's <code>admin_bar_links</code> argument.  This is sample data.  Please change or remove this data before shipping your product.
sv_SE: <strong>FusionRedux Framework-meddelande:</strong> Det finns hänvisningar till webbplatsen för FusionRedux Framework-support i din config <code>admin_bar_links</code> -argument.  Detta är exempeldata.  Vänligen ändra eller ta bort dessa data innan du skickar din produkt.

en: <strong>FusionRedux Framework Notice: </strong>There are references to the FusionRedux Framework support site in your config's <code>share_icons</code> argument.  This is sample data.  Please change or remove this data before shipping your product.
sv_SE: <strong>FusionRedux Framework-meddelande:</strong> Det finns hänvisningar till webbplatsen för FusionRedux Framework-support i din config <code>share_icons</code> -argument.  Detta är exempeldata.  Vänligen ändra eller ta bort dessa data innan du skickar din produkt.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Please wait a few minutes, then try refreshing the page. Unable to load some remotely hosted scripts.
sv_SE: Vänligen vänta några minuter och försök sedan uppdatera sidan. Det gick inte att läsa in vissa fjärrhanterade skript.

en: If you are developing offline, please download and install the <a href="%s" target="_blank">FusionRedux Vendor Support</a> plugin/extension to bypass the our CDN and avoid this warning
sv_SE: Om du utvecklar offline, vänligen ladda ner och installera plugin/tillägg för <a href="%s" target="_blank">FusionRedux leverantörssupport</a> för att kringgå vår CDN och undvika denna varning

en: FusionRedux Framework Warning
sv_SE: FusionRedux Framework-varning

en: %s CDN unavailable.  Some controls may not render properly.
sv_SE: %s CDN är inte tillgänglig.  Vissa kontroller kan inte tolkas på rätt sätt.

en: The <a href="%s">Vendor Support plugin</a> (or extension) is either not installed or not activated and thus, some controls may not render properly.  Please ensure that it is installed and <a href="%s">activated</a>
sv_SE: <a href="%s">Plugin för Leverantörssupport</a> (eller tillägg) är antingen inte installerad eller inte aktiverad och därmed kan vissa kontroller inte utföras på rätt sätt.  Se till att den är installerad och <a href="%s">aktiverad</a>

en: File Permission Issues
sv_SE: Filbehörighetsproblem

en: We were unable to modify required files. Please check your permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as <a href="%s" target="_blank">outlined here</a>.
sv_SE: Vi kunde inte ändra nödvändiga filer. Kontrollera din behörighet, eller ändra din wp-config.php-fil så att den innehåller dina FTP-inloggningsuppgifter som <a href="%s" target="_blank">beskrivs här</a>.

en: We were unable to modify required files. Please ensure that <code>%1s</code> has the proper read-write permissions, or modify your wp-config.php file to contain your FTP login credentials as <a href="%2s" target="_blank">outlined here</a>.
sv_SE: Vi kunde inte ändra nödvändiga filer. Vänligen se till <code>%1s</code> har rätt läs- och skrivbehörighet, eller ändra din wp-config.php-fil så att den innehåller dina FTP-inloggningsuppgifter som <a href="%2s" target="_blank">beskrivs här</a>.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
sv_SE: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> är utgången. Kärnversionen är %s

en: Import Options
sv_SE: Importera temats inställningsdata enl ovan

en: Import from URL
sv_SE: Importera från url

en: Input your backup file below and hit Import to restore your sites options from a backup.
sv_SE: Lägg in din backup-fil nedan och tryck på Importera för att återställa dina webbplatsalternativ från en säkerhetskopia.

en: Input the URL to another sites options set and hit Import to load the options from that site.
sv_SE: Mata in URL för ett annat webbplatsalternativ och klicka på importera för att ladda de alternativen från den webbplatsen.

en: WARNING! This will overwrite all existing option values, please proceed with caution!
sv_SE: VARNING! Detta kommer att skriva över alla befintliga alternativvärden, fortsätt med varsamhet!

en: Export Options
sv_SE: Exportalternativ

en: Copy Data
sv_SE: Kopiera data

en: Download Data File
sv_SE: Ladda ner datafil

en: Copy Export URL
sv_SE: Kopiera export-URL

en: Options Object
sv_SE: Alternativobjekt

en: Show Object in Javascript Console Object
sv_SE: Visa objekt i Javascript Console Object

en: Background Repeat
sv_SE: Upprepa bakgrund

en: Background Clip
sv_SE: Bakgrundsklipp

en: Background Origin
sv_SE: Bakgrundsursprung

en: Background Size
sv_SE: Bakgrundsbildens storlek

en: Background Attachment
sv_SE: Bakgrundsbilaga

en: Background Position
sv_SE: Bakgrundsplacering

en: No media selected
sv_SE: Inga media vald

en: Border style
sv_SE: Ramstil

en: From
sv_SE: Från

en: To
sv_SE: Till

en: Add/Edit Gallery
sv_SE: Lägg till/redigera galleri

en: Clear Gallery
sv_SE: Rensa galleri

en: Regular
sv_SE: Vanlig

en: Hover
sv_SE: Hovra

en: Visited
sv_SE: Besökt

en: Add More
sv_SE: Lägg till mer

en: Select an item
sv_SE: Välj ett objekt

en: No items of this type were found.
sv_SE: Inga objekt av den här typen hittades.

en: Slide
sv_SE: Slider Länkinställningar

en: New %s
sv_SE: Ny %s

en: Title
sv_SE: Titel

en: <span class="tc-lead tc-recommended">RECOMMENDED</span>: If you are submitting to WordPress.org Theme Repository, it is <strong>strongly</strong> suggested that you read <a href="%s" target="_blank">this document</a>, or your theme will be rejected because of FusionRedux.
sv_SE: <span class="tc-lead tc-recommended">REKOMMENDATION</span>: om du skickar till WordPress.org Theme Repository, rekommenderas <strong>starkt</strong> att du läser <a href="%s" target="_blank">detta dokument</a>, i annat fall kan ditt tema komma att avvisas på grund av FusionRedux.

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: <span class="tc-lead tc-recommended">RECOMMENDED</span>: The following arguments MUST be used for WP.org submissions, or you will be rejected because of your FusionRedux configuration.
sv_SE: <span class="tc-lead tc-recommended">REKOMMENDATION:</span> Följande argument MÅSTE användas för WP.org-inlagor, i annat fall kommer du att avvisas på grund av din FusionRedux-konfiguration.

en: FusionRedux localization utilities
sv_SE: FusionRedux anpassningverktyg

en: FusionRedux Code Styles
sv_SE: FusionRedux kodstilar

en: FusionRedux Unit Testing
sv_SE: FusionRedux enhetstestning

en: FusionRedux Plugin File
sv_SE: FusionRedux plugin-fil

en: FusionRedux Boostrap Tests
sv_SE: FusionRedux Boostrap-tester

en: CI Testing FIle
sv_SE: CI testfil

en: PHP Unit Testing
sv_SE: PHP Modultestning

en: It appears that you have embedded the full FusionRedux package inside your theme. You need only embed the <strong>FusionReduxCore</strong> folder. Embedding anything else will get your rejected from theme submission. Suspected FusionRedux package file(s):
sv_SE: Det verkar att du har bäddat in hela FusionRedux-paketet i ditt tema. Du behöver bara bädda in mappen <strong>FusionReduxCore</strong> . Inbäddning av något annat kommer avvisa dig från temainlämning. Misstänkt(a) FusionRedux paketfil(er):

en: This field must be a valid color value.
sv_SE: Det här fältet måste vara ett giltigt färgvärde.

en: You must provide a comma separated list of numerical values for this option.
sv_SE: Du måste tillhandahålla kommaseparerad lista med numeriska värden för detta alternativ.

en: Unsafe strings were found in your CSS and have been filtered out.
sv_SE: Osäkra strängar hittades i din CSS och har filtrerats bort.

en: This field must be a valid date.
sv_SE: Detta fält måste vara ett giltigt datum.

en: You must provide a valid email for this option.
sv_SE: Du måste ange en giltig e-postadress för detta alternativ.

en: You must not enter any HTML in this field, all HTML tags have been removed.
sv_SE: Du kan inte ange HTML i detta fält, alla HTML-taggar har tagits bort.

en: You must not enter any special characters in this field, all special characters have been removed.
sv_SE: Du kan inte ange något specialtecken i detta fält, alla specialtecken har tagits bort.

en: This field cannot be empty. Please provide a value.
sv_SE: Detta fält kan inte vara tomt. Ange ett värde.

en: You must provide a numerical value for this option.
sv_SE: Du måste ange ett numeriskt värde för detta alternativ.

en: That URL slug is in use, please choose another. <code>%s</code> is open for use.
sv_SE: Denna URL-text är i bruk, välj en annan. <code>%s</code> är ledig för användning.

en: You must provide a valid URL for this option.
sv_SE: Du måste ange en giltig URL för detta alternativ.

en: Welcome to FusionRedux Framework %s
sv_SE: Välkommen till FusionRedux Framework %s

en: Thank you for updating to the latest version! FusionRedux Framework %s is a huge step forward in FusionRedux Development. Look at all that's new.
sv_SE: Tack för att du uppdaterar till den senaste versionen! FusionRedux Framework %s är ett stort steg framåt i FusionRedux utvecklingen. Titta på allt som är nytt.

en: What is FusionRedux Framework?
sv_SE: Vad är FusionRedux Framework?

en: FusionRedux Framework is the core of many products on the web. It is an option framework which developers use to
    			enhance their products.
sv_SE: FusionRedux ram är kärnan i många produkter på webben. Det är ett alternativt ramverk som utvecklare använder för att
    			förbättra sina produkter.

en: New in this Release
sv_SE: Nytt i den här utgåvan

en: FusionRedux Framework - Changelog
sv_SE: FusionRedux Framework - Ändringslogg

en: Our core mantra at FusionRedux is backwards compatibility. With hundreds of thousands of instances worldwide, you can be assured that we will take care of you and your clients.
sv_SE: Vårt kärnmantra på FusionRedux är bakåtkompatibilitet. Med hundratusentals fall i hela världen kan du vara säker på att vi kommer att ta hand om dig och dina kunder.

en: FusionRedux Framework - A Community Effort
sv_SE: FusionRedux Framework- en gemensam satsning

en: We recognize we are nothing without our community. We would like to thank all of those who help FusionRedux to be what it is. Thank you for your involvement.
sv_SE: Vi inser att vi är ingenting utan vår intressegemenskap. Vi vill tacka alla dem som hjälper FusionRedux att vara vad det är. Tack för ditt engagemang.

en: FusionRedux is created by a community of developers world wide. Want to have your name listed too? <a href="%d" target="_blank">Contribute to FusionRedux</a>.
sv_SE: FusionRedux är skapad av en gemenskap av utvecklare över hela världen. Vill du också ha ditt namn på listan? <a href="%d" target="_blank">Bidra till FusionRedux</a>.

en: FusionRedux Framework - Extensions
sv_SE: FusionRedux Framework - Tillägg

en: Supercharge your FusionRedux experience. Our extensions provide you with features that will take your products to the next level.
sv_SE: Turboladda din FusionRedux-erfarenhet. Våra tillägg ger dig funktioner som kommer att lyfta dina produkter till en högre nivå.

en: While some are built specificially for developers, extensions such as Custom Fonts are sure to make any user happy.
sv_SE: Medan vissa är byggda specifikt för utvecklare, kommer tillägg som Custom Fonts att förbättra upplevelsen för alla användare.

en: FusionRedux Framework - System Status
sv_SE: FusionRedux Framework - Systemstatus

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
sv_SE: Kopiera och klistra in den här informationen i ditt ärende när du kontaktar support:

en: Understanding the Status Report
sv_SE: Förstå statusrapporten

en: Copy for Support
sv_SE: Kopiera för support

en: Home URL
sv_SE: Webbplatsens URL

en: Site URL
sv_SE: Webbplatsens URL

en: FusionRedux Version
sv_SE: FusionRedux-version

en: The version of FusionRedux Framework installed on your site.
sv_SE: Redux Framework-versionen installerad på din webbplats.

en: FusionRedux and its extensions write data to the <code>uploads</code> directory. This directory must be writable.
sv_SE: FusionRedux och dess tillägg skriver data till katalogen <code>uppladdningar</code> . Denna katalog måste vara skrivbar.

en: To allow data saving, make <code>%s</code> writable.
sv_SE: För att göra det möjligt att spara data, gör <code>%s</code> skrivbar.

en: WP Content URL
sv_SE: WP Innehålls-URL

en: The location of Wordpress's content URL.
sv_SE: Placeringen av Wordpress innehålls-URL.

en: WP Version
sv_SE: WP-version

en: Permalink Structure
sv_SE: Permalänkstruktur

en: The current permalink structure as defined in Wordpress Settings->Permalinks.
sv_SE: Den nuvarande permalänkstrukturen enligt definitionen i Wordpress Inställningar->Permaliänkar.

en: Front Page Display
sv_SE: Visning av titelsida

en: The current Reading mode of Wordpress.
sv_SE: Det nuvarande läsläget för Wordpress.

en: Front Page
sv_SE: Framsida

en: The currently selected page which acts as the site's Front Page.
sv_SE: Den valda sidan som fungerar som webbplatsens titelsida.

en: Posts Page
sv_SE: Inläggssida

en: The currently selected page in where blog posts are displayed.
sv_SE: Den valda sida där blogginlägg visas.

en: WP Memory Limit
sv_SE: WP Minnesgräns

en: %s - We recommend setting memory to at least 40MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
sv_SE: %s - Vi rekommenderar att minnet sätts till minst 40MB. Se: <a href="%s" target="_blank">Öka allokerat minne till PHP</a>

en: Database Table Prefix
sv_SE: Databasens tabellprefix

en: The prefix structure of the current Wordpress database.
sv_SE: Prefixstrukturen för den nuvarande Wordpress-databasen.

en: WP Debug Mode
sv_SE: WP felsökningsläge

en: Language
sv_SE: Språk

en: Browser
sv_SE: Webbläsare

en: Browser Info
sv_SE: Webbläsarinfo

en: Information about web browser current in use.
sv_SE: Information om webbläsare som för närvarande används.

en: Localhost Environment
sv_SE: Localhostmiljö

en: Is the server running in a localhost environment.
sv_SE: Körs servern i en localhostmiljö.

en: PHP Version
sv_SE: PHP-version

en: The ABSPATH variable on the server.
sv_SE: ABSPATH-variabel på servern.

en: PHP Memory Limit
sv_SE: PHP-minnesgräns

en: The largest filesize that can be contained in one post.
sv_SE: Den största filstorleken som kan finnas i ett inlägg.

en: PHP Post Max Size
sv_SE: Maximal storlek för PHP-inlägg

en: PHP Time Limit
sv_SE: PHP-tidsgräns

en: PHP Max Input Vars
sv_SE: Max variabler för PHP-inmatning

en: PHP Display Errors
sv_SE: PHP-felvisning

en: Determines if PHP will display errors within the browser.
sv_SE: Bestämmer om PHP kommer att visa fel i webbläsaren.

en: SUHOSIN Installed
sv_SE: SUHOSIN installerad

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself.  If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
sv_SE: Suhosin är ett avancerat skyddssystem för PHP-installationer. Det var utformat för att skydda dina servrar å ena sidan mot ett antal välkända problem i PHP-applikationer och å andra sidan mot potentiella okända sårbarheter inom dessa applikationer eller själva PHP-kärnan. Om det är aktiverat på din server kan Suhosin behöva konfigureras för att öka gränserna för inlämning av data.

en: MySQL Version
sv_SE: MySQL-version

en: Max Upload Size
sv_SE: Max uppladdningsstorlek

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
sv_SE: Den största filstorlek som kan laddas upp till din Wordpress-installation.

en: Default Timezone is UTC
sv_SE: Standardtidszon är UTC

en: The default timezone for your server.
sv_SE: Standardtidszon för din server.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
sv_SE: Standardtidzon är %s - den skall vara UTC

en: Used when communicating with remote services with PHP.
sv_SE: Används när du kommunicerar med fjärrtjänster med PHP.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - cURL is used to communicate with other servers. Please contact your hosting provider.
sv_SE: Servern inte har fsockopen eller cURL aktiverat - cURL används för att kommunicera med andra servrar. Vänligen kontakta ditt webbhotell.

en: Remote Post
sv_SE: Fjärrinlägg

en: Used to send data to remote servers.
sv_SE: Används för att skicka data till fjärrservrar.

en: wp_remote_post() failed. Many advanced features may not function. Contact your hosting provider.
sv_SE: wp_remote_post () misslyckades. Många avancerade funktioner kanske inte fungerar. Kontakta ditt webbhotell.

en: Error: %s
sv_SE: Fel: %s

en: Remote Get
sv_SE: Fjärhämtning

en: Used to grab information from remote servers for updates updates.
sv_SE: Används för att ta information från fjärrservrar för uppdateringar.

en: wp_remote_get() failed. This is needed to get information from remote servers. Contact your hosting provider.
sv_SE: wp_remote_get () misslyckades. Detta behövs för att få information från fjärrservrar. Kontakta ditt webbhotell.

en: FusionRedux Instance:
sv_SE: FusionRedux-instans:

en: Indicates if ajax based saving is enabled for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Anger om ajax-baserat sparande är aktiverat för den här instansen av FusionRedux.

en: The page slug denotes the string used for the options panel page for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Sidans text anger den sträng som används för alternativpanelen för den här instansen av FusionRedux.

en: The page permissions variable sets the permission level required to access the options panel for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Sidans behörighetsvariabel anger den behörighetsnivå som krävs för att komma till alternativpanelen för den här instansen av FusionRedux.

en: This variable set whether or not the menu is displayed as an admin menu item for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Denna variabel anger huruvida menyn visas som ett administratörsmenyobjekt för den här instansen av FusionRedux.

en: The page parent variable sets where the options menu will be placed on the WordPress admin sidebar for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Sidans förälder-variabel anger var alternativmenyn kommer att placeras på Wordpress admin-sidofältet för den här instansen av FusionRedux.

en: Indicates if the compiler flag is enabled for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Anger om kompilatorflaggan är aktiverad för den här instansen av FusionRedux.

en: Indicates if output flag for globally shutting off all CSS output is enabled for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Anger om utdataflaggan för global avstängning av alla CSS-utdata har aktiverats för den här instansen av FusionRedux.

en: The output_tag variable sets whether or not dynamic CSS will be generated for the customizer and Google fonts for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Variabeln output_tag anger om dynamisk CSS kommer att genereras för sidanpassare och Google fonts för den här instansen av FusionRedux.

en: The specified template path containing custom template files for this instance of FusionRedux.
sv_SE: Den angivna mallsökvägen innehåller anpassade mallfiler för den här instansen av FusionRedux.

en: List of template files overriding the default FusionRedux template files.
sv_SE: Lista över mallfiler som åsidosätter standardmallfilerna för FusionRedux.

en: Indicates the installed FusionRedux extensions and their version numbers.
sv_SE: Anger installerade FusionRedux-tillägg och deras versionsnummer.

en: Theme
sv_SE: Tema

en: The name of the current active theme.
sv_SE: Namnet på det aktuella aktiva temat.

en: The installed version of the current active theme.
sv_SE: Den installerade versionen av det aktuella aktiva temat.

en: is available
sv_SE: är tillgänglig

en: Author URL
sv_SE: Författar URL

en: The theme developers URL.
sv_SE: Temautvecklarens URL.

en: Child Theme
sv_SE: Barntema

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
sv_SE: Visar om nuvarande tema är ett barntema eller inte.

en: If you're modifying FusionRedux Framework or a parent theme you didn't build personally, we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
sv_SE: Om du modifierar ett FusionRedux Framework-tema eller ett föräldertema som du inte skapat själv rekommenderar vi att du använder ett barntema. Se <a href="%s" target="_blank">Hur man skapar ett barntema</a>

en: Parent Theme Name
sv_SE: Namn på Föräldertema

en: The name of the parent theme.
sv_SE: Namnet på föräldertemat.

en: Parent Theme Version
sv_SE: Föräldertemats version

en: The installed version of the parent theme.
sv_SE: Den installerade versionen för föräldertemat.

en: Parent Theme Author URL
sv_SE: Webbadressen till föräldertemats författare

en: The parent theme developers URL.
sv_SE: Webbadressen till föräldertemats utvecklare.

en: We are an open source project used by developers to make powerful control panels.
sv_SE: Vi är ett open source-projekt som används av utvecklare för att göra kraftfulla kontrollpaneler.

en: Generate a Support URL
sv_SE: Skapa en support-URL

en: Select Support Type
sv_SE: Välj supporttyp

en: How to Get Support
sv_SE: Så här får du support

en: Submit a Support Request
sv_SE: Skicka in en supportförfrågan

en: To get started, we will need to generate a support hash.
sv_SE: För att komma igång måste vi skapa en supporthash.

en: This will provide to your developer all the information they may need to remedy your issue. This action WILL send information securely to a remote server. To see the type of information sent, please look at the  <a href="%s">Status tab</a>.
sv_SE: Detta kommer att ge din utvecklare all information som kan behövas för att åtgärda ditt problem. Denna åtgärd KOMMER ATT skicka information på ett säkert sätt till en fjärrserver. För att se vilken typ av information som skickas, titta på  <a href="%s">statusfliken</a>.

en: Select Your Support Type
sv_SE: Välj din supporttyp

en: What type of user are you?
sv_SE: Vilken typ av användare är du?

en: User
sv_SE: Användare

en: Developer
sv_SE: Utvecklare

en: I am a developer, building a product using FusionRedux.
sv_SE: Jag är en utvecklare som bygger en produkt med hjälp av FusionRedux.

en: Please proceed to the FusionRedux Framework issue tracker and supply us with your support URL below. Please also provide any information that will help us to reproduce your issue.
sv_SE: Vänligen gå till FusionRedux Frameworks problemspårning och förse oss med din support-URL nedan. Du också lämna sådan information som hjälper oss att återskapa ditt problem.

en: Listed below are the Wordpress plugins and/or theme installed on your site that utilize FusionRedux Framework. We do not directly support products created with our framework.  It is the responsibility of the plugin or theme developer to support their work. You will need to contact the author(s) of the products listed below with your support questions.
sv_SE: Nedan listas de Wordpress plugins och/eller tema som är installerade på din webbplats som utnyttjar FusionRedux Framework. Vi lämnar inte direkt support för produkter som skapats med vårt ramverk. Det åligger plugin- eller temautvecklare att lämna support för sina arbeten. Du kommer att behöva kontakta respektive författare av de produkter som anges nedan med dina supportfrågor.

en: Please be sure to include for your developer - via cut and paste - the Support URL in the box below.
sv_SE: Var noga med att inkludera supportwebbadressen för din utvecklare - via klippa och klistra - i rutan nedan.

en: Should the developer not be responsive, read the <a href="%s" target="_blank">following article</a> before asking for support from us directly.
sv_SE: Om utvecklaren inte svarar, läs <a href="%s" target="_blank">följande artikel</a> innan du ber om support direkt från oss.

en: If you like <strong>FusionRedux</strong> please leave us a <a href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/fusionredux-framework?filter=5#postform" target="_blank" class="fusionredux-rating-link" data-rated="Thanks :)">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> rating. A huge thank you from FusionRedux in advance!
sv_SE: Om du gillar <strong>FusionRedux</strong>får du gärna ge <a href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/fusionredux-framework?filter=5#postform" target="_blank" class="fusionredux-rating-link" data-rated="Thanks :)">★★★★★</a> ett betyg. Ett stort tack från FusionRedux i förväg!

en: Support hash could not be generated. Please try again later.
sv_SE: Supporthash kunde inte genereras. Försök igen senare.

en: Welcome to FusionRedux Framework
sv_SE: Välkommen till FusionRedux Framework

en: FusionRedux Framework Changelog
sv_SE: FusionRedux Framework Ändringslogg

en: Get Support
sv_SE: Få support

en: FusionRedux Extensions
sv_SE: FusionRedux-tillägg

en: The people that develop FusionRedux Framework
sv_SE: Vi som utvecklar FusionRedux Framework

en: What's New
sv_SE: Vad är nytt

en: Extensions
sv_SE: Tillägg

en: Credits
sv_SE: Medverkande

en: View %s
sv_SE: Visa %s

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Reset Section
sv_SE: Återställ sektion

en: Reset All
sv_SE: Återställ allt

en: Working...
sv_SE: Arbetar...

en: Developer Mode Enabled
sv_SE: Utvecklarläge aktiverat

en: WP_DEBUG is enabled
sv_SE: WP_DEBUG är aktiverat

en: you are working in a localhost environment
sv_SE: du arbetar i en localhostmiljö

en: and
sv_SE: och

en: This has been automatically enabled because
sv_SE: Detta har aktiverats automatiskt eftersom

en: If you are not a developer, your theme/plugin author shipped with developer mode enabled. Contact them directly to fix it.
sv_SE: Om du inte är en utvecklare, har din temat / plugin-författare som skickats med utvecklarläge aktiverat. Kontakta dem direkt för att åtgärda det.

en: Expand
sv_SE: Expandera

en: FusionRedux Framework has an embedded demo.
sv_SE: FusionRedux Framework har en inbäddad demo.

en: Click here to activate the sample config file.
sv_SE: Klicka här för att aktivera provkonfigurationsfil.

en: Docs
sv_SE: Dokumentation

en: Deactivate Demo Mode
sv_SE: Avaktivera demoläge

en: Activate Demo Mode
sv_SE: Aktivera demoläge

en: Expand Options
sv_SE: Expandera alternativ

note: translators: %1$s: The fallback value. %2$s: The saved value. %3$s: User-entered value. translators: %1$s: Fallback value. %2$s: Saved value. %3$s: User-entered value.
en: We could not find a valid unit for this field, falling back to "%1$s". Saved value "%2$s" and not "%3$s".
sv_SE: Vi kunde inte hitta en giltig enhet för det här fältet, återgår till "%1$s". Sparade värdet "%2$s" och inte "%3$s".

note: translators: %1$s: The fallback value. %2$s: The saved value. %3$s: User-entered value. User-entered value. %4$s: A list of valid units. translators: %2$s: Saved value. %3$s: User-entered value.
en: No units were entered, falling back to using pixels. Saved value "%2$s" and not "%3$s".
sv_SE: Inga enheter matades in, vilket faller tillbaka till att använda pixlar. Sparat värde "%2$s" och inte "%3$s".

note: translators: %1$s: The fallback value. %2$s: The saved value. %3$s: User-entered value. %4$s: A list of valid units.
en: We could not find a valid unit for this field, falling back to "%1$s". Valid units are %4$s. Saved value "%2$s" and not "%3$s.".
sv_SE: Vi kunde inte hitta en giltig enhet för det här fältet, återgår till "%1$s". Giltiga enheter är %4$s. Sparade värdet "%2$s" och inte "%3$s.".

note: translators: %1$s: The value. %2$s: Fallback value. %3$s: A list of valid units. %4$s: Saved value. %5$s: User-entered value.
en: We could not find a valid unit for %1$s, falling back to "%2$s". Valid units are %3$s. Saved value "%4$s" and not "%5$s.".
sv_SE: Vi kunde inte hitta en giltig enhet för %1$s, återgår till "%2$s". Giltiga enheter är %3$s. Sparade värdet "%4$s" och inte "%5$s.".

note: translators: %1$s: The value. %2$s: Fallback value. %3$s: A list of valid units. %4$s: Saved value. %5$s: User-entered value.
en: No units were entered for %1$s, falling back to using pixels. Saved value "%4$s" and not "%5$s".
sv_SE: Inga enheter angavs för %1$s, vilket faller tillbaka till att använda pixlar. Sparat värde "%4$s" och inte "%5$s".

note: translators: The saved value and the user-entered value.
en: Sanitized value and saved as %1$s instead of %2$s.
sv_SE: Sanerade värdet och sparade som %1$s istället för %2$s.

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Elastic Slide Options
sv_SE: Elastic Slide-alternativ

en: Slide Options
sv_SE: Bilspelsalternativ

en: Events Calendar Options
sv_SE: Events Calendar-alternativ

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Header
sv_SE: Huvud

en: Sidebars
sv_SE: Sidofält

en: Layout Section
sv_SE: Layoutavsnitt

en: Privacy
sv_SE: Sekretess

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: Repeater Row
sv_SE: Duplicera rad

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Background Type
sv_SE: Typ av bakgrund

en: Self-Hosted Video
sv_SE: Egen video

en: Youtube
sv_SE: YouTube

en: Select an image or video slide. If using an image, please select the image in the "Featured Image" box on the right hand side.
sv_SE: Välj en bild- eller videoslider. Om en bild används, var god välj en bild i "Utvald Bild"-boxen på högra sidan.

en: Youtube Video ID
sv_SE: YouTube Video-ID

note: translators: %1$s: URL. %2$s: ID.
en: For example the Video ID for %1$s is %2$s
sv_SE: Till exempel Video-ID för %1$s är %2$s

en: Vimeo Video ID
sv_SE: Vimeo video-ID

en: Video MP4 Upload
sv_SE: Ladda upp MP4-video

en: Add your MP4 video file. This format must be included to render your video with cross-browser compatibility. WebM and OGV are optional. Using videos in a 16:9 aspect ratio is recommended.
sv_SE: Lägg till din MP4 video-fil. Detta format måste inkluderas för att rendera din video med kompatibilitet mellan olika webbläsare. WebM och OGV är valfria. Det rekommenderas att du använder videor i ett 16:9 bildförhållande.

en: Video WebM Upload
sv_SE: Ladda upp WebM-video

en: Add your WebM video file. This is optional, only MP4 is required to render your video with cross-browser compatibility. Using videos in a 16:9 aspect ratio is recommended.
sv_SE: Lägg till din WebM-videofil. Detta är valfritt, endast MP4 krävs för att rendera din video med kompatibilitet med olika webbläsare. Det rekommenderas att du använder videor i ett 16:9 bildförhållande.

en: Video OGV Upload
sv_SE: Ladda upp en Ogg Vorbis video

en: Add your OGV video file. This is optional, only MP4 is required to render your video with cross-browser compatibility. Using videos in a 16:9 aspect ratio is recommended.
sv_SE: Lägg till din OGV-videofil. Detta är valfritt, endast MP4 krävs för att rendera din video med kompatibilitet med olika webbläsare. Det rekommenderas att du använder videor i ett 16:9 bildförhållande.

en: Video Preview Image
sv_SE: Videons förhandsvisningsbild

en: IMPORTANT: This field must be used for self hosted videos. Self hosted videos do not work correctly on mobile devices. The preview image will be seen in place of your video on older browsers or mobile devices.
sv_SE: VIKTIGT: Detta fält måste användas för videor du är värd för på en egen webbserver. Sådana videor fungerar inte korrekt på mobila enheter. Förhandsvisningsbilden kommer att visas i stället för din video i äldre webbläsare eller mobila enheter.

en: Video Aspect Ratio
sv_SE: Videoalternativ

en: The video will be resized to maintain this aspect ratio, this is to prevent the video from showing any black bars. Enter an aspect ratio here such as: "16:9", "4:3" or "16:10". The default is "16:9"
sv_SE: Videonbilden kommer att storleksändras för att bibehålla detta bildförhållande, detta för att förhindra att videon visar ev svarta ränder. Ange ett bildförhållande här som: "16:9", "4:3" eller "16:10". Standardinställningen är "16:9"

en: Video Display Mode
sv_SE: Videovisningsläge

en: Cover
sv_SE: Täck

en: Contain
sv_SE: Innehåll

en: If set to cover, the video will fill the entire slider area.  If set to contain, the video will display such that both its width and its height can fit inside the slider area.
sv_SE: Om Fyll är inställt fyller videon hela bildspelsfältet. Om Fast är inställt kommer videon att visas så att både dess bredd och dess höjd kan passa inuti bildspelsfältet.

en: Video Color Overlay
sv_SE: Videons övertäckningsfärg

en: Select a color to show over the video as an overlay. Hex color code, <strong>ex: #fff</strong>
sv_SE: Välj en färg som visas som övertäckning ovanpå videon. Hex färgkod, <strong>t ex: #fff</strong>

en: Mute Video
sv_SE: Inaktivera videons ljud

en: Autoplay Video
sv_SE: Påbörja uppspelning automatiskt

en: Loop Video
sv_SE: Repetera video

en: Hide Video Controls
sv_SE: Göm videokontrollerna

en: If this is set to yes, autoplay must be enabled, otherwise the video can't play. For YouTube and Vimeo videos, in order to ensure the controls are always fully visible, the Video Display Mode should be set to "contain".
sv_SE: Om detta är inställt på Ja måste automatisk uppspelning vara aktiverat (annars kan videon inte spelas upp). För YouTube-och Vimeo-videor, för att säkerställa att kontrollerna alltid är fullt synliga, bör videovisningsläget vara inställt på ”contain”.

en: Content Alignment
sv_SE: Innehållsjustering

en: Select how the heading, caption and buttons will be aligned.
sv_SE: Välj hur rubrik, bildtext och knappar skall justeras.

en: Heading Area
sv_SE: Rubrik

en: Heading Separator
sv_SE: Rubrikavgränsare

en: Single Solid
sv_SE: Enkel heldragen

en: Single Dashed
sv_SE: Enkel streckad

en: Single Dotted
sv_SE: Enkel prickad

en: Double Solid
sv_SE: Dubbel heldragen

en: Double Dashed
sv_SE: Dubbel streckad

en: Double Dotted
sv_SE: Dubbel prickad

en: Underline Solid
sv_SE: Undestruken heldragen

en: Underline Dashed
sv_SE: Understruken streckad

en: Underline Dotted
sv_SE: Understruken prickad

en: Choose the heading separator you want to use.
sv_SE: Välj vilken rubrikavdelare du vill använda.

note: translators: default value.
en: Default: %s
sv_SE: Standard: %s

en: Title Size
sv_SE: Rubrikstorlek

en: Heading Font Size
sv_SE: Teckensnittsstorlek för Rubrik

note: translators: default value.
en: Enter heading font size without px unit. In pixels, ex: 50 instead of 50px. %s
sv_SE: Ange teckenstorlek för rubriken utan px-enhet. I pixlar, t.ex.: 50 i stället flr 50px. %s

en: Heading Color
sv_SE: Färg för Rubrik

note: translators: default value.
en: Select a color for the heading font. Hex color code, ex: #fff. %s
sv_SE: Välj en färg för rubrikens typsnitt. Hex-färgkod, t.ex.: #fff. %s

en: Heading Background
sv_SE: Rubriksbakgrund

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your heading.
sv_SE: Välj det här alternativt om du vill ha en delvis genomskinlig bakgrund bakom din rubrik.

en: Heading Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för rubrik

note: translators: default value.
en: Select a color for the heading background. Hex color code, ex: #000. %s
sv_SE: Välj en färg för rubrikens bakgrund. Hex-färgkod, t.ex.: #000. %s

en: Caption Area
sv_SE: Bildtextområde

en: Caption Separator
sv_SE: Bildtextavdelare

en: Choose the caption separator you want to use.
sv_SE: Välj vilken avdelare du vill använda för bildtexter.

en: Caption Size
sv_SE: Bildtext Storlek

en: Caption Font Size
sv_SE: Bildtextstorlek

note: translators: default value.
en: Enter caption font size without px unit. In pixels, ex: 24 instead of 24px. %s
sv_SE: Ange rubrikens teckenstorlek utan px-enhet. I pixlar, t.ex.: 24 istället för 24px. %s

en: Caption Color
sv_SE: Färg versaler

note: translators: default value.
en: Select a color for the caption font. Hex color code, ex: #fff. %s
sv_SE: Välj en färg för bildtextens typsnitt. Hex-färgkod, t.ex #fff. %s

en: Caption Background
sv_SE: Bildtext bakgrund

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your caption.
sv_SE: Välj det här alternativet om du vill ha en delvis genomskinlig bakgrund bakom din bildtext.

en: Caption Background Color
sv_SE: Bildtext bakgrundsfärg

note: translators: default value.
en: Select a color for the caption background. Hex color code, ex: #000. %s
sv_SE: Välj en bakgrundsfärg för bildtext. Hex-färgkod, t.ex.: #000. %s

en: Slide Link Type
sv_SE: Slider Länktyp

en: Button
sv_SE: Knapp

en: Full Slide
sv_SE: Hela slidern

en: Select how the slide will link.
sv_SE: Välj hur bildspelet skall länkas.

en: Slide Link
sv_SE: Slider Länk

en: Please enter your URL that will be used to link the full slide.
sv_SE: Var god ange den URL du vill använda för att länka till hela bildspelet.

en: Open Slide Link In New Window
sv_SE: Öppna bildspelslänk i nytt fönster

en: Button #1
sv_SE: Knapp nr 1

en: Click here to view button option descriptions.
sv_SE: Klicka här för en beskrivning av knappens alternativ.

en: Adjust the button shortcode parameters for the first button.
sv_SE: Justera kortkodsparametrar för den första knappen.

en: Button Text
sv_SE: Knapptext

en: Button #2
sv_SE: Knapp nr 2

en: Adjust the button shortcode parameters for the second button.
sv_SE: Justera snabbkod för den andra knappen.

en: Settings have changed, you need to save the page before you export or save page options.
sv_SE: Inställningarna har ändrats, du måste spara sidan innan du exporterar eller sparar sidalternativ.

en: Save your current Page Options as a custom set to be reused on any page or post that utilizes Fusion Page Options.
sv_SE: Spara dina aktuella sidalternativ som en anpassad uppsättning som ska återanvändas på alla sidor eller inlägg som använder fusionssidesalternativ.

en: Manage Page Options
sv_SE: Hantera sidalternativ

en: Select a set of saved Page Options, then choose to import or delete them.
sv_SE: Välj en uppsättning sparade sidalternativ och välj sedan att importera eller ta bort dem.

en: Click the export button to export your current set of Page Options as a json file.
sv_SE: Klicka på exportknappen för att exportera din nuvarande uppsättning av sidalternativ som en json-fil.

en: Click Import to select a set of Page Options (json file) to be used.
sv_SE: Klicka på Importera för att välja en uppsättning sidalternativ (json-fil) som ska användas.

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Use 100% Width Content
sv_SE: Använd 100% breddinnehåll

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to set this page content to 100&#37; browser width. %s
sv_SE: Välj att ställa in sidans innehåll till 100 & # 37; webbläsarens bredd.  %s

en: Choose to set this post to 100&#37; browser width.
sv_SE: Välj att ställa in det här inlägget till 100 & # 37; webbläsarens bredd.

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Show First Featured Image
sv_SE: Visa första bilden

en: Show the 1st featured image on page.
sv_SE: Visa den första bilden på sidan.

en: 100% Width Padding
sv_SE: 100% breddutfyllnad

en: Content Padding
sv_SE: Innehållsutfyllnad

en: Background Color for Main Content Area
sv_SE: Bakgrundsfärg för huvudinnehållsområde

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the background color for the main content area. Hex code, ex: #000. %s
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen för huvudinnehållsområdet. Hexkod, ex: #000. %s

en: Background Image for Main Content Area
sv_SE: Bakgrundsbild till huvudinnehållet

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select an image to use for the main content area. %s
sv_SE: Välj en bild som ska användas för huvudinnehållsområdet. %s

en: 100% Background Image
sv_SE: 100% bakgrundsbild

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to have the background image display at 100&#37;. %s
sv_SE: Välj att ha bildvisning på 100&#37;. %s

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select how the background image repeats. %s
sv_SE: Välj hur bakgrundsbilden ska upprepas. %s

en: Tile
sv_SE: Lägg sida vid sida

en: Tile Horizontally
sv_SE: Sida vid sida horisontellt

en: Tile Vertically
sv_SE: Sida vid sida vertikalt

en: No Repeat
sv_SE: Ingen repetition

en: Show Social Share Box
sv_SE: Visa Dela på sociala medier

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the social share box. %s
sv_SE: Välj att visa eller dölja rutan för social delning. %s

en: Display Copyright Area
sv_SE: Visa copyright-area

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the copyright area. %s
sv_SE: Välj att visa eller dölja copyrightområdet. %s

en: 100% Footer Width
sv_SE: 100% sidfotsbredd

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to set footer width to 100&#37; of the browser width. Select "No" for site width. %s
sv_SE: Välj att ställa in sidfotens bredd till 100&#37; av webbläsarens bredd. Välj "Nej" för webbplatsbredden. %s

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Display Header
sv_SE: Visa sidhuvud

en: Choose to show or hide the header.
sv_SE: Välj om header ska visas eller döljas.

en: 100% Header Width
sv_SE: Sidhuvud med 100% bredd

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to set header width to 100&#37; of the browser width. Select "No" for site width. %s
sv_SE: Välj att ställa in sidhuvudbredden till 100 & # 37; av webbläsarens bredd. Välj "Nej" för webbplatsbredden.  %s

en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select an image for the header background. If left empty, the header background color will be used. For top headers the image displays on top of the header background color and will only display if header opacity is set to 1. For side headers the image displays behind the header background color so the header opacity must be set below 1 to see the image. %s
sv_SE: Välj en bild för rubrikbakgrunden. Om det lämnas tomt används rubrikens bakgrundsfärg. För topprubriker visas bilden ovanpå rubrikens bakgrundsfärg och visas bara om rubrikens opacitet är inställd på 1. För sidhuvuden visas bilden bakom rubrikens bakgrundsfärg så att huvudopaciteten måste ställas in under 1 för att se bilden.  %s

en: Choose to have the background image display at 100%.
sv_SE: Välj om bakgrundsbilden ska visas i 100%.

en: Select how the background image repeats.
sv_SE: Välj hur bakgrundsbild repeteras.

en: Main Navigation Menu
sv_SE: Huvudmeny

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select which menu displays on this page. %s
sv_SE: Välj vilken meny som ska visas på den här sidan. %s

en: Wide
sv_SE: Bred

en: Boxed
sv_SE: Inramad

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select boxed or wide layout. %s
sv_SE: Välj inramad eller bred layout. %s

en: Background Color For Page
sv_SE: Bakgrundsfärg för sida

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the background color for the page. When the color value is set to anything below 100&#37; opacity, the color will overlay the background image if one is uploaded. Hex code, ex: #000. %s
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen för sidan. När färgvärdet är inställt på något under 100&#37; opacitet, kommer färgen att täcka bakgrundsbilden om en sådan finns uppladdad. Hex-kod, ex: # 000. %s

en: Background Image For Page
sv_SE: Bakgrundsbild för sida

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select an image to use for a full page background. %s
sv_SE: Välj en bild som du vill använda för en hel sida. %s

en: Breadcrumbs/Search Bar
sv_SE: Sökvägar/sökfältet

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to display the breadcrumbs, search bar or none. %s
sv_SE: Välj att visa sökväg, sökfält eller ingen.  %s

en: Breadcrumbs
sv_SE: Sökvägar

en: Search Bar
sv_SE: Sökfält

en: Page Title Bar Headings
sv_SE: Rubriker för sidrubrikfält

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the page title bar headings. %s
sv_SE: Välj om du vill visa eller dölja rubrikerna i sidans rubrikfält. %s

en: Page Title Bar Text Alignment
sv_SE: Rubrikfältets textjustering

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose the title and subhead text alignment. Breadcrumbs / search field will be on opposite side for left / right alignment and below the title for center alignment. %s
sv_SE: Välj titel- och underhuvudtextinriktning. Sökvägar / sökfält kommer att vara på motsatt sida för vänster / högerinriktning och under rubriken för mittjustering.  %s

en: Page Title Bar Heading Custom Text
sv_SE: Sidhuvudfält Rubrik anpassad text

en: Insert custom text for the page title bar main heading.
sv_SE: Infoga anpassad text för sidans rubrikfält huvudrubrik.

en: Page Title Bar Heading Font Size
sv_SE: Sidstitelrad Rubrikstorlek

en: Page Title Bar Heading Font Color
sv_SE: Typsnittsfärgen för sidrubrikrubriken

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the text color of the page title bar main heading. %s
sv_SE: Styr textfärgen för sidans rubrikfält huvud rubrik. %s

en: Page Title Bar Background Color
sv_SE: Rubrikfältets bakgrundsfärg

en: Page Title Bar Borders Color
sv_SE: Rubrikfält färg på ramlinjer

en: Parallax Background Image
sv_SE: Parallax-bakgrundsbild

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Show Previous/Next Pagination
sv_SE: Visa föregående/nästa sidnumrering

en: Width (Content Columns for Featured Image)
sv_SE: Bredd på utvald bild (i innehållsspalten)

en: Full Width
sv_SE: Hel bredd

en: Half Width
sv_SE: Halv bredd

en: Featured Image Dimensions
sv_SE: Attribut för bildmått

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100px. Or Use "auto" for automatic resizing if you added either width or height.
sv_SE: I pixlar eller procent, ex: 100% eller 100px. Eller använd "auto" för att använda automatisk storlek om du angivit antingen bredd eller höjd.

en: Video Embed Code
sv_SE: Video-inbäddning

en: Insert Youtube or Vimeo embed code.
sv_SE: Lägg till inbäddningskoden från YouTube eller Vimeo.

en: Show Project Description Title
sv_SE: Visa rubriken "Projektbeskrivning"

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the project description title. %s
sv_SE: Välj att visa eller dölja projektbeskrivningens titel. %s

en: Show Project Details
sv_SE: Visa projektinformation

en: Project URL
sv_SE: Projekt-URL

en: The URL the project text links to.
sv_SE: UTL:en som projektet länkar till.

en: Project URL Text
sv_SE: Projekt-URL-text

en: The custom project text that will link.
sv_SE: Anpassad projekt-text som kommer länkas.

en: Copyright URL
sv_SE: Copyright-URL

en: The URL the copyright text links to.
sv_SE: URL som copyright-texten länkar till.

en: Copyright URL Text
sv_SE: Copyright URL-text

en: The custom copyright text that will link.
sv_SE: Den anpassade copyright-texten som kommer länkas.

en: Image Rollover Icons
sv_SE: Bildöverrullning, symboler

en: Link + Zoom
sv_SE: Länk + zoom

en: Show Author
sv_SE: Visa skribent

en: Show Comments
sv_SE: Visa kommentarer

en: Choose to open the single post page link in a new window.
sv_SE: Välj att öppna länk till enstaka inlägg i ett nytt fönster.

en: Show Post Meta
sv_SE: Visa inläggsmeta

en: Show Author Info Box
sv_SE: Visa info om skribent

en: Show Related Posts
sv_SE: Visa relaterade inlägg

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: No Sidebar
sv_SE: Ingen sidopanel

note: translators: The sidebar name.
en: Default (%s)
sv_SE: Standard ( %s)

en: Select sidebar 1 that will display on this page. Choose "No Sidebar" for full width.
sv_SE: Välj sidofält 1 som ska visas på den här sidan. Välj "Inget sidofält" för hel bredd.

en: Sidebar 1 Position
sv_SE: Placering för sidofält 1

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select the sidebar 1 position. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
sv_SE: Välj placering för sidofält 1. Om sidofält 2 är valt så visas det på motsatt sida.

en: Sidebar 1
sv_SE: Sidofält 1

en: Sidebar 2
sv_SE: Sidfält 2

en: Both
sv_SE: Båda

en: Sidebar Background Color
sv_SE: Sidofält bakgrundsfärg

en: Slider Type
sv_SE: Typ av bildspel

en: Select LayerSlider
sv_SE: Välj LayerSlider

en: Disable Avada Styles For Slider Revolution
sv_SE: Avaktivera Avada-stilar för bildspel Revolution

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to enable or disable Avada styles for Slider Revolution. %s
sv_SE: Välj att aktivera eller inaktivera Avada-stilar för Slider Revolution.  %s

en: Slider Fallback Image
sv_SE: Ersättningsbild för bildspel

en: This image will override the slider on mobile devices.
sv_SE: Den här bilden kommer skriva över bildspelet på mobila enheter.

en: Archives
sv_SE: Arkiv

note: translators: The post name.
en: Any %s item
sv_SE: Varje %s artikel

note: translators: The post name.
en: Select %s
sv_SE: Välj %s

note: translators: The post name.
en: Choose to view dynamic content as %s. Leave Empty for random selection.
sv_SE: Välj att visa dynamiskt innehåll som %s. Lämna Tom för slumpmässigt val.

en: View Dynamic Content As
sv_SE: Visa dynamiskt innehåll som

en: Make a selection to view dynamic content as another item.
sv_SE: Välj om du vill visa dynamiskt innehåll som ett annat objekt.

en: Select Archive Type
sv_SE: Välj arkivtyp

en: Choose to view dynamic content as archive type. Leave Empty for random selection.
sv_SE: Välj att visa dynamiskt innehåll som arkivtyp. Lämna Tom för slumpmässigt val.

en: Special Effect
sv_SE: Special effekt

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select a special effect for the footer template.
sv_SE: Välj en specialeffekt för sidfotmallen.

en: Sticky
sv_SE: Klistrad

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Code Fields (Tracking etc.)
sv_SE: Kodfält (spårning etc.)

en: Tracking Code
sv_SE: Spårningskod

en: Paste your tracking code here. This will be added into the header template of your theme. Place code inside &lt;script&gt; tags.
sv_SE: Klistra in din spårningskod här. Den läggs till i sidhuvudmallen för ditt tema. Placera koden inuti &lt;script&gt; taggar.

en: Space before &lt;/head&gt;
sv_SE: Placera före &lt;/head&gt;

en: Only accepts javascript code wrapped with &lt;script&gt; tags and HTML markup that is valid inside the &lt;/head&gt; tag.
sv_SE: Accepterar endast javascriptkod inlagd i &lt;script&gt;-taggar och HTML-kod som gäller inuti &lt;/head&gt;-taggen.

en: Space before &lt;/body&gt;
sv_SE: Placera före &lt;/body&gt;

en: Only accepts javascript code, wrapped with &lt;script&gt; tags and valid HTML markup inside the &lt;/body&gt; tag.
sv_SE: Accepterar endast javascriptkod, inlagd i &lt;script&gt;-taggar och giltig HTML-kod inuti &lt;/head&gt;-taggen.

en: Theme Features
sv_SE: Temafunktioner

en: Enable Language Updates
sv_SE: Aktivera språkuppdateringar

en: If your site is using a language other than English, enabling this option will allow you to get updated language files for your locale as soon as they are available.
sv_SE: Om din webbplats använder ett annat språk än engelska kan du aktivera det här alternativet att få uppdaterade språkfiler för ditt språk så snart de är tillgängliga.

en: Avada's Option Network Dependencies
sv_SE: Avadas koppling till alternativa nätverk

en: Smooth Scrolling
sv_SE: Jämn panorering

en: Turn on to enable smooth scrolling. This will replace default browser scrollbar with a dark scrollbar.
sv_SE: Starta för att aktivera smidig rullning. Detta kommer att ersätta standardwebbläsarens rullningslist med en mörk rullningslist.

en: Code Block Encoding
sv_SE: Kodblockskonvertering

en: Mega Menu
sv_SE: Megameny

en: Turn on to enable Avada's mega menu.
sv_SE: Starta för att aktivera Avadas megameny.

en: Turn on to enable the Avada styles and use the default Slider Revolution styles.
sv_SE: Slå på för att aktivera Avada-stilarna och använd standard Slider Revolution-stilarna.

en: Avada Dropdown Styles
sv_SE: Avadas rullgardinsmenystilar

en: Turn on to enable the Avada styles for dropdown/select fields site wide. This should be done if you experience any issues with 3rd party plugin dropdowns.
sv_SE: Starta för att aktivera Avadastilarna för rullgardinsmeny/fältvalsbredd. Detta bör göras om du upplever några problem med tredjeparts pluginmenyer.

en: CSS Image Hover Animations on Mobiles
sv_SE: Hovringsanimationer för CSS-bild på mobiler

en: Turn on to enable CSS image hover animations on mobiles.
sv_SE: Starta för att aktivera hovringsanimationer för CSS bild på mobiler.

en: Youtube API Scripts
sv_SE: Slå på för att aktivera Youtube API-skript

en: Turn on to enable Youtube API scripts.
sv_SE: Slå på för att aktivera Youtube API-skript.

en: Vimeo API Scripts
sv_SE: Vimeo API-skript

en: Turn on to enable Vimeo API scripts.
sv_SE: Slå på för att aktivera Vimeo API-skript.

en: Google Map Scripts
sv_SE: Google Map-skript

en: Turn on to enable google map.
sv_SE: Slå på för att aktivera Google Maps.

en: ToTop Script
sv_SE: ToTop-skript

en: Turn on to enable the ToTop script which adds the scrolling to top functionality.
sv_SE: Starta för att aktivera ToTop-skript som lägger till funktionen rullning till toppen av sidan.

en: Desktop & Mobile
sv_SE: Desktop och mobil

en: Desktop
sv_SE: Skrivbord

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Turn on to enable the elastic slider.
sv_SE: Starta för att aktivera Elastic slider.

en: Choose which Font Awesome icon subsets you want to load. Note that Light subset can only be used if Font Awesome Pro is enabled.
sv_SE: Välj vilken Font Awesome-ikonundergrupp du vill ladda. Observera att Light-undergrupp endast kan användas om Font Awesome Pro är aktiverad.

en: Brands
sv_SE: Varumärken

en: Light
sv_SE: Höger

en: Font Awesome v4 Compatibility
sv_SE: Font Awesome v4-kompatibilitet

en: Turn on to enable support for Font Awesome 4 icon code format.
sv_SE: Aktivera för att aktivera stöd för Font Awesome 4-ikonkodformat.

note: translators: %1$s = license text & link. %2$s: whitelist text & link.
en: Font Awesome Pro %1$s is required and you need to %2$s your domain.
sv_SE: Font Awesome Pro %1$s krävs och du behöver %2$s din domän.

en: CSS Outlines
sv_SE: CSS-konturer

en: Turn on to enable browser specific CSS element outlines used to improve accessibility.
sv_SE: Slå på för att aktivera webbläsarspecifika CSS-elementkonturer som används för att förbättra tillgängligheten.

en: Open Graph Meta Tags
sv_SE: Öppna grafiska metataggar

en: Turn on to enable open graph meta tags which are mainly used when sharing pages on social networking sites like Facebook. <strong>IMPORTANT:</strong> Some optimization plugins, like e.g. Yoast SEO, add their own implementation of this, and if you want to use that, this option should be disabled.
sv_SE: Slå på för att aktivera metataggar med öppna diagram som främst används när du delar sidor på sociala nätverkssajter som Facebook. <strong>VIKTIGT:</strong> Vissa optimeringsplugins, som t.ex. Yoast SEO, lägger till en egen implementering av detta, och om du vill använda det bör detta alternativ inaktiveras.

en: Turn on to enable rich snippets data site wide. If set to "On", you can also control individual items below. If set to "Off" all items will be disabled.
sv_SE: Slå på för att aktivera rika utdragsdatasite bred. Om du är inställd på "På" kan du också kontrollera enskilda objekt nedan. Om den är inställd på "Av" kommer alla objekt att inaktiveras.

en: Rich Snippets Title
sv_SE: Rich Snippets title

en: Turn on to enable title rich snippet data site wide.
sv_SE: Slå på för att aktivera databasens rika kodutdragssida bred.

en: Turn on to enable author rich snippet data site wide.
sv_SE: Slå på för att aktivera författarens rika kodutdragssida bred.

en: Rich Snippets Last Update Date
sv_SE: Rikt utdrag senaste uppdateringsdatum

en: Turn on to enable udate date rich snippet data site wide.
sv_SE: Aktivera för att aktivera uppdatera datum Rich-utdragsdata över hela webbplatsen.

en: Enable WP Block Editor Backend Styles
sv_SE: Aktivera WP Block Editor Backend Styles

en: Turn on to enable Avada's backend style support for the WP block editor.
sv_SE: Slå på för att aktivera Avadas stöd för backendstil för WP-blockredigeraren.

en: Load Frontend Block Styles
sv_SE: Ladda frontstensblockstilar

en: Select "Auto" to automatically detect if there are blocks present in your page, and load block-styles in the footer.
sv_SE: Välj "Auto" för att automatiskt upptäcka om det finns block på din sida och ladda blockstilar i sidfoten.

en: Page Background
sv_SE: Bakgrund sida

en: Select an image to use for a full page background.
sv_SE: Välj en bild som ska användas för en fullständig sidabakgrund.

en: Turn on to have the page background image display at 100% in width and height according to the window size.
sv_SE: Slå på för att ha en bakgrundsbild på sidan med 100% i bredd och höjd beroende på fönsterstorlek.

en: Controls how the background image repeats.
sv_SE: Kontrollerar hur bakgrundsbilden upprepas.

en: Repeat All
sv_SE: Upprepa allt

en: Repeat Horizontally
sv_SE: Repetera horisontellt

en: Repeat Vertically
sv_SE: Repetera vertikalt

en: Controls the background color for the page. When the color value is set to anything below 100% opacity, the color will overlay the background image if one is uploaded.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen för sidan. När färgvärdet är inställt på något under 100&#37; opacitet, kommer färgen att täcka bakgrundsbilden om en sådan finns uppladdad. Hex-kod, ex: # 000. %s

en: Background Pattern
sv_SE: Mönster

en: Turn on to display a pattern in the page background.
sv_SE: Slå på för att visa en färgad bakgrund för logotypen.

en: Select a Background Pattern
sv_SE: Välj bakgrundsmönster

en: Main Content Background
sv_SE: Huvudinnehållets bakgrund

en: Main Content Background Color
sv_SE: Huvudinnehållets bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the main content area.
sv_SE: Justerar bakgrundsfärg i huvudinnehållsområde..

en: Background Image For Main Content Area
sv_SE: Bakgrundsbild för huvudinnehållet

en: Select an image to use for the main content area background.
sv_SE: Välj en bild som ska användas för bakgrunden för huvudinnehållsområdet.

en: Turn on to have the main content background image display at 100% in width and height according to the window size.
sv_SE: Slå på för att ha bakgrundsbilden på huvudinnehållet med 100% bredd och höjd beroende på fönsterstorlek.

en: bbPress Forum Base Font Size
sv_SE: bbPress Forum Base Fontstorlek

en: Controls the base font size for replies. Some related font sizes are automatically calculated from it.
sv_SE: Kontrollerar basstilsstorleken för svar. Vissa relaterade teckenstorlekar beräknas automatiskt utifrån den.

en: bbPress Forum Header Background Color
sv_SE: bbPress, forumets bakgrundsfärg

en: Controls the background color for forum header rows.
sv_SE: Styr bakgrundsfärg för formuets rubrikrader.

en: bbPress Forum Header Font Color
sv_SE: bbPress, forumets rubrikfärg

en: Controls the font color for the text in the forum header rows.
sv_SE: Kontrollerar teckensnittsfärgen för texten i forumhuvudraderna.

en: bbPress Forum Border Color
sv_SE: bbPress, forumets ramfärg

en: Controls the border color for all forum surrounding borders.
sv_SE: Styr ramfärg för forumets alla omslutande ramar.

en: General Blog
sv_SE: Allmän blogg

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The options on this tab only control the assigned blog page in "Settings > Reading", blog archives or the blog single post page, not the blog element. The only options on this tab that work with the blog element are the Date Format options and Load More Post Button Color.
sv_SE: <strong> VIKTIGT: </strong> Alternativen på den här fliken kontrollerar bara den tilldelade bloggsidan i ”Inställningar > läsning”, bloggarkiv eller bloggens enskilda inläggssida, inte bloggelementet. De enda alternativen på den här fliken som arbetar med bloggelementet är alternativet ”Datumformat” och ”Ladda fler”-inläggsknappfärg.

en: Blog Page Title Bar
sv_SE: Titelrad för bloggsida

en: Controls how the page title bar displays on single blog posts and blog archive pages.
sv_SE: Kontrollerar hur sidtitelfältet visas på enstaka blogginlägg och bloggarkivsidor.

en: Blog Assigned Page Title Bar
sv_SE: Bloggtilldelad sidtitelfält

en: Controls how the page title bar displays on the assigned blog page in "Settings > Reading".
sv_SE: Kontrollerar hur sidtitelfältet visas på den tilldelade bloggsidan i "Inställningar> Läsning".

en: Blog Page Title
sv_SE: Bloggrubrik

en: Controls the title text that displays in the page title bar only if your front page displays your latest post in "Settings > Reading".
sv_SE: Kontrollerar titeltexten som visas i sidtitelfältet endast om din första sida visar ditt senaste inlägg i "Inställningar> Läsning".

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blog Page Subtitle
sv_SE: Blogg underrubrik

en: Controls the subtitle text that displays in the page title bar only if your front page displays your latest post in "Settings > Reading".
sv_SE: Kontrollerar textningstexten som visas i sidans titelfält endast om din första sida visar ditt senaste inlägg i "Inställningar> Läsning".

en: Blog Layout
sv_SE: Blogglayout

en: Controls the layout for the assigned blog page in "Settings > Reading".
sv_SE: Kontrollerar layouten för den tilldelade bloggsidan i "Inställningar> Läsning".

en: Large Alternate
sv_SE: Stort alternativ

en: Medium Alternate
sv_SE: Medium alternativ

en: Grid
sv_SE: Rutnät

en: Timeline
sv_SE: Tidslinje

en: Edit Blog Options
sv_SE: Redigera bloggalternativ

en: Blog Archive Layout
sv_SE: Bloggarkivlayout

en: Controls the layout for the blog archive pages.
sv_SE: Kontrollerar layouten för bloggarkivsidorna.

en: Pagination Type
sv_SE: Typ av sidnumrering

en: Controls the pagination type for the assigned blog page in "Settings > Reading" or blog archive pages.
sv_SE: Kontrollerar pagineringstypen för den tilldelade bloggsidan i "Inställningar> Läsning" eller bloggarkivsidor.

en: Pagination
sv_SE: Sidindelning

en: Infinite Scroll
sv_SE: Oändlig Skrollning

en: Load More Button
sv_SE: Ladda fler-knappen

en: Load More Posts Button Background Color
sv_SE: Ladda fler inlägg Knapp Bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the load more button for ajax post loading for blog archives.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på knappen Ladda mer för ajax-inlägg för bloggarkiv.

en: Load More Posts Button Text Color
sv_SE: Ladda fler inlägg Knapp Textfärg

en: Controls the text color of the load more button for ajax post loading for blog archives.
sv_SE: Kontrollerar textfärgen på knappen Ladda mer för ajax-inläsning för bloggarkiv.

en: Load More Posts Button Hover Background Color
sv_SE: Ladda fler inlägg Knapp Håll bakgrundsfärgen

en: Controls the hover background color of the load more button for ajax post loading for blog archives.
sv_SE: Kontrollerar muspekaren bakgrundsfärg på knappen Ladda mer för ajax-inlägg för bloggarkiv.

en: Load More Posts Hover Button Text Color
sv_SE: Ladda fler inlägg Hover-knapp Textfärg

en: Controls the hover text color of the load more button for ajax post loading for blog archives.
sv_SE: Kontrollerar muspekfärgen på knappen Ladda mer för ajax-inlägg för bloggarkiv.

en: Number of Columns
sv_SE: Antal kolumner

en: Controls the number of columns for grid and masonry layout when using it for the assigned blog page in "Settings > Reading" or blog archive pages. <strong>IMPORTANT:</strong> Masonry layout does not work with 1 column.
sv_SE: Kontrollerar antalet kolumner för rutnät- och murlayout när du använder det för den tilldelade bloggsidan i "Inställningar> Läsning" eller bloggarkivsidor. <strong>VIKTIGT: Murverkslayout</strong> fungerar inte med 1 kolumn.

en: Column Spacing
sv_SE: Spaltmellanrum

en: Equal Heights
sv_SE: Lika höjder

en: Turn on to display grid boxes to equal heights per row.
sv_SE: Slå på för att visa rutlådor med lika höjder per rad.

en: Blog Archive Grid Text Padding
sv_SE: Bloggarkiv Gridtextfyllning

en: Controls the top/right/bottom/left padding of the blog text when using grid / masonry or timeline layout.
sv_SE: Kontrollerar topp / höger / botten / vänster stoppning av bloggtexten när du använder rutnät / murverk eller tidslinjelayout.

en: Blog Archive Grid Content Alignment
sv_SE: Bloggarkiv Grid Content Justering

en: Controls the content alignment of the blog text when using grid / masonry or timeline layout.
sv_SE: Kontrollerar innehållets justering av bloggtexten när du använder rutnät / murverk eller tidslinjelayout.

en: Text Flow
sv_SE: Textflöde

en: Blog Content Display
sv_SE: Blogginnehållsvisning

en: Controls if the blog content displays an excerpt or full content or is completely disabled for the assigned blog page in "Settings > Reading" or blog archive pages.
sv_SE: Kontrollerar om blogginnehållet visar ett utdrag eller fullständigt innehåll eller är helt inaktiverat för den tilldelade bloggsidan i ”Inställningar > Läsning" eller bloggarkivsidor.

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Full Content
sv_SE: Hela innehållet

en: No Text
sv_SE: Ingen Text

en: Excerpt Length
sv_SE: Utdragens längd

en: Controls post excerts length for the assigned blog page in "Settings > Reading" or blog archive pages. Limit is applied to number of letter or words depending on Basis for Excerpt Length option.
sv_SE: Kontrollerar inlägg av extraktens längd för den tilldelade bloggsidan i "Inställningar> Läsning" eller bloggarkivsidor. Begränsning tillämpas på antalet bokstäver eller ord beroende på alternativet Grund för utdragslängd.

en: Strip HTML from Excerpt
sv_SE: Rensa HTML från utdrag

en: Turn on to strip HTML content from the excerpt for the assigned blog page in "Settings > Reading" or blog archive pages.
sv_SE: Slå på för att ta bort HTML-innehåll från utdraget för den tilldelade bloggsidan i "Inställningar> Läsning" eller bloggarkivsidor.

en: Featured Image / Video on Blog Archive Page
sv_SE: Utvald bild/video för bloggens arkivsida

en: Turn on to display featured images and videos on the blog archive pages.
sv_SE: Slå på för att visa visade bilder och videor på bloggs arkivsidorna.

en: Edit Featured Image
sv_SE: Redigera Featured Image

en: Blog Alternate Layout Date Box Color
sv_SE: Blogg alternativ layout färg för datumruta

en: Controls the color of the date box in blog alternate and recent posts layouts.
sv_SE: Justerar färgen på datumrutan i bloggen och i layouten med de senaste inläggen.

en: Blog Alternate Layout Month and Year Format
sv_SE: Blogg Alternativt layout Månads- och årsformat

en: Controls the month and year format for blog alternate layouts. <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Formatting Date and Time</a>
sv_SE: Kontrollerar månads- och årsformatet för alternativa blogglayouter. <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Formatera datum och tid</a>

en: Blog Alternate Layout Day Format
sv_SE: Blogg Alternativt layoutformat

en: Controls the day format for blog alternate layouts. <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Formatting Date and Time</a>
sv_SE: Kontrollerar dagsformatet för alternativa blogglayouter. <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Formatera datum och tid</a>

en: Blog Timeline Layout Date Format
sv_SE: Tidslinje för bloggens layout Datumformat

en: Controls the timeline label format for blog timeline layouts. <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Formatting Date</a>
sv_SE: Kontrollerar tidslinjens etikettformat för tidslinjelayouter för blogg. <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Formatera datum</a>

en: Blog Single Post
sv_SE: Blogg enskilt inlägg

note: translators: 1: Content|Footer|Page Title Bar. 2: URL.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The options on this tab are not available because a global %1$s override is currently used. To edit your global layout please visit <a href="%2$s" target="_blank">this page</a>.
sv_SE: <strong>VIKTIGT OBS!</strong> Alternativen på den här fliken är inte tillgängliga eftersom en global%1$s åsidosättande används för närvarande. Besök den <a href="%2$s" target="_blank">här sidan för</a> att redigera din globala layout.

en: 100% Width Page
sv_SE: 100% sidbredd

en: Turn on to display blog posts at 100% browser width according to the window size. Turn off to follow site width.
sv_SE: Slå på för att visa blogginlägg med 100% webbläsarbredd beroende på fönsterstorlek. Stäng av för att följa webbplatsbredden.

en: Featured Image / Video on Single Blog Post
sv_SE: Utvald bild/video för sida med enstaka inlägg

en: Turn on to display featured images and videos on single blog posts.
sv_SE: Slå på för att visa visade bilder och videor på enstaka blogginlägg.

en: Previous/Next Pagination
sv_SE: Föregående / Nästa sida

en: Turn on to display the previous/next post pagination for single blog posts.
sv_SE: Slå på för att visa föregående / nästa inlägg för pagination för enstaka blogginlägg.

en: Controls if the post title displays above or below the featured post image or is disabled.
sv_SE: Kontrollerar om inläggets titel visas över eller under den visade inläggsbilden eller är inaktiverad.

en: Below
sv_SE: Under

en: Meta Data Position
sv_SE: Metadataposition

en: Choose where the meta data is positioned.
sv_SE: Välj var metadata är placerad.

en: Below Article
sv_SE: Under artikel

en: Below Title
sv_SE: Under rubrik

en: Social Sharing Box
sv_SE: Social delning

en: Turn on to display the social sharing box.
sv_SE: Slå på för att visa rutan för social delning.

en: Author Info Box
sv_SE: Skribent info

en: Turn on to display the author info box below posts.
sv_SE: Slå på för att visa författarinfo-rutan under inlägg.

en: Turn on to display related posts.
sv_SE: Slå på för att visa relaterade inlägg.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Turn on to display comments.
sv_SE: Slå på för att visa kommentarer.

en: Blog Meta
sv_SE: Blogg metainfo

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> The on/off meta options on this tab only control the assigned blog page in "Settings > Reading" or the blog archives, not the blog element. The only options on this tab that work with the blog element are the Meta Data Font Size and Date Format options.
sv_SE: <strong> VIKTIGT</strong> På/av-meta-alternativen på den här fliken kontrollerar bara den tilldelade bloggsidan i ”Inställningar > Läsning” eller bloggarkiven, inte bloggelementet. De enda alternativen på den här fliken som fungerar med bloggelementet är alternativen Meta Data typsnittsstorlek och datumformat.

en: Post Meta
sv_SE: Välj om inläggsmeta ska visas eller döljas

en: Turn on to display post meta on blog posts. If set to "On", you can also control individual meta items below. If set to "Off" all meta items will be disabled.
sv_SE: Slå på för att visa inläggsmeta på blogginlägg. Om den är inställd på "På " kan du också styra enskilda metaobjekt nedan. Om den är inställd på "Av" kommer alla metaobjekt att inaktiveras.

en: Post Meta Author
sv_SE: Inlägg Meta Författare

en: Turn on to display the post meta author name.
sv_SE: Slå på för att visa inläggets meta-författarnamn.

en: Post Meta Date
sv_SE: Metadatum inlägg

en: Turn on to display the post meta date.
sv_SE: Slå på för att visa metadatum för inlägget.

en: Post Meta Categories
sv_SE: Skicka metakategorier

en: Turn on to display the post meta categories.
sv_SE: Slå på för att visa metakategorierna för inlägg.

en: Post Meta Comments
sv_SE: Skicka metakommentarer

en: Turn on to display the post meta comments.
sv_SE: Slå på för att visa inläggets metakommentarer.

en: Post Meta Read More Link
sv_SE: Inlägg Meta Läs mer Länk

en: Turn on to display the post meta read more link.
sv_SE: Slå på för att visa inläggets meta-läs mer länk.

en: Post Meta Tags
sv_SE: Skicka metataggar

en: Turn on to display the post meta tags.
sv_SE: Slå på för att visa metataggar för inlägg.

en: Meta Data Font Size
sv_SE: Teckenstorlek för metadata

en: Controls the font size for meta data text.
sv_SE: Kontrollerar teckenstorleken för metadatatekst.

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Breadcrumbs on Mobile Devices
sv_SE: Sökvägar på mobila enheter

en: Turn on to display breadcrumbs on mobile devices.
sv_SE: Slå på för att visa sökvägar på mobila enheter.

en: Breadcrumbs Prefix
sv_SE: Sökvägar Prefix

en: Controls the text before the breadcrumb menu.
sv_SE: Kontrollerar texten före sökvägsmenyn.

en: Breadcrumbs Separator
sv_SE: Separator för sökvägar

en: Controls the type of separator between each breadcrumb.
sv_SE: Kontrollerar typen av separator mellan varje sökväg.

en: Breadcrumbs Font Size
sv_SE: Sökvägens textstorlek

en: Controls the font size for the breadcrumbs text.
sv_SE: Styr teckenstorleken för sökvägstexten.

en: Breadcrumbs Text Color
sv_SE: Sökvägens textfärg

en: Controls the text color of the breadcrumbs font.
sv_SE: Styr textfärgen på sökvägstypsnittet.

en: Breadcrumbs Text Hover Color
sv_SE: Sökväg text Hover färg

en: Controls the text hover color of the breadcrumbs font.
sv_SE: Styr text hover färg på sökvägstypsnittet.

en: Post Categories on Breadcrumbs
sv_SE: Inläggskategorier på Sökvägar

en: Turn on to display the post categories in the breadcrumbs path.
sv_SE: Slå på för att visa inläggskategorierna i sökvägen.

en: Post Type Archives on Breadcrumbs
sv_SE: Inläggstyparkiv på sökvägar

en: Turn on to display post type archives in the breadcrumbs path.
sv_SE: Slå på för att visa arkiv för inläggstyper i sökväg-visningen.

en: Colors
sv_SE: Färger

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> This tab contains general color options. Additional color options for specific areas, can be found within other tabs. Example: For menu color options go to the menu tab.
sv_SE: <strong> VIKTIGT</strong> Den här fliken innehåller allmänna färgalternativ. Ytterligare färgalternativ för specifika områden finns i andra flikar. Exempel: För menyfärgalternativ går du till menyfliken.

en: Primary Color
sv_SE: Primär färg

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Predefined Color Scheme
sv_SE: Fördefinierat färgschema

en: Red
sv_SE: Röd

en: Light Red
sv_SE: Ljusröd

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Light Blue
sv_SE: Ljusblå

en: Green
sv_SE: Grön

en: Dark Green
sv_SE: Grön

en: Pink
sv_SE: Rosa

en: Brown
sv_SE: Brun

en: Light Grey
sv_SE: Ljusgrå

en: Save / Import Color Scheme
sv_SE: Spara / importera färgschema

en: Color Palette
sv_SE: Färgpalett

en: New Scheme
sv_SE: Nytt system

en: Contact Form Comment Area Position
sv_SE: Kontaktformulär Område för kommentar

en: Edit Contact Form
sv_SE: Redigera kontaktformulär

en: Display Data Privacy Confirmation Box
sv_SE: Visa integritetsbekräftelse för data

en: Turn on to display a checkbox and custom label that has to be checked in order to confirm data privacy terms and that the form can be sent.
sv_SE: Slå på för att visa en kryssruta och anpassad etikett som måste kontrolleras för att bekräfta villkoren för integritetsskydd och att formuläret kan skickas.

en: Data Privacy Checkbox Label
sv_SE: Dataskyddet kryssruta etikett

en: Enter the contents that should be displayed as label for the data privacy checkbox. Can contain HTML.
sv_SE: Ange innehållet som ska visas som etikett för kryssrutan för datasäkerhet. Kan innehålla HTML.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Google Maps Script is disabled in Advanced > Theme Features section. Please enable it to see the options.
sv_SE: <strong>VIKTIGT ANMÄRKNING:</strong> Google Maps-skriptet är inaktiverat i avsnittet Avancerat> Temafunktioner. Aktivera den för att se alternativen.

en: Google Maps API Key
sv_SE: Google Maps API-nyckel

en: the Google docs
sv_SE: Google docs

en: Google API Type
sv_SE: Google API-typ

note: translators: "the Google Maps Users Guide" link.
en: Select the Google API type that should be used to load your map. The JavaScript API allows for more options and custom styling, but could be charged for by Google depending on map loads, while the embed API can be used for free regardless of map loads. For more information please see the <a href="%s" target="_blank">Google Maps Users Guide</a>.
sv_SE: Välj Google API-typ som ska användas för att ladda din karta. JavaScript-API: et möjliggör fler alternativ och anpassad styling, men kan debiteras av Google beroende på kartbelastningar, medan embed API kan användas gratis oavsett kartbelastningar. Mer information finns i <a href="%s" target="_blank">användarhandboken för Google Maps</a> .

en: Embed API
sv_SE: Bädda in API

en: Edit Google Map
sv_SE: Redigera Google Map

en: Address
sv_SE: Adress

en: Add the address of the location you wish to display. Leave empty, if you don't want to display a map on the contact page. Address example: 775 New York Ave, Brooklyn, Kings, New York 11203. If the location is off, please try to use long/lat coordinates. ex: 12.381068,-1.492711.
sv_SE: Lägg till adressen till den plats du vill visa. Lämna tomt om du inte vill visa en karta på kontaktsidan. Adressexempel: 775 New York Ave, Brooklyn, Kings, New York 11203. Om platsen är avstängd, försök att använda långa / lat-koordinater. ex: 12.381068, -1.492711.

en: Map Type
sv_SE: Karttyp

en: Select the type of google map to display.
sv_SE: Välj vilken typ av Google Maps som ska visas.

en: Roadmap
sv_SE: Vägkarta

en: Satellite
sv_SE: Satellit

en: Google Map Address
sv_SE: Google Maps adress

en: Google Map Type
sv_SE: Google Maps typ

en: Terrain
sv_SE: Terräng

en: Google Map Top Margin
sv_SE: Google Maps övre marginal

en: Map Zoom Level
sv_SE: Kartans zoom-nivå

en: Choose the zoom level for the map. 0 corresponds to a map of the earth fully zoomed out, and larger zoom levels zoom in at a higher resolution.
sv_SE: Välj zoomningsnivå för kartan. 0 motsvarar en karta över jorden helt utzoomad, och större zoomnivåer zoomar in med en högre upplösning.

en: Address Pin
sv_SE: Adressnål

en: Address Pin Animation
sv_SE: Adressnål, animeringen

en: Map Scale
sv_SE: Kartskala

en: Google Map Styling
sv_SE: Google Maps stilar

en: Select the Map Styling
sv_SE: Välj stil för karta

en: Default Styling
sv_SE: Standardstil

en: Custom Styling
sv_SE: Egen design

en: Map Overlay Color
sv_SE: Överliggande färg för karta

en: Info Box Styling
sv_SE: Stil för info-ruta

en: Default Infobox
sv_SE: Standard inforam

en: Custom Infobox
sv_SE: Anpassad inforam

en: Info Box Content
sv_SE: Innehåll för info-ruta

en: Info Box Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för info-ruta

en: Info Box Text Color
sv_SE: Textfärg för Info-ruta

en: Custom Marker Icon
sv_SE: Anpassningsbar markör

en: Custom styling setting only. Use full image urls for custom marker icons or input "theme" for our custom marker. For multiple addresses, separate icons by using the | symbol or use one for all. ex: Icon 1|Icon 2|Icon 3
sv_SE: Endast för anpassad stil. Använd fullständiga webbadresser för anpassningsbara markörer eller välj "tema" för temats förvalda markör. För flera adresser, separata markörerna genom att använda symbolen | eller använd en för alla. t ex: Symbol 1|Symbol 2|Symbol 3

en: Animation Type
sv_SE: Animationstyp

en: Sides
sv_SE: Sidor

en: Autoplay
sv_SE: Automatisk uppspelning

en: Slideshow Interval
sv_SE: Bildspelsintervall

en: Sliding Speed
sv_SE: Hastighet på glidning

en: Thumbnail Width
sv_SE: Bredd på tumnagelbild

en: Title Font Size
sv_SE: Titeltextstorlek

en: Title Color
sv_SE: Titelfärg

en: General Events Calendar
sv_SE: Allmänt

en: Events Filter Bar Background Color
sv_SE: Händelsfilterfältets bakgrundsfärg

en: Controls the background color for the events calendar filter bar.
sv_SE: Justerar bakgrundsfärgen på sidofältet.

en: Event Filter Bar Text Color
sv_SE: Händelsfilterfältets textfärg

en: Controls the color of the event filter bar text.
sv_SE: Justerar textfärgen i fältet med händelsfilter.

en: Controls the background color of each day in the calendar.
sv_SE: Justerar bakgrundsfärg för varje dag i kalendern.

en: Zoom In
sv_SE: Zooma in

en: Zoom Out
sv_SE: Zooma ut

en: Events Single Posts
sv_SE: Enskilt inlägg

en: Sets the layout of the single events meta data.
sv_SE: Ställer in layouten på metadata för enstaka händelser.

en: Below Content
sv_SE: Under innehåll

en: Events Single Post Sidebar / Meta Content Styling
sv_SE: Styling för enskild händelses sidofält/metainnehåll

en: Events Sidebar / Meta Content Background Color
sv_SE: Händelser sidofält/metainnehåll bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the single event post sidebar(s) / meta content.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på sidofältet för enskild händelses inlägg/metainnehåll.

en: Events Sidebar / Meta Content Padding
sv_SE: Händelser sidofält/meta innehåll-utfyllnad

en: Controls the padding for the single event post sidebar(s) / meta content.
sv_SE: Kontrollerar utfyllnaden för enskilda händelsepost sidofält/metainnehåll.

en: Events Sidebar Widget / Meta Content Heading Font Size
sv_SE: Storlek på rubriktypsnitt för händelser sidofältswidget/metainnehåll

en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Click
sv_SE: Klicka

en: Image Placeholders
sv_SE: Bildplatshållare

en: Basis for Excerpt Length
sv_SE: Grundinställningar för längd på utdrag

en: Words
sv_SE: Ord

en: Characters
sv_SE: Tecken

en: Square
sv_SE: Fyrkant

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Comments on Pages
sv_SE: Kommentarer på sidorna

en: Featured Images on Pages
sv_SE: Utvalda bilder på sidor

en: Add "nofollow" to social links
sv_SE: Lägg till ”nofollow” till sociala länkar

en: Open Social Icons in a New Window
sv_SE: Öppna sociala symboler i nytt fönster

en: Related Posts / Projects
sv_SE: Antal relaterade inlägg/projekt

en: Related Posts / Projects Layout
sv_SE: Layout

en: Title on rollover
sv_SE: Rubrik på överrullning

en: Title below image
sv_SE: Rubrik under bild

en: Number of Related Posts / Projects
sv_SE: Antal relaterade inlägg/projekt

en: Related Posts / Projects Maximum Columns
sv_SE: Max kolumner

en: Related Posts / Projects Column Spacing
sv_SE: Kolumnavstånd

en: Related Posts / Projects Image Size
sv_SE: Bildstorlek

en: Fixed
sv_SE: Fixerad

en: Related Posts / Projects Autoplay
sv_SE: Automatisk uppspelning

en: Related Posts / Projects Speed
sv_SE: Antal relaterade inlägg/projekt

en: Related Posts / Projects Show Navigation
sv_SE: Visa navigering

en: Related Posts / Projects Mouse Scroll
sv_SE: Musrullning

en: Related Posts / Projects Scroll Items
sv_SE: Antal objekt som scrollas

en: Featured Image Rollover
sv_SE: Utvald bild

en: Image Rollover
sv_SE: Bildöverrullning

en: Fade
sv_SE: Tona

en: Center Horizontal
sv_SE: Centrera horisontellt

en: Center Vertical
sv_SE: Centrerad vertikalt

en: Width/Height Based
sv_SE: Bredd/höjd-baserad

en: Padding Based
sv_SE: Utfyllnadssbaserad

en: Pagination Box Width/Height
sv_SE: Sidnumreringsrutans bredd/höjd

en: Controls the width and height of the displayed page links.
sv_SE: Styr bredden och höjden på de visade sidlänkarna.

en: Pagination Box Padding
sv_SE: Utfyllnad

en: Pagination Border Radius
sv_SE: Sidnumrering ramradie

en: Controls the border radius of the displayed page links. Values of half the overall width or higher will yield circular links.
sv_SE: Kontrollerar gränsradien för de visade sidlänkarna. Värden på halva den totala bredden eller högre kommer att ge cirkulära länkar.

en: Pagination Text Display
sv_SE: Text (föregående/nästa)

en: Pagination Font Size
sv_SE: Sidnumrering textstorlek

en: Pagination Range
sv_SE: Sidnumreringsintervall

en: Pagination Start / End Range
sv_SE: Sidnumreringsintervall början/slut

en: Grid / Masonry
sv_SE: Rutnät / Murverk

en: Grid Box Color
sv_SE: Rutfärg

en: Grid Element Color
sv_SE: Färg på rutnätsobjekt

en: Single Border Solid
sv_SE: Heldragen

en: Double Border Solid
sv_SE: Dubbel ramlinje, heldragen

en: Single Border Dashed
sv_SE: Enkel ramlinje, streckad

en: Double Border Dashed
sv_SE: Dubbel ramlinje, streckade

en: Single Border Dotted
sv_SE: Enkel ramlinje, prickad

en: Double Border Dotted
sv_SE: Dubbel ramlinje, prickad

en: Shadow
sv_SE: Skugga

en: Grid Separator Color
sv_SE: Färg för rutnätsavgränsare

en: Controls the line style color of grid separators.
sv_SE: Kontrollerar linjestilfärgen för rutnätsavskiljare.

en: Footer Content
sv_SE: Sidfotens innehåll

en: Footer Widgets
sv_SE: Widgets sidofoten

en: Edit Footer
sv_SE: Ändra sidfot

en: Number of Footer Columns
sv_SE: Antal kolumner i sidfoten

en: Footer Parallax Effect
sv_SE: Sidfot parallax-effekt

en: This enables a fixed footer with parallax scrolling effect.
sv_SE: Detta aktiverar en fast sidfot med parallax-rullning.

en: Sticky Footer
sv_SE: Klistrad sidfot

en: Sticky Footer and Parallax Background Image
sv_SE: Klistrad sidfot och parallax bakgrundsbild

en: Copyright Bar
sv_SE: Copyright-fält

en: Copyright Text
sv_SE: Copyright-text

en: Enter the text that displays in the copyright bar. HTML markup can be used.
sv_SE: Skriv in texten som ska visas i Copyright-fältet. HTML-kod kan användas.

en: Footer Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Background Image For Footer Widget Area
sv_SE: Bakgrundsbild för widget-område

en: top left
sv_SE: toppen vänster

en: top center
sv_SE: toppen mitten

en: top right
sv_SE: toppen höger

en: center left
sv_SE: mitten vänster

en: center center
sv_SE: mitten mitten

en: center right
sv_SE: mitten höger

en: bottom left
sv_SE: botten vänster

en: bottom center
sv_SE: botten mitten

en: bottom right
sv_SE: botten höger

en: Footer Styling
sv_SE: Stil

en: Footer Background Color
sv_SE: Sidfotens bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the footer.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärg i sidfoten.

en: Footer Border Color
sv_SE: Footer border färg

en: Double
sv_SE: Dubbel

en: Groove
sv_SE: Räfflad

en: Ridge
sv_SE: Ås

en: Footer Widget Divider Color
sv_SE: Sidfots-Widget avdelarfärg

en: Copyright Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för upphovsrätt

en: Copyright Border Color
sv_SE: Copyright ramfärg

en: Footer Font Color
sv_SE: Sidfotens textfärg

en: Controls the text color of the footer font.
sv_SE: Justerar textfärg i sidfoten.

en: Footer Link Color
sv_SE: Sidfotens länkfärg

en: Controls the text color of the footer link font.
sv_SE: Kontrollerar textfärgen av sidfotens link font.

en: Footer Link Hover Color
sv_SE: Sidfotens länkfärg för hovring

en: Copyright Text Color
sv_SE: Upphovsrätt Textfärg

en: Copyright Link Color
sv_SE: Copyright länkfärg

en: Copyright Font Size
sv_SE: Copyright

en: Forms Styling
sv_SE: Formulärstil

en: Form Input and Select Height
sv_SE: Formulärfältshöjd

en: Controls the background color of form fields.
sv_SE: Ändrar bakgrundsfärgen för alla formulärfält.

en: Form Text Color
sv_SE: Formulär, textfärg

en: Form Border Color
sv_SE: Formulär, ramfärg

en: Form Border Radius
sv_SE: Form  kantradie

note: translators: "our docs" link.
en: Follow the steps in %s to get the site key.
sv_SE: Följ stegen i %s för att få webbplatsnyckeln.

en: our docs
sv_SE: våra dokument

note: translators: "our docs" link.
en: Follow the steps in %s to get the secret key.
sv_SE: Följ stegen i %s för att få den hemliga nyckeln.

en: Header Content
sv_SE: Innehåll

en: Header Position
sv_SE: Sidhuvudets placering

en: Select a Header Layout
sv_SE: Sidhuvudets layout

en: Header Content 1
sv_SE: Sidhuvud innehåll 1

en: Contact Info
sv_SE: Kontaktinformation

en: Social Links
sv_SE: Sociala medier

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: Leave Empty
sv_SE: Lämna Tom

en: Header Content 2
sv_SE: Sidhuvud innehåll 2

en: Header Content 3
sv_SE: Sidhuvud innehåll 3

en: Tagline
sv_SE: Sammanfattning

en: Phone Number For Contact Info
sv_SE: Telefonnr för kontaktinfo

en: Email Address For Contact Info
sv_SE: E-postadress för kontaktinfo

en: Banner Code For Content 3
sv_SE: Bannerkod för innehåll 3

en: Header Background Image
sv_SE: Sidhuvudets bakgrundsbild

en: Background Image For Header Area
sv_SE: Bakgrundsbild för sidhuvudet

en: Header Styling
sv_SE: Anpassning sidhuvud

en: Header Width For Left/Right Position
sv_SE: Sidhuvudets bredd vid placering vänster el höger

en: Header Padding
sv_SE: Sidhuvud padding

en: Header Shadow
sv_SE: Sidhuvudets skugga

en: Header Border Color
sv_SE: Sidhuvud Linjefärg

en: Controls the border colors for the header. If using left or right header position it controls the menu divider lines.
sv_SE: Justerar ramfärger för huvudet. Om du använder huvud till vänster eller höger så styrs även menyavgränsningsramar.

en: Header Top Background Color
sv_SE: Sidhuvud övre, bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the top header section used in Headers 2-5.
sv_SE: Styr bakgrundsfärgen på det övre sidhuvudet (val 2-5).

en: Header Tagline Font Size
sv_SE: Slogan i sidhuvud

en: Header Tagline Font Color
sv_SE: Sidhuvud, sloganfärg

en: Sticky Header
sv_SE: Klistrat huvud

en: Menu Only
sv_SE: Endast meny

en: Sticky Header Menu Item Padding
sv_SE: Utfyllnad för menyobjekt

en: Sticky Header Navigation Font Size
sv_SE: Navigering

en: Site Width
sv_SE: Sidans bredd

en: No Shadow
sv_SE: Ingen skugga

en: Lightbox Behavior
sv_SE: Lightbox-beteende

en: Lightbox Skin
sv_SE: Lightbox tema

en: Metro Black
sv_SE: Metro svart

en: Metro White
sv_SE: Metro vit

en: Parade
sv_SE: Parad

en: Smooth
sv_SE: Behaglig

en: Thumbnails Position
sv_SE: Tumnagelbild, position

en: Animation Speed
sv_SE: Animeringshastighet

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: Slow
sv_SE: Långsam

en: Arrows
sv_SE: Pilar

en: Autoplay the Lightbox Gallery
sv_SE: Automatisk uppspelning för Lightbox-galleri

en: Slideshow Speed
sv_SE: Hastighet för bildspel

en: Background Opacity
sv_SE: Bakgrundsopacitet

en: Social Sharing
sv_SE: Delning social media

en: Deeplinking
sv_SE: Djuplänkning

en: Show Post Images in Lightbox
sv_SE: Visa inläggsbilder i en Lightbox

en: Turn on to display post images in the lightbox that are inside the post content area.
sv_SE: Slå på för att visa inlägg i ljuslådan som finns i inläggets innehåll.

en: Slideshow Video Dimensions
sv_SE: Bildspel Video Dimensions

en: Controls the width and height for videos inside the lightbox.
sv_SE: Kontrollerar bredden och höjden för videor i ljuslådan.

en: Logo Alignment
sv_SE: Justering logga

en: Controls the logo alignment. "Center" only works on Header 5 and Side Headers.
sv_SE: Kontrollerar logotypinriktningen. "Center" fungerar bara på Header 5 och Sidhuvuden.

en: Logo Margins
sv_SE: Logotypmarginaler

en: Controls the top/right/bottom/left margins for the logo.
sv_SE: Kontrollerar de övre / högra / nedre / vänstra marginalerna för logotypen.

en: Logo Background
sv_SE: Logo bakgrund

en: Turn on to display a colored background for the logo.
sv_SE: Slå på för att visa en färgad bakgrund för logotypen.

en: Logo Background Color
sv_SE: Logo Bakgrundsfärg

en: Controls the background color for the logo.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen för logotypen.

en: Logo Custom Link URL
sv_SE: Logo Custom URL: n

en: Enter a custom URL the site logo should link to. Leave empty to let logo link to the home page.
sv_SE: Ange en anpassad URL som webbplatslogotypen ska länka till. Lämna tomt för att låta logotypen länka till hemsidan.

en: Default Logo
sv_SE: Aktivera mjuk höjdövergång

en: Select an image file for your logo.
sv_SE: Välj en bild för din logotyp.

en: Edit Logo
sv_SE: Redigera logotyp

en: Retina Default Logo
sv_SE: Retina Standardlogotyp

en: Select an image file for the retina version of the logo. It should be exactly 2x the size of the main logo.
sv_SE: Välj en bildfil för näthinneversionen av logotypen. Det ska vara exakt 2x storleken på huvudlogotypen.

en: Sticky Header Logo
sv_SE: Klistrat huvud

en: Select an image file for your sticky header logo.
sv_SE: Välj en bild för logotypen i det klistrade sidhuvudet.

en: Retina Sticky Header Logo
sv_SE: Retina Sticky Header-logotyp

en: Select an image file for the retina version of the sticky header logo. It should be exactly 2x the size of the sticky header logo.
sv_SE: Välj en bildfil för Retina-versionen av den klibbiga huvudlogotypen. Det bör vara exakt 2x storleken på den klibbiga header logotypen.

en: Mobile Logo
sv_SE: Mobil logo

en: Select an image file for your mobile logo.
sv_SE: Välj en bild för din mobila logotyp.

en: Retina Mobile Logo
sv_SE: Retina mobil logotyp

en: Select an image file for the retina version of the mobile logo. It should be exactly 2x the size of the mobile logo.
sv_SE: Välj en bildfil för näthinneversionen av mobillogotypen. Den ska vara exakt 2x storleken på mobillogotypen.

en: Apple iPhone Icon Upload
sv_SE: Apple iPhone ikon

en: Apple iPhone Retina Icon Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Apple iPad Icon Upload
sv_SE: Ladda upp Apple iPad Icon

en: Apple iPad Retina Icon Upload
sv_SE: Ladda upp Apple iPad Retina Icon

note: translators: value.
en:   To match the logo height set to %s.
sv_SE:   För att matcha logohöjden inställd till %s .

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Main Menu Height
sv_SE: Huvudmenyns höjd

en: Controls the menu height.
sv_SE: Kontrollerar menyhöjden.

en: Edit Main Menu
sv_SE: Redigera huvudmenyn

en: Main Menu Highlight Style
sv_SE: Huvudmeny Markera stil

en: Controls the highlight style for main menu links and also affects the look of menu dropdowns. Arrow style cannot work with a transparent header background. Bar highlights will display vertically on side header layouts. <strong>IMPORTANT:</strong> Arrow & Background style can require configuration of other options depending on desired effect.
sv_SE: Kontrollerar höjdstilen för huvudmenylänkar och påverkar också utseendet på menyerna. Pilstilen kan inte fungera med en transparent sidhuvudbakgrund. Barhöjdpunkter visas vertikalt i sidhuvudlayouter. <strong>VIKTIGT: Pil-</strong> och bakgrundsstil kan kräva konfiguration av andra alternativ beroende på önskad effekt.

en: See this post for more information
sv_SE: Se detta inlägg för mer information

en: Top Bar
sv_SE: Övre menyrad

en: Bottom Bar
sv_SE: Bottenfältet

en: Arrow
sv_SE: Pil

en: Color Only
sv_SE: Endast färg

en: Main Menu Highlight Background Color
sv_SE: Huvudmeny Markera bakgrundsfärg

en: Main Menu Highlight Bar Size
sv_SE: Standardmeny, markörfältets storlek

en: Main Menu Item Padding
sv_SE: Huvudmenyns textstorlek

en: Main Menu Dropdown Width
sv_SE: Rullgardinsbredd i huvudmenyn

en: Main Menu Background Color For Header 4 & 5
sv_SE: Huvudmenyns bakgrundsfärg för Header 4 & 5

en: Controls the background color of the main menu when using header 4 or 5.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på huvudmenyn när du använder rubrik 4 eller 5.

en: Main Menu Typography
sv_SE: Huvudmeny Typografi

en: Menus Typography
sv_SE: Menyer Typografi

en: Main Menu Text Align
sv_SE: Huvudmenyn Textjustering

en: Controls the main menu text alignment for top headers 4-5 and side headers.
sv_SE: Kontrollerar huvudmenyns textjustering för topprubrikerna 4-5 och sidhuvuden.

en: Main Menu Font Hover/Active Color
sv_SE: Huvudmeny Teckensnitt Hover / Aktiv färg

en: Controls the color for main menu text hover and active states, highlight bar and dropdown border.
sv_SE: Kontrollerar färgen för muspekaren för huvudmenyn och aktiva tillstånd, markera fält och rullgardinsram.

en: Main Menu Dropdown Font Color
sv_SE: Huvudmeny Dropdown-teckensnittsfärg

en: Controls the color for main menu dropdown text.
sv_SE: Kontrollerar färgen för rullgardinsmenyn på huvudmenyn.

en: Main Menu Dropdown Font Size
sv_SE: Textstorlek i huvudmenyns rullgardiner

en: Controls the font size for main menu dropdown text.
sv_SE: Kontrollerar teckenstorleken för rullgardinsmenyn på huvudmenyn.

en: Side Navigation Font Size
sv_SE: Teckenstorlek för sidnavigering

en: Controls the font size for the menu text when using the side navigation page template.
sv_SE: Kontrollerar teckensnittsstorleken för menyteksten när du använder sidmallen för sidnavigering.

en: Flyout Menu
sv_SE: Flyout-meny

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong>  Flyout Menu Options are only available when using Header Layout #6 or Mobile Flyout Menu. Your current setup does not utilize the flyout menu.
sv_SE: <strong>VIKTIGT OBS:</strong> Flyout-menyalternativ är endast tillgängliga när du använder Header Layout # 6 eller Mobile Flyout Menu. Din nuvarande inställning använder inte flyout-menyn.

en: Flyout Menu Icon Font Size
sv_SE: Flyout-menyikon Teckensnittstorlek

en: Controls the font size for the flyout menu icons.
sv_SE: Kontrollerar teckenstorleken för ikonerna för flyout-menyn.

en: Flyout Menu Icon Padding
sv_SE: Flyout Meny Ikon Padding

en: Controls the right padding for flyout menu icons (left on RTL).
sv_SE: Kontrollerar höger padding för ikoner för flyout-meny (vänster på HTV).

en: Flyout Menu Icon Color
sv_SE: Flyout Meny Ikon Färg

en: Controls the color of the flyout menu icons.
sv_SE: Kontrollerar färgen på flyout-menyikonerna.

en: Flyout Menu Icon Hover Color
sv_SE: Flyout-menyikon Håll färg

en: Controls the hover color of the flyout menu icons.
sv_SE: Kontrollerar svävfärgen på flyout-menyikonerna.

en: Flyout Menu Background Color
sv_SE: Flyout-menyn Bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the flyout menu
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på flyout-menyn

en: Flyout Menu Direction
sv_SE: Flyout-menyriktning

en: Controls the direction the flyout menu starts from.
sv_SE: Kontrollerar riktningen flyout-menyn börjar från.

en: Flyout Menu Item Padding
sv_SE: Flyout-menyobjekt padding

en: Controls the padding between flyout menu items.
sv_SE: Kontrollerar stoppningen mellan flyout-menyobjekt.

en: Secondary Top Menu
sv_SE: Sekundär toppmeny

en: Controls the divider color of the first level secondary menu.
sv_SE: Styr avdelarfärgen på menyns första undernivå.

en: Secondary Menu Line Height
sv_SE: Sekundär meny, radavstånd

en: Mobile Menu
sv_SE: Mobilmeny

en: Mobile Menu Design Style
sv_SE: Design

en: Controls the design of the mobile menu. Flyout design style only allows parent level menu items.
sv_SE: Kontrollerar utformningen av mobilmenyn. Flyout designstil tillåter endast menyalternativ på överordnad nivå.

en: Classic
sv_SE: Klassisk

en: Mobile Menu Icons Top Margin
sv_SE: Marginal för symbolbild

en: Controls the top margin for the icons in the modern and flyout mobile menu design.
sv_SE: Kontrollerar den övre marginalen för ikonerna i modern och flyout mobilmeny design.

en: Mobile Menu Dropdown Item Height
sv_SE: Mobilmeny Dropdown-objektets höjd

en: Controls the height of each dropdown menu item.
sv_SE: Kontrollerar höjden på varje rullgardinsmenyobjekt.

en: Mobile Menu Dropdown Slide Outs
sv_SE: Mobilmeny Dropdown Slide Outs

en: Turn on to allow dropdown sections to slide out when tapped.
sv_SE: Slå på för att låta rullgardinssektionerna glida ut när du trycker på.

en: Display Mobile Menu Search Icon/Field
sv_SE: Visa mobilmeny Sökikon / fält

en: Turn on to display the search icon/field in the mobile menu.
sv_SE: Slå på för att visa sökikonen / fältet i mobilmenyn.

en: Mobile Menu Sub-Menu Indicator
sv_SE: Indikator för undermeny för mobil meny

en: Turn on to display the mobile menu sub-menu indicator: "-".
sv_SE: Slå på för att visa mobilmenyns undermenyindikator: "-".

en: Controls the background color of the header on mobile devices.
sv_SE: Styr bakgrundsfärgen i sidhuvudet för mobiler.

en: Mobile Archive Header Background Color
sv_SE: Mobilarkivhuvud Bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the archive page header on mobile devices.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på arkivsidhuvudet på mobila enheter.

en: Mobile Menu Background Color
sv_SE: Mobilmeny bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the mobile menu dropdown and classic mobile menu box.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på rullgardinsmenyn för mobil meny och klassisk mobilmeny.

en: Mobile Menu Background Hover Color
sv_SE: Mobilmeny Bakgrundsfärg för muspekare

en: Controls the background hover color of the mobile menu dropdown.
sv_SE: Kontrollerar bakgrunden för muspekaren i rullgardinsmenyn för mobilmeny.

en: Mobile Menu Border Color
sv_SE: Mobilmeny kantfärg

en: Controls the border and divider colors of the mobile menu dropdown and classic mobile menu box.
sv_SE: Kontrollerar gränsen och delningsfärgerna i rullgardinsmenyn för mobil meny och klassisk mobilmeny.

en: Mobile Menu Toggle Color
sv_SE: Mobil meny, symbolfärg

en: Controls the color of the mobile menu toggle icon.
sv_SE: Kontrollerar färgen på ikonen för mobilmeny för att växla.

en: Mobile Menu Typography
sv_SE: Mobilmenytografi

en: These settings control the typography for mobile menu.
sv_SE: Dessa inställningar styr typografin för mobilmeny.

en: Mobile Menu Hover Color
sv_SE: Mobil meny, överhängsfärg

en: Controls the hover color of the mobile menu item. Also, used to highlight current mobile menu item.
sv_SE: Kontrollerar muspekfärgen på mobilmenyn. Används också för att markera aktuellt mobilmenyobjekt.

en: Mobile Menu Text Align
sv_SE: Mobilmeny Textjustering

en: Controls the mobile menu text alignment.
sv_SE: Kontrollerar den mobila menyn textjustering.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Mega Menu Options are only available when using Header Layouts #1-5. Your current Header Layout #6 does not utilize the mega menu.
sv_SE: <strong>VIKTIGT OBS!</strong> Mega-menyalternativ är endast tillgängliga när du använder Header Layout # 1-5. Din nuvarande rubriklayout # 6 använder inte mega-menyn.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Mega Menu is disabled in Advanced > Theme Features section. Please enable it to see the options.
sv_SE: <strong>VIKTIGT OBS:</strong> Mega-menyn är inaktiverad i avsnittet Avancerat> Temafunktioner. Aktivera den för att se alternativen.

en: Controls the max width of the mega menu. On boxed side header layouts, "Viewport Width" will match "Site Width".
sv_SE: Kontrollerar maxbredden på mega-menyn. På layouter i sidhuvudet passar "Viewport Width" som "Site Width".

note: Template Name of the plugin/theme
en: 100% Width
sv_SE: 100% bredd

en: Custom Width
sv_SE: Anpassad bredd

en: Mega Menu Max-Width
sv_SE: Megameny, maxbredd

en: Controls the max width of the mega menu.
sv_SE: Kontrollerar maxbredden på mega-menyn.

en: Mega Menu Interior Content Width
sv_SE: Mega Meny Innehållsbredd

en: For full width mega menus select if the interior menu content is contained to site width or 100% width.
sv_SE: För mega-menyer i full bredd, välj om innehållet i interiörmenyn innehåller webbplatsbredd eller 100% bredd.

en: Mega Menu Column Title Size
sv_SE: Megamenyn, storlek på kolumnrubrik

en: Controls the font size for mega menu column titles.
sv_SE: Kontrollerar teckensnittsstorleken för kolumntitlarna på mega-menyer.

en: Mega Menu Dropdown Item Padding
sv_SE: Mega Meny Dropdown-artikelpolstring

en: Controls the top/bottom padding for mega menu dropdown items.
sv_SE: Kontrollerar topp- och bottenplastningen för rullgardinsmenyn för mega-menyer.

en: Mega Menu Item Divider
sv_SE: Mega Menu widgetområde

en: Turn on to display a divider between mega menu dropdown items.
sv_SE: Slå på för att visa en avdelning mellan rullgardinsmenyn för mega-menyer.

en: Main Menu Icons
sv_SE: Huvudmenyikoner

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Icons are available for both the main and dropdown menus. However, the options below only apply to the main menu. Dropdown menu icons do not use these options below, they follow the dropdown font size and color. The icons themselves can be added to your menu items in the Appearance > Menus section.
sv_SE: <strong>VIKTIGT OBS!</strong> Ikoner är tillgängliga för både huvudmenyn och rullgardinsmenyerna. Alternativen nedan gäller dock bara på huvudmenyn. Ikonerna i rullgardinsmenyn använder inte dessa alternativ nedan, de följer rullstorlekens teckenstorlek och färg. Ikonerna själva kan läggas till i dina menyalternativ i avsnittet Utseende> Menyer.

en: Main Menu Icon Position
sv_SE: Huvudmeny Ikon Position

en: Controls the main menu icon position.
sv_SE: Kontrollerar huvudmenyikons position.

en: Main Menu Icon Size
sv_SE: Huvudmeny Ikon Storlek

en: Controls the size of the top-level menu icons.
sv_SE: Kontrollerar storleken på menyerna på toppnivå.

en: Main Menu Icon Color
sv_SE: Huvudmeny Ikon Färg

en: Controls the color of the top-level main menu icons.
sv_SE: Kontrollerar färgen på ikonerna för huvudmenyn på toppnivå.

en: Breadcrumbs / Search Bar Content Display
sv_SE: Sökvägar / Sökfältets innehållsvisning

en: Controls what displays in the breadcrumbs area.
sv_SE: Kontrollerar vad som visas i området med sökvägar.

en: Choose the title and subhead text alignment. Breadcrumbs / search field will be on opposite side for left / right alignment and below the title for center alignment.
sv_SE: Välj titel- och underhuvudtextinriktning. Sökvägar / sökfält kommer att vara på motsatt sida för vänster / högerinriktning och under rubriken för mittjustering.

en: Fading Animation
sv_SE: Tonande animering

en: Performance
sv_SE: Prestanda

en: WordPress jpeg Quality
sv_SE: WordPress jpeg-kvalitet

note: translators: "Regenerate Thumbnails" plugin link.
en: Controls the quality of the generated image sizes for every uploaded image. Ranges between 0 and 100 percent. Higher values lead to better image qualities but also higher file sizes. NOTE: After changing this value, please install and run the %s plugin once.
sv_SE: Styr kvaliteten på de genererade bildstorlekarna för varje uppladdad bild. Varierar mellan 0 och 100 procent. Högre värden ger till bättre bildkvalitet men också större filstorlekar. Obs: När du har ändrat detta värde, installera och köra insticksmodulen %s en gång.

en: Choose "Swap All" for faster rendering with possible flash of unstyled text (FOUT) or "Block" for clean rendering but longer wait time until first paint. "Swap Non-Icon Fonts" will use a mix of the first 2 methods ("swap" for text fonts and "block" for icon-fonts).
sv_SE: Välj "Byt alla" för snabbare återgivning med möjlig blixt av ostylerad text (FOUT) eller "Block" för ren rendering men längre väntetid tills första målarfärg. "Byt icke-ikon typsnitt" kommer att använda en blandning av de första två metoderna ("byta" för textstilsorter och "blockera" för ikonsteckensnitt).

en: Swap Non-Icon Fonts
sv_SE: Byt teckensnitt utan ikoner

en: Swap All
sv_SE: Byt alla

en: Emojis Script
sv_SE: Emojis manus

en: If you don't use emojis you can improve performance by removing WordPress' emojis script.
sv_SE: Om du inte använder emojis kan du förbättra prestandan genom att ta bort WordPress 'emojisskript.

en: Load Stylesheets In Footer
sv_SE: Ladda formatmallar i sidfot

en: Set to 'on' to defer loading of the stylesheets to the footer of the page. This improves page load time by making the styles non-render-blocking. Depending on the connection speed, a flash of unstyled content (FOUC) might occur.
sv_SE: Ställ in på 'på' för att skjuta upp laddningen av formatmallen till sidfoten. Detta förbättrar sidans inläsningstid genom att stilarna inte återges. Beroende på anslutningshastighet kan en blixt med ostylat innehåll (FOUC) uppstå.

en: Dynamic CSS & JS
sv_SE: Dynamisk CSS & JS

en: Select "File" mode to compile the dynamic CSS to files (a separate file will be created for each of your pages & posts inside of the uploads/fusion-styles folder), "Database" mode to cache the CSS in your database, or select "Disabled" to disable.
sv_SE: Välj "File" -läge för att sammanställa den dynamiska CSS till filer (en separat fil skapas för var och en av dina sidor & inlägg i mappen uploads / fusion-styles), "Database" -läge för att cache CSS i din databas, eller Välj "Inaktiverad" för att inaktivera.

en: Load Media-Queries Files Asynchronously
sv_SE: Ladda media-frågefiler filer asynkront

en: When enabled, the CSS media-queries will be enqueued separately and then loaded asynchronously, improving performance on mobile and desktop. Please note that this option is only partly compatible with older IE versions and will force mobile viewport on those browsers.
sv_SE: När det är aktiverat kommer CSS-mediefrågor att föras separat och laddas sedan asynkront, vilket förbättrar prestanda på mobil och skrivbord. Observera att detta alternativ endast delvis är kompatibelt med äldre IE-versioner och kommer att tvinga mobilvy till dessa webbläsare.

en: Enable CSS Variables
sv_SE: Aktivera CSS-variabler

note: translators: Link properties.
en: Enable this option to use CSS Variables (Custom Properties). Makes compilations faster and lighter, but is <a %s>not compatible with older IE browsers</a>.
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du vill använda CSS-variabler (anpassade egenskaper). Gör kompileringar snabbare och lättare, men är <a %s>inte kompatibel med äldre IE webbläsare</a>.

en: For unique cases where you are using cloud flare and a cache server, ex: varnish cache. Enter your cache server IP to clear the theme options dynamic CSS cache. Consult with your server admin for help.
sv_SE: För unika fall där du använder molnfällning och en cachserver, ex: lackcache. Ange din cache-server-IP för att rensa temalternativen dynamisk CSS-cache. Kontakta din serveradministrator för hjälp.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> JS Compiler is disabled. File does not exist or access is restricted.
sv_SE: <strong>VIKTIGT OBS:</strong> JS Compiler är inaktiverad. Filen finns inte eller åtkomst är begränsad.

en: Enable JS Compiler
sv_SE: Aktivera JS Compiler

en: We have detected that your server supports HTTP/2. We recommend you leave the compiler disabled as that will improve performance of your site by allowing multiple JS files to be downloaded simultaneously.
sv_SE: Vi har upptäckt att din server stöder HTTP / 2. Vi rekommenderar att du lämnar kompilatorn inaktiverad eftersom det kommer att förbättra din webbplats prestanda genom att låta flera JS-filer laddas ner samtidigt.

en: By default all the javascript files are combined. Disabling the JS compiler will load non-combined javascript files. This will have an impact on the performance of your site.
sv_SE: Som standard kombineras alla javascript-filer. Om du inaktiverar JS-kompilatorn laddas icke-kombinerade javascript-filer. Detta kommer att påverka prestandan på din webbplats.

note: translators: %1$s: <code>uploads/fusion-styles</code>. %2$s: <code>uploads/fusion-scripts</code>.
en: Resets all Dynamic CSS & Dynamic JS, cleans-up the database and deletes the %1$s and %2$s folders. When resetting the caches on the main site of a multisite installation, caches for all sub-sites will be reset. IMPORTANT NOTE: On large multisite installations with a low PHP timeout setting, bulk-resetting the caches may timeout.
sv_SE: Återställer alla Dynamic CSS & Dynamic JS, rensar upp databasen och raderar mapparna%1$s och%2$s. Vid återställning av cacheminnen på huvudsidan för en flersidig installation, återställs cacheminnet för alla undersidor. VIKTIGT ANMÄRKNING: På stora flersidiga installationer med en låg PHP-tidsinställning, kan återställning av cacheminnet lösa ut.

en: Resets all Dynamic CSS & Dynamic JS, cleans-up the database and deletes the %1$s and %2$s folders.
sv_SE: Återställer alla Dynamic CSS & Dynamic JS, rensar upp databasen och raderar mapparna%1$s och%2$s.

en: Progressive Web App
sv_SE: Progressiv webbapp

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> To use the Avada PWA feature your site must use SSL (HTTPS). For more information about the options in this section, please see our <a href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/options/avada-progressive-web-app/" target="_blank">PWA documentation</a> page. To learn more about caching strategies and their use in general you can <a href="https://developers.google.com/web/tools/workbox/modules/workbox-strategies" target="_blank" rel="nofollow">read this article</a>.
sv_SE: <strong>VIKTIGT OBS!</strong> För att använda Avada PWA-funktionen måste din webbplats använda SSL (HTTPS). För mer information om alternativen i detta avsnitt, se vår <a href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/options/avada-progressive-web-app/" target="_blank">PWA-dokumentationssida</a> . För att lära dig mer om cachningsstrategier och deras användning i allmänhet kan du <a href="https://developers.google.com/web/tools/workbox/modules/workbox-strategies" target="_blank" rel="nofollow">läsa den här artikeln</a> .

en: Enable Progressive Web App
sv_SE: Aktivera progressiv webbapp

en: Enable this option if you want to enable the Progressive Web App feature and options on your website.
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du vill aktivera funktionen Progressive Web App och alternativen på din webbplats.

en: Cache-First strategy file types
sv_SE: Cache-First strategifiltyper

en: File types added in this list will be cached in the browser. Subsequent page requests will use the cached assets. Use this for static assets that don't change like images and fonts.
sv_SE: Filtyper som läggs till i den här listan cachas i webbläsaren. Efterföljande sidförfrågningar kommer att använda de cachelagrade tillgångarna. Använd det här för statiska tillgångar som inte ändras som bilder och teckensnitt.

en: Network-First strategy file types
sv_SE: Network-First strategifiltyper

en: File types added in this list will be cached in the browser. Subsequent page requests will first try to get a more recent version of these files from the network, and fallback to the cached files in case the network is unreachable. If your site's content gets updated often we recommend you can use this for your content.
sv_SE: Filtyper som läggs till i den här listan cachas i webbläsaren. Efterföljande sidförfrågningar kommer först att försöka få en nyare version av dessa filer från nätverket, och falla tillbaka till cachade filer om nätverket inte kan nås. Om webbplatsens innehåll uppdateras ofta rekommenderar vi att du kan använda detta för ditt innehåll.

en: Stale-While-Revalidating strategy file types
sv_SE: Föråldrade-medan-förnyande strategifiltyper

en: Any file types added here will be served with a cache-first strategy, and after the page has been loaded the caches will be updated with more recent versions of the selected file types from the network. Use this for assets that may get updated but having their latest version is not critical.
sv_SE: Alla filtyper som läggs till här kommer att serveras med en cache-first-strategi, och efter att sidan har laddats uppdateras cacharna med nyare versioner av de valda filtyperna från nätverket. Använd detta för tillgångar som kan uppdateras men att ha sin senaste version är inte kritiskt.

en: Logo displayed for your website at 512px x 512px when installing as an app. Logo image must be in PNG format.
sv_SE: Logotyp visas för din webbplats på 512px x 512px när du installerar som en app. Logotypbilden måste vara i PNG-format.

en: If the user installs your site as an app, select how the app will behave. For more information about these options please refer to <a href="https://developers.google.com/web/fundamentals/web-app-manifest/#display" target="_blank">this document.</a>
sv_SE: Om användaren installerar din webbplats som en app, välj hur appen ska fungera. För mer information om dessa alternativ, se <a href="https://developers.google.com/web/fundamentals/web-app-manifest/#display" target="_blank">detta dokument.</a>

en: Fullscreen
sv_SE: Helskärm

en: Standalone
sv_SE: Fristående

en: Minimal UI
sv_SE: Minimalt användargränssnitt

en: App Theme Color
sv_SE: Apptema Färg

en: Select a color that will be used for the header of your app, as well as the browser toolbar-color on mobile devices.
sv_SE: Välj en färg som kommer att användas för rubriken på din app samt webbläsarens verktygsfärg på mobila enheter.

en: General Portfolio
sv_SE: Allmänt

en: Portfolio Archive Layout
sv_SE: Portfolioarkivlayout

en: Controls the layout for the portfolio archive pages.
sv_SE: Kontrollerar layouten för Portfolioarkivsidorna.

en: Portfolio Archive Featured Image Size
sv_SE: Portfolioarkiv Bildstorlek

en: Controls if the featured image size is fixed (cropped) or auto (full image ratio) for portfolio archive pages. <strong>IMPORTANT:</strong> Fixed works best with a standard 940px site width. Auto works best with larger site widths.
sv_SE: Kontrollerar om den visade bildstorleken är fixerad (beskuren) eller auto (full bildkvot) för Portfolioarkivsidor. <strong>VIKTIGT:</strong> Fast fungerar bäst med en standardbredd på 940px. Auto fungerar bäst med större webbplatsbredd.

en: Portfolio Archive Number of Columns
sv_SE: Portfolioarkiv Antal kolumner

en: Set the number of columns per row for portfolio archive pages. With Carousel layout this specifies the maximum amount of columns. <strong>IMPORTANT:</strong> Masonry layout does not work with 1 column.
sv_SE: Ställ in antalet kolumner per rad för Portfolioarkivsidor. Med karuselllayout anger detta den maximala mängden kolumner. <strong>VIKTIGT: Murverkslayout</strong> fungerar inte med 1 kolumn.

en: Portfolio Archive Column Spacing
sv_SE: Portfolioarkivkolumnavstånd

en: Controls the column spacing for portfolio items for archive pages.
sv_SE: Kontrollerar kolumnavståndet för Portfolioobjekt för arkivsidor.

en: Turn on to display grid boxes with equal heights per row.
sv_SE: Slå på för att visa rutlådor med lika höjder per rad.

en: Portfolio Archive Content Position
sv_SE: Portfolioarkivets innehållsposition

en: Select if title, terms and excerpts should be displayed below or next to the featured images.
sv_SE: Välj om titel, termer och utdrag ska visas under eller bredvid de presenterade bilderna.

en: Below image
sv_SE: Under bild

en: Next to Image
sv_SE: Bredvid Bild

en: Number of Portfolio Items Per Archive Page
sv_SE: Antal Portfolioobjekt per arkivsida

en: Controls the number of posts that display per page for portfolio archive pages. Set to -1 to display all. Set to 0 to use the number of posts from Settings > Reading.
sv_SE: Kontrollerar antalet inlägg som visas per sida för Portfoliorkivsidor. Ställ in på -1 för att visa alla. Ställ på 0 för att använda antalet inlägg från Inställningar> Läsning.

en: Unboxed
sv_SE: Ingen inramning

en: Title and Categories
sv_SE: Titel och Kategorier

en: Only Title
sv_SE: Endast titel

en: Only Categories
sv_SE: Endast Kategorier

en: Portfolio Archive Text Alignment
sv_SE: Portfolio Archive Text Justering

en: Controls the alignment of the portfolio title, categories and excerpt text when using the Portfolio Text layouts in portfolio archive pages.
sv_SE: Kontrollerar anpassningen av Portfoliotitel, kategorier och utdragstext när du använder Portfolio Text-layouter i Portfolioarkivsidor.

en: Portfolio Archive Text Layout Padding
sv_SE: Padding av Portfolio arkivtextlayout

en: Portfolio Slug
sv_SE: Portfolio permalänk

en: Portfolio Single Post
sv_SE: Enskilt inlägg

en: Featured Image / Video on Single Post Page
sv_SE: Utvald bild/video för sida med enstaka inlägg

en: Project Description Title
sv_SE: Projektbeskrivning Rubrik

en: Author
sv_SE: Författare

en: Local
sv_SE: Lokal

en: Privacy Consent
sv_SE: Integritetssamtycke

en: Privacy Bar
sv_SE: Integritetsfält

en: Turn on to enable a privacy bar at the bottom of the page.
sv_SE: Slå på för att aktivera en sekretessfält längst ner på sidan.

en: Privacy Bar Padding
sv_SE: Polstring av sekretessstaplar

en: Controls the top/right/bottom/left paddings of the privacy bar area.
sv_SE: Kontrollerar de övre / högra / nedre / vänstra paddningarna i sekretessfältområdet.

en: Privacy Bar Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för sekretessfält

en: Controls the background color for the privacy bar.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen för sekretessfältet.

en: Privacy Bar Font Size
sv_SE: Integritetsfältstilsstorlek

en: Controls the font size for the privacy bar content.
sv_SE: Kontrollerar teckenstorleken för sekretessfältets innehåll.

en: Privacy Bar Text Color
sv_SE: Textfärg för sekretessfält

en: Controls the text color for the privacy bar content.
sv_SE: Kontrollerar textfärgen för sekretessfältets innehåll.

en: Privacy Bar Link Color
sv_SE: Integritetsfält länkfärg

en: Controls the link color for the privacy bar.
sv_SE: Kontrollerar länkfärgen för sekretessfältet.

en: Privacy Bar Link Hover Color
sv_SE: Integritetsfält Länk Hover Color

en: Controls the link hover color for the privacy bar.
sv_SE: Kontrollerar länken för muspekaren för sekretessfältet.

en: Privacy Bar Text
sv_SE: Text om sekretessfält

en: Enter the text which you want to appear on the privacy bar.
sv_SE: Ange texten som du vill visas i sekretessfältet.

en: Privacy Bar Button Text
sv_SE: Text för sekretessfält

en: Controls the button text for the privacy bar acceptance.
sv_SE: Kontrollerar knapptexten för att acceptera sekretessfältet.

en: Privacy Bar Button Save On Click
sv_SE: Privacy Bar-knapp Spara på Klicka

en: If enabled, when the button is clicked it will save the default consent selection.  If disabled the button will only save the preferences after a checkbox has been changed (bar will be hidden however).
sv_SE: Om den är aktiverad kommer den att spara standardvalet för godkännande när du klickar på den. Om den är inaktiverad sparar knappen bara inställningarna efter att en kryssruta har ändrats (fältet är dock dold).

en: Privacy Bar Settings
sv_SE: Inställningar för sekretessfält

en: If enabled, a settings section will be added to show more information and to provide checkboxes for tracking and third party embeds.
sv_SE: Om det är aktiverat läggs ett inställningsavsnitt till för att visa mer information och för att tillhandahålla kryssrutor för spårning och inbäddningar från tredje part.

en: Privacy Bar Settings Text
sv_SE: Integritetsfält Inställningar Text

en: Controls the link text for the privacy bar settings.
sv_SE: Kontrollerar länktexten för inställningarna för sekretessfältet.

en: Privacy Bar Update Button Text
sv_SE: Uppdateringsknapp för sekretessfält

en: Controls the button text for the privacy bar after a checkbox has changed.
sv_SE: Kontrollerar knapptexten för sekretessfältet efter att en kryssruta har ändrats.

en: Update Settings
sv_SE: Uppdatera inställningar

en: Privacy Bar Heading Font Size
sv_SE: Integritetsfält rubrikstorlek

en: Controls the font size for the privacy bar heading text.
sv_SE: Kontrollerar teckenstorleken för texten för sekretessfältets rubrik.

en: Privacy Bar Headings Color
sv_SE: Sekretessfält Rubriker Färg

en: Controls the text color of the privacy bar heading font.
sv_SE: Kontrollerar textfärgen på teckensnittet för sekretessfältets rubrik.

en: Privacy Bar Content
sv_SE: Integritetsfältinnehåll

en: The privacy bar content uses a repeater field to select the content for each column. Click the "Add" button to add additional columns.
sv_SE: Integritetsfältets innehåll använder ett repeaterfält för att välja innehåll för varje kolumn. Klicka på knappen "Lägg till" för att lägga till ytterligare kolumner.

en: Select the type of cookie/content to display.
sv_SE: Välj vilken typ av cookie / innehåll som ska visas.

en: Title for the content
sv_SE: Titel för innehållet

en: Description for the content
sv_SE: Beskrivning för innehållet

en: Responsive Design
sv_SE: Responsiv design

en: Turn on to use the responsive design features. If set to off, the fixed layout is used.
sv_SE: Slå på för att använda de responsiva designfunktionerna. Om den är avstängd används den fasta layouten.

en: Grid Responsive Breakpoint
sv_SE: Rutnät responsiv brytpunkt

en: Controls when grid layouts (blog/portfolio) start to break into smaller columns. Further breakpoints are auto calculated.
sv_SE: Kontroller när rutnätlayouter (blogg / portfölj) börjar delas upp i mindre kolumner. Ytterligare brytpunkter beräknas automatiskt.

en: Header Responsive Breakpoint
sv_SE: Sidhuvud responsiv brytpunkt

en: Site Content Responsive Breakpoint
sv_SE: Sidans innehåll, responsiv brytpunkt

en: Responsive Typography Sensitivity
sv_SE: Responsiv typografijustering

en: Search Form
sv_SE: Sökformulär

en: Turn on to limit the search results to specific post types you can choose.
sv_SE: Aktivera för att begränsa sökresultaten till specifika inläggstyper som du kan välja.

en: Search Results Content
sv_SE: Innehåll för sökresultat

en: Portfolio Items
sv_SE: Portfolio poster

en: FAQ Items
sv_SE: FAQ innehåll

en: WooCommerce Products
sv_SE: WooCommerce produkter

en: Limit Search to Post Titles
sv_SE: Begränsa sökningen till att inläggstitlar

en: Turn on to limit the search to post titles only.
sv_SE: Aktivera för att begränsa sökningen till inläggstitlar.

en: Clean
sv_SE: Ren

en: Enable Live Search
sv_SE: Aktivera live sökning

en: Turn on to enable live search results on menu search field and other fitting search forms.
sv_SE: Aktivera för att aktivera Live Search-resultat i menysökfältet och andra passande sök-formulär.

en: Search Page
sv_SE: Söksida

en: Search Results Layout
sv_SE: Utseende av sökningsresultat

en: Number of Search Results Per Page
sv_SE: Antal sökresultat per sida

en: Date
sv_SE: Datum

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Read More Link
sv_SE: Läs mer länk

en: Post Type
sv_SE: Posttyp

en: Search Field Position
sv_SE: Sökruta sidofältsplacering

en: Sidebar Padding
sv_SE: Sidofält utfyllnad

en: Controls the background color of the sidebar.
sv_SE: Justerar bakgrundsfärgen på sidofältet.

en: Sidebar Widget Heading Font Size
sv_SE: Widget-rubriker teckensnittsstorlek

en: Sidebar Widget Headings Color
sv_SE: Rubrikfärg för widgets i sidofält

en: Select sidebar 1 that will display on all pages.
sv_SE: Välj sidofält 1 som ska visas på alla sidor.

en: Portfolio Posts
sv_SE: Portfolio-inlägg

en: Global Portfolio Sidebar Position
sv_SE: Sidofältens placering, globalt

en: Blog Posts
sv_SE: Blogginlägg

en: Global Blog Sidebar Position
sv_SE: Global placering för bloggsidofält

en: Blog Archive
sv_SE: Blog Arkiv

en: Search Page Sidebar 1
sv_SE: Söksida sidofält 1

en: Select sidebar 1 that will display on the search results page.
sv_SE: Välj sidofält 1 för att visa på sökresultatsidor.

en: Search Page Sidebar 2
sv_SE: Söksida sidofält 2

en: Select sidebar 2 that will display on the search results page. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
sv_SE: Välj sidofält 2 för att visa på sökresultatssidor. Sidofält 2 kan bara visas om sidofält 1 är vald.

en: Search Sidebar Position
sv_SE: Sökruta sidofältsplacering

en: Global Events Calendar Sidebar Position
sv_SE: Sidoplanens position för globala evenemangskalender

en: Global bbPress/BuddyPress Sidebar Position
sv_SE: Placering för globalt bbPress/BuddyPress-sidofält

en: Slideshows
sv_SE: Bildspel

en: Posts Slideshow Images
sv_SE: Bildspelsbilder för inlägg

en: Navigation Arrow Size
sv_SE: Navigation, pilstorlek

en: Sliding Bar
sv_SE: Inglidande panel

en: Sliding Bar Open On Page Load
sv_SE: Visa när webbsidan läses in

en: Number of Sliding Bar Columns
sv_SE: Antal kolumner

en: Stacked
sv_SE: Staplade

en: Floated
sv_SE: Flytande

en: Triangle
sv_SE: Triangel

en: Rectangle
sv_SE: Rektangel

en: Sliding Bar Item Divider Color
sv_SE: Färg på avdelare

en: Controls the divider color in the sliding bar.
sv_SE: Justerar färgen på avdelarlinjer i den inglidande panelen.

en: Sliding Bar Toggle/Close Icon Color
sv_SE: Inglidande panel Växla/Stäng ikonfärg

en: Controls the color of the sliding bar toggle icon and of the close icon when using the main menu icon as toggle style.
sv_SE: Kontrollerar färgen på ingnidande panel växlingsikon och på stängningsikonen när du använder huvudmenyikonen som växlingsstil.

en: Sliding Bar Heading Font Size
sv_SE: Inglidande panel Rubrikstorlek

en: Controls the font size for the sliding bar heading text.
sv_SE: Kontrollerar teckensnittsstorleken för den inglidande panelens text.

en: Sliding Bar Headings Color
sv_SE: Rubrikfärg

en: Controls the text color of the sliding bar heading font.
sv_SE: Justerar färgen på rubrikstilen i den inglidande panelen.

en: Sliding Bar Font Color
sv_SE: Textfärg

en: Sliding Bar Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Controls the text color of the sliding bar link font.
sv_SE: Justerar färgen på textlänkar i den inglidande panelen.

en: Sliding Bar Link Hover Color
sv_SE: Inglidande panel Hover färg

en: Social Media
sv_SE: Sociala medier

en: Social Media Icons
sv_SE: Sociala ikoner

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> This tab controls the social networks that display in the header and footer and which can also be used in the social links widget. Add the network of your choice along with your unique URL. Each network you wish to display must be added here to show up in the header and footer. These settings do not control the avada social widget, social link element or person element.
sv_SE: <strong>VIKTIGT:</strong> Den här fliken styr de sociala nätverk som visas i sidhuvudet och sidfoten och som också kan användas i widgeten sociala länkar. Lägg till det nätverk som du väljer tillsammans med din unika webbadress. Varje nätverk som du vill visa måste läggas till här för att visas i sidhuvudet och sidfoten. Dessa inställningar styr inte Avada social widget, social Link element eller person element.

en: Social Network
sv_SE: Sociala nätverk

en: Custom Link
sv_SE: Anpassad länk

en: Custom Colors
sv_SE: Anpassade färger

en: Brand Colors
sv_SE: Temafärger

en: Header Social Icons Boxed
sv_SE: Sociala symboler, inramning

en: Footer Social Icon Color
sv_SE: Sociala ikoner sidfots färg

en: Footer Social Icons Boxed
sv_SE: Sociala symboler, inramning

en: Insert a tagline for the social sharing boxes.
sv_SE: Ange en slogan för sociala delarutor.

en: Share This Story, Choose Your Platform!
sv_SE: Dela detta inlägg, välj din plattform!

en: WhatsApp
sv_SE: Whatsapp

en: Body Typography
sv_SE: Typografi body

en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Font Name
sv_SE: Teckensnittsnamn

en: Controls the number of products that display per page.
sv_SE: Styr antalet produkter som visas per sida.

en: Turn on to use the one page checkout template.
sv_SE: Slå på för att använda en sida-kassamallen.

en: WooCommerce Order Notes on Checkout
sv_SE: WooCommerce Ordernoteringar vid kassan

en: Turn on to display the order notes on the checkout page.
sv_SE: Slå på för att visa orderanteckningarna på kassasidan.

en: WooCommerce My Account Link in Main Menu
sv_SE: WooCommerce Mitt kontolänk i huvudmenyn

en: Turn on to display the "My Account" link in the main menu. Not compatible with Ubermenu.
sv_SE: Slå på för att visa länken "Mitt konto" i huvudmenyn. Inte kompatibel med Ubermenu.

en: WooCommerce Cart Icon in Main Menu
sv_SE: WooCommerce Cart Icon i huvudmenyn

en: Turn on to display the cart icon in the main menu. Not compatible with Ubermenu.
sv_SE: Slå på för att visa vagnsikonen i huvudmenyn. Inte kompatibel med Ubermenu.

en: WooCommerce Menu Cart Icon Counter
sv_SE: Räkneverk i varukorg

en: Turn on to display the WooCommerce cart counter circle.
sv_SE: Slå på för att visa WooCommerce-vagnens räknare.

en: WooCommerce My Account Link in Secondary Menu
sv_SE: WooCommerce Mitt kontolänk i sekundärmeny

en: Turn on to display the "My Account" link in the secondary menu. Not compatible with Ubermenu.
sv_SE: Slå på för att visa länken "Mitt konto" i den sekundära menyn. Inte kompatibel med Ubermenu.

en: WooCommerce Cart Icon in Secondary Menu
sv_SE: WooCommerce Cart Icon i Secondary Menu

en: Turn on to display the cart icon in the secondary menu. Not compatible with Ubermenu.
sv_SE: Slå på för att visa vagnikonen i den sekundära menyn. Inte kompatibel med Ubermenu.

en: WooCommerce Social Icons
sv_SE: WooCommerce sociala ikoner

en: Turn on to display the social icons on single product posts.
sv_SE: Slå på för att visa de sociala ikonerna på inlägg av enstaka produkter.

en: WooCommerce Product Grid / List View
sv_SE: WooCommerce produktnät / listvy

en: Turn on to display the grid/list toggle on the main shop page and archive shop pages.
sv_SE: Slå på för att visa rutnätet / listan på huvudbutiksidan och arkivshopsidorna.

en: WooCommerce Product Default View
sv_SE: WooCommerce-standardvy

en: Sets the default product view for shop page and product archive pages.
sv_SE: Ställer in standardvyn för produktsidor och arkivsidor.

en: List
sv_SE: Lista

en: WooCommerce Account Area Message 1
sv_SE: WooCommerce-kontoområde Meddelande 1

en: Controls the text that displays in the first message box on the account page.
sv_SE: Kontrollerar texten som visas i den första meddelanderutan på kontosidan.

en: WooCommerce Account Area Message 2
sv_SE: WooCommerce-kontoområde Meddelande 2

en: Controls the text that displays in the second message box on the account page.
sv_SE: Kontrollerar texten som visas i den andra meddelanderutan på kontosidan.

en: WooCommerce Styling
sv_SE: WooCommerce styling

en: WooCommerce Product Box Design
sv_SE: Produktram

en: Controls the design of the product boxes.
sv_SE: Kontrollerar designen på produktlådorna.

en: Controls the top/right/bottom/left padding of the products contents.
sv_SE: Kontrollerar topp / höger / botten / vänster stoppning av produktinnehållet.

en: Turn on to display product posts at 100% browser width according to the window size. Turn off to follow site width.
sv_SE: Slå på för att visa produktposter med 100% webbläsarbredd beroende på fönsterstorlek. Stäng av för att följa webbplatsbredden.

en: WooCommerce Tab Design
sv_SE: WooCommerce-flikdesign

en: Controls the design of all WooCommerce tabs.
sv_SE: Kontrollerar utformningen av alla WooCommerce-flikar.

en: Horizontal Tabs
sv_SE: Horisontella Tabs

en: Vertical Tabs
sv_SE: Vertikala flikar

en: WooCommerce Quantity Box Background Color
sv_SE: WooCommerce Kvantitetsbox Bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the WooCommerce quantity box.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på kvantitetsrutan WooCommerce.

en: WooCommerce Quantity Box Hover Background Color
sv_SE: WooCommerce Kvantitet Box Hover Bakgrundsfärg

en: Controls the hover color of the WooCommerce quantity box.
sv_SE: Kontrollerar muspekfärgen i kvantitetsrutan WooCommerce.

en: WooCommerce Order Dropdown Background Color
sv_SE: WooCommerce Order Dropdown Bakgrundsfärg

en: Controls the background color of the WooCommerce order dropdowns.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen på WooCommerce-ordningens listrutor.

en: WooCommerce Order Dropdown Text Color
sv_SE: WooCommerce Beställ dropdown-textfärg

en: Controls the color of the text and icons in the WooCommerce order dropdowns.
sv_SE: Kontrollerar färgen på texten och ikonerna i rullgardinsmenyerna för WooCommerce.

en: Controls the border color in the WooCommerce order dropdowns.
sv_SE: Kontrollerar gränsfärgen i rullgardinsmenyerna för WooCommerce.

en: WooCommerce Cart Menu Background Color
sv_SE: WooCommerce Cart Meny Bakgrundsfärg

en: Controls the bottom section background color of the WooCommerce cart dropdown.
sv_SE: Kontrollerar bakgrundsfärgen i bottenavsnittet i rullgardinsmenyn WooCommerce.

en: WooCommerce Icon Font Size
sv_SE: WooCommerce, textstorlek för symbol

en: Controls the font size of the WooCommerce icons.
sv_SE: Kontrollerar teckenstorleken för WooCommerce-ikonerna.

en: Sale!
sv_SE: Rea!

en: Widget Area already exists, please use a different name.
sv_SE: Widget-området finns redan, använd ett annat namn.

en: No Widget area defined.
sv_SE: Inget widgetområde definierat.

en: Widget area does not exist.
sv_SE: Widgetområdet finns inte.

en: Are you sure you want to remove
sv_SE: Är du säker att du vill ta bort

en: This will remove any widgets you have assigned to this widget area.
sv_SE: Detta tar bort alla widgetar som du har tilldelat det här widgetområdet.

en: Widget Area Name:
sv_SE: Namn widgetområde:

en: Widget Areas
sv_SE: Widgetområden

en: Widget Area Name
sv_SE: Område

en: CSS Class
sv_SE: CSS-klass

en: Remove This Widget Area
sv_SE: Ta bort detta widgetområdet

en: remove
sv_SE: ta bort

en: No Widget Areas defined.
sv_SE: Inga widgetområden definierade.

en: Add New Widget Area
sv_SE: Lägg till nytt widgetområde

en: Previous Post
sv_SE: Föregående inlägg

en: Next Post
sv_SE: Nästa inlägg

en: Couldn't find what you're looking for!
sv_SE: Kunde inte hitta det du söker!

en: Oops!
sv_SE: Hoppsan!

en: Helpful Links:
sv_SE: Användbara länkar:

en: Try again
sv_SE: Försök igen

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
sv_SE: Om du vill formulera om din fråga, är detta din chans:

note: translators: The link.
en: About the Author: %s
sv_SE: Om författaren: %s

en: Toggle Sliding Bar Area
sv_SE: Byt glidfält

en: Close Sliding Bar Area
sv_SE: Stäng glidfält

en: This author has not yet filled in any details.
sv_SE: Denna skribent har ännu inte fyllt i någon information.

note: translators: %1$s: Username. %2$s: Number.
en: So far %1$s has created %2$s blog entries.
sv_SE: Hittills har %1$s skapat %2$s blogginlägg för.

note: translators: The user.
en: About %s
sv_SE: Om %s

en: Edit profile
sv_SE: Ändra profil

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: Protected
sv_SE: Skyddat

en: Load More Results
sv_SE: Ladda fler resultat

en: Load More Posts
sv_SE: Ladda mer inlägg

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: View Larger Image
sv_SE: Visa större bild

note: translators: The link. Translators: The link.
en: Go to "%s"
sv_SE: Gå till: ”%s”

en: Toggle Search
sv_SE: Växla Sök

en: Toggle Menu
sv_SE: Visa/dölj meny

en: Main Menu Mobile
sv_SE: Huvudmeny mobil

en: Main Menu Mobile Sticky
sv_SE: Huvudmeny mobil klibbig

en: Toggle mobile menu
sv_SE: Växla mobilmeny

en: Toggle mobile search
sv_SE: Växla mobilsökning

en: Toggle mobile cart
sv_SE: Byt mobil varukorg

en: Go to Top
sv_SE: Till toppen

en: Share On Facebook
sv_SE: Dela på Facebook

en: Tweet This Product
sv_SE: Twittra om denna produkt

en: Pin This Product
sv_SE: Pinna produkten

en: Email This Product
sv_SE: Skicka e-post med denna produkt

en: Billing Address
sv_SE: Faktureringsadress

en: Shipping Address
sv_SE: Postadress

en: Additional Information
sv_SE: Ytterligare information

en: Review &amp; Payment
sv_SE: Översikt &amp; betalning

en: Have A Promotional Code?
sv_SE: Har du en rabattkod?

en: Coupon code
sv_SE: Rabattkod

en: Apply coupon
sv_SE: Använd rabattkupong

en: Calculate shipping
sv_SE: Beräkna frakt

en: Select a country&hellip;
sv_SE: Välj ett land&hellip;

en: State / county
sv_SE: Stat / Län

en: Select a state&hellip;
sv_SE: Välj en status&hellip;

en: City
sv_SE: Stad

en: Postcode / ZIP
sv_SE: Postnummer

en: Update totals
sv_SE: Uppdatera summa

en: Default Order
sv_SE: Förvald ordning

en: Popularity
sv_SE: Popularitet

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Relevance
sv_SE: Relevans

note: translators: Name, Price, Date etc. translators: Relevance, Price, Date etc.
en: Sort by %s
sv_SE: Sortera efter %s

en: Ascending order
sv_SE: Stigande ordning

en: Descending order
sv_SE: Fallande ordning

note: translators: Number. translators: Number of products.
en: Show <strong>%s Products</strong>
sv_SE: Visa <strong>%s produkter</strong>

en: View as grid
sv_SE: Visa som rutnät

en: View as list
sv_SE: Visa som lista

en: Update cart
sv_SE: Uppdatera kundvagn

en: Proceed to checkout
sv_SE: Fortsätt till kassan

en: Out of stock
sv_SE: Slut i lager

en: Close product quick view
sv_SE: Stäng snabbvy av produkten

en: Awaiting product image
sv_SE: Väntar på produktbild

en: View Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Quick View
sv_SE: Köp nu

note: translators: %1$s: Username. %2$s: Username (same as %1$s). %3$s: "Sign Out" link.
en: Hello %1$s (not %2$s? %3$s)
sv_SE: Hej %1$s (inte %2$s? %3$s)

en: Sign Out
sv_SE: Logga ut

en: Hello
sv_SE: Hej

en: Order details
sv_SE: Orderdetaljer

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Customer details
sv_SE: Kunduppgifter

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Phone:
sv_SE: Tel:

en: Billing address
sv_SE: Faktureringsadress

en: Shipping address
sv_SE: Leveransadress

en: Find out more
sv_SE: Upptäck mer

en: Find Out More
sv_SE: Få reda på mer

en: Related %s
sv_SE: Relaterade %s

en: days
sv_SE: dagar

en: hours
sv_SE: timmar

en: sec
sv_SE: sek

en: View More&hellip;
sv_SE: Visa mer&hellip;

en: There are no upcoming %s at this time.
sv_SE: Det finns inga kommande %s just nu.

en: No upcoming %s.
sv_SE: Inga kommande %s.

en: View all %1$s at this %2$s
sv_SE: Visa alla %1$s på %2$s

en: %s Navigation
sv_SE: Navigeringsetikett

en: View All %s
sv_SE: Visa alla %s

en: Quantity
sv_SE: Antal

en: Subtotal
sv_SE: Delsumma

en: Available on backorder
sv_SE: Tillgänglig som restorder

en: Remove this item
sv_SE: Ta bort den här produkten

en: Coupon:
sv_SE: Kupong:

en: Your order
sv_SE: Din beställning

en: Totals
sv_SE: Totalt

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
sv_SE: Det ser inte ut som det finns några betalsätt för din adress. Vänligen kontakta oss om du behöver hjälp eller önskar få andra alternativ.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
sv_SE: Tyvärr kan din order inte behandlas då din bank/kortutfärdare har nekat din transaktion. Vänligen försök att genomföra ditt köp igen.

en: Pay
sv_SE: Betala

en: My account
sv_SE: Mitt konto

en: Thank you. Your order has been received.
sv_SE: Tack! Vi har mottagit din order.

en: Order number:
sv_SE: Ordernummer:

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Total:
sv_SE: Totalt:

en: Payment method:
sv_SE: Betalningsmetod:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
sv_SE: Produkten finns ej i lager.

en: Clear selection
sv_SE: Rensa val

en: Additional information
sv_SE: Ytterligare information

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blank Page
sv_SE: Tom sida

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contact
sv_SE: Kontakt

note: Template Name of the plugin/theme
en: Side Navigation
sv_SE: Sidnavigering

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
sv_SE: och

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
sv_SE: okänd

[ctx: Avada Icon]
en: Custom Icons
sv_SE: Anpassade ikoner

[ctx: Avada Icon]
en: Icon Set
sv_SE: Ikonuppsättning

[ctx: Avada Icon]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

[ctx: Avada Icon]
en: Add New Icon Set
sv_SE: Lägg till ny ikonuppsättning

[ctx: Avada Icon]
en: Edit Icon Set
sv_SE: Redigera Ikonuppsättning

[ctx: Avada Icon]
en: New Icon Set
sv_SE: Ny ikonuppsättning

[ctx: Avada Icon]
en: All Icon Sets
sv_SE: Alla ikonuppsättningar

[ctx: Avada Icon]
en: View Icon Set
sv_SE: Visa ikonuppsättning

[ctx: Avada Icon]
en: Search Icon Sets
sv_SE: Sök ikonuppsättningar

[ctx: Avada Icon]
en: No Icon Sets found
sv_SE: Inga ikonuppsättningar hittades

[ctx: Avada Icon]
en: No Icon Sets found in Trash
sv_SE: Inga ikonuppsättningar hittades i papperskorgen

[ctx: by author]
en: by %s
sv_SE: av %s

[ctx: breadcrumb]
en: Home
sv_SE: Hem
