Avada - en to ja translation catalogue (123 entries)

en: Parent Slide:
ja: 親スライド :

en: Add or Edit Slides
ja: スライドの追加・削除

en: Add New Slide
ja: 新しいスライドを追加

en: Edit Slide
ja: スライドを編集

en: Update Slide
ja: スライドを更新

en: Search Slide
ja: スライドを検索

en: Not found
ja: 見つかりませんでした

en: Not found in Trash
ja: ごみ箱に見つかりませんでした

en: Add or Edit Sliders
ja: スライダーの追加・編集

en: All Sliders
ja: すべてのスライダー

en: Parent Slider:
ja: 親スライダー :

en: New Slider Name
ja: 新しいスライダー名

en: Add Slider
ja: スライダーを追加

en: Edit Slider
ja: スライダーを編集

en: Update Slider
ja: スライダーを更新

en: Separate sliders with commas
ja: コンマでスライダーを区切る

en: Search Sliders
ja: スライダーを検索

en: Add or remove sliders
ja: スライダーの追加・削除

en: Choose from the most used sliders
ja: もっとも使用されたスライダーから選択

en: Not Found
ja: 見つかりませんでした

en: Export / Import
ja: エクスポート / インポート

en: Full Screen Slider
ja: フルスクリーンスライダー

en: Check this option if you want full width and height of the screen.
ja: スクリーンの全幅、全高さにする場合にこのオプションをチェック

en: Parallax Scrolling Effect
ja: パララックススクロール効果

en: None
ja: なし

en: Display Navigation Arrows
ja: ナビゲーションの矢印を表示

en: Check this box to display the navigation arrows.
ja: ナビゲーションの矢印を表示するにはチェック

en: Slideshow Speed
ja: スライドショーのスピード

en: Controls the speed of the slideshow. 1000 = 1 second.
ja: スライドショーのスピードを設定。1000 = 1秒

en: Slide Loop
ja: スライドループ

en: Check this box to have the slider loop infinitely.
ja: スライダーを無限ループさせるにはチェック

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Check this box to autoplay the slides.
ja: スライドを自動再生するにはチェック

en: Title
ja: タイトル

en: Animation
ja: アニメーション

en: Fade
ja: フェード

en: Slide
ja: スライド

en: The type of animation when slides rotate.
ja: スライドを回転する場合のアニメーションタイプ

en: Animation Speed
ja: アニメーションのスピード

en: Controls the speed of the slide transition from slide to slide. 1000 = 1 second.
ja: スライド間のトランジションスピードを設定。1000 = 1秒

en: Export
ja: エクスポート

en: Export All Sliders
ja: すべてのスライダーをエクスポート

en: Image
ja: 画像

en: View Slides
ja: スライドを表示

en: Add or Edit Groups
ja: グループの追加・編集

en: All Groups
ja: すべてのグループ

en: Parent Group:
ja: 親グループ :

en: New Group Name
ja: 新しいグループ名

en: Add Groups
ja: グループの追加

en: Edit Group
ja: グループの編集

en: Update Group
ja: グループの更新

en: Separate groups with commas
ja: コンマでグループを区切る

en: Search Groups
ja: グループの検索

en: Add or remove groups
ja: グループの追加・削除

en: Choose from the most used groups
ja: もっとも使用したグループから選択

en: Blog
ja: ブログ

en: Small
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大

en: XLarge
ja: 特大

en: No
ja: いいえ

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Recent Works
ja: 最近の作品

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Yes
ja: はい

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Comments
ja: コメント

en: Classic
ja: クラシック

en: Clean
ja: クリーン

en: Hover
ja: ホバー

en: Click
ja: クリック

en: CSS Class
ja: CSS クラス

en: Add a class to the wrapping HTML element.
ja: ラップする HTML エレメントにクラスを追加

en: Add an ID to the wrapping HTML element.
ja: ラップする HTML エレメントに ID を追加

en: Design
ja: デザイン

en: Categories:
ja: カテゴリー :

en: Tags:
ja: タグ :

en: All
ja: すべて

en: Toggles
ja: トグル

en: Default
ja: デフォルト

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Exclude Categories
ja: 除外カテゴリー

en: Divider Line
ja: 仕切りの色

en: Choose to display a divider line between each item.
ja: アイコンとテキストの間の仕切りを表示するかどうか選択

en: Title Size
ja: タイトルサイズ

en: Set the size of the icon. In pixels (px), ex: 13px.
ja: ボックス表示のドロップキャップの半径を選択。ピクセル単位(px)。例. 1px または "round"

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: General
ja: 一般

en: Slider Name
ja: スライダーの名前

en: Learn More
ja: 詳細はこちら

en: View Project
ja: プロジェクトを表示

en: Fixed
ja: 固定

en: Auto
ja: 自動

en: Number of Columns
ja: 列数

en: Column Spacing
ja: 列のスペース

en: Boxed
ja: ボックス表示

en: Unboxed
ja: アンボックス表示

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長さ

en: Pagination Type
ja: ページングタイプ

en: Pagination
ja: ページング

en: Layout
ja: レイアウト

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Grid
ja: グリッド

en: Picture Size
ja: 画像サイズ

en: fixed = width and height will be fixed <br />auto = width and height will adjust to the image.
ja: fixed = 幅と高さが固定になります。 <br />auto = 幅と高さは画像に合わせて調整されます。

en: No Style
ja: スタイルなし

en: Single Border Solid
ja: シングルボーダー直線

en: Double Border Solid
ja: ダブルボーダー直線

en: Single Border Dashed
ja: シングルボーダー破線

en: Double Border Dashed
ja: ダブルボーダー破線

en: Single Border Dotted
ja: シングルボーダー点線

en: Double Border Dotted
ja: ダブルボーダー点線

en: Shadow
ja: シャドー

en: Posts Per Page
ja: ページあたりの投稿数

en: Show Filters
ja: フィルターを表示

en: Category
ja: カテゴリー

en: Infinite Scrolling
ja: 無限スクロール

en: Strip HTML
ja: HTML を取り除く

en: Your Content Goes Here
ja: コンテンツをここに入力

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
ja: テーマオプション
